aneu com a graduat universitari .. poques preguntes ..

BENVINGUTS AL FÒRUMS D'ALMANCAX. AL NOSTRES FÒRUMS PODEU TROBAR TOTA LA INFORMACIÓ QUE BUSQUEU SOBRE ALEMANYA I LA LLENGUA ALEMANYA.
    guerra
    Participant

Herkse merhaba.2 yıllık ön lisans turizm otelcilik ve ustune devam edip 4 yıllığa tamamladım:(işletme mezunu).akrabamın almanyada restoranı var ve buraya restoran müdürü veya işletme müdürü olarak aldırmak istiyor.sormak istediğim soru bu alanda çalışabilirmiyim?çünku girecek olduğun işle mezun oldugun bölumleri araştırma işine giriyorlarmış.akrabam her turlu şartı karşılayacak yeme içme barınma vs ve iş kontratı yapılacak 56000 euro uzerinde?yanımda eş ve çocuğumu götürmek istiyorum.56000 euro yıllık brut maaş vize için ve blue card için yeterlimi?ayrıca akrabamın benim için almanyada nereye başvurması gerekiyor?giderken eşim ve çocuğumuda götürmek istiyorum.eşimle banka hesabımız ortak.vizede sıkıntı çıkarmı?bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.Şimdiden herkese teşekkürler.

guerra
    Participant

yardımcı olacak kimse yokmu bu konular hakkında..

insensible
    Participant

Selamlar bu konular hakkında insanların pek bilgisi yok ondan kimse yazmiyordur. Ben az çok duyduklarimdan bahsedeyim birincisi bir is yeri yurtdisinda yani Avrupa dışından işçi getirmek isterse almanyada bu mesleği yapacak birini bulamaması lazım. Yani almanyadaki issizlerden işçi araman lazım bulamazsan avrupada eger AB ülkelerinden de bulamazsan o zaman tr den getirebilirsin diye izin veriliyor. Sizin pozisyonunuzu herkes yapabilir burada dil bilginizi bilmiyorum. Öyle bir meslek sahibi  olunmaliki Almanya değil ab ülkelerinde bile bulunamayan biri olmalı maaşınız gayet yeterli olucaktir.benim şahsi görüşüm prosedürun böyle oldugunu duydum. Almanya bir çok işsiz varken yurtdisindan işçi getirilmesine bence izin vermez.bu mantıkla düşünmek lazım. Olumsuz konuşmak istemezdim ama benim düşüncem bu

guerra
    Participant

teşekkür ederim cevap verdiğiniz için.ancak bu yeni çıkan malum göç yasasına göre önceden sizinde belirttiğiniz gibi ilk olarak avrupa dan aranıyor demişlerdi.ancak bu yasayla ilk olarak avrupadan arama şartı kaldırıldı diye bir kaç yerde okumuştum.umarım öyledir.ancak sizin dediğinizde olabilir.teşekkür ederim cevabınız için.bu konu hakkında bilgi alabileceğimiz bir yer kaynak varmıdır?bilenler yazarsa sevinirim.teşekkürler.

insensible
    Participant

Şahsen nerden bilgi alınır bilgim yok bilen arkadaslar yazarlar. Sizinde hakkınızda hayırlısı sonuçta sizde öncelikle ailenizi düşünüyorsunuz turkiyenin durumu malum Allah yardımcınız olsun

Oberfrance
    Participant

akrabamın almanyada restoranı var
    bu cümleden sonrasi benim icin acikcasi pek birsey ifade etmiyor.
    hevesinizi kirmak istemem ama su an Almanyada yasayan herkes bana hak verecektir. Akraba,amca,dayi,teyze,hala gibi kavramlar maalesef burada yok. Hele hele bizler gibi Türkiyeden gelenler icin ekstra YOK ! Istedikleri kadar güvence versinler,atip tutsunlar veya cok iyi insan olsunlar. Veya siz istediginiz kadar donanimli,egitimli olun onlarin gözünde Türkiyede bir halt olamamis Almanyaya gelmis bana muhtac dusuncesinde bir insan olacaksiniz. 2+2=4.

Daha bu zamana kadar Avrupaya akrabalarina güvenip gelerek mutlu olan,basarili olan görmedim,duymadim. Hepsi hikaye. Almanyaya isci gelin,turist gelin,evlenip gelin ama akraba kapisina gelmeyin! Kimse kurulu düzenine gel yigenim,canim cigerim diye Türkiyeden birini getirtip oturtmaz burda. En fazla sunu yaparlar Almanca bilmemenizden ve kanunlari bilmemenizden faydalanip sizi bedavaya Almanyada kimsenin calismayacagi paralara calistirip bunu da size bir lütufmus gibi sunarlar. Pisman olursunuz. Tecrübe ile sabit banada tecrübeli insanlar hep aynisini diyordu benim akrabalarim yapmaz neden yapsinki falan filan diye savunuyordum. Meger gercekten yapiyorlarmis sözün özü avrupada akrabalik sadece burada kök salan ailelerin kendi aralarinda var Türkiyeden geldiyseniz tek tabanca bir adamsiniz zaten dil,yol,yordam ögrendikten sonra böyle cahil tayfaya selam bile vermezsiniz Almanyada.

