Gönderen Konu: Almanya Oturum Hakkinda  (Okunma sayısı 5095 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 11, 2011, 01:25:26 ÖÖ
Merhaba Arkadaslar utanan:)
Bana Ilk Önce 3ay'lik Vize Verdiler hiihi:)... Sonra Almanya'da 1 Senelik Vize Verdiler halayy:)..
Daha Sonrada 3 Senelik Vize Verdiler yuppi:).. Simdi Dolmasina 1 Sene Kaldi dance:)..
Acaba 1 Sene Sonra Bu Vizemde Bitince Bana Sürekli Oturum Verirlermi? yada Vatandaslik? kur;)
Toplam 4,5 Sene; Almanya'da'da 4 Senedir Bulunmus Olacagim alkis:)..
Esim Alman ve Ben B1 Kurs Yaptim. 5 Sene Dolsun Diye Uzatirlarmi Vizeyi Yada Vadandaslik Basvurusu Yapabilirmiyim? clap:)

Tecrübesi Olan Arkadaslar :police: Tecrübelerini Paylasirlarsa Sevinirim utanan:)
Tesekkürler.

: http://www.almancax.com/forum/almanya-oturum-hakkinda-t18811.0.html

Ekim 11, 2011, 02:21:04 ÖÖ
Yanıtla #1

Sana süren dolduğunda oturum vermeleri gerekir.Vatandaşlık için 8 sene dir burda olman gerekiyor.Ayrıca vatandaşlık alaman için sınava giryorsun.

Ekim 11, 2011, 05:06:14 ÖS
Yanıtla #2
Ama Benim Esim Alman. Esleri Alman Olanlara 5 Sene Sonra Vatandaslik Hakki Doguyor Diye Biliyordum..
Eslerin Ikiside Türk Yada Baska Uyruklu Olanlara Vatandaslik Hakki 8 Sene Sonra Doguyor Diye Biliyordum.. Bu Yanlis Mi?? :zopa:
Ayrica Bu Bahsettiginiz Nasil Bir Sinav? offoff:) Icerigi Nedir? Almanca Bilgisini Kanitlamak Icin Bir Sinav mi Yoksa Genel Kültüre Dayali Bir Sinav mi??
Bilginiz Varsa Bu Konuda Aydinlatirmisiniz Beni Lütfen.. utanan:)
Tesekkürler..

Ekim 11, 2011, 06:48:15 ÖS
Yanıtla #3
arkadasim fark etmiyor esin alman olsun italyan olsun rus olsun Almanya'da 8 sene yasaman  ve 5 senesini vergi vererek gecirmen gerekiyor.vatandaslik sinavi da genel kültür almanya hakkinda bilgiler bayraklar mesela tarihi ile ilgili sorular hem sözlü hem yazili sinav ayni zamanda
Alman Ehliyetini Almak Icin Yapilmasi Gerekenler Ve Türkce Calisma Kitabi

http://www.almancax.com/forum/index.php/topic,19537.0.html

Aile Birlesimi Vizesi icin istenilen Belgeler

http://www.almancax.com/forum/index.php/topic,18986.0.html

Aile Birlesimi Basvuru Formunu indirmek icin Tiklayin.

http://www.istanbul.diplo.de/contentblob/4090862/Daten/132035/00antrag_national_Fzf_Studium_ueber_drei_monate_DD.pdf

Aile Birlesimi Basvuru Formunun Doldurulmus Hali (ÖRNEK) icin tiklayin.

http://www.almancax.com/forum/index.php/topic,19364.0.html

Aile Birleşimi (A1) Sinavi Genel Bilgi

http://www.almancax.com/forum/index.php/topic,18873.0.html

Almanya'da Nikah icin istenilen Belgeler

http://www.almancax.com/forum/index.php/topic,18115.0.html

Aracinizla Türkiye´ye Gitmeden Önce yapilmasi Ve Alinmasi Gereken Önlemler

http://www.almancax.com/forum/index.php/topic,19504.0.html

Çocuk Üzerinden Aile Birlesimi Vizesi icin istenilen Belgeler

http://www.almancax.com/forum/index.php/topic,18987.0.html

Turistik Vize icin Gerekli Belgeler

http://www.almancax.com/forum/index.php/topic,19019.0.html

Uygun Fiyatli Tercume icin Buraya Tiklayin

http://www.almancax.com/forum/index.php/topic,19457.0.html

Vize Başvurusu Ve Nikah işlemleri

http://www.almancax.com/forum/index.php/topic,18877.0.html

Ekim 12, 2011, 01:10:05 ÖS
Yanıtla #4
Arkadaşlar emin misiniz Alman vatandaşı ile evli olunca şartlar değişiyor gibi, bulduğum bir kaynağı paylaşayım ki biraz bakınca bilgi hep bu yönde internette,

