almancax Duyuru Alanları
ELEKTRONİK SÖZLÜK BURADA İSTANBUL'DA ALMANCA KURSUMUZ ALMANCA EĞİTİM SETİMİZ ANTALYA'DA ALMANCA KURSUMUZ A1 SINAVINA ŞOK HAZIRLIK!
6 DİLDE ELEKTRONİK SÖZLÜK
Şimdi Sipariş Ver
Kapıda Öde
almancax Güvencesiyle
İSTANBUL'DA ALMANCA KURSU
TÜRKİYE'DE 1 NUMARA!
A1 SINAVINI DERT ETMEYİN
0 507 663 58 55
HIZLI, VERİMLİ, EKONOMİK
Almanca Öğrenin
A1 SINAVINA HAZIRLANIN
Şimdi Al Kapıda Öde
ANTALYA'DA ALMANCA KURSUMUZ
Üyelerimize Özel İndirimler
DETAYLI BİLGİ 0 242 346 36 66
Tam 250 Video
Çözümlü A1 Soruları
A1 Sınavını Yakından Tanıyın

Gönderen Konu: Aile Birlesimi Icin Gerekli Evraklar  (Okunma sayısı 19050 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 20, 2009, 01:20:24 ÖS
 • Ziyaretçi

Uzun süreli ikametler için ulusal vize (‘Almanya vizesi’) verilmektedir. Yaklaşık on haftalık işlem süresi bulunmaktadır. İşlem süresi yetkili Alman makamlarının çalışma hızına bağlı olduğu için telefon ile aramalarınız işleminizi hızlandırmayacaktır. Bu nedenle vize müracaatınızın üzerinden dört ay geçmeden müracaatıniz ile ilgili soru sormayiniz. Veri Koruma Yasası nedeniyle telefonda müracaatınız ile ilgili bilgi verilememektedir. Müracaatınızın hangi aşamada olduğunu öğrenmek istediğinizde yazılı dilekçe göndermeniz Gerekmektedir.

Bir vize müracaatında genel olarak ibraz edilmesi gereken belgeler:
· Almanya’ya giriş yapacağınız tarihten itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport
· 3 adet biometrik özelliklere sahip vesikalık fotoğraf (altı aydan eski olmamalı) düz ve açık renkli fon önünde çekilmiş olmalı
· oturma izni için eksiksiz doldurulmuş 2 adet müracaat formu (almanca doldurulmalı)
İstenen tüm evraklar asılları ve iki adet fotokopi leri ile ibraz edilmelidir. Eksik evrak vize müracaatınız red edilemesine sebep olur.

1. Evlendikten sonra Aile Birleşimi yapmak üzere
· Evlenme Kayıt Örneği (Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak)
· yeni tarihli tam tekmil vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (‘düşünceler’bölümünde tüm nüfus olaylarının belirtilmiş olması gerekir)
· daha önce boşanmalar olduysa: boşanma kararları ve Almanca çevirileri (noter tasdikli) ayrıca önceki evlilikler hakkında bilgi veren tam tekmil vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (hem müracaatçı hem de eşinin önceki evlilikleri için geçerlidir)
· Almanya’da ikamet eden Alman uyruklu eşin pasaport fotokopisi veya Almanya’da ikamet eden Yabancı uyruklu eşin pasaport fotokopisi ve oturma izni fotokopisi
· Basit düzeyde Almanca Bilgisi kanıtı (‘Diller için Ortak Avrupa Referans Çerçevesinin’ A1 düzeyindeki bilgi seviyesi, Goethe Enstitüsü’nün A1 ‘Start Deutsch 1’ (Temel Almanca) sertifikası)

2. Almanya’da evlenmek üzere
· Evlenme Ehliyet Belgesi
· yeni tarihli tam tekmil vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (‘düşünceler’ bölümünde tüm nüfus olaylarının belirtilmiş olması gerekir)
· daha önce boşanmalar olduysa: boşanma kararları ve Almanca çevirileri (noter tasdikli) ayrıca önceki evlilikler hakkında bilgi veren tam tekmil vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (hem müracaatçı hem de eşinin önceki evlilikleri için geçerlidir)
· Almanya’da ikamet eden Alman uyruklu nişanlının pasaport fotokopisi veya Almanya’da ikamet eden Yabancı uyruklu nişanlının pasaport fotokopisi ve oturma izni fotokopisi
· Basit düzeyde Almanca Bilgisi kanıtı (‘Diller için Ortak Avrupa Referans Çerçevesinin’ A1 düzeyindeki bilgi seviyesi, Goethe Enstitüsü’nün A1 ‘Start Deutsch 1’ (Temel Almanca) sertifikası)

3. Alman vatandaşı olan ve reşit olmayan çocuğun yanına velayet hakkı olan veli olarak aile birleşimi yapmak (Alman İkamet Yasasının 28 I. Maddesi 3. bendi)
· Çocuk yurtdışında doğdu ise uluslararası (çokdilli) Doğum Kayıt Örneği
· Çocuk Almanya’da doğdu ise Alman Doğum Kayıt Örneği
· Çocuğun yanına aile birleşimi yapmak isteyen velinin yeni tarihli tam tekmil vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (‘düşünceler’ bölümünde tüm nüfus olaylarının belirtilmiş olması gerekir)
· Boşanma sözkonusu ise: Boşanma Kararı ve Velayet Kararı(Almanca çevirileri ile birlikte)
· Babalık tanıması yapıldı ise: Babalığı tanıma senedi ve velayet beyanı

Babalık tanıma senedine ilişkin ayrıntılı bilgi:
Babalık tanıma senedi (duruma göre bu işlemde velayet ve nafaka beyanı da alınmakta)
Baba, Türk vatandaşı ise ve anne ile çocuk Almanya`da ikamet ediyorlarsa aşağıdaki husus geçerlidir:
Federal Medeni Kanunu`na dair Uygulama Kanunu`nun 11. maddesinin 1. fıkrası ile bağlantılı 19. maddesinin 1. fıkrasının 2. cümlesine göre Türk Medeni Kanunu`nun 295. maddesine göre Türk nüfus müdürü huzurunda yapılan babalık tanıma işlemi de Alman hukukuna göre geçerli kabul edilmektedir.Çocuğun, babasının nüfus kaydına işlenmiş olması ile babalık tanıma işleminin yapıldığı kanıtlanmaktadır.

Bu nedenle Başkonsolosluklar, çocuğunun düzenli ikameti Almanya olan babaları, babalık tanıma işlemini yaptırmak üzere Türk nüfus müdürlüğüne yönlendirmektedir. Uluslararası doğum kayıt örneğini (Formül A) ibraz ederek babalık tanıma işlemini nüfus müdürlüğünde yaptırabilirsiniz.
Babalık tanıma işleminin ardından baba, tam tekmil ve vukuatlı nüfus kayıt örneği talep edebilir. Bu nüfus kayıt örneğinde, çocuk da artık söz konusu kişinin çocuğu olarak ve onun soyadıyla kayıtlı olacaktır. Bu yolla yapılmış babalık tanıma işlemi hem Türkiye`de hem de Almanya`da geçerlidir. (Not: Federal Medeni Kanunu`na göre yapılmış babalık tanıma senedi Türkiye`de geçerli değildir! Bu da nafaka talebi konularında sorunlara yol açmaktadır)

Babalık tanımasını yaptıran baba, nüfus müdürlüğünden aldığı tam tekmil ve vukuatlı nüfus kayıt örneğine „Apostil“ tasdik şerhi yaptırarak, bu belgeyi Almanya`daki çocuğun annesine gönderir. Anne ise babalık tanıma işleminin yapıldığını kanıtlayan bu belgenin çevirisini bir yeminli tercümana yaptırmalı ve ardından Federal Medeni Kanunu`nun 1595. maddesi ile 1592. maddenin 2. fıkrası ile bağlantılı Federal Medeni Kanunu`na dair Uygulama Kanunu`nun 23. maddesi gereği yapılan babalık tanımasını ikamet ettiği yerdeki yetkili nüfus müdürlüğüne giderek resmi belge düzenleterek onaylaması gerekmektedir.
Böylece babalık tanıma işlemi Alman hukukuna göre de geçerlilik kazanacaktır. Onay verip vermemesi gerektiği konusunda yetkili nüfus müdürlüğünden bilgi edinebilir.

4. Yabancılar Yasasının 37. maddesi gereğince Almanya’ya dönmek üzere Reşit olmadan önce Almanya’da ikamet etmiş olan yabancılara,ancak durumu aşağıda belirtilen koşullara uygunsa oturma izni verilmektedir:
· Almanya’da aralıksız ve yasal olarak 8 yıl ikamet etmiş ise
· Almanya’da en az 6 yıl bir okulu ziyaret etmiş ise
· - geçiminizi şahsınızın finanse edeceğine dair maddi imkanlarınız
veya
  - Yabancılar Yasasının 68. maddesine göre Almanya’dan taahhütname/davetiye var ise (Almanya’daki ikametin ilk beş yılını kapsamalı)
· müracaatçı 15 ile 21. yaş arasında ise
· Almanya’dan dönüşün üzerinden 5 yıl geçmeden başvuru yapıldı ise Lütfen bu konu ile ilgili Konsoloslugun bilgi notunu dikkate alınız.

5. Çocuklarda Aile Birleşimi
· Doğum Kayıt Örneği
· yeni tarihli tam tekmil vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (‘düşünceler’bölümünde tüm nüfus olaylarının belirtilmiş olması gerekir)
· velayet kararı ve Almanca çevirisi (noter tasdikli )
· ebeveynler boşanmış ise boşanma kararı ve Almanca çevirisi (noter tasdikli )

6 . Pasaport kaybolduğunda/Oturma süresi bittiğinde tekrar Almanya’ya giriş için

· Son 5 yılda Türkiye’ye hangi tarihlerde giriş ve çıkış yapıldığını gösteren girişçıkış belgesi. İlgili Türk makamlarından (Hudut kapıları ve Pasaport Şubeleri) alınmalıdır.
· pasaportun çalındığına veya kaybolduğuna dair karakol tutanağı

BASVURU FORMUNU INDIR


Ocak 23, 2009, 09:14:42 ÖS
Yanıtla #1
 • Ziyaretçi
BU BÖLÜM BILGI VERMEK AMACIYLA HAZIRLANMISTIR.
BU BÖLÜMDE SORULARINIZA CEVAP VERILMEYECEKTIR,
SORULARINIZI LÜTFEN YENI KONU ACARAK SORUNUZ.

Eylül 08, 2009, 11:25:06 ÖS
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi
Hazırlayan arkadaşların emeğine sağlık,teşekkürler.

Eylül 09, 2009, 06:32:05 ÖS
Yanıtla #3
 • Junior Mitglied
 • ***
 • İleti: 53
 • Beiträge: 5
 • Cinsiyet: Bayan
Arkadaslar ikamet musaadesi dilekce formunun son sayfasinda bulunan " ..... gun/ay/yil/ icin ikamet musaadesi verilmesini rica ederim" ifadesine ne yazmam gerekir?Sonucta ben oraya evlilik araciligi ile gidiyorum.Orda yasamak herhangi bir sinirlama getiremem ki.Yardimci olursaniz cok sevinirim.Simdiden tesekkurler...

Eylül 10, 2009, 07:50:59 ÖS
Yanıtla #4
slm arkadaslar sarı formla ılgılı pek bı sorun yasadım herkafadan bır ses cıkıyo sunu doldur bunu doldur dıye bence en ıyısi konsoloslugun önünde zaten genel evrak kontrolu yapıp içeri alıyorlar ben orada dolduracam bır hatadan bıle yanı bır harf yanlıs olursa askıya alıyolar onca zaman bose gecmıs olur

sarı form yani ikamet müsadesi formu ısteyen arkadaslar bu linkten indirebilirler

http://www.ankara.diplo.de/Vertretung/ankara/tr/04/Visa/Antragsformular__FZ__download,property=Daten.pdf

Kasım 21, 2009, 09:07:09 ÖS
Yanıtla #5
 • Neuling
 • *
 • İleti: 2
 • Beiträge: 0
Merhaba, birşey sormak istiyorum çok önemli benim için. 17 yaşındayım ve anne-babam ben 5 yaşındayken boşandılar. Babam küçük yaştayken ailesiyle birlikte almanya ya göçmüş şuan orada hem evli hemde yıllardır kaldığı için çifte Alman vatandaşı yapmasını istiyeceğim. Böyle bir hakkım var mı aile birleşimine mi giriyor bu konu? Vatandaşlık hakkım oluyor mu? Daha 18 olmadım.   Vereceğiniz cevaplar benim için çok önemli şimdiden teşekkürler

Aralık 01, 2009, 08:21:29 ÖS
Yanıtla #6
 • Neuling
 • *
 • İleti: 2
 • Beiträge: 0
Arkadaşlar toplu nüfus kayıt örneği çıkarırken sadece kendi ailemizmi  olacak.eşimizinde ayrıca alınacakmı.ben sadece kendi aileminkini çıkardım.yani;ben,annem,babam,kardeşim ve eşim gözüküyor.
Ayrıca eşimin adına onun ailesininde bulunduğu bir belge dahamı çıkarmalıyım?onunkinidemi istiyorlar?
Sizler nasıl çıkardınız?
Buarda İstanbuldan başvurucam.Acil lütfen..

Aralık 01, 2009, 11:09:57 ÖS
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi
Kardeşim vukuatlı nufüs kayıt örnekleri cıkartacaksın. eşin içinde ama eşin için vermeyebilirler.. ailesinden biri alabilir.. yada kendisi.. cok zor durumda kalırsan bana dönüş yap.. istanbulda yapabileceğim bişey varsa yardımcı olurum.

Aralık 01, 2009, 11:51:02 ÖS
Yanıtla #8
 :haha: :haha: :haha:

Arkadaşım Adam zaten evli ne akrabası kedi eşinin nüfüs kayıt örnegini akrabalarımı alcak  :haha: :haha:

arkadaşım eşininde kedininde anne baba kardeşlerinin yazdıgı nüfus kayıt örnegi alacaksın aksi taktirde evrak eksik diye kapıdan gönderirler her ikinizinde ayrı ayrı olması lazım şimdiden başarılar

Aralık 01, 2009, 11:58:17 ÖS
Yanıtla #9
 • Ziyaretçi
serkanım ben kendi eşimin vukatlı nufus kayıt örneğini alamdım.. aile den biri olacak dediler..

Aralık 02, 2009, 12:00:02 ÖÖ
Yanıtla #10
 • Ziyaretçi
yada eş olacak insAllah alır.. ama ben birilerini devreye soktum.. bende memur oldugum için. öyle aldım..