salutacions

insensible
    Participant

Yafes 100 de 100 katılıyorum artık görüştüğüm kimse yok arkadaş olarak yasadigik yerde tabiki hepsinden uzaklaştım almanyada. Insanları kucumsemem ama insana birsey katmaz burada doğan büyüyen cahil menfaatçi nankör kesim yeni gelenlerde uzak dursun Allah'a yakın bana uzak olsunlar…

peix platejat
    Participant

Herkse merhaba.2 yıllık ön lisans turizm otelcilik ve ustune devam edip 4 yıllığa tamamladım:(işletme mezunu).akrabamın almanyada restoranı var ve buraya restoran müdürü veya işletme müdürü olarak aldırmak istiyor.sormak istediğim soru bu alanda çalışabilirmiyim?çünku girecek olduğun işle mezun oldugun bölumleri araştırma işine giriyorlarmış.akrabam her turlu şartı karşılayacak yeme içme barınma vs ve iş kontratı yapılacak 56000 euro uzerinde?yanımda eş ve çocuğumu götürmek istiyorum.56000 euro yıllık brut maaş vize için ve blue card için yeterlimi?ayrıca akrabamın benim için almanyada nereye başvurması gerekiyor?giderken eşim ve çocuğumuda götürmek istiyorum.eşimle banka hesabımız ortak.vizede sıkıntı çıkarmı?bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.Şimdiden herkese teşekkürler.

Bu konu hakkında ben de bildiklerimi paylaşayım. Bu göç yasası çıkmadan önce arkadaşların yazdığı gibi çok spesifik bir işiniz yoksa Almanya Devleti önceliği Almanya içine ve AB ülkelerine veriyordu.
    Bu mart ayında çıkan yeni göç yasasına göre bu olay daha kolaylaştı.Öncelikle yapman gereken Almanyada ki Anabin sitesinden diplomanın denkliğine bakman Alman da bu iş senin diplomanı karşılıyor mu?karşıladın diyelim bankanda bloke hesapta aylık en az harcama tutarın 700 euro olmak şartıyla 6 aylık paran olacak ve bunu Alman makamlarına sunacaksın. Akraban sana iş davetiyesi gönderecek,ya da sen 6 aylık iş arama vizesi alacaksın. Tabi bu arada belli seviye Almanca dil bilgisi bildiğini Alman makamlarına sunman lazım mesela Doktorlar için C1 istiyorlar.Senin çalışacağın sektör belki B1 seviyesi isteyecektir.Bunu Türkiye de halletmen lazım oraya giderim öğrenirim dersen vize alamazsın. Adam sana iş mı arayacaksın  dil mi öğreneceksin der.
    Akraban bu şahıs benim işçim kontratimiz bu derse o belgeyi resmi makamlara ibraz edip orada kalabilirsin. Çoluk çocuk işi eğer mavi kartlı olursan kolay götürebilirsin ama normal işçi statüsünde olursan onları götürmen biraz zaman alabilir.
    Benim bildiğim konular bunlar eksikte yazmış olabilirim ama takip ettiğim kadar genel prosedür buna yakın işliyor.
    Ayrıca nacizane size şunu tavsiye ederim akrabanız ne kadar sağlam olsa da başka bir  kültür başka bir din başka bir dil olan coğrafyaya gideceksiniz .Bence en az 6 ay veya 1 yıl önce kendiniz sistemi,düzeni bir görün ailecek yapıp yapamayacağınıza karar verin ondan sonra bu adımı atın. Ihtiyatlı davranmak her zaman iyidir. Oldu ki işler istediğiniz gibi gitmedi bir tek başına geri Türkiye 'ye dönmek var bir de ailecek dönmek var.

Nesibe de
    Participant

Merhabalar , buraya danismak yerine zaten madem akrabaniz bukadar cok gelmenizi istiyor gerekli makamlara giderek sizin nasil bir yol izlemeniz gerektiginide detayli bir sekilde size bilgi paylasiminda bulunmasi lazim diye düsünüyorum. Akraba iliskileri olarak diger arkadaslarin dediklerine de %100 katiliyorum. O yüzden gelmek istiyorsaniz kendi cabanizla gelmeniz. Arti is bulma vizesini sizin meslek grubunuz icin neler gerekli arastirmaniz. Ama bloke hesap bütün meslek gruplari icin gecerli. Dil seviyesi meslek gruplarina göre degismekte. Arti ikametgah vs. bir  cok prosedür var. Bu tarz islemler icin Turkiye de danismanlik firmalarida var sanirim. Güvenilir bir sirketle süreci calisabilirsiniz.

Es mostren 8 respostes de l'1 al 8 (8 en total)
  • Per respondre a aquest tema, heu d'iniciar sessió.