Gönderen Konu: Almanca Yardımcı Fiilleri Tam Anlamak için soru  (Okunma sayısı 1284 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 26, 2013, 03:11:41 ÖÖ

arkadaşlar öncelikle forumda gezerken bulduğum tabloyu yeninden paylaşayım ve sorumu tablo yardımıyla daha anlaşılır sorabileyim

şimdi kafamda tam oturmak için bu yardımcı fiileri präsens(şimdiki zaman) ile birkaç cümle şeklinde yazacağım ve anlamadığım noktayı belirteceğim.

präsens - sein = Ich bin ein Student. (ben bir ü. öğrencisiyim)
präsens - haben = Ich habe eine Katze.(ben bir kediye sahibim=benim bir kedim var)
präsens - werden = ?????????????

werden ile nasıl bir cümle kurulur şimdiki zamanda. werden y. fiili sadece gelecek zamanda mı kullanılıyor ?
örneğin ich würde sagen = i would say = ben söylecektim şeklinde anladım bunda bir sorun yok galiba ?
bu yardımcı fiil tam olarak nerede nasıl kullanılıyor detaylı bir şekilde açıklarmısınız ?

Umarım detaylı bir şekilde anlatabilmişimdir ve bu soru bu konuda kafası karışan varsa yardımcı olur, şimdiden teşekkürler..

: http://www.almancax.com/forum/almanca-yardimci-fiilleri-tam-anlamak-icin-soru-t20684.0.html

Ocak 26, 2013, 01:15:39 ÖS
Yanıtla #1
ben açıklayabilirim. werden yardımcı fiili gelecek zaman yani FUTUR da kullanılır. dediğin gibi sadece gelecek zamanda kullanılır.
 yani bir işin gelecek zaman içinde yapılacağını bildiriyor. ama gelecek zaman için bazen präsensde kullanılıyor.
 mesela FUTUR1 ile bir cümle yapayım.İCH WERDE NÄCHSTES JAHR İN DİE TÜRKEİ FAHREN(gelecek sene Türkiyeye gideceğim)..
veya präsens ile: İCH FAHRE NÄCHSTE WOCHE İN DİE TÜRKEİ (gelecek hafta Türkiyeye giidyorum ) ..gibi
gelecek zaman için 1- werden yardımcı fiili  2- cümledeki asıl yüklemin mastar hali kullanılır. ve asıl yüklemde cümlenin en sonunda yer alır.
yukarıdaki cümleme bakarsan hem gelecek zaman dilimini, hemde şimdiki zamanı anlatan cümle dizilişini anlarsın.
ich werde dich anrufen: sana telefon açacağım
ich rufe dich an: sana telefon açıyorum.
ich werde  übermorgen zum Arzt gehen :öbürgün doktora gideceğim
ich gehe übermorgen zum Arzt :öbürgün doktora gidiyorum
ben cümle kurarken gelecek zamanı genelde  yani 1 YIL, 4 AY...vesaire gibi uzun zaman aralığında gelecek zaman (futur) kullanıyorum. ama BİRGÜN, BİR HAFTA gibi çok uzun olmayan zaman aralığında şayet cümlenin içinde öbürgün, yarın,önümüzdeki hafta gibi zaman bildiren dilim varsa, şimdiki zaman (prasens) kullanıyorum.  :)  almanlarda zira aynısını yapıyor. karışıkmı anlattım bilmiyorum ama kısacası: gelecek zamanda yapılacak bir iş için werden yardımcı fiilini kullanıyorsun.

Ocak 26, 2013, 01:32:12 ÖS
Yanıtla #2
würden ise tamamen farklı bir konu. würden yardımcı fiili konjunktiv cümlelerde kullanılıyor o yüzden konjunkliv cümleleri iyi bilmen lazım bunu anlamak için. kısaca werden(würden) gelecek zaman bildiren yardımcı fili konjunktiv cümlelerdeki şimdiki ve gelecek zamanı gösterir. ama bu konu uzun. konjunktivin 1 ve 2 si var. almancaxda zaten bu konunun açıklaması var.
WÜRDEN KALIBI, WERDEN FİİLİNİN KONJUNKTİV ÇEKİMİDİR.

Ocak 26, 2013, 08:37:36 ÖS
Yanıtla #3
@Reyya gerçekten soru işaretlerini giderecek tarza bir açıklama yapmışsın çok çok teşekkürler :) alkis:)
evet konjuktivler hakkında biraz bilgim var forumdan öğrendiğim kadarı ile, araştıcağım tekrardan da , vielen Dank für die verständliche Antwort  clap:)

Ocak 27, 2013, 07:02:36 ÖS
Yanıtla #4
çok sevindim yardımcı olabildiysem.  :)  tabii konjunktiv almancaxdada var ayrıca bende ilave edeyim.

ALMANCADA KONJUKTİV I ve KONJUKTİV II....

KONJUKTİV I: birinin sözü başka birine aktarılıyor (dolaylı anlatım).Bir kişinin konuşması aktarılırken konjuktiv I kullanılır. yani sözün kendisine ait değil,başkasına ait olduğunu ve kendisinin bir aracı olduğunu belirler. Konjuktiv I ile ayrıca ARZU, DİLEK, İSTEK,DUA.... vs ifade edilir. (DÜZENLİ VE DÜZENSİZ EYLEMLER TABLOSU EZBERLENMESİ LAZIM)..

DÜZENLİ                             DÜZENSİZ                    KONJUKTİV I (DÜZENLİ-DÜZENSİZ FİİLER

ich frag-e                          ich nehme-e                                   -e

du frag-est                        du nehm-est                                  -est

er,sie,eis frag-e                 er,sie,es nehm-e                            -e

wir frag-en                        wir nehm-en                                   -en

ihr frag-et                          ihr nehm-et                                    -et

sie / Sie frag-en                 sie/Sie nehm-en                             -en   takıları alıyor

KONJUKTİV I İN ZAMANLARA GÖRE DÖNÜŞÜMÜ ŞÖYLE OLUYOR...

INDIKATİV(NORMAL CÜMLE)                                  KONJUKTİV I

präsens: ich lade dich zur party ein                            *  er lade mich zur Party ein
(ben seni partiye davet ediyorum)                      (o beni partiye davet ediyormuş)edermiş

präteritum: ich lud dich zur Party ein                         *   er habe mich zur Part eingeladen
(ben seni partiye davet ettim)                                     (o beni partiye davet etmiş)

perfekt: ich habe dich zur Party eingeladen                * er habe mich zur party eingeladen
(ben seni partiye davet ettim)                                     (o beni partiye davet etmiş)

futur: ich werde dich zur Party einladen                      * er werde mich zur Party einladen
(ben seni partiye davet edeceğim)                             (o beni partiye davet edecekmiş)

Yine örnek cümle ile açıklama yapayım. normal bir cümle yapayım,
ALİ: ICH GEHE HİER MİT MEİNEM SOHN ZUR ARBEİT (Ali: ben burada oğlumla işe gidiyorum)

KONJUKTİV I ile yapalım şimdi
ER GEHE DORT MİT SEİNEM SOHN ZUR ARBEİT (O orada oğlu ile işe gidiyormuş)
dolaylı anlatımla anlatılıyor alinin oğluyla işe gittiği.

KONJUKTİV II:
gerçek olmayan ve gerçekleşmesi şuan olanak dışı olan olaylar anlatılıyor. yani DİLEK, İSTEK,GEREKLİLİK,EMİR,TAHMİN vesaire durumlar ifade ediliyor.

Konjuktiv II    * WÜRDEN +MASTAR YAPI ilede oluşturulmaktadır. WERDEN in konjuktiv II biçimi WÜRDEN olur.Yine bunu cümlelerde açıklayayım

normal cümle(ındikativ)                                          KONJUKTİV II

Präsens: ich komme                                               ich käme/ ich würde kommen

futur: ich werde kommen                                       ich käme/ ich würde kommen

präteritum: er gab                                                 er hätte gegeben

perfekt: er hat gegeben                                          er  hätte gegeben

ŞİMDİKİ ZAMAN ile

İCH KÄME NİCHT ZU SPÄT (ben olsam geç gelmem)

İCH WÜRDE NİCHT ZU SPÄT KOMMEN (ben olsam geç gelmem.. BU İKİ CÜMLEDEDE ANLAM AYNIDIR. birinde würden ile yapılmış..esas fiilde en sona geçmiş.. 

GEÇMİŞ ZAMAN ile

İCH WÄRE NİCHT ZU SPAT GEKOMMEN (ben olsaydım geç gelmezdim)

konjuktiv de

HABEN               SEİN              WERDEN
HÄTTEN             WÄREN          WÜRDEN   olmaktadır.

delicious  facebook  linkedin  myspace  technorati  twitter

xx
Almanca ödevim için almanca soru hazırlamam gerekiyor

Başlatan çambiko

0 Yanıt
1124 Gösterim
Son İleti Nisan 12, 2011, 09:12:55 ÖS
Gönderen: çambiko
exclamation
Almanca Alıştırma kitabı, Almanca ders kitabı, Almanca yardımcı kitap

Başlatan sweet_witch_35

1 Yanıt
5290 Gösterim
Son İleti Şubat 28, 2008, 07:36:10 ÖS
Gönderen: jurnal
xx
almanca cumle kurmama yardımcı olabılırmısız

Başlatan nusret

28 Yanıt
5972 Gösterim
Son İleti Ocak 02, 2008, 12:58:35 ÖS
Gönderen: khoLpa$aLı
xx
tagesablauf= Almanca günlük yaşam, yardımcı olursanız sevinirim..

Başlatan kadirr67

9 Yanıt
8610 Gösterim
Son İleti Aralık 02, 2012, 09:07:33 ÖS
Gönderen: unartig

almancax Anasayfa | Forum | Almanca Dersleri | Almanca Temel Gramer Dersleri | Almanca Zamanlar ve Cümleler | Almanca Konuşma Kalıpları | Almanca Bilgi Bankası |
Almanca Programlar ve Dosya Merkezi | Almanca Oyunlar | Almanca Testler | Almanca Chat Odası | Almanca Eğitim Seti

almanca ders kitabı