Boşanma prosesi

ALMANCAX FORUMLARINA XOŞ OLSUN. ALMANİYA VƏ ALMAN DİLİ HAQQINDA AXTARDIĞINIZ BÜTÜN MƏLUMATLARI FORUMLARIMIZDA TAPA BİLƏRSİNİZ.
    Əmrə34
    İştirakçı

Salam dostlar, boşanma prosesi ilə əlaqədar təcrübəsi olanlar suallarımı cavablandırsalar sevinərəm.
    1-Mən həyat yoldaşım olan bir Türk vətəndaşıyam, hansı ölkədə daha sürətli boşanma prosesi gedir?
    2-Hansı ölkə məni maddi cəhətdən daha az yoracaq?
    3-Deyək ki, Almaniyada boşanacağam, bu bağlamda rechtsschutz boşanma xərclərini qarşılayır?
    Artıq təşəkkür edirəm və xoşbəxt və dinc günlər hər kəsə ..

brn
    İştirakçı

Salam
    Əvvəla, belə bir mövzuya cavab verməyim çox üzücüdür, amma təəssüf ki...
    Almaniyada boşanma üçün vəkilə müraciət etdikdə və ya məhkəməyə müraciət etdikdə boşanma ili (Trennunsjahr) adlanan müddət başlayır və 1 ilin sonunda işə baxılmağa başlayır. Əgər TR-də iş qaldırsanız, qarşı tərəfin çağırış vərəqəsi alacağı və cavab gözlədiyi bir etiraz müddəti var.Həmin məhkəmə günü həyat yoldaşınız məhkəməyə gəlməsə, iş üçün yeni tarix veriləcək. və s. Məncə, 1 illik gözləmə müddətinə baxmayaraq, Almaniyada boşanmaq daha stresssizdir. Amma təbii ki, bu, razılaşdırılmış boşanmaya şamil edilmir.

İşləmirsinizsə, xərcləri dövlət ödəyir. Hər şeyi izlədikləri bir vəkil tapın

Ümid edirəm sizin üçün yaxşı olacaq

Əmrə34
    İştirakçı

Cavab üçün təşəkkürlər.İnsanlar xoşbəxt olmaq,həyatı paylaşmaq və birlikdə gələcək qurmaq üçün evlənirlər.Təəssüf ki,ümumiləşdirmək istəməsəm də,Türkiyədən gələn bizim kimi bəylər/gəlinlər gələndən sonra böyük problemlər yaşamağa başlayırlar. Almaniya. Təbii ki, bunun ən böyük səbəblərindən biri də təəssüf ki, Almaniyada doğulub boya-başa çatan həyat yoldaşlarıdır...
    Razılaşma ilə boşanma olacaq, onsuz da ayrılmışıq, amma hələ heç bir yerdə xəbərdar etməmişik, bu işi ən yaxşı və ən qısa müddətdə necə həll edəcəyim barədə məlumat toplamağa çalışıram.

KaLpSiz
    İştirakçı

Salam bu forumda daha əvvəl bu məsələ çox müzakirə olunub.Köhnə mesajları axtarsanız məlumat əldə edəcəksiniz.Qanunda heç bir dəyişiklik olmayıb və s.. müsbət hal kimi vəkil tutmağa ehtiyac yoxdur Almaniyada boşandıqdan sonra.Yuxarı məhkəmədən apostillə möhürlənməlidir, türkcə tərcümə ilə konsulluqda əhalinin qeydiyyatından çıxarda bilərsiniz... Çünki Almaniyada boşansanız belə, yenə də görünürsünüz. Türkiyədə evlənmək... Məsələn, 2017-ci ildə Almaniyada boşandım, bu ayın sonunda konsulluqda son müddətim var, tapa bilmədiyim üçün reyestrdən çıxaracağam. indiyə kimi vaxt... Başqa dostlar üçün də məlumat kimi.Yazıram.. Apostil möhürlü məhkəmə qərarı 15 avrodur..tərcümə 0-200 avro arası, konsulluqda attestasiya haqqı 250 avrodur. bu məsrəflərlə qarşılaşacağınızı bilin.Hörmətlə..

Əmrə34
    İştirakçı

Təşəkkürlər ürəksiz, faydalı məlumatlar.

Ohne idealien
    İştirakçı

Dostumuz tam olaraq verəcəyim sualları verdi.
    Mən də eyni vəziyyətdəyəm. Hazırda 1 illik müstəqil sessiyam var. Auslanderbehördedən başqa heç bir orqan bizim gətirmədiyimizi bilmir. Artıq 7 aydır ki, alınmır. Hələ boşanma ərizəsi kimi bir şey etməmişik. Mən bu müstəqil sessiya ilə Türkiyəyə gedib həyat yoldaşımdan etibarnamə alıb orada boşanıb yenidən Almaniyaya problemsiz gedə bilərəmmi? Bizimkilərin müqaviləli boşanma olacağı ilə bağlı heç bir eskalasiya yoxdur. Eşitdiyimə görə, Almaniyada bir vəkillə ikimiz də dərhal boşana bilərik. Doğrudurmu?

fuk_18
    İştirakçı

boşanmaq istəyirsən indi türkiyədə yoxsa almaniyada əvvəl qərar ver sonra danışaq

Dostumuz tam olaraq verəcəyim sualları verdi.
    Mən də eyni vəziyyətdəyəm. Hazırda 1 illik müstəqil sessiyam var. Auslanderbehördedən başqa heç bir orqan bizim gətirmədiyimizi bilmir. Artıq 7 aydır ki, alınmır. Hələ boşanma ərizəsi kimi bir şey etməmişik. Mən bu müstəqil sessiya ilə Türkiyəyə gedib həyat yoldaşımdan etibarnamə alıb orada boşanıb yenidən Almaniyaya problemsiz gedə bilərəmmi? Bizimkilərin müqaviləli boşanma olacağı ilə bağlı heç bir eskalasiya yoxdur. Eşitdiyimə görə, Almaniyada bir vəkillə ikimiz də dərhal boşana bilərik. Doğrudurmu?

Ohne idealien
    İştirakçı

boşanmaq istəyirsən indi türkiyədə yoxsa almaniyada əvvəl qərar ver sonra danışaq

Almaniyada.

fuk_18
    İştirakçı

Almaniyada bahalı tr ilə boşansanız, həyat yoldaşınızla razılaşsanız 9 10 min tl tr belə qoymadan edə bilərsiniz

8 cavab göstərilir - 1-dən 8-ə qədər (cəmi 8)
  • Bu mövzuya cavab vermək üçün daxil olmalısınız.