Facebook güvenli mi? Facebook telefon kayıtlarını nasıl tutuyor?

03.07.2019
961
A+
A-

Facebook verilerini bilgisayarına indiren bir yazılım geliştiricisi, sosyal ağın telefon kayıtlarından, SMS mesajlarına kadar tüm iletişim verilerini kaydettiğini ortaya çıkardı

Facebook güvenli mi? Facebook telefon kayıtlarını nasıl tutuyor?

Özlü Sözler


İNTERNETSİZ ALMANCA ÖĞRENME UYGULAMASI. ALMANCA DERSLERİ HER AN YANINIZDA.
TIKLAYIN, HEMEN TELEFONUNUZA İNDİRİN

Facebook, isteyen tüm kullanıcılara onlar hakkında depoladığı tüm verileri ZIP formatında sıkıştırılmış olarak bilgisayarlarına indirme şansı tanıyor. Cambridge Analytica skandalıyla ortaya çıkan #deletefacebook (#facebookusilin) hareketi sonrasında birçok kullanıcı, hesaplarını silmeden önce kişisel verilerini sosyal ağdan almak için bu yöntemi kullanıyor.

Sosyal ağın hakkında topladığı verileri bilgisayarına indiren yazılım geliştiricisi Dylan McKay, Facebook’un telefon ve mesajlaşma kayıtlarını da topladığını fark etti.

Bulgularını Twitter hesabından paylaşan McKay (@dylanmckaynz), Facebook’un kullanıcıların akıllı telefonlarındaki tüm iletişim verilerine ulaştığını ve kaydettiğini gözler önüne serdi. Bunlar arasında yapılan tüm telefon görüşmelerinin kiminle, ne zaman ve ne uzunlukta olduğu gibi detaylar yer alıyor.

McKay ayrıca, Facebook’un telefon rehberindeki tüm kişileri de kendi platformuna aktardığını belirtiyor. Hatta öyle ki, artık rehberinde kayıtlı olmayan kişilerin bilgileri de sosyal ağ tarafından kayıtlı tutuluyor.

Yeni Zelandalı yazılım geliştiricisi, indirdiği verilerde bugüne kadar gönderdiği ve aldığı tüm SMS mesajlarına dair kılavuz verilerin (metada) de Facebook tarafından toplanmış olduğunu gördü.

Facebook’tan indirdiği dev verileri ayıklamak için bir script yazan McKay, Facebook’un akıllı telefonuna dair tüm bu verileri Kasım 2016 ile Temmuz 2017 tarihleri arasında topladığını ortaya çıkardı.

FACEBOOK HAKKINIZDA NE BİLİYOR?

Facebook’un hangi bilgilerinize sahip olduğunu görmek ve bunları bilgisayarınıza indirmek için ‘Ayarlar’ sekmesine gidip, karşınıza çıkan ‘Genel Hesap Ayarları’ ekranının en altında göreceğiniz ‘Facebook verilerinin kopyasını indir’ seçeneğine tıklamanız yeterli.

BUNU KAÇIRMA :   ELMANIN FAYDALARI
HARİKA BİR KONU ANLATIMI İLE ALMANCA SAYILARI ÖĞRENMEK ÇOK KOLAY.
TIKLAYIN, ALMANCA SAYILARI SIFIRDAN MİLYONLARA KADAR KOLAYCA ÖĞRENİN
ALMANCA SAATLERİ ÖĞRENMEK HİÇ BU KADAR KOLAY OLMAMIŞTI.
TIKLAYIN, HEMEN ALMANCA SAATLERİ ÖĞRENMEYE BAŞLAYIN
ALMANCA RENKLER RESİMLİ KONU ANLATIMIMIZ İLE RENKLERİ ÖĞRENİN VE KOLAYCA CÜMLELER KURUN.
TIKLAYIN, HEMEN ALMANCA RENKLERİ ÖĞRENMEYE BAŞLAYIN
İNTERNETTEN PARA KAZANMAK İSTER MİSİNİZ?
TIKLAYIN, İNTERNETTEN PARA KAZANMA YOLLARINI ÖĞRENİN
İNTERNETSİZ ALMANCA ÖĞRENME UYGULAMASI. ALMANCA DERSLERİ HER AN YANINIZDA.
TIKLAYIN, HEMEN TELEFONUNUZA İNDİRİN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.