Eşi Alman olanların işi daha kolaydır
a) Bir Alman ile 3 yıldır evli bulunmak ve 3 yıldır Almanya'da yaşıyor olmak ya da,
b) 5 yıldır Almanya'da yasal olarak yaşamak ve 2 yıldır bir Almanla evli olmak,
c) Yukarıda sayılan "gerekli koşullar", a maddesi dışında burada da geçerlidir.

kaynak:http://www.turkdanis-stadtallendorf.eu/turk/alman-vatandaslik.htm

Ekim 12, 2011, 01:51:32 ÖS
Yanıtla #5
benım bıldıgımde 8 sene burda yasıycaksın ve bunun 5 senesı vergı vermıs olcaksın. bu kaynak cok baska yazıyor.

Ekim 12, 2011, 03:51:58 ÖS
Yanıtla #6
ben kendim almanla evliyim.gecen hafta rathausda randevum vardi.3 yillik oturumu doldurunca süresiz oturum alinabildigini ama bizde yeni cikan pasaporttan dolayi her10 senede bir yenileme zorunlulugmuz var.(lazim olursa istenilen evraklari buraya yazarim size-ama aslinda gerejk yokl posta geliyor zaten eve-ha birde parmak izi veriliyor.)
 neyse gerekli olan yasa da bu ..(vatandaslik sartlari hakkind abilgim yok-hic ilgimi cekmedi aciksasi bir özelligide kalmadi artik ---kii Türkiyede birde calismisligin varsa alman vatandasi oldugundaki emeklilik yasini unutma derim(asil mezarda emeklilik Almanya'da---

Almanya ya gelişte ve süreli oturum almakta kolaylık (§ 28 AufenthG)

Alman vatandaşı ile evlilik durumunda şartlar daha uygundur. Alman eşin yanına geline bilinmesi kalacak yere (evin büyüklüğü) ve Alman eşin geçinme gücüne bağlı değildir (Dikkat: Burada yabancılar dairesinin takdir hakkı vardır.Yani Alman eşin geliri yok ise, bazı durumlarda vize konusunda zorluk yaşanmaktadır).

Ayrıca 'Yerleşim izini' daha kısa bir süre sonra (3 sene) elde edilene bilinir.

- Evliliğe bağımsız oturum izni

Evliliğe bağımsız oturum izni § 31 AufenthG (Madde 31 İkamet yasası) göre:

Evlilik 2 sene sürdükten sonra (Almanya da evli olarak yaşanan süre geçerlidir. Evliliğin Almanya dışında yaşanan süresi sayılmaz)

yada mağdur durumlarda § 31 Abs.2 AufenthG (Madde 31 Fıkra 2 İkamet yasası)

iki sene dolmadan (örneğin Alman eşin ölümü)

verilir.

Bu evliliğe bağımsız oturum izni senelik uzatılır. Adı üstünde olduğu gibi bu oturum hakkı artık evliliğe bağlı değildir. (Bağımsız oturum izni. Niederlassungserlaubnis 'Yerleşim İzni' ile karıştırmayın!)

-"Yerleşim izni" (Niederlassungserlaubnis)

Bu evliliğe bağımsız oturum izni bir sene uzatıldıktan sonra (yani toplam 3 sene - ikisi evlilik bağlı, biri bağımsız) Madde 28 Fıkra 2  İkamet Yasası gereğince 'Yerleşim izini' (Niederlassungserlaubnis) için müracaat edebilirsiniz
Sen Senden sonra Senden Baskasini Sevmeye Utandigimsin...

Ekim 12, 2011, 05:42:54 ÖS
Yanıtla #7
Arkadasim benim bildigmi yazdim eger emin olmak istiyorsan birinci kaynakdan gidip ogrenebilirsin rat hausdan burda herez ayri birsey soyleyecek cunku sen en dogrusunu rat hausa gidip orda durumunu anlattikdan sonra gercegi ogrenirsin,,

Ekim 12, 2011, 11:45:22 ÖS
Yanıtla #8
Arkadaslar Tesekkür Ederim Bildilendirmeye Calistiginiz Ve Emeklerinizden Dolayi..
Fakat Ben Pek Saglikli Bir Kaniya Varamadim..
Benim Esimde Bana 5 Yil Oldugunu Ve Vergi Vermemin Gerek Olmadigini Vede Sosyal Yardim Almamim Bir Engel Olmadigi Söyledi..

Evet Bende Bazi Kaynaklardan Bazi Kanunlari Okudum Ve Bu Benim Bildiklerimi Tehit Eden, Dogrulayan Sekilde, Ama Birde Bunun Uygulamaya Koyulmasi Gibi Bir Sorun Var..
Bu Konuda Tecbüre Etmis, Böyle Bir Olayi Yasamis Olan Kisi En Saglikli Bilgiyi Verebilecegine Inaniyorum..
Lütfen Tecrübe Etmis Arkadaslarda Bizimle Bildiklerini Paylasirsa Cok Sevinirim..
Tesekkürler..

Ekim 12, 2011, 11:49:31 ÖS
Yanıtla #9
arkadasim oncelikle sunu bilmen gerekli her sistem degisik eyalet farki gercekten vaar bunu yok diyen arkadaslar oldu onlarda zaman gectikce anladilar . baka sana uste yazdik ben bizzat rat hausdan ogrendim bilgiyi 8 yil Almanya'da yasaman ve 5 yil vergi vermen gerekiyor birde calisiyor olman gerekli . madem saglikli bilgi edinemiyorsun gidip rat hausa sorarsin gercek bilgiyi ogrenirsin usenmiyelim arkadasim birazda kendimiz cabaliyarak birseyler elde edelim...

Ekim 13, 2011, 12:11:59 ÖÖ
Yanıtla #10
ALMAN VATANDAŞI OLMA HAKKI NE ZAMAN KAZANILIR ?
(Wann wird der Rechtsanspruch auf deutsche Staatsbürgerschaft erworben (Einbürgerungsvoraussetzungen))

Kolaylaştırılmış Vatandaşlık - Yabancılar yasası (Madde: 3-12) 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren yürürlüğe giren vatandaşlık reform yasası ile bir yabancının yabancılar yasasına dayanarak Alman vatandaşı olma hakkını kazanması yeniden düzenlenmiştir.
Buna göre 16 yaşını doldurmuş bir "yabancı" aşağıdaki koşulları yerine getiriyorsa yazılı başvuruda bulunması halinde Alman vatandaşı olmaya hak kazanır.
Bu koşullar şöyledir:

• Almanya'da en az 8 yıl yasal olarak oturmuş olmak. (göz yumma (Duldung) statüsünde geçirilmiş süre yasal bir oturum sayılmaz !)

• Vatandaşlık için başvuru yapıldığı anda oturma iznine (süresiz veya sınırlı) veya oturma hakkına sahip olmak
• Yeterli seviyede almanca bilmek (eğer Almanca bildiğinizi ispatlayacak okul, kurs diplomaları yoksa, eyaletinizdeki uygulamaya göre sözlü bir testi başarmak gereklidir.)
• Sabıkasız olmak. (en fazla 90 güne denk para cezasını aşmayan mahkumiyet veya icrasi tecil edilmiş olması kaydıyla 3 ayı geçmeyen hapis cezası engel teşkil etmez. Yukarıdaki sınırların altında kalan birden fazla cezalandırılma sürelerinin birbirine eklenmesi söz konusu değildir. Eğer daha fazla ceza alınmışsa, vatandaşlık dairesine danışmakta fayda vardır).
• Kendisinin ve aile bireylerinin geçimini kendi geliriyle karşılayabilmek. Kendi kusuru olmaksızın işsiz kalma durumunda işsizlik yardımı veya sosyal yardımı almak bir engel teşkil etmez. Eğer başvuru sahibi 23 yaşının altında ise bu koşul aranmaz, gelir durumuna bakılmaz.
• Anayasal düzene bağlılık belgesinin imzalanması. Federal Anayasa'yı ve bu yasayla kurulmuş özgürlükçü, demokratik düzenin benimsendiğini, anayasal düzene aykırı olan eylemlere katılınmadığını, gelecekte de katılınmayacağını, ve geçmişte katılınmışsa bundan vazgeçildiğini içeren bir belgeyi imzalamak.
• Yabancılar yasasının 60 maddesinin 2.fıkrasına göre sınırdışı edilmeyi gerektirecek bir durumun olmaması. Bu madde, anayasal düzene ve kamu güvenliğini bozmaya yönelik, şiddete dayanan, politik nitelikli suçlardan dolayı sınırdışı edilme durumunun ortaya çıkmasının vatandaşlık için engel olacağını belirtiyor.

Vatandaşlık Sınavı Hakkında Bilgiler

Kimler Vatandaşlık Sınavına Katılmak Zorundadır?

1 Eylül 2008 tarihinde yeni vatandaşlık sınavı uygulaması başlayacaktır. Alman vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulunan kişiler, diğer koşulların yanı sıra yeterli vatandaşlık bilgilerine de sahip olduğunu kanıtlamak zorundadır. İstisna: Almanya’da okul bitirmiş olan kişiler sınava katılmak zorunda değildir. Gerekli bilgi seviyesine bedensel, zihinsel veya ruhsal bir hastalık ya da özürden ya da yaşlılık nedeniyle yerine getiremeyen adaylar da sınavdan muaftır. Vatandaşlığa geçiş konusunda yetkili olan yerel makamlardan konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Sınavda Ne Tür Sorular Sorulacak?

Sınavda her katılımcıya altmış dakika içinde cevaplaması gereken 33 soru içeren form verilir. Her soru için dört cevap şıkkı verilir ve bunlardan doğru olanının işaretlenmesi gerekir. En az 17 soruya doğru cevap verildiğinde vatandaşlık sınavı kazanılır. 30 soru "Demokrasi ve Yaşam", "Tarih ve Sorumluluk" ve "İnsan ve Toplum" konuları ile ilgilidir. 3 soru ise sınavın yapıldığı federal eyalet hakkındadır. Sınav açısından önem taşıyan tüm konular hakkında Genel Vatandaşlık Sınavı Soru Kataloğu ve vatandaşlık kursu için bağlayıcı olan öğretim programından yararlanabilirsiniz.

Vatandaşlık Sınavına Nerelerde Girilebilir?

Alman vatandaşı olmak isteyen kişiler, bunun için vatandaşlığa geçiş konusunda yetkili olan yerel makamlara başvurabilir. Bu makam, adaylara hangi ön koşulları yerine getirmeleri gerektiğini bildirir. Adaylar, vatandaşlık sınavına katılmak zorunda olup olmadıklarını da bu makamdan öğrenebilirler. Sınava katılmak zorunda olanlar buradan  sınavın nerede yapıldığı hakkında da bilgi alırlar.

Vatandaşlık sınavları Halk Eğitim Merkezlerinde yapılır. Alman vatandaşlığına geçmek isteyen adaylar 1 Eylül 2008 tarihinden itibaren Halk Eğitim Merkezine başvurarak sınav tarihi belirleyebilir. Katılım ücreti 25 Euro’dur. Katılımcıların sınava gelirken yanlarında geçerli bir kimlik belgesi getirmeleri rica olunur

Sınavın Seyri Nasıldır?

Sınav başlarken katılımcıya toplam 33 sorudan oluşan resmi onaylı bir sınav formu verilir. Bu formun altmış dakika içinde tamamlanması gerekir. Sınav formları sınavdan sonra merkezî olarak değerlendirilir. Daha sonra Federal Daire, her katılımcıya kişisel sınav sonucunu bir belge ile bildirir. 33 sorunun en az 17 tanesini doğru yanıtlayan kişi sınavı kazanmış olur ve Alman vatandaşlığına geçme konusunda yetkili olan makama başvurarak, yeterli vatandaşlık bilgilerine sahip olduğunu, bu belge ile kanıtlayabilir. 17 taneden az soruyu doğru yanıtlayan adaylar ise sınavı tekrarlama olanağına sahiptir.

Vatandaşlık Sınavına Nasıl Hazırlanabilirim?

Vatandaşlık sınavına hazırlanmak isteyenler için eyaletlerde vatandaşlık kursları sunulmaktadır. Bu konuda bilgi edinmek için lütfen Alman vatandaşlığına geçme konusunda yetkili olan yerel makamlara başvurunuz. Bu kurslar, işlenecek konuları genel olarak açıklayan ve uygulanması zorunlu olan bir öğretim programına tabidir.

Vatandaşlığa geçmek için ayrıca yeterli Almanca bilgisine sahip olunduklarını  kanıtlamak zorunda olan kişiler ise uyum kursuna katılarak Almanca Sertifikası alabilirler. Uyum kursu, vatandaşlık sınavında da yer alan birçok konunun işlendiği 45 saatlik bir yönlendirme kursunu kapsar. Uyum kursunun içeriklerini ve bu kursa katılmak için nereye başvurmanız gerektiğini Federal Göçmenler ve Mülteciler Dairesi´nin yetkili bölge müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

Vatandaşlık sınavında geçen konularla ilgili olarak bilgi malzemesini Federal Siyasi Eğitim Merkezi ya da Eyalet Siyasi Eğitim Merkezlerinden isteyebilirsiniz

delicious  facebook  linkedin  myspace  technorati  twitter

xx
Oturum Hakkinda

Başlatan firarisevdam07

4 Yanıt
275 Gösterim
Son İleti Bugün, 02:31:54 ÖÖ
Gönderen: firarisevdam07
xx
oturum ve kurs hakkinda yardim

Başlatan ejder

1 Yanıt