almanca eğitim seti ders kitabı

Gönderen Konu: Ders 9: Almanca'da İsimler  (Okunma sayısı 34511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 09, 2006, 01:59:27 ÖÖ
Değerli Almanca öğrenen arkadaşlar, konuya girmeden önce sizlere çok önemli bir bilgi vermek istiyoruz.almancax.com eğitmenleri olarak sizler için çok değerli bir Almanca eğitim seti hazırladık.Hiç Almanca bilmeyenlerin dahi çok kolayca Almanca öğrenebileceği Almanca eğitim setimizde tam 3 adet kitap bulunuyor.Kitaplarımızdan ikisi ders kitabı, bir tanesi ise alıştırma kitabı.Ders kitaplarından her biri yaklaşık 100 sayfa.Alıştırma kitabımız ise 32 sayfa. Kitaplarımızı sizler için özenle hazırladık, konular sıfırdan başlıyor ve üniteler Türkçe açıklamalı olarak ayrıntılı bir şekilde açıklandı.Her bir ders kitabının kendine özel bir DVD'si var.DVD'lerin içinde 40 civarında FULL HD kalitesinde Türkçe konu anlatımlı Almanca ders videoları yer almakta, ayrıca birçok seslendirmeli Almanca hikayeler, powerpoint sunumları, Almanca öğretici filmler, kitabın interaktif formatı (alıştırmaları bilgisayarınızda çözebileceksiniz), testler ve oyunlar gibi yüzlerce yararlı içerik bulunmakta.Bütün bunların yanında setimizin içinde ayrıca 23 adet kelime kartı yer almaktadır.Kelime kartlarını da sizler için özenle hazırladık, 23 adet kelime kartında toplam 550 kelime ve 50 adet Almanca konuşma kalıbı yer almaktadır.Kelime kartları Türkçe-Almanca-İngilizce olarak arkalı önlü hazırlanmıştır.Böylelikle bu kartları İngilizce öğrenme esnasında da kullanabileceksiniz.Ayrıca 18 adet özet gramer kartları da setimizin içinde yer almakta.Arkalı önlü özet gramer kartlarımız pratik Almanca dilbilgisi ve en çok kullanılan konuları ihtiva etmektedir.Almanca öğrenme kitaplarımızın tüm sayfaları Almanya'da seslendirilmiştir.Ürünümüz hem lise öğrencilerinin Almanca derslerindeki başarılarını olağanüstü artırmakta hem de Almanca öğrenmeye yeni başlayan arkadaşlarımıza çok kolay ve anlaşılabilir bir biçimde Almanca öğrenme fırsatı sunmaktadır. Sizler için özenle hazırladığımız Almanca eğitim setimizde şu an kampanya vardır ve KARGO ÜCRETİ ALINMAMAKTADIR.ÜCRETSİZ KARGO fırsatından yararlanmak istiyorsanız siparişinizi hemen verebilirsiniz.Size göndereceğimiz Almanca eğitim setinin ücretini ise kapıda ödeme yöntemiyle yani ürünü teslim alırken ücretini kargo görevlisine vererek ödeme yapabilirsiniz.Almanca eğitim setimizi daha yakından incelemek veya satın almak için lütfen burayı tıklayınız Değerli arkadaşlar, Almanca eğitim setimizden çok memnun kalacağınızı almancax eğitmenleri olarak şimdiden garanti ediyoruz.


İSİMLER (SUBSTANTİVE)
Bundan önceki derslerimizde pek fazla gramer bilgisi gerektirmeyen ve özellikle ezber becerisine dayalı konular üzerine ön bilgiler vermiş, bazı konuları da detaylı bir şekilde incelemiştik.
Bu dersimizde oldukça fazla dikkat gerektiren, bazı kısımlarının ezberlenmesi ve akıldan çıkartılmaması gereken bir konuya giriş yapacağız.Bu dersimizde isimler ve artikeller hakkında kısa bilgiler verip, önümüzdeki bölümde isimler konusunu ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Kısaca tanımlamak gerekirse, varlıkları adlandırdığımız kelimelere isim denir.Örneğin bilgisayar, okul, oda, ev masa, rüya, Ahmet, kitap vs. kelimeleri birer isimdir.
Türkçe'de olduğu gibi Almanca'da da isimlerin tekil-çoğul, soyut-somut,
basit-birleşik, özel-cins gibi türleri vardır.
Yine aynı şekilde dilimizde olduğu gibi Almanca'da da isimler cümle içerisinde değişik görevlerde bulunabilir, tekil-çoğul hallerde kullanılabilir
veya ismin hallerine (-e hali, -i hali vs.) göre çekimlenebilirler.
Almanca'da yaklaşık olarak 200.000-250.000 civerı isim olduğu tahmin edilmektedir. Almanca'da isimlerin baş harfleri, özel isim veya cins isim ayrımı yapmaksızın büyük harf kullanılarak yazılır.
Yani tüm isimlerin baş harfleri büyük yazılmalıdır.Bununla beraber Almanca'da tüm cins isimlerin önünde Artikel dediğimiz (der - das - die)
kelimelerinden birisi bulunur.(Artikeller konusu önümüzdeki bölümlerde incelenecektir.)
Almanca'da isimlerin 3 cinsi mevcuttur.Her isim bu üç gruptan birine dahildir.
Bunlar ;

1-) Erkek İsimler (Eril Cins)
2-) Dişi İsimler (Dişi Cins)
3-) Cinsiyetsiz İsimler (Nötr Cins)

Almanca'da genel olarak cinsiyeti erkek olan kelimelerin artikeli "der",
cinsiyeti dişi olanların artikeli "die" , cinsiyetsiz olanların artikeli ise "das" tır.Fakat bu bilgi genelleme yapılarak verilmiştir.Bazı istisnaları mevcuttur.
Bu sebeple yeni kelime öğrenirken, mutlaka artikeliyle beraber öğrenmeye dikkat etmeniz çok faydalı olacaktır.(Artikel konusu bir sonraki bölümde detaylı olarak incelenecektir.)
Almanca'da "şu tür kelimeler erkek cinstir, şu tür kelimeler dişi cinstir, şu tür kelimeler de nötr cinstir" şeklinde bir genelleme yapmak mümkündür.
Aşağıda erkek cins, dişi cins ve nötr cins kelimeler hakkında sınıflandırma
yapılmıştır.Yapılan bu sınıflandırmanın bazı maddeleri kesin olduğu gibi, bazı maddelerinin de bir kaç küçük istisnası mevcuttur.


1-) Cinsiyeti Erkek Olan İsimler :
Daha önce de incelemiş olduğumuz gün, ay, mevsim isimleri, yönler ve rüzgar isimleri, cinsiyeti erkek olan tüm canlılar, para birimlerinin büyük çoğunluğu, maden isimlerinin büyük çoğunluğu ve -en,-ich,-ig,-ast harfleriyle biten isimler Erkek Cinstir.

2-) Cinsiyeti Dişi Olan İsimler :
Dişi canlılar, tüm sayılar, meyve, ağaç, çiçek isimleriyle ırmak, nehir isimleri ve -in,-e,-ei,-ung,-heit,-ion,-keit harfleriyle biten isimlerin büyük çoğunluğu Dişi Cinstir.

3-) Cinsiyetsiz Olan İsimler :
Ülke ve şehir isimlerinin büyük çoğunluğu, hem dişi hem de erkek canlılar için ortak kullanılan isimler ve canlıların yavruları, metal adları ve fiil veya sıfattan türetme tüm isimler Cinsiyetsizdir.


Yukarıda bilgi amaçlı bir genelleme yapılmıştır.Her ne kadar yapılan bu sınflandırmanın sizler için yararlı olacağını düşünsek de öğrenilecek olan kelimelerin (yukarıdakilerden herhangi bir gruba girse dahi) artikellerine bakılmasını çok daha faydalı görüyoruz.
Bir sonraki bölümde artikeller ve kullanım şekilleriyle ilgili bilgiler verilecektir.Çok önemli bir konu olduğundan, dikkatle izlemenizi tavsiye ediyor, başarılar diliyoruz.

Hayat-ı ebediyeyi kazanmakta en birinci vasıta ve saadet-i ebediyenin anahtarı imandır
(B.S.N.)


: http://www.almancax.com/forum/ders-9-almancada-isimler-t15.0.html

Sponsor Bağlantılar

Temmuz 06, 2006, 07:18:10 ÖS
Yanıtla #1
diyelimki bunlar
der gast
willkommen
erkek isimmi ?
ve diğerleride kelimelerine göre kadın isimmi
------------------------------------

Sanırım biraz karıstırdım  ??? :-\
Ana gibi yar olmaz , Bağdat gibi diyar olmaz AMA BAĞDAT BOMBALANIR..!!!!
( Yaşanmışlık kolumda büyüyen bebeğin ergenlik hali )

Temmuz 06, 2006, 07:19:26 ÖS
Yanıtla #2
yoksa sadece
gün, ay, mevsim isimleri, yönler ve rüzgar isimleri, cinsiyeti erkek olan tüm canlılar, para birimlerinin kelimelerinin sonucu en,-ich,-ig,-ast ile biten kelimelermi erkek isim

Temmuz 06, 2006, 07:54:50 ÖS
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi
ugur istisnalar baya kafa karistiriyor bole bi ayrimcilik yapman kolay yol ama seni sasirta bilir en iyisi sen isimleri artikelleriyle ogren mesela auto denince aklina hemen das gelsin bunu ezberle hemen anlarsin artikeli sonrasi kendiliginden gelir

Temmuz 06, 2006, 08:38:41 ÖS
Yanıtla #4
hımm anladım haklısın geçen konulardada öyle diyodu zaten
artık bi sözlük almak şart oldu
o zaman şöyle denilebilinirmi ilk önce artikelleriyle birlikte kelimeleri öğren sonra gramere geç
doğrumu ?

Temmuz 06, 2006, 08:54:33 ÖS
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi
ugur bence ilk once gramer yapilarini coz sonra kelime ezberle ondan sonra basit cumle kur ve giderek zorlastir arkadasim ayrica sozluk almana gerek yok online sozluk bolumunde bir sozlugumuz kelimeleri artikelleriyle veriyor oradan bakabilirsin ayrica daha prasitonen var o baya karisik zamanla bunlari gorecen simdilik gramerleri ogren sonrada kelime ezberi yap inan bana cok basit ilk basta bende zorlanmistim

Temmuz 06, 2006, 08:56:28 ÖS
Yanıtla #6
anladım hemen işe başlıyorum ;) tekrar danke

Eylül 23, 2006, 04:44:47 ÖS
Yanıtla #7

Kasım 17, 2006, 12:15:03 ÖS
Yanıtla #8
fiillerin başına herhangi bir artikel geliyor mu?

Kasım 17, 2006, 03:44:05 ÖS
Yanıtla #9
fiillerin başına herhangi bir artikel geliyor mu?

Hayır, bence fiilerin başına artıkel gelmiyor, örneğin; sehen (görmek-bakmak) kommen (gelmek) wissen (bilmek) İch sehe, ich komme, ich weiss gibi... Naçizane cevabım için hoşgör. Sevgiler..
aloha

Kasım 19, 2006, 06:04:34 ÖÖ
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi
fiillerin basina artikel gelmez saten fiiller zamanlara gore kendilerini cekimliyorlar mesela kommen=geliyorum simdiki zaman gekommen=geldim gecmis zaman yani fiil kendini cekimliyor baska kuralada simdilik gerek yok tabi ich te komme du da kommst er de kommt oldunuda goz onunde buldurarak

almancax eğitmenleri tarafından hazırlanan Almanca Eğitim Seti


 delicious  facebook  linkedin  myspace  technorati  twitter

xx
Ders 2: Almanca Alfabesi

Başlatan MuhaяяeM

93 Yanıt
47528 Gösterim
Son İleti Mart 11, 2015, 03:13:44 ÖS
Gönderen: nihal_nhl
xx
Ders 17: Almanca'da İsmin Halleri

Başlatan MuhaяяeM

28 Yanıt
26414 Gösterim
Son İleti Şubat 12, 2009, 09:31:34 ÖS
Gönderen: SEVGI-40
xx
Ders 15: Almanca'da İsimlerin Çoğulu

Başlatan MuhaяяeM

35 Yanıt
31603 Gösterim
Son İleti Mart 20, 2011, 02:02:33 ÖS
Gönderen: ballerina
xx
Ders 7: Almanca Sayılar İle İlgili Örnekler

Başlatan MuhaяяeM

20 Yanıt
18777 Gösterim
Son İleti Mart 21, 2011, 12:21:01 ÖÖ
Gönderen: ballerina
 

almancax Anasayfa | Forum | Almanca Dersleri | Almanca Temel Gramer Dersleri | Almanca Zamanlar ve Cümleler | Almanca Konuşma Kalıpları | Almanca Bilgi Bankası |
Almanca Programlar ve Dosya Merkezi | Almanca Oyunlar | Almanca Testler | Almanca Chat Odası | Almanca Eğitim Seti

almanca eğitim seti