almancax Duyuru Alanları
ELEKTRONİK SÖZLÜK BURADA İSTANBUL'DA ALMANCA KURSUMUZ ALMANCA EĞİTİM SETİMİZ ANTALYA'DA ALMANCA KURSUMUZ A1 SINAVINA ŞOK HAZIRLIK!
6 DİLDE ELEKTRONİK SÖZLÜK
Şimdi Sipariş Ver
Kapıda Öde
almancax Güvencesiyle
İSTANBUL'DA ALMANCA KURSU
TÜRKİYE'DE 1 NUMARA!
A1 SINAVINI DERT ETMEYİN
0 507 663 58 55
HIZLI, VERİMLİ, EKONOMİK
Almanca Öğrenin
A1 SINAVINA HAZIRLANIN
Şimdi Al Kapıda Öde
ANTALYA'DA ALMANCA KURSUMUZ
Üyelerimize Özel İndirimler
DETAYLI BİLGİ 0 242 346 36 66
Tam 250 Video
Çözümlü A1 Soruları
A1 Sınavını Yakından Tanıyın

Gönderen Konu: Almanya`da calisip Türkiye`ye kesin dönüs yapanlarin sigorta durumlari  (Okunma sayısı 7198 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 31, 2011, 02:08:45 ÖS

Merhabalar,
ben 1975 dogumluyum ve su an halen Almanya`da calismaktayim. Almanya`da ise ilk giris tarihim 1993.
Türkiye`ye kesin dönüs yapmak istiyorum ama orada hic sigorta girisim yok. Kesin dönüs yaparsam eger
Almanya`da calistigim süreleri Türkiye`ya aktarma imkanim var mi? Emekli olma durumunda ise giris tarihi
olarak Almanya`da ise ilk basladigim tarih mi esas aliniyor. Yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkür ederim.

Mart 13, 2011, 09:21:00 ÖS
Yanıtla #1
  • ωєвмαѕтєя
  • Administrator
    • almancax
Merhaba, Almanya'da sigorta girişinizin olmamasını anlayamadım, biraz daha detaylı bilgi verirseniz iyi olur.
Emekli olacağınız zaman ilk sigorta girişiniz neredeyse orayı esas aldırırsınız.
Örneğin 1989 yılında Türkiye'de girişiniz varsa 1989 esas alınır.(ya da hangi yılsa artık)
Bir de bay mısınız bayan mısınız belirtin, bayanların borçlanma açısından biraz daha fazla seçenekleri var.

Mayıs 05, 2011, 03:29:07 ÖS
Yanıtla #2
  • Neuling
  • *
merhabalar benim Almanya'da ilk işe girişim 1983 ama daha sonra Türkiyede 1988 de işe başladım..bir Almanya'da  bir Türkiyede tekrar Almanya'da sonra tekrar Türkiyede biraz karıştı şimdi Türkiyede devlet memuruyum, oradaki senelerimi saydırırsam ve Türkiyede emekli olmak istersem (devlet memurluğundan)(Almanya'da kaydımı sildirmedim çift adres görünüyor) Erziehungsurlabların nekadarı sayılıyor, oradaki çalışmışlıklarım buradaki emekliliğine tamamen mi ekleniyor ??bir bilginiz var mı??

Mayıs 05, 2011, 03:33:27 ÖS
Yanıtla #3
  • Neuling
  • *
Bu arada kurye girdi teşekkürde edemedim çok teşekkürler şimdiden

Mayıs 08, 2011, 02:05:26 ÖS
Yanıtla #4
  • ωєвмαѕтєя
  • Administrator
    • almancax
Türkiye'de devlet memuruysanız 5510 sayılı kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının c bendine tabisiniz (eski adıyla Emekli Sandığı) ve bu statüde 25 yıl hizmetiniz gerekiyor, daha önceki hizmetleriniz bununla birleştirilemiyor, eğer Emekli Sandığından değil de SSK'dan emekli olmak isterseniz (yani 4c statüsünde değil de 4a statüsünde emekli olmak isterseniz) daha önceki hizmetleriniz de dikkate alınır ve daha erken emekli olma şansınız olmuş olur.

Mayıs 08, 2011, 02:07:30 ÖS
Yanıtla #5
  • ωєвмαѕтєя
  • Administrator
    • almancax
Merhabalar,
ben 1975 dogumluyum ve su an halen Almanya`da calismaktayim. Almanya`da ise ilk giris tarihim 1993.
Türkiye`ye kesin dönüs yapmak istiyorum ama orada hic sigorta girisim yok. Kesin dönüs yaparsam eger
Almanya`da calistigim süreleri Türkiye`ya aktarma imkanim var mi? Emekli olma durumunda ise giris tarihi
olarak Almanya`da ise ilk basladigim tarih mi esas aliniyor. Yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkür ederim.
Merhaba, evet ilk başlangıç tarihiniz 1993 olur ve hizmetleriniz de Türkiye'ye aktarılır.

