almancax Duyuru Alanları
ELEKTRONİK SÖZLÜK BURADA İSTANBUL'DA ALMANCA KURSUMUZ ALMANCA EĞİTİM SETİMİZ ANTALYA'DA ALMANCA KURSUMUZ A1 SINAVINA ŞOK HAZIRLIK!
6 DİLDE ELEKTRONİK SÖZLÜK
Şimdi Sipariş Ver
Kapıda Öde
almancax Güvencesiyle
İSTANBUL'DA ALMANCA KURSU
TÜRKİYE'DE 1 NUMARA!
A1 SINAVINI DERT ETMEYİN
0 507 663 58 55
HIZLI, VERİMLİ, EKONOMİK
Almanca Öğrenin
A1 SINAVINA HAZIRLANIN
Şimdi Al Kapıda Öde
ANTALYA'DA ALMANCA KURSUMUZ
Üyelerimize Özel İndirimler
DETAYLI BİLGİ 0 242 346 36 66
Tam 250 Video
Çözümlü A1 Soruları
A1 Sınavını Yakından Tanıyın

Gönderen Konu: das prateritum  (Okunma sayısı 4162 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 21, 2007, 02:16:27 ÖS
  • Junior Mitglied

merhaba arkadaslar icinden cikamadigim bir sorun var .sorun su fono yayinlarinin almanca gramatik kitabinda das prateritum te takisi eklenmesiyle yapilir diyor ama biz kursda prateritumu hatte ve war olarak ogrendik.sorun nedir acaba yardimlariniz icin tessekurler simdiden

Haziran 21, 2007, 02:40:23 ÖS
Yanıtla #1
  • Geschäftsführendes Mitglied
mer19 Lütfen Sorularinizi/mesajlarinizi dogru yere yaziniz
Milletleri kurtaranlar yalniz ve ancak ögretmenlerdir. Ögretmenden, egiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adini alma yetenegi kazanmamistir.
Mustafa Kemal Atatürk

Haziran 21, 2007, 03:19:12 ÖS
Yanıtla #2
  • Junior Mitglied
mesajima yanit alamiyorum acaba bir yanlislikmi var

Haziran 21, 2007, 03:54:17 ÖS
Yanıtla #3
  • Gidemedigin Yer Senin Degildir...
merhaba arkadaslar icinden cikamadigim bir sorun var .sorun su fono yayinlarinin almanca gramatik kitabinda das prateritum te takisi eklenmesiyle yapilir diyor ama biz kursda prateritumu hatte ve war olarak ogrendik.sorun nedir acaba yardimlariniz icin tessekurler simdiden

Selam Mer19,

Arama yapsaydin daha genis bilgi bulabilirdin... Ama yinede aciklamaya calisayim...
Bir fiili Präteritum yapabilmek icin o fiilin düzenli mi  yoksa düzensizmi oldugunu bilmemiz gerekir.

Eger fiilimiz Düzenli ise alacagi ekler (senin dedigin gibi) -te olmalidir. Yani ekler sahislara göre söyle cekilir:

SAHIS      TAKI            ÖRN:        FIIL: schicken     
                                                    KÖK: schick

ich          -(e)te                         Ich schick-te             -...gönderdim   
du           -(e)test                      du schick-test           -...gönderdin

er           -(e)te                         er schick-te               -...gönderdi
sie          -(e)te                         sie schick-te              -...gönderdi
es           -(e)te                         es schick-te              -...gönderdi

wir           -(e)ten                       wir schick-ten            -...gönderdik
ihr           -(e)tet                        ihr schick-tet             -...gönderdiniz
sie           - (e) ten                     sie schick-ten             -...gönderdiler
Sie          - (e)ten                      Sie schick-ten             -...gönderdiniz

Parantez icerisindeki e harfi, fiilin kökü t, d, n, m harfleriyle bitmesi halinde kök ile taki arasina girer.

Ya da fiilimiz düzensiz ise genelde söyle olr;

SAHIS        TAKI          ÖRN:        FIIL: sehen
                                                    KÖK: sah

ich           (taki yok)                   Ich sah                     - gördüm
du              -st                          du sah-st                 -gördün

er            (taki yok)                    er sah                       -gördü
sie           (taki yok)                    sie sah                      -gördü
es           (taki yok)                     es sah                      -gördü

wir              -en                         wir sah-en                 -gördük
ihr               -et                         ihr sah-et                  -gördünüz
sie              - en                        sie sah-en                  -gördüler
Sie              - en                        Sie sah-en                 -gördünüz

NOT: Normalde Kök ile Ek arasina koydugum cizgiler yoktur.

Yardimci olabildiysem ne mutlu Bana... ;D

"Ateşe Dayanabileceğin Kadar Günah Işle"

Haziran 21, 2007, 04:06:58 ÖS
Yanıtla #4

Burdan da belki birseyler kapabilirsin Dostum... ;D

http://www.almancax.com/forum/index.php/topic,1694.msg9016.html#msg9016

Haziran 21, 2007, 04:07:20 ÖS
Yanıtla #5
  • Junior Mitglied
cok tesekkur ederim emeginize saglik fakat benim takildigim konu zamanlarin isimleri ile ilgili  kursda prateritum zamanini hatte ve war kullanarak yapiyorduk fakat tum kaynaklarda sizin anlattiginiz sekli geciyor.ya te takisi alarak yapiliyor elimdeki kaynakta hatte ve war kullanilan zaman plusquamperfekt diye adlandiriliyor.umarim sorunu dogru anlatabildim .

Haziran 21, 2007, 04:14:37 ÖS
Yanıtla #6
elinde varsa bir iki örnek verebilirmisin

Haziran 21, 2007, 04:19:02 ÖS
Yanıtla #7
  • Junior Mitglied
ich hatte gestern keine zeit.ich war gestern hungrig  bu cumleler prateritum zamanini ogrenirken verilmisti

Haziran 21, 2007, 04:58:31 ÖS
Yanıtla #8
ich hatte gestern keine zeit.ich war gestern hungrig  bu cumleler prateritum zamanini ogrenirken verilmisti

Okay Dostum...

Haben, sein ve werden fiilleri hilfsverben/yardimci fiillerdir. Bu fiiller karsina cok cikacak...
Bu fiillerin Präteritum lari ise söyle olur:

Haben fiilinin Präteritum u   sein fiilinin Präteritum u    werden fiilinin Präteritum u
                       hatte                                           war                                  wurde

ich                    hatte                                         war                                    wurde
du                     hattest                                      warst                                 wurdest

er                     hatte                                          war                                    wurde
sie                    hatte                                          war                                    wurde
es                     hatte                                           war                                   wurde

wir                     hatten                                       waren                                 wurden
ihr                     hattet                                        wart                                   wurdet
sie                     hatten                                       waren                                 wurden
Sie                    hatten                                        waren                                 wurden

Bu uc tane fiillerin Präteritumlarini bu sekilde ezberlemek zorundasin.
Haben ve sein fiillerinin Präteritumu  ayrica herhangi bir fiili Plusquamperfekt yani misli gecmis zaman yaparken de kullanmak zorundasin.

ÖRN:
ich hatte gestern keine zeit.  - Dün zamanim yoktu.    - Präteritum
Ich hatte gestern keine Zeit gehabt - Dün zamanim yokmustu.  - Plusquamperfekt

ich war gestern hungrig  - Dün actim       -Präteritum
ich war gestern hungrig gewesen - Dün acikmistim.   - Plusquamperfekt

Haziran 21, 2007, 05:47:57 ÖS
Yanıtla #9
  • Junior Mitglied
coooook tesekkurler.eline saglik.

Haziran 21, 2007, 05:58:30 ÖS
Yanıtla #10
coooook tesekkurler.eline saglik.

Önemli degil Dostum,

Olayi kapmanda birazcik yardimci olduysam ne Mutlu...