ALMANCAX

Almanya Hakkında Herşey => Almanya Aile Birleşimi, Pasaport, Almanya Vize, Almanya Oturma ve Çalışma İzinleri, Sigorta, Almanya'da Ehliyet Kullanımı Gibi Konular => Konuyu başlatan: fuk_18 - Ekim 18, 2011, 07:00:08 ÖS

Başlık: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Ekim 18, 2011, 07:00:08 ÖS
Aile birleşimi yoluyla Türkiye’den Almanya’ya gelecek olanların ilk aşmaları gereken engel dil sınavı. Dil sınavını alan eşler, aile birleşimi vizesine başvurmadan önce yapmaları gereken bazı formalite işlemler var. Bu işlemlerin başında resmi nikah kıymak geliyor.


ALMANYA’ya gelmek isteyen Türk eşler aile birleşimi vizesi için başvurmadan önce, çiftin Türkiye’de resmi nikah kıyması gerekiyor. Bunun için de bazı belgeler şart. Örneğin Almanya’da yaşayan Alman vatandaşı ile Türkiye’de yaşayan kız arkadaşı evlenmek istiyorlar. Türkiye’deki nikah dairesi her iki taraftan da belgeler istiyor.

Almanya’da yaşayan kişinin, Türk veya Alman vatandaşı olmasına bağlı olarak temin etmesi gereken belgeler şunlar:

Alman vatandaşlarından istenen belgeler:

- Evlenme ehliyet belgesi (Internationales Ehefaehigkeitszeugnis des deutschen Ehepartners) Bu belge olmadan Türkiye’de evlenmek mümkün değil. Belgeyi Almanya’da bağlı bulunduğunuz evlendirme dairesinden (Standesamt) alabilirsiniz.
- Uluslararası doğum belgesi (Internationale Geburtsurkunde),
- Alman kimliği veya pasaportu,
- İkametgah belgesi (Wohnsitzbescheinigung),
- Vesikalık fotoğraflar,
- Sağlık raporu .

Türk vatandaşlarından istenen belgeler:
- Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
- Uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A),
- İkametgah belgesi (Wohnsitzbescheinigung),
- Nüfus kayıt örneği veya pasaport fotokopisi,
- Daha önce evlenmiş olan kişilerden evlenme kayıt örneği veya kesinleşmiş boşanma kararı veya ölüm kaydı.

Evlenme Ehliyet Belgesi
Türkiye’deki nikah dairesinin Alman vatandaşından istediği ‘Evlenme Ehliyet Belgesini’ almak için, Alman eşin Almanya’daki nikah dairesine (Standesamt) gitmesi gerekiyor. Beraberinde ise her iki tarafın da, Türkiye’deki nikah dairesine ibraz edilen belgelerin aynılarını götürmeleri gerekiyor. İşlemler sadece bir kaç gün sürüyor. Türkiye’de alınan belgelerin ‘tasdik’ (apostille) edilmesi gerekiyor. Uluslararası belgelerin tasdiki ise gerekmiyor. Türkiye’den alınan ve Alman makamlarına ibraz edilmesi gereken belgelerin yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilmesi gerekiyor.

VİZE GÖRÜşMESİNDE NELER SORULUYOR
İSTENİLEN belgeleri tamamladıktan sonra, artık geriye randevu alıp vize başvurusu yapmak gerekiyor. Vize görüşmesine gittiğinizde, Almanca A-1 sınavını kazandığınıza dair belgeniz olmasına rağmen, vize bölümündeki yetkili memur sizi Almanca küçük bir sözlü sınava tutuyor. Bu sözlü sınavda sizin gerçekten basit düzeyde Almanca bilip bilmediğinizi, soruyu anlayıp anlamadığınızı kontrol ediyor. Eğer bu sözlü mülakatta, soruları anlamayıp farklı cevaplar verdiyseniz, yetkili memur sizi biraz daha Almanca öğrenip gelin diye geri gönderebiliyor.

Konsolosluğa gidildiğinde memurun size yöneltebileceği ve Almanca cevap beklediği sorulardan bir kaç örnek. Ayrıca cevap verirken, uzun süre duraklamak da vize için başvuran kişi açısından dezavantaj oluşturabilir. Bu nedenle vize görüşmesine giderken, benzeri sorulara hazır olmak gerekiyor.

Soru örnekleri:
- Eşinizin yaşı?
- Eşinizin mesleği?
- Eşiniz nerede oturuyor?
- Eşiniz okuyor mu?
- Eşiniz çalışıyor mu?
- Eşinizin doğum günü?
- Nerede oturuyorsunuz?
- Çocuğunuz var mı?
- Çalışıyor musunuz?
- Kahvaltı yaptınız mı?
- Kahvaltıda ne yediniz?
- Hangi okuldan mezun oldunuz?
- Dışarıda hava nasıl?
- Kendinizi tanıtır mısınız?

VİZE İÇİN NE GEREKLİ
BASİT düzeyde Almanca bildiğinizi kanıtlayan ‘Start Deutsch1’ sınavını aldıktan sonra, şimdi sıra vize işlemlerine geliyor. Vize başvurusu için bir dizi evrakın da toparlanması şart. Vize başvurusu için dil bildiğinizi kanıtlayan, Goethe Enstitüsü’nün Start Deutsch 1 veya Avusturya Dil Diploması (ÖSD) ya da Test Daf Enstitüsü’nün Grundstufe Deutsch 1 sınavını başarıyla kazandığınızı belgeleyen sertifika gerekli.

şahsen başvurulmalı
Vize müracaatını sizin için yetkili Alman başkonsolosluğuna şahsen yapmanız gerekiyor. Türkiye’de bağlı bulunduğunuz il hangi Alman Başkonsolosluğu’nun görev alanına giriyorsa, o Alman başkonsolosluğu yetkilidir. Yani İzmir’de yaşayan biri, vize için Ankara ya da İstanbul’daki Alman başkonsolosluğuna başvuramaz. Sadece İzmir Başkonsolosluğu’na vize başvurusu yapabilir. Vize müracaatından önce Alman başkonsolosluklarının internet sitesinden gerekli belgeler hakkında bilgi edinmek mümkün. İstanbul’daki Alman Başkonsolosluğu’nun www.istanbul (http://www.istanbul). diplo.de internet sitesinde vizeler linki ve buradan aile birleşimi için vize linkine tıkladığınızda, vizeyle ilgili belgeler hakkında geniş bilgi bulabilirsiniz. Bunun yanında vize başvurularında konsoloslukla birlikte çalışan, idata ofisi Bu ofislerde aile birleşimiyle ilgili işlemlerde ücret karşılığında yardımcı oluyor. Randevu pin numarası, tercüme, fotoğraf gibi işlemler için 110 TL ücret alınıyor. Türkiyedeki IDATA firmasının telefon numarası: 444 8493
Randevu almak şart
Vize için konsolosluklardan mutlaka randevu almak şart. Randevu alınmadan hiçbir vize işlemi yapılmıyor. Randevu için ise para yatırıp pin numarası almak gerekiyor. Bu işlemi konsolosluk yanındaki IDATA ofisinde yapmak mümkün olduğu gibi, Yapı Kredi, İş Bankası ya da Finansbank ’a miktari yatırıp almak da mümkün.İSTENİLEN BELGELER
Belgeler Almanya’daki eşin Alman vatandaşı veya Türk vatandaşı olmasına göre farklılıklar arz ediyor. Ancak her iki durumda da Türkiye’deki eşin hazırlaması gereken belgeler şunlar:

- Almanca belgesi: A1 sınavını kazandığınıza dair sertifika.
- Vize başvuru formu: Almanca olarak eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış iki adet vize dilekçe formu.
- Üç adet biyometrik vesikalık fotoğraf (Fotoğrafların arka fonu açık olması ve altı aydan eski olmaması gerekiyor.)
- Evlilik cüzdanı: ‘Formül B’ denilen Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği’nin aslı, bir fotokopisi ve tercümesi. Bu belge kişinin bağlı bulunduğu nüfus dairesinden alınıyor.
- Boşanma kararları: Eğer eşler daha önce evlenip boşanmışsa ya da dulsa, bu durumda her iki eşin de, daha önceki tüm evliliklerinin gerekçeli, noter tasdikli boşanma kararları. Eski eşin ölmüş olması halinde, ölüm kayıt örnekleri ve bir fotokopileri. Almanca tercümeleriyle birlikte.
- Pasaport: En az 12 ay geçerlilik süresi bulunan Türk pasaportu. Almanya’daki eşlerden istenen belgeler
- Almanya’da evlenilen eş Alman vatandaşıysa, Alman kimliğinin arkalı önlü bir fotokopisi.
- Almanya’da evlenilen eş Türk vatandaşıysa, Almanya’daki Türk eşin pasaportunun oturma izniyle ilgili sayfalarının fotokopisi.
- Almanya’daki Türk eşin yabancılar dairesinden alacağı oturma izni (Aufenthaltbescheinigung).VİZE ÜCRETİ 60 EURO
TÜM belgeleri ve sözlü mülakatı da verdiyseniz, artık Türkiye’deki eş olarak, siz üzerinize düşeni yapmış oluyorsunuz. Vize ücreti olarak 60 Euro alınıyor. Sıra şimdi Almanya’da ikamet eden eşe geliyor. Türkiye’deki Alman başkonsolosluğu aile birleşimi için yaptığınız müracaatla birlikte tüm belgeleri Almanya’da evli olduğunuz eşin bağlı bulunduğu şehir idaresine gönderiyor.

şehir İdaresi belgeler geldikten sonra, Almanya’daki eşe bir mektup yazarak, gerekli belgeleri getirmesini istiyor. En başta Almanya’daki eşin yeterli büyüklükte kalacak yeri ve iki kişiye yetecek geliri olması şart. O nedenle şehir idaresi yetkilileri Almanya’daki eşten son maaş bordrosu, kira sözleşmesi ya da ev sahibiyse tapu belgesini istiyor.

Bütün bunlar kontrol edildikten sonra, Türkiye’deki eşe aile birleşimi için vize karara bağlanıyor. Almanya’da evlenmek üzere talep edilen vizelerde ise bu belgelere ilaveten Almanya’daki nikah dairesinin istediği evrakların da ibrazı gerekiyor.

Bu belgeler şunlar:
Uluslararası Doğum Kayıt Örneği, Uluslararası Evlenme Ehliyet Belgesi, İkametgah Belgesi ve Almanca tercümeleri.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: adaizmir - Ekim 24, 2011, 03:06:58 ÖÖ
Süper oldu bu bilgi sagolasın ufuk ben bunu dırekt prınt ettım sımdı..mevzuyu bılıyosun malum bize sımdı lazım bu evraklar..
Tam aradıgım şey bu..amma velakin Sen ı bunu tecrubelerıne dayanarakmı yazdın ? yoksa bı yerden alıntımı ?
soruyorum zıra benım ıcın onemlı yaşanmıslıklar daha gercek o yuzden.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: sky_noise3183 - Eylül 01, 2012, 03:43:54 ÖS
konu karışık geldi bu belgeler nikahtamı isteniyor yoksa vize başvurusunda mı?nişanlım almanyada yaşayan TC vatandaşı belediye benden nişanlım TCvatandaşı olduğu için sadece 6şar tane fotograf,sağlık raporu,kan tahlili ve TC nufüs cüzdanı fotokopilerini istedi ekimde nikah ve düğün var kötü bir süprizle karşılaşmamak adına bilgili arkadaşlar yardımcı olursa müteşekkür kalırım.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Eylül 01, 2012, 05:17:41 ÖS
türk vatandasi ise sorun yok normal turkiyede yasyan bir kisi nasil evleniyor ise sizde o sekilde evlenceksiniz süpriz yok merak etmeyin
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: AlpAlp - Eylül 01, 2012, 07:33:46 ÖS
Evet tr de yasayan vatandas gıbı evlenıyorsunuz sorunsuz sekılde arkadaşlarım dan biliyorum,sadece alman vatandası olanlardan extra olarak dogum belgesı ıstıyorlar( Ehefähigkeitszeugnis ),içiniz rahat olsun.

Ve ayrıca benım anlamadıgım kimisi almanya ya ( Ehefähigkeitszeugnis almak için ) sadece pass,ikmah,nufus kayıt ornegini almanca yapıp yolluyor noter yapmadan,kımısıde hepsını noter yapıp yolluyor noterde 1 adet yabancı kagıda 57 tl fılan alıyordu sanırım demek ki her şehir ayrı sekılde kabul edıyor yada memurun o anki durumuna baglı...
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: sky_noise3183 - Eylül 01, 2012, 07:39:11 ÖS
teşekkürler arkadaşlar.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Ekim 19, 2012, 12:40:10 ÖÖ
güncel
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: mhuseyni - Kasım 06, 2012, 09:31:13 ÖS
ACİL CEVAP
Arkadaşlar ben türkiyede evlenmek istiyorum nişanlım alman vatandaşı ama türkiyede nufus müdürlüğü benden Cok dilli evlenme ehliyet belgesi istedi (formül B).Nişanlım burda olduğu için ben bunu nasıl alabilirim.Almanya birine vekalet verirsek bunu bizim  için alabilir mi yada ankara konsolosluğundan alabilirmiyim bu belgeyi. ACİL CEVAPLARSANIZ MEMNUN OLURUM şİMDİDEN TEşEKKÜRLER.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Kasım 06, 2012, 09:58:47 ÖS
simdi siz ikinizde turkiyedesiniz nisanlin tatilde senin yaninda suanda turkiyedesiniz dimi dogu anladim ve turkyiede evlenmeniz icinl alman esinden evlenme ehliyet belgesi istediler dimi dogru anlamisiz sorunu.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: mhuseyni - Kasım 06, 2012, 10:09:43 ÖS
evet aynen öyle
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Kasım 07, 2012, 12:35:08 ÖÖ
esinizin ailesinden biri rat hausa gidip turkiyede evleilik yacagini söylesin nisanlinin onlar gerekli butun evraklari hazirlayip verirler ama seninde turkiyeden bazi evraklar gondermen gerekiyor yukarda yazdigim gibi pasaport fotokopin nufus kayit ornekleri ikametgah gibi bi danissin rat hausa baska hangi belgeleri istiyorlar evlenme ehliyet belgesini vermeleri icin.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: mhuseyni - Kasım 07, 2012, 09:21:07 ÖÖ
Bunu ben ankara alman konsolosluğundan alamazmıyız.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Kasım 07, 2012, 03:58:20 ÖS
bilmiyorum arayip bilgi alman lazim ama sanmiyorum alacagini yoksa millet o sekilde yapardi
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: mehmetkoc - Kasım 14, 2012, 11:32:12 ÖÖ
Kolay gelsin,

şuanda Almanyada olmadığım için, nişanlım almanya belediyesinde nikah işlemleri için kayıt yaptırması gerekiyor, bunun için ordan bir yetkili, "vollmacht" diye bir forum göndermiştir, bunu doldurdum, imzamı falan attım, fakat formun sağ alt köşesinde, ayrıca imza ve mühür olması gerektiğini belirtmiş..  bunun için nerden veyahut alman başkonsolosluğundan mı mühürletmem ve imzalatmam gerekiyor?.. yardımcı olursanız sevinirim..
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Kasım 14, 2012, 01:56:53 ÖS
almanyadami evlenceksiniz
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: mehmetkoc - Kasım 14, 2012, 02:01:33 ÖS
evet almanyada nikah kıyacağım,
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: mehmetkoc - Kasım 14, 2012, 02:16:54 ÖS
Almanya'dami evlenceksiniz

evet almanyada evlilik yapacağım,

Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Kasım 14, 2012, 04:23:12 ÖS
anladim vollmacht demek vekaletname demek doldurduysan guzelde imza yerlerine ne atacaksin senmi yoksa konsoloslukmu atacak bilmiyorum daha once doldurmadim esin sorsun arayip oralara ne olcak diye belkid adamalr kndileri doldurcak sen gonderdikden sonra evragi
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: mehmetkoc - Kasım 14, 2012, 04:32:48 ÖS
kendisine sordum aynen şöyle söylemiş,
şimdi bu vollmacht belgesi şuanda bende mevcut, formu doldurdum, fakat almanyadaki evlendirme personelinin dediği şu, türkiyedeki nişanlın bunu doldurup kendi imzasını attıktan sonra, formun ikinci sayfasında sağ alt köşeye mühür ve imza atılması gereklidir..  çünkü bu formu almanyada nikah için kayıt ettirmesi gerekiyor muş..
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Kasım 14, 2012, 07:09:51 ÖS
tamam da nereye imza attiracagini soylemedimi acaba türkiyedeki nufus mudurlugune falan olmasin bilmiyorum hic kime nereye atiracagini.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: elara - Ocak 09, 2013, 02:25:08 ÖS
benim bir sorum olacak ben Çifte vatandaşım, tc de 5 seneden beri evliyim ve Türkiye de yaşıyorum ama alman kimliğinde evli gözükmüyorum. ben arada gidip geliyordum sorun olmadı şimdi eşimle temeli gitmeyi düşünüyorum sorun çakarmı? yardımcı ola bilirseniz çok sevinirim ....   
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Ocak 09, 2013, 02:35:49 ÖS
aile birlesimi yapmaniz icin oncelikle sizin gidip almanyada kalacak bir yer bulmaniz lazim veya ikametinizin oldugu yere gidip ailenizin yaninda yasamalisiniz yada almanyada gorunuyorsaniz suanda bile esiniz a1 sinavina girmesi gerekli ondan sonra aile birlesimine basvuruda buluna bilir almanyaya gittignizde rat hausa evliliginizi bildirmeniz gerekecek evlilik cuzdani gerekli ve formul b ile gitmeniz gerekli.

benim bir sorum olacak ben Çifte vatandaşım, tc de 5 seneden beri evliyim ve Türkiye de yaşıyorum ama alman kimliğinde evli gözükmüyorum. ben arada gidip geliyordum sorun olmadı şimdi eşimle temeli gitmeyi düşünüyorum sorun çakarmı? yardımcı ola bilirseniz çok sevinirim ....   
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: elara - Ocak 10, 2013, 01:21:50 ÖS
şu anda daha annemin üzerinde gözüküyorum yani annemin yanında oturuyor gözüküyorum Almanya da
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Şubat 19, 2013, 12:32:22 ÖS
güncel
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: ohmslaw - Mart 13, 2013, 12:26:28 ÖÖ
Selam,

Arkadaşlar bügün randevu almak istedim en erken mayıs veriyolar normal mi. ? Daha erken nasıl alabilirim. Bilginiz varsa tşk ederim
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Mart 13, 2013, 12:24:32 ÖS
malaseft onlar belirliyor tarihi ancak belki biraz bahane yaparsaniz isde daha erken gitmem lazim bahane bulursaniz o sekilde verebilirler eger varsa bos yer
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: selcuk80 - Nisan 09, 2013, 01:29:41 ÖS
Arkadaşlar herkeze selam form sitenize henüz üye oldum. sormam gerekn 1,2 sorum olucak Bilginiz dahilinde .Konu hakında bilgi verirseniz çok mutlu olurum . ( bu arada umarım Konuyu doğru yere yazmışımdır)

27 Nisan 2013 ' de Almanyada nikah yapıcaz ( Nişanlım  alman vatandaşı Tr vatandaşlığı yok ) bulunduğu şehrin nikah dairesi  istenilen evrakları yazmış ve hepsini yolladım ve gün aldık .. İkametğah ( 8 günü geçmemek sureti ile noter tastikli  )  , Vekaletname ( almanyadaki nikah işlemlerini yürütebilmesi adına ) pas. tastiği ( noter onaylı ) , uluslar arası  doğum belg. , Evlenme Eliyeti , Vukağatlı Nüf. Kayıt Örneği ( Tüm evraklar Kaymakamlıktan Onaylandı )

şimdi sormak istediğim şu A1 seviye kursuna gitmem gerekiyormu ( bugun bir birşey duydum  alman vatandaşı ile evlilikte kurs gerekmiyormuş .. Vize alındıktan almanya'ya yerleştikten sonra Kursa gidiliyormuş Bu doğrumu yoksa her şekilde A1 Sınavına giricekmiyim .. Bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim
mail de atabilirsiniz  e-mail   :     selcukalmaz1980@gmail.com
saygılarlaBaşlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Nisan 09, 2013, 02:42:42 ÖS
kursa gitmek zorunda degilsin zaten kurs mecbut degil turkiyede istersen kendin calis sinava gir ama o duyduklarin cok yayildi da gerceklik payi yok yani alman vatandasi olan sinava girmicek diye bir durum yok a1 belgen olmadan almanya gidemezsin,


Arkadaşlar herkeze selam form sitenize henüz üye oldum. sormam gerekn 1,2 sorum olucak Bilginiz dahilinde .Konu hakında bilgi verirseniz çok mutlu olurum . ( bu arada umarım Konuyu doğru yere yazmışımdır)

27 Nisan 2013 ' de Almanya'da nikah yapıcaz ( Nişanlım  alman vatandaşı Tr vatandaşlığı yok ) bulunduğu şehrin nikah dairesi  istenilen evrakları yazmış ve hepsini yolladım ve gün aldık .. İkametğah ( 8 günü geçmemek sureti ile noter tastikli  )  , Vekaletname ( Almanya'daki nikah işlemlerini yürütebilmesi adına ) pas. tastiği ( noter onaylı ) , uluslar arası  doğum belg. , Evlenme Eliyeti , Vukağatlı Nüf. Kayıt Örneği ( Tüm evraklar Kaymakamlıktan Onaylandı )

şimdi sormak istediğim şu A1 seviye kursuna gitmem gerekiyormu ( bugun bir birşey duydum  alman vatandaşı ile evlilikte kurs gerekmiyormuş .. Vize alındıktan almanya'ya yerleştikten sonra Kursa gidiliyormuş Bu doğrumu yoksa her şekilde A1 Sınavına giricekmiyim .. Bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim
mail de atabilirsiniz  e-mail   :     selcukalmaz1980@gmail.com
saygılarla
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: selcuk80 - Nisan 09, 2013, 02:50:04 ÖS
sagolasın kardeşim Allah' razı olsun
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: Mashion - Mayıs 27, 2013, 04:33:44 ÖS
Merhabalar arkadaşlar. 27 mayıs 2013 tarihli istanbul vize başvurusu kervanına katıldım  :)
eşim alman vatandaşı, ve bana hiç maaşını evini falan sormadılar, klasik başvuru evraklarını verdim
vize ücreti de almadılar. parmak izimi verdim.
ama ahiret sorularını sordular.
bildiğiniz nasıl tanıştınız teklifi kim yaptı gibi klasik sorular falan.
eşimle akraba evliliği yaptık, görevlide sordu söyledim zaten, bi problem olur mu sizce?
birde nereden baksanız  7-8 tane almanca soru sordular, 2 tanesine tam yanıt veremedim.
yüksek puan almışsın nasıl cevap veremezsin gibisinden mırıldandı, sonra tamam dedi. ( 83 almıştım sınavdan )
ama pek tatmin olmadı gibi sanki,
tamam bitti dedi 6 ile 8 hafta arası sonuç gelir dedi..
almanca bir kaç soruya cevap veremedim diye  bu yüzden red gelme ihtimali var mı ?
bide akraba evliliğinde sorun olur mu ?
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Mayıs 27, 2013, 04:36:44 ÖS
merak etme almancadan yana sorunun olmaz akraba evliligindende direk red vermezler supelenirseler capraz sorgu yaparlar onda sikinti cikmaz ise vizeni alirsin akraba derken ne kadar yakin akraba bunuda belirtirsen iyi olurMerhabalar arkadaşlar. 27 mayıs 2013 tarihli istanbul vize başvurusu kervanına katıldım  :)
eşim alman vatandaşı, ve bana hiç maaşını evini falan sormadılar, klasik başvuru evraklarını verdim
vize ücreti de almadılar. parmak izimi verdim.
ama ahiret sorularını sordular.
bildiğiniz nasıl tanıştınız teklifi kim yaptı gibi klasik sorular falan.
eşimle akraba evliliği yaptık, görevlide sordu söyledim zaten, bi problem olur mu sizce?
birde nereden baksanız  7-8 tane almanca soru sordular, 2 tanesine tam yanıt veremedim.
yüksek puan almışsın nasıl cevap veremezsin gibisinden mırıldandı, sonra tamam dedi. ( 83 almıştım sınavdan )
ama pek tatmin olmadı gibi sanki,
tamam bitti dedi 6 ile 8 hafta arası sonuç gelir dedi..
almanca bir kaç soruya cevap veremedim diye  bu yüzden red gelme ihtimali var mı ?
bide akraba evliliğinde sorun olur mu ?
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: M3RyJan3 - Kasım 08, 2013, 10:33:35 ÖÖ
Merhabalar ,

merak ettiğim bir konu var arkadaşlar , bu konuda beni ve benim gibi düşünen arkadaşları bilgilendirirseniz çok sevinirim.
sormak istediğim konu ; aile birleşimi için istenilen belgelerden bir tanesi olan  Formül B’ denilen Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği’nin niçin tercümesi isteniliyor ? zaten uluslararası ve tercüme gerektirmeyen bir belge değil mi ? şimdiden teşekkürler.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Kasım 08, 2013, 02:46:24 ÖS
formul b nin zaten tercümesi istenmiyor 7 dilli oldugu icin gerek yok kim diyorsa onu yalan söylüyor kons dese bile tercüme ettirmeyin,tetrcüme edilmesi gerekenler sadece nufus kayit ornekleri


Merhabalar ,

merak ettiğim bir konu var arkadaşlar , bu konuda beni ve benim gibi düşünen arkadaşları bilgilendirirseniz çok sevinirim.
sormak istediğim konu ; aile birleşimi için istenilen belgelerden bir tanesi olan  Formül B’ denilen Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği’nin niçin tercümesi isteniliyor ? zaten uluslararası ve tercüme gerektirmeyen bir belge değil mi ? şimdiden teşekkürler.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: M3RyJan3 - Kasım 13, 2013, 09:53:53 ÖÖ
peki nüfus kayıt örneğini tercüme etmemiz şart mı ?
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Kasım 13, 2013, 10:30:54 ÖÖ
eger istanbul alman konsoloslugundan basvurcaksan mecbursun tercüme ettirmeye yeminli tercümandan

peki nüfus kayıt örneğini tercüme etmemiz şart mı ?
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: M3RyJan3 - Kasım 13, 2013, 12:23:32 ÖS
verdiğin cevaplar için çok teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: msivri66 - Aralık 13, 2013, 11:26:14 ÖS
selam çok önemli bir konuda kafam çok şeylere takılıyor lütfen yardımcı olurmusunuz..??
 eşim almanyada çifte vatandaş türkiyede türk kimliğide var almanyada alman kimliğide var ve biz bu sene nikah yapacaz nikahtan sonrada aile birleşimi olacak..
burdaki nikah memuru burda türk vatandaşı gözüktüğü için türk olarak kıyabilceni söyledi.
biz nikahı burda eşimin türk kimliği ile kıysak aile birleşiminde bize dezavantajları olurmu ve türk olarak kıydımız zamnda ordan evlenme ehliyeti alması gerekirmi birde burda alman vatandaşı olarak nikah kıyma imkanı varmı ?
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: msivri66 - Aralık 13, 2013, 11:43:17 ÖS
MERHABA SİZE BİR şEY DANIşMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.

BENİM EşİMDE ÇİFTE VATANDAş BU SENE KISMET OLURSA NIKAH OLACAK TÜRKİYEDE BİZ NİKAHI EşİMİN TÜRK KİMLİÐİ İLE KIYACAÐIZ BURDA  TÜRK OLARAKTA GÖZÜKTÜ İÇİN AMA ALMAN KİMLİÐİDE VAR. BU BAşLIK ALTINDA İKİ SORUM OLACAK.

1-) ÇİFTE VATANDAş OLDUÐU İÇİN ALMAN KİMLİÐİ İLE TÜRKİYE DE NİKAH KIYILABİLRMİ

2-) BİZ NİKAHTAN SONRA ALMANYA'DA YAşIYCAZ AİLE BİRLEşİMİ YAPACAZ ÇİFTE VATANDAş OLDU İÇİN TÜRKİYEDE NİKAHINI TÜRK OLARAK KIYDIMIZ ZAMAN FARKLI DURUMLAR YAşARMIYIZ VE TÜRK OLARAK NİKAH KIYDIMIZ ZAMAN ORDAN EVLENME EHLİYETİ GETİRMESİ GEREKMİ
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Aralık 14, 2013, 12:40:07 ÖÖ
hic bir sikinti olmaz esiniz turk kimligi olugu icin zaten alman vatandasi olarak nikah kiymazlar turkiyede bu sekilde vizeye basvurabilirsiniz

selam çok önemli bir konuda kafam çok şeylere takılıyor lütfen yardımcı olurmusunuz..??
 eşim Almanya'da çifte vatandaş Türkiyede türk kimliğide var Almanya'da alman kimliğide var ve biz bu sene nikah yapacaz nikahtan sonrada aile birleşimi olacak..
burdaki nikah memuru burda türk vatandaşı gözüktüğü için türk olarak kıyabilceni söyledi.
biz nikahı burda eşimin türk kimliği ile kıysak aile birleşiminde bize dezavantajları olurmu ve türk olarak kıydımız zamnda ordan evlenme ehliyeti alması gerekirmi birde burda alman vatandaşı olarak nikah kıyma imkanı varmı ?

Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: msivri66 - Aralık 14, 2013, 11:40:41 ÖÖ
Tesekkur ederim burda turk olarak nikah kiydimiz zaman ordan evlenme ehliyeti almasina gerek varmi yoksa evlendikten sonrami nikah islemini bildirecek almanlara
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fener07 - Aralık 14, 2013, 12:28:03 ÖS
S.A

Aile birleşme vizesi için randevum var ama kafam takılan bir şey var pasportumu değiştirmem gerekli orada bekar yazıyor evli yaptırmam gereklimi?

şimdiden yanıtınız için teşekürler
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Aralık 14, 2013, 01:18:03 ÖS
evliligi zaten almanya gidince bildirmeniz gerekiyor cunku iki esinde almanyada olmasi sart o sorun degil sadece gitmeden vize ciktikdan sonra gitmeden formul b almak yeterli ondan sonra gidip evlilgi bildirirsiniz,suanda siz herseyi hazirlayin basvurun ne gerekliyse esinizin alman kimligini pasaportunun fotokopisini goturmeniz yeterli olacaktir


Tesekkur ederim burda turk olarak nikah kiydimiz zaman ordan evlenme ehliyeti almasina gerek varmi yoksa evlendikten sonrami nikah islemini bildirecek almanlara

Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Aralık 14, 2013, 01:19:28 ÖS
pasaportun hic bir yerinde bekar yazmaz sadece icinde cipde yazar ama onunda sorun olacagini sanmiyorum sorun degil yani o sekilde vizeye basvurabilirisniz onemli olan evraklarda evli gorunmek

S.A

Aile birleşme vizesi için randevum var ama kafam takılan bir şey var pasportumu değiştirmem gerekli orada bekar yazıyor evli yaptırmam gereklimi?

şimdiden yanıtınız için teşekürler
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: msivri66 - Aralık 14, 2013, 04:09:56 ÖS
evliligi zaten almanya gidince bildirmeniz gerekiyor cunku iki esinde Almanya'da olmasi sart o sorun degil sadece gitmeden vize ciktikdan sonra gitmeden formul b almak yeterli ondan sonra gidip evlilgi bildirirsiniz,suanda siz herseyi hazirlayin basvurun ne gerekliyse esinizin alman kimligini pasaportunun fotokopisini goturmeniz yeterli olacaktir

BİZ şU AN O ZAMAN TÜRKİYEDE NİKAH NASIL KIYILIYORSA O şEKİLDE TÜRK OLARAK NİKAH KIYCAZ AKSİ BİR şEY YOK ANLADIM KADARIYLA

AİLE BİRLEşİMİ VİZE İşLEMLERİ NİKAHTAN SONRA YAPILACAK NE YAPILACAKSA  ÇİFTE VATANDAş OLDUÐU İÇİN BURDA ALMANLARA EVLİLİK İÇİN BİLİGİ VERMESİNE GEREK YOK NİKAHTAN SONRA VERİLECEK DEMİ
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Aralık 14, 2013, 07:01:40 ÖS
evet almanya gidince verilcek zaten bildirilcek evlilik


BİZ şU AN O ZAMAN TÜRKİYEDE NİKAH NASIL KIYILIYORSA O şEKİLDE TÜRK OLARAK NİKAH KIYCAZ AKSİ BİR şEY YOK ANLADIM KADARIYLA

AİLE BİRLEşİMİ VİZE İşLEMLERİ NİKAHTAN SONRA YAPILACAK NE YAPILACAKSA  ÇİFTE VATANDAş OLDUÐU İÇİN BURDA ALMANLARA EVLİLİK İÇİN BİLİGİ VERMESİNE GEREK YOK NİKAHTAN SONRA VERİLECEK DEMİ
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: msivri66 - Aralık 14, 2013, 10:52:34 ÖS
evet almanya gidince verilcek zaten bildirilcek evlilik

bir sorum daha olacak diyelimki aile birleşimi için başvurdum vizem cıktı. cıktı an gıtmek zorundamıyım yoksa 1-2 sene sonra gitme hakkım varmı
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Aralık 14, 2013, 11:34:12 ÖS
1 2 senemi,sanirim hic bir bilginiz yok vizeyle ilgili siz en iyisi siteyi arastirin biraz cok bilgi edinceksiniz.sorunuza gelince konsoloslugun verdigi vize 90 günlük sadece 90 gün icinde almanya girmeniz gerekiyor eger giris yapmazsaniz tekrar aile birlesimi vizesine basvurmalisiniz,ve dedigim gibi mutlaka siteyi arastirin konulari okuyun usenmeyip aklinizda sormak istediginiz bir cok sorunun cevabiini bulacaksiniz

bir sorum daha olacak diyelimki aile birleşimi için başvurdum vizem cıktı. cıktı an gıtmek zorundamıyım yoksa 1-2 sene sonra gitme hakkım varmı
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: msivri66 - Aralık 15, 2013, 04:08:35 ÖS
1 2 senemi,sanirim hic bir bilginiz yok vizeyle ilgili siz en iyisi siteyi arastirin biraz cok bilgi edinceksiniz.sorunuza gelince konsoloslugun verdigi vize 90 günlük sadece 90 gün icinde almanya girmeniz gerekiyor eger giris yapmazsaniz tekrar aile birlesimi vizesine basvurmalisiniz,ve dedigim gibi mutlaka siteyi arastirin konulari okuyun usenmeyip aklinizda sormak istediginiz bir cok sorunun cevabiini bulacaksiniz
Teşekkür ederim,
Sitede vize işlemleri ile ilgili herşeyi okudum fakat Okudum Larimdan kafama takilianari soruyorum ilginize cok teşekkür ediyorum
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: sssss - Mayıs 14, 2014, 06:35:57 ÖS
msjlarınızı okurken bazı harfler eksik çıkıyo neden
Başlık: Ynt: Vize ba�vurusu ve nikah i�lemleri
Gönderen: fuk_18 - Mayıs 14, 2014, 06:57:55 ÖS
sitede bir sorun var turkce karakterler okunmuyor malaseft ama alinti ile cevap ver dediginizde mesaja orda mesaj yazacagin yerde okuyabiliryorsun yazilari


msjlarınızı okurken bazı harfler eksik çıkıyo neden
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: sssss - Mayıs 15, 2014, 11:18:21 ÖÖ
mrb
nişanlım alman vatandaşı nikah tr de olacak.
beim tr den almanyaya hazırlayıp göndermem gereken evraklar nelerdir ve bu evrakları nereden alıcam.
not: nikah işlemleri için pasaport çıkarmak gereklimi tr de.
Başlık: Ynt: Vize ba�vurusu ve nikah i�lemleri
Gönderen: fuk_18 - Mayıs 15, 2014, 11:51:25 ÖÖ
nikah icinde pasaport istiyorlar senin almanya gondermen gereken evraklar aslinda standartir ama bazen yer yer degisiklik oluyor neler göndermen gerektigini asagidaki linkde bulabilirsin esinde rat hausa gidip standesamta turkiyede evlenecegim esimin bana hangi belgeleri gondermesi gerekli diye liste alsin ona gore cikartirsin belgeleri cunku sen belgelerini göndermeden esíne,esin ordan turkiyede evlenmek icin gerekli belgeleri izinleri alamiyor pasaport da göndermen gerekli normalde belki istemeyede bilirler esin sorsun mutlaka neler istediklerini

mrb
nişanlım alman vatandaşı nikah tr de olacak.
beim tr den almanyaya hazırlayıp göndermem gereken evraklar nelerdir ve bu evrakları nereden alıcam.
not: nikah işlemleri için pasaport çıkarmak gereklimi tr de.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: sssss - Mayıs 15, 2014, 12:21:37 ÖS
tşkür ederim..
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: erddinc - Ekim 07, 2014, 04:52:59 ÖS
BAşVURU EVRAKLARI YAVAş YAVAş HAZIRLAMAYA BAşLIYORUM.

BELGELER HARİCİNDE İÇERİSİNE NİşAN FOTOÐRAFLARI , NİKAH FOTOÐRAFLARI HEM AİLECEK HEMDE BİRLİKTE OLANLAR,KINA-DÜÐÜN FOTOÐRAFLARI BİRDE NİKAH VE NİşAN şEKERİ AYNI ZAMANDA KINADAKİ ANI DEFTERİ VE ALMAN ARKDAşLARINDAN GELEN TEBRİK KARTLARINI HAZIRLADIM.BAşVURU ESNASINDA SUNACAÐIM.SİZCE MANTIKLI MI,YARARI OLUR MU  ?  cofe:) :)
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Ekim 07, 2014, 04:55:27 ÖS
istemeden vermen mantikli olmaz istetikleri zaman verirsin sen sadece suanda senden istenilen evraklari hazirla goturmen yeterli
BAşVURU EVRAKLARI YAVAş YAVAş HAZIRLAMAYA BAşLIYORUM.

BELGELER HARİCİNDE İÇERİSİNE NİşAN FOTOÐRAFLARI , NİKAH FOTOÐRAFLARI HEM AİLECEK HEMDE BİRLİKTE OLANLAR,KINA-DÜÐÜN FOTOÐRAFLARI BİRDE NİKAH VE NİşAN şEKERİ AYNI ZAMANDA KINADAKİ ANI DEFTERİ VE ALMAN ARKDAşLARINDAN GELEN TEBRİK KARTLARINI HAZIRLADIM.BAşVURU ESNASINDA SUNACAÐIM.SİZCE MANTIKLI MI,YARARI OLUR MU  ?  cofe:) :)

Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: erddinc - Ekim 07, 2014, 04:58:55 ÖS
istemeden vermen mantikli olmaz istetikleri zaman verirsin sen sadece suanda senden istenilen evraklari hazirla goturmen yeterli

yanımda götürsem dosyamda kalsa olur mu ?
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: nilakk - Kasım 07, 2014, 09:46:33 ÖÖ
almanya vizesi için nereye başvuracağım eşimle orda yaşamak istiyorum ?
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Kasım 07, 2014, 12:58:09 ÖS
sitede ayrintili bilgi var arastirisaniz bulursunuz da daha vize icin nereye basvurulcaginizi gercekten  bilmiyormusunuz yoksa cümle kurmak icinmi yazdiniz


almanya vizesi (http://www.vizemerkezleri.com/index.php) için nereye başvuracağım eşimle orda yaşamak istiyorum ?
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: Yafes - Aralık 03, 2014, 12:07:25 ÖÖ
Merhaba öncelikle Selamlar, Vize ve nikah işlemlerini araştırırken bu siteyi buldum ve gayet faydalı bilgilere ulaştım. Yine de kendi sorularımı sorup cevap almak ve bilgilenmeyi çok isterim. şimdi benim durumuma gelecek olursak ;

Forumdaki çoğu arkadaş gibi Almanya'dan nişanlıyım ve aralık 25'te resmi nikah yapacağız herşey yolunda gider nasip olursa. Nişanlım Alman vatandaşı ama önceden Türk vatandaşlığı vardı yeni aldı Alman pasaportunu. Benimle Türkiye'de resmi nikah yapabilmesi için bazı evrakları getirmesi gerekiyormuş onun için benimde bazı evrakları göndermemi istemişler. Bende pasaport fotokopisi,nüfus kayıt örneği,kimlik fotokopisi ve doğum belgesini ve ikametgah belgesini yolladım. Henüz eline ulaşmadı. Doğum belgesi çok dilli olduğu için tercümeye gerek yok denildi. Nüfus kayıt örneği,ikametgah ve doğum belgesine apostil yaptırdım. Kaymakamlık çalışanları nüfus kayıt örneği ve ikametgahı tercüme ettirmeye gerek olmadığını apostilin yeterli olduğunu ve herkese apostil vurup gönderdiklerini kimsenin de geri dönmediğini söylediler. Öncelikle bu problem olurmu? Ben o iki belgeyi tercüme ettirip tekrar yollamalımıyım yoksa geçerli olurmudur ? Önceliğimiz nikah olduğu için ilk sorum bu.

İkinci konu nasip olurda nikahı yaparsak ;
1-Eşim Almanya'ya döndükten sonra ben nasıl bir yol izlemeliyim?
2-şu an çalıştığım işten ayrılsam sıkıntı olurmu?
3-Dil olayı kalktı deniliyor ama bazılarıda halen var diyor aslı nedir?
4-Yılbaşı dönemine denk geldiği için yılbaşından 2-3 hafta sonra başvurmayı düşünüyorum.Sizce doğru bir tarih olurmu? Başvurudan sonra tahminen kaç ayda vizemi alabilirim?
5-Ve Ankara Konsolosluğunun benden isteyeceği belgeler arasında eşimin Almanya'dan alması gereken evraklar varmıdır? Eğer varsa nikaha gelirken getirmesini isteyeceğim. Birde onun kargosunu beklemeyelim diyoruz.

Bu sorulara cevap alabilirsem çok sevinirim. Ve sorularım dışında işlerimi kolaylaştıracak bilgilere de açığım. Allah' herkesin gönlüne göre versin.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Aralık 03, 2014, 12:33:45 ÖÖ
ilk baslikda bahsettigin konu esinin ordaki standesamtaki memura bagli tercüme isterse sen birdaha gönderme esin orda tercüme ettirir ayni ücrete denk gelir zaten

ikinci konuda ise cok sonralarin sorusunu soruyorsun yine söyleyim sonra yine sorarsin zaten

ilk olarak dil sinavi kalkmadi onu mecbur yapacaksin milletin agzina bakma bu sinavida gereksiz bos görme sakin

ikinci olarak burda yazan belgelerin aynisi isteniyor birebir esin sadece kimlik fotokopisini göndercek o kadar gerekli belgeleri sen türkiyeden cikarticaksin nufusdan

is konusu da maddi durumun iyise simdiden basla almanca calismya sitede a1 icin set var onu alip kendi kendine yada kursa giderek baslayabilirisn ilk isin öncelegin a1 almak,Merhaba öncelikle Selamlar, Vize ve nikah işlemlerini araştırırken bu siteyi buldum ve gayet faydalı bilgilere ulaştım. Yine de kendi sorularımı sorup cevap almak ve bilgilenmeyi çok isterim. şimdi benim durumuma gelecek olursak ;

Forumdaki çoğu arkadaş gibi Almanya'dan nişanlıyım ve aralık 25'te resmi nikah yapacağız herşey yolunda gider nasip olursa. Nişanlım Alman vatandaşı ama önceden Türk vatandaşlığı vardı yeni aldı Alman pasaportunu. Benimle Türkiye'de resmi nikah yapabilmesi için bazı evrakları getirmesi gerekiyormuş onun için benimde bazı evrakları göndermemi istemişler. Bende pasaport fotokopisi,nüfus kayıt örneği,kimlik fotokopisi ve doğum belgesini ve ikametgah belgesini yolladım. Henüz eline ulaşmadı. Doğum belgesi çok dilli olduğu için tercümeye gerek yok denildi. Nüfus kayıt örneği,ikametgah ve doğum belgesine apostil yaptırdım. Kaymakamlık çalışanları nüfus kayıt örneği ve ikametgahı tercüme ettirmeye gerek olmadığını apostilin yeterli olduğunu ve herkese apostil vurup gönderdiklerini kimsenin de geri dönmediğini söylediler. Öncelikle bu problem olurmu? Ben o iki belgeyi tercüme ettirip tekrar yollamalımıyım yoksa geçerli olurmudur ? Önceliğimiz nikah olduğu için ilk sorum bu.

İkinci konu nasip olurda nikahı yaparsak ;
1-Eşim Almanya'ya döndükten sonra ben nasıl bir yol izlemeliyim?
2-şu an çalıştığım işten ayrılsam sıkıntı olurmu?
3-Dil olayı kalktı deniliyor ama bazılarıda halen var diyor aslı nedir?
4-Yılbaşı dönemine denk geldiği için yılbaşından 2-3 hafta sonra başvurmayı düşünüyorum.Sizce doğru bir tarih olurmu? Başvurudan sonra tahminen kaç ayda vizemi alabilirim?
5-Ve Ankara Konsolosluğunun benden isteyeceği belgeler arasında eşimin Almanya'dan alması gereken evraklar varmıdır? Eğer varsa nikaha gelirken getirmesini isteyeceğim. Birde onun kargosunu beklemeyelim diyoruz.

Bu sorulara cevap alabilirsem çok sevinirim. Ve sorularım dışında işlerimi kolaylaştıracak bilgilere de açığım. Allah' herkesin gönlüne göre versin.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: 3xTRa - Aralık 31, 2014, 12:12:18 ÖÖ
merhabalar.. oncelikle boyle bir sitenin olması gercekten herkes gibi benide cok bilgilendiriyor bunun icin cok tesekkurler.. uzun süredir forumu takip etmekteyim. kafama takilan bi soru var arkadaşlar, bende alman vatandaşı kız arkadaşımla evlilik yapıcam kısmetse ocak ayı sonu gibi ve akabinde vize başvurusunda bulunucam, yanlız bu randevu süresinin 3 - 4 ay sonraya verilmesi çok can sıkıcı bi durum. acaba randevuyu şimdiden alsam evlilik yapmadan mümkünmü acaba ? ???  vize için randevu alırken bizden bi belge talep edilmiyor sonuçta demi ?  bu konuda tecrubeli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim..
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Aralık 31, 2014, 02:13:39 ÖÖ
Termin icin sadece pasaport yeterli a1 almadan basvuru yapamazsin 4 ay da anca hepsini halledersin


merhabalar.. oncelikle boyle bir sitenin olması gercekten herkes gibi benide cok bilgilendiriyor bunun icin cok tesekkurler.. uzun süredir forumu takip etmekteyim. kafama takilan bi soru var arkadaşlar, bende alman vatandaşı kız arkadaşımla evlilik yapıcam kısmetse ocak ayı sonu gibi ve akabinde vize başvurusunda bulunucam, yanlız bu randevu süresinin 3 - 4 ay sonraya verilmesi çok can sıkıcı bi durum. acaba randevuyu şimdiden alsam evlilik yapmadan mümkünmü acaba ? ???  vize için randevu alırken bizden bi belge talep edilmiyor sonuçta demi ?  bu konuda tecrubeli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim..
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: 3xTRa - Aralık 31, 2014, 01:30:55 ÖS
Termin icin sadece pasaport yeterli a1 almadan basvuru yapamazsin 4 ay da anca hepsini halledersin
ama çoğu arkadaş görüyorum vize randevu tarihi gelmiş daha sınav belgesi yetişirmi diye plan yapıyor.. yani termin alırken bu belgeyi ibrazmı etmek gerek ?
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Ocak 01, 2015, 01:25:27 ÖS
hayir onune gelen bu belgeyi almabilir randevu alirken a1 sormazlar,a1 belgesini konsolosluga giderken goturceksin,istersen önce belgeni al sonra randevunu yap


ama çoğu arkadaş görüyorum vize randevu tarihi gelmiş daha sınav belgesi yetişirmi diye plan yapıyor.. yani termin alırken bu belgeyi ibrazmı etmek gerek ?
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: Yafes - Ocak 01, 2015, 09:48:18 ÖS
Selam arkadaşlar tekrardan buraya yazdığım durumdan sonra bayağı bir aşama kaydettim.Nikahımı yaptım,ardından konsolosluktan randevumu 4 mayıs tarihine aldım ve nisanda da 20 günlük A1 Kursum başlıyor. İnşAllah' A1'ide halledersek iş sadece vizeyi beklemeye kalacak. Öncelikle Ufuk abiye çok teşekkür ediyorum her konuda elinden geldiğince bana yardımcı oldu. Yakın zamanda prosedürü yaşadığım için paylaşayım belki birkaç kişinin işine yarar.

Eşimle nikah yapabilmemiz için Almanya'dan benimle ilgili bazı belgeleri istediler. Nüfus kayıt örneği,ikametgah belgesi bu ikisi kesinlikle yeminli tercümandan çevirili olması gerekiyordu,yaptırdık. Apostil ettirebilmek içinde noter onaylı olması gerektiği için 150 lira civarında bir para ödeyip noter onayı aldım ve evrakları gönderdim. (Noterde kesinlikle pazarlık yapın 350 Liradan bu paraya düşürttüm.Dedikleri parayı sakın vermeyin. )Bu iki belge dışında çok dilli olarak doğum belgesi,Türkçe olarak temiz kağıdı,pasaport kopyası ve kimlik kopyasını postayla yolladım. Hızlı kargoyla yaklaşık 3 günde eline ulaştı. Eşim bunları Almanya'daki yere teslim etti ve 1 hafta sonra kendisi için gerekli olan evrakları alabildi. Buraya geldikten sonra evrakları teslim ettik. Zaten bizim buradan yolladığımız evraklar Almanya'dan düzenlendiği için eşim buraya geldiğinde sadece benim nüfus kayıt ve ikamet belgelerimi aldık nüfus dairesinden. Başvurumuzu yaparken ufak bir pürüzle karşılaştık oda şu idi. Aklınızda bulunsun doğum belgesi arkalı önlü bir kağıt olarak yollanıyor Almanya'dan çift kağıt şeklinde geliyor ve sadece ön sayfasında kaşe,imza oluyor. Diğer belge boş olduğundan kabul edilmedi. Bende gittim yazıcıyı kullanarak kabul olmayan ek belgeyi asıl belgenin arkasına tarayarak tek hale getirdim. İnanın bizim buradaki memurlar bir işten anlamıyor bunu kesinlikle yapın bilgisayar bilmeyen biri olsam tekrar Almanya'dan aldırmam gerekebilirdi. Neyse evrakları teslim ettik ve eşim Alman vatandaşı olduğu için 425 Lira nikah ücreti aldılar Türk olsaydı 90 Liraymış. Zor olan kısmı bitirip nikahımızı yaptık. Evlilik cüzdanımızı aldıktan hemen sonra konsolosluğu arayıp randevu aldım. Keşke daha önce arayıp alsaydım çünkü Mayıs'a attılar ve erken mayısa veriyorlardı. Nikahtan önce kesinlikle randevunuzu alın zaten randevuyu en az 2 ay sonraya veriyorlar ortalama 3-4 ay diyelim. O süre zarfında siz hem nikahınızı hemde A1 belgenizi aradan çıkartabilirsiniz. Ben şimdi boştan yere mayısa kadar bekleyeceğim. Randevuyu idata aracılığıyla alıyorsunuz. 14 Lira randevu ücreti var. İstenen evraklarla birlikte randevu tarihinde gidip görüşüp vize çıkmasını bekliyorsunuz. Benim süreç böyle işledi. Allah' herkesin gönlüne göre versin.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: 3xTRa - Ocak 02, 2015, 07:21:02 ÖS
Selam arkadaşlar tekrardan buraya yazdığım durumdan sonra bayağı bir aşama kaydettim.Nikahımı yaptım,ardından konsolosluktan randevumu 4 mayıs tarihine aldım ve nisanda da 20 günlük A1 Kursum başlıyor. İnşAllah' A1'ide halledersek iş sadece vizeyi beklemeye kalacak. Öncelikle Ufuk abiye çok teşekkür ediyorum her konuda elinden geldiğince bana yardımcı oldu. Yakın zamanda prosedürü yaşadığım için paylaşayım belki birkaç kişinin işine yarar.

Eşimle nikah yapabilmemiz için Almanya'dan benimle ilgili bazı belgeleri istediler. Nüfus kayıt örneği,ikametgah belgesi bu ikisi kesinlikle yeminli tercümandan çevirili olması gerekiyordu,yaptırdık. Apostil ettirebilmek içinde noter onaylı olması gerektiği için 150 lira civarında bir para ödeyip noter onayı aldım ve evrakları gönderdim. (Noterde kesinlikle pazarlık yapın 350 Liradan bu paraya düşürttüm.Dedikleri parayı sakın vermeyin. )Bu iki belge dışında çok dilli olarak doğum belgesi,Türkçe olarak temiz kağıdı,pasaport kopyası ve kimlik kopyasını postayla yolladım. Hızlı kargoyla yaklaşık 3 günde eline ulaştı. Eşim bunları Almanya'daki yere teslim etti ve 1 hafta sonra kendisi için gerekli olan evrakları alabildi. Buraya geldikten sonra evrakları teslim ettik. Zaten bizim buradan yolladığımız evraklar Almanya'dan düzenlendiği için eşim buraya geldiğinde sadece benim nüfus kayıt ve ikamet belgelerimi aldık nüfus dairesinden. Başvurumuzu yaparken ufak bir pürüzle karşılaştık oda şu idi. Aklınızda bulunsun doğum belgesi arkalı önlü bir kağıt olarak yollanıyor Almanya'dan çift kağıt şeklinde geliyor ve sadece ön sayfasında kaşe,imza oluyor. Diğer belge boş olduğundan kabul edilmedi. Bende gittim yazıcıyı kullanarak kabul olmayan ek belgeyi asıl belgenin arkasına tarayarak tek hale getirdim. İnanın bizim buradaki memurlar bir işten anlamıyor bunu kesinlikle yapın bilgisayar bilmeyen biri olsam tekrar Almanya'dan aldırmam gerekebilirdi. Neyse evrakları teslim ettik ve eşim Alman vatandaşı olduğu için 425 Lira nikah ücreti aldılar Türk olsaydı 90 Liraymış. Zor olan kısmı bitirip nikahımızı yaptık. Evlilik cüzdanımızı aldıktan hemen sonra konsolosluğu arayıp randevu aldım. Keşke daha önce arayıp alsaydım çünkü Mayıs'a attılar ve erken mayısa veriyorlardı. Nikahtan önce kesinlikle randevunuzu alın zaten randevuyu en az 2 ay sonraya veriyorlar ortalama 3-4 ay diyelim. O süre zarfında siz hem nikahınızı hemde A1 belgenizi aradan çıkartabilirsiniz. Ben şimdi boştan yere mayısa kadar bekleyeceğim. Randevuyu idata aracılığıyla alıyorsunuz. 14 Lira randevu ücreti var. İstenen evraklarla birlikte randevu tarihinde gidip görüşüp vize çıkmasını bekliyorsunuz. Benim süreç böyle işledi. Allah' herkesin gönlüne göre versin.kardeş haklısın randevu erken alınmalı bende bugün randevu aldım temmuz 22 ye gün verdiler 7 ay nerdeyse beklicem şaka gibi!.. ama bu 425 nikah ücreti yasalmı verdiğin para karşılığında makbuz aldınmı ? nikah için ordakiler kendine bahşiş mahiyetinde para aldıkları oluyo ama bukadar çok olamaz ya??
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: Yafes - Ocak 05, 2015, 02:57:02 ÖS
Evet fiyat banada çok fahiş geldi. Ankara'nın genelinde durum böyle maalesef. Ben Sincan'da yaptım nikahımı. Birkaç belediyeyi arayıp sorduğumda 350 TL'den aşağı isteyen olmadı. Hatta nikahımı belediye başkanı kıydı belediyede tanıdık vardı onuda soktuk devreye ama kesinlikle alınıyor bu bizlik birşey değil dediler. Bunun karşılığında 425 Lira bayıldık ve makbuzumu da aldım. Bahşiş tarzı bir şey değildi belediyenin kendi sitesinde de yazıyor.

http://www.sincan.bel.tr/Evlendirme.aspx (http://www.sincan.bel.tr/Evlendirme.aspx)
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: posetli kumanda - Ekim 27, 2015, 09:13:12 ÖS
Merhaba,

Ben aile birleşimi vizesi için gerekli prosedürleri tamamlayıp vizeye başvurdum. Aklımda bir kaç soru var yardımcı olursanız çok sevinirim. Benim kız arkadaşımın çift vatandaşlığı var (Alman ve Türk vatandaşlığı). İlk olarak vize başvurusunda benden 60 Euro olan başvuru ücretini aldılar. Bu kız arkadaşımı sadece Türk vatandaşı olarak görüyorlar anlamına gelir mi? İkincisi kız arkadaşım son 7 yıldır İstanbul'da yaşıyor (Almanya'da da ikameti var) ve geri dönüş kararı aldığı için işinden ayrıldı. Kısacası şu an işsiz. Bu durum bir sorun yaratır mı? Son olarak bana vize görüşmesi sırasında hiç nerede kalacaksınız nasıl geçineceksiniz gibi sorular sormadılar. Bu bilgileri daha sonra isterler mi?
Ve en son aklıma takılan soru benim mesleğim elektrik-elektronik mühendisliği. Mesleğimden dolayı vize daha kolay çıkar diye bir durum var mı?

şimdiden çok teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Ekim 28, 2015, 02:23:15 ÖÖ
mesleginden dolayi vizede kolaylik olmaz ayrimcilik yapmazlar. diger tum sorularin cevabi 60 euro haric hepsi alman vatandasi oldugu icin sorun olmaz ama 60 euro ac gözlü olduklari icin aldilar istersen geri alabilirsin
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: EG_89 - Kasım 07, 2015, 02:30:37 ÖS
Merhabalar,

forumda ve internette bir çok bilgi olmasına rağmen tam olarak istediğim bilgiye ulaşamadım maalesef. O yüzden buradan yardım isteme gereksinimi duydum. Ayrı konu açmıyorum fakat moderatörler uygun görmezse açadabilirim. Durumumu kısaca açıklayayım, Türk vatandaşıyım ve Mavi Kartla (Blaue Kart http://www.bluecard-eu.de/blaue-karte-eu-deutschland/ (http://www.bluecard-eu.de/blaue-karte-eu-deutschland/)) 1,5 senedir Almanya'da ikamet ediyorum. Yine bir Türk vatandaşı olan nişanlım ile evlenmeyi, ve onu yanıma Almanyaya getirmeyi planlıyorum (Türkiye de evleneceğiz). Genelde bu aile birleşimi yapan eşlerden biri Alman vatandaşı yada çifte vatandaş olduğundan, bire bir benzer bir olayı yapmış insanları bulmada sıkıntı yaşıyorum. Örneğin Uluslararası Evnlenme Kayıt örneğini (Formül B) Almancaya tercüme etmek gerekiyor mu ?  Yada tüm Türkçe belgeleri çevirttirmek gerekecek mi ? Mavi Karta sahip olanların eşleri için dil belgesi istenmediği Konsolosluğun internet sitesinde yazıyor fakat bu konuda sorun yaşayan birileri var mı ? İkamet yasası'nın 55. maddesine göre gerekli ek belge diye bir belgeden söz ediliyor, bu belge nedir yada nereden indirebilirim ? Arama kısmında arama yapmama rağmen pek iyi bir sonuca ulaşamadım özellikle mavi kartla evlenen türk vatandaşlarını bulma konusunda, tecrübelerini ve/veya bilgilerini paylaşarak yardımcı olabilecek birileri varsa çok mutlu olurum.

Teşekkürler
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: cabin - Eylül 01, 2016, 10:47:55 ÖS
Merhaba,

Alman vatandaşı eşim ile Türkiye'de evlilik yaparak vize başvurusunda bulunacağız. İşlemlere başladık, ehliyet belgemiz hazır, A1 sınavına 29unda giriyor olacağım vs.
Bir konu hakkında yardıma ihtiyacımız var. Ben türk vatandaşıyım ve bayan olduğum için nikah sonrasında eşimin soyadını alıyor olacağım. Fakat kızlık soyadımıda kullanmaya devam edeceğim. Bu durumda aile birleşimi vizesine başvurmadan önce e-pasaportumu yeniletmem gerekiyor mu?

Teşekkürler
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Eylül 03, 2016, 01:42:42 ÖÖ
pasaportu sadece harc ödeyerek degistirebilirsin diye biliyorum suresi var ise degistirmenide tavsiye ederim biryerden sorun cikarmasinlar diye

Merhaba,

Alman vatandaşı eşim ile Türkiye'de evlilik yaparak vize başvurusunda bulunacağız. İşlemlere başladık, ehliyet belgemiz hazır, A1 sınavına 29unda giriyor olacağım vs.
Bir konu hakkında yardıma ihtiyacımız var. Ben türk vatandaşıyım ve bayan olduğum için nikah sonrasında eşimin soyadını alıyor olacağım. Fakat kızlık soyadımıda kullanmaya devam edeceğim. Bu durumda aile birleşimi vizesine başvurmadan önce e-pasaportumu yeniletmem gerekiyor mu?

Teşekkürler

Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: cabin - Eylül 03, 2016, 01:43:31 ÖS
Cevabınız için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi oldu konsolosluktan bugün soruma yanıt aldım ve değiştirmem gerekiyor. Onun dışında bir konuda daha fikrinizi almak isterim, her ikisininde yorucu bