CRP Nedir, CRP Testi Nedir, CRP Değerleri, CRP Nasıl ve Neden Yaptırılır?

05.08.2019
1.518
A+
A-
CRP Nedir, CRP Testi Nedir, CRP Değerleri, CRP Nasıl ve Neden Yaptırılır?

Özlü Sözler


İNTERNETSİZ ALMANCA ÖĞRENME UYGULAMASI. ALMANCA DERSLERİ HER AN YANINIZDA.
TIKLAYIN, HEMEN TELEFONUNUZA İNDİRİN

CRP Nedir?
Açılımı C-Reaktif Protein olan CRP, kan tahlili ile belirlenen ve vücudumuzdaki iltihap durumu hakkında bilgi veren bir değerdir. CRP vücutta meydana gelen iltihaplanmaya karşı olarak karaciğer tarafından üretilir. İltihaplı bir hastalıkta ya da kanserden şüphe duyulduğu durumlarda, CRP testi yaptırılmaktadır. CRP değerine göre, yeni testler ve tahliller ile hastalığa tam teşhis konmaktadır.

CRP Testi Hangi Durumlarda Yaptırılır?

CRP testi, vücutta yolunda gitmeyen bir durumu ortaya çıkarmak adına, doktorların sıklıkla istedikleri bir testtir. CRP testi, tek başına hastalık teşhisi koymak adına yeterli bir test değildir. CRP testi sonucunda CRP değerinizin yüksek çıkması, vücudunuzda yolunda gitmeyen bir şeyler olduğuna işaret eder. Bu durumda doktorunuz tarafından yeni tahlil ve testler yaptırmanız istenecek ve o tahlil ve test sonuçlarına göre teşhis konacaktır. Doktorunuz aşağıdaki durumlardan şüphe duyması durumunda sizden CRP testini yaptırmanızı isteyecektir.
-Vücutta iltihaplanma ya da romatizmal bir hastalıktan şüphe edilmesi.
-Bağırsak iltihabı ya da eklem hastalıklarından şüphe edilmesi.
-Kalp hastalığından şüphe edilmesi.
-Ameliyat sonrası, yaralanma sonrası ya da yanık tedavisi süresince, iltihaplanmanın önceden tespit edilip, iltihaplanma artmadan müdahale edilmesinin sağlanması amacıyla da CRP testi yapılmaktadır.
CRP değerinin yüksekliği, kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle uzmanlar, yılda en az 1 kez CRP testi yaptırılarak CRP değerlerinin takip edilmesini önermektedir.

CRP Değeri Hangi Aralıklarda Yüksektir?

CRP testi yaptıracak olan kişiler, testten önce doktorlarını kullandıkları reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar, aldıkları doğal takviye hapları ve geçirdikleri hastalıklar ile ilgili olarak bilgilendirmelidir. Kullanılan her ilaç, CRP sonuçları üzerinde etkili olabilir. Doktorunuzun, CRP değerlerinizi doğru yorumlayabilmesi adına bu bilgileri test öncesinde mutlaka doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir.
Litre bazında 10 miligram altındaki CRP değeri genellikle normal düzey olarak belirlenmiştir. Litre bazında 10 miligramın altındaki CRP değerleri, normal kabul edilmektedir. Bu düzeyden daha yüksek CRP değerleri olması durumunda ise, vücudunuzda iltihaplanma olduğu düşünülerek daha geniş çaplı test ve tahliller yapılarak kesin teşhis konma yoluna gidilecektir. CRP değerinin yüksek ya da yüksek çıkması ile teşhis sonrası uygulanacak tedavilere ne ölçüde cevap verilip verilmediğini anlamak adına CRP testi tekrarlanarak CRP değerleri takip edilmelidir.

BUNU KAÇIRMA :   Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

CRP Yüksekliği Hangi Nedenlerle Olabilir?

CRP değerinizin yüksek çıkmasının en temel nedeni vücudunuzda meydana gelen bir iltihaplanmadır. Vücutta meydana gelen iltihaplanma sonrası karaciğer tarafından CRP üretilir.
Vücuttaki iltihaplanma haricinde kanser, kalp damar sorunları, romatizmal hastalıklar, obezite, vücutta meydana gelen yanıklar, ameliyat sonrası, bağırsak hastalıkları gibi nedenlerle de CRP yüksekliği görülmektedir. CRP değerinizin yüksek olması durumunda, CRP değerini yükselten nedenin belirlenmesi adına farklı testler yapılarak kesin teşhis konmaktadır. Unutmayın ki, CRP değeri tek başına hastalık teşhisi koymak adına yeterli değildir. CRP değerleri, vücudumuzda farkında olmadığımız ya da henüz belirti vermemiş bir hastalığın varlığı konusunda bize ipucu veren değerlerdir. CRP değerinin yüksek olması durumunda doktorunuz, yapacağı tahlil ve testler ile hastalığınıza kesin teşhisi koyacak ve tedavi sürecine başlayacaktır. Tedaviye olumlu yanıt veren hastalarda, CRP değeri düşmeye başlayacak ve olması gereken makul aralığa gerileyecektir. Tedavi süresince de, CRP testleri ile CRP değerleri takip edilecek ve tedaviye ne ölçüde yanıt alındığı görülebilecektir.

CRP Değeri Nasıl Düşürülür?

CRP değeri, makul görülen aralıkların üzerinde çıkan kişiler dahiliye hekimleri tarafından muayene edilmelidir. CRP değerinin yüksek çıkması, vücutta bir iltihaplanma ya da başka bir sıkıntının varlığına işarettir. Daha sonra yapılacak test ve tahlillerle kesin teşhis konur ve tedavi sonrası CRP değerleri normal aralıklara geri iner.
CRP yüksekliğine neden olan hastalığın ortadan kaldırılmasının yanında, kişiler de CRP değerlerini düşürmek adına bazı konulara dikkat etmelidir. Fazla kilolardan kurtulmak, düzenli spor yapmak, omega içeren deniz ürünleri tüketmek, zeytinyağı kullanmak, magnezyum ihtiva eden muz, badem, antep fıstığı, ceviz gibi besin maddelerini tüketmek ve düzenli uyku ile CRP değerlerinin normal aralıklarda olması sağlanabilir.

BUNU KAÇIRMA :   Güneş Yanığına Ne iyi Gelir, Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Düşük Olan CRP Değeri Neyi İfade Eder?

Litrede 10 miligramdan fazla olan CRP değeri, vücutta iltihaplanma ya da başka bir sorunun varlığından şüphelenilmesine yol açar. Bu sonuçlar sonrası kesin teşhis için yeni tetkikler yapılır. CRP değerinin düşük olması ise, endişe edilecek bir durum olmadığını işaret eder. CRP değerinin düşük olması demek, vücutta herhangi bir iltihaplanmanın olmadığını göstermektedir. Ayrıca, yüksek CRP değerleri sonrası teşhis edilen hastalığa, tedavinin olumlu yanıt verdiğini de ortaya koymaktadır.
Vücudunda iltihaplanma olmayan, düzenli spor yapan, deniz ürünlerini düzenli olarak tüketen, sebze ve meyve tüketimine önem vereni sigara kullanmayan ya da sigara dumanına maruz kalmayan, düzenli uyku uyuyan kişilerde CRP değeri her zaman için düşük çıkmaktadır. CRP değerinin düşüklüğü, kişinin sağlıklı olduğunu ifade eden değerlerden bir tanesidir. CRP değeriniz düşük ise, doğru yolda olduğunuza emin olabilir ve yaşantınızı aynı şekilde sürdürebilirsiniz.

CRP Değerlerinin Kalp İle İlgisi Nedir?

Günümüzde yapılan araştırmalar, CRP değeri yüksek olan kişilerde kalp krizi başta olmak üzere, kalp hastalıklarının görülebileceğini ortaya koymuştur. Kardiyologlar, yüksek CRP değerine sahip kişilerin kalp hastalıkları ile karşılaşmaması adına bu noktada daha ileri tetkik ve tahlilleri yapmaktadır.
Vücutta meydana gelen bir iltihaplanmanın, damarların tıkanmasına yol açan bir süreç olduğu düşünülmekte ve bunun da kalp krizi riskini arttırdığı düşünülmektedir. Kardiyologlar, CRP değeri yüksek olan kişilerin düzenli spor yapmasını, kullanıyorlarsa sigarayı bırakmalarını, kilolu iseler kilo vermelerini, düzenli uyumalarını, stresten uzak durmalarını ve beslenmelerine dikkat etmelerini önermektedir.

HARİKA BİR KONU ANLATIMI İLE ALMANCA SAYILARI ÖĞRENMEK ÇOK KOLAY.
TIKLAYIN, ALMANCA SAYILARI SIFIRDAN MİLYONLARA KADAR KOLAYCA ÖĞRENİN
ALMANCA SAATLERİ ÖĞRENMEK HİÇ BU KADAR KOLAY OLMAMIŞTI.
TIKLAYIN, HEMEN ALMANCA SAATLERİ ÖĞRENMEYE BAŞLAYIN
ALMANCA RENKLER RESİMLİ KONU ANLATIMIMIZ İLE RENKLERİ ÖĞRENİN VE KOLAYCA CÜMLELER KURUN.
TIKLAYIN, HEMEN ALMANCA RENKLERİ ÖĞRENMEYE BAŞLAYIN
İNTERNETTEN PARA KAZANMAK İSTER MİSİNİZ?
TIKLAYIN, İNTERNETTEN PARA KAZANMA YOLLARINI ÖĞRENİN
İNTERNETSİZ ALMANCA ÖĞRENME UYGULAMASI. ALMANCA DERSLERİ HER AN YANINIZDA.
TIKLAYIN, HEMEN TELEFONUNUZA İNDİRİN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.