Temmuz 23, 2011, 04:57:16 ÖS
Yanıtla #6
benım turkıyedekı sıgorta gırısım 1997 sıgortalı olarak calıstım turkıyede sımdı Almanya'da calısıyorum daha sonra turkıyeden emeklı olmak ıstedıgımde burdakı calısma gunlerımı turkıyeye ekletebılırmıyım? bıde emeklı olmak ıstedıgımde Almanya'danmı emeklı olucam yoksa turkıyedenmı? Almanya'dan emeklı olmak ıcın alman vatandası olmam gerekıyor sanırım. ılerde alman vatandası olsam turkıyeden de emeklı olabılıyormuyum? eger sadece alman vatandası oldugumda Almanya'dan emeklı olabılıyorsam turkıyedekı sıgortalı gunlerımı buraya ekletebılırmıyım?

emeklılık hayatım ıcın ne yapmam daha yararlı olur? ne tavsıye edersınız?

Temmuz 23, 2011, 08:04:18 ÖS
Yanıtla #7
  • ωєвмαѕтєя
  • Administrator
    • almancax
1997 yılının hangi ayı?
Eğer ilk işe girişiniz;
23 Mayıstan önce ise 53 yaşını ve 5900 günü doldurunca emekli olabilirsiniz.
23 Mayıstan sonra ise 54 yaşını ve 5975 günü doldurunca emekli olabilirsiniz.
Yukarıda yazdığım şartlar Türkiye'de bayanlar için geçerli.

Almanya'daki çalışma günlerinizi aktarabilirsiniz.Elinizde var olan sigorta ve çalışma ile ilgili hiçbir belgeyi atmayın.
Nereden ne şekilde emekli olabileceğiniz konusunda çok farklı alternatifler var, en çok merak edilen konulardan olduğu için kısa süre sonra burada bu mevzuat ile ilgili uzun bir yazı yazacağım.
Okuyunca mevzuata göre emeklilik planınızı yapabilirsiniz.

Temmuz 24, 2011, 12:49:00 ÖS
Yanıtla #8

Ağustos 14, 2011, 09:04:11 ÖS
Yanıtla #9
  • UcRuB :)
  • Geschäftsführendes Mitglied
merhaba, benimde bir konuda yardiminiza ihtiyacim var. ben 3 senedir Almanya'da yasiyorum, evlenip geldim. Esim Kasim 77 Almanya dogumlu ve yaklasik olarak 15 senedir calisiyor, Türk Vatandasi. Biz esimle Türkiye'ye dönmek istiyoruz, ben buraya ne yaparsam yapayim alisamiyorum. Esimde zaten Türkiye'de yasamak istiyor, o yüzden dönmeye karar verdik. Ancak nereye basvurucaz, hangi yolu izleyecegiz bilemiyoruz. Esimin burda calismisligi var, buradan okudugum kadariyla burdaki sigorta Türkiye'ye aktarilabiliyormus. Ancak ben simdiye kadar ödenen sigortanin hesaplanip bir kisminin geri alinabilecegini ancak tüm haklarinda ölecegini duydum. Eger böyle birsey varsa biz hangi yolu secmeliyiz sizce? Ayrica esim Türk Vatandasi ama bundan bir kac ay önce Alman Vatandasligi icin basvurmustu ama henüz cevap gelmedi. Türk Vatandasi olarak mi dönse yoksa Alman Vatandasi olarak mi dönse daha dogru olur?? yardimci olursaniz cok sevinirim... Simdiden tesekkürler...

Ağustos 22, 2011, 07:16:35 ÖS
Yanıtla #10
  • UcRuB :)
  • Geschäftsführendes Mitglied
merhaba, benimde bir konuda yardiminiza ihtiyacim var. ben 3 senedir Almanya'da yasiyorum, evlenip geldim. Esim Kasim 77 Almanya dogumlu ve yaklasik olarak 15 senedir calisiyor, Türk Vatandasi. Biz esimle Türkiye'ye dönmek istiyoruz, ben buraya ne yaparsam yapayim alisamiyorum. Esimde zaten Türkiye'de yasamak istiyor, o yüzden dönmeye karar verdik. Ancak nereye basvurucaz, hangi yolu izleyecegiz bilemiyoruz. Esimin burda calismisligi var, buradan okudugum kadariyla burdaki sigorta Türkiye'ye aktarilabiliyormus. Ancak ben simdiye kadar ödenen sigortanin hesaplanip bir kisminin geri alinabilecegini ancak tüm haklarinda ölecegini duydum. Eger böyle birsey varsa biz hangi yolu secmeliyiz sizce? Ayrica esim Türk Vatandasi ama bundan bir kac ay önce Alman Vatandasligi icin basvurmustu ama henüz cevap gelmedi. Türk Vatandasi olarak mi dönse yoksa Alman Vatandasi olarak mi dönse daha dogru olur?? yardimci olursaniz cok sevinirim... Simdiden tesekkürler...
bana yardim edecek kimse yok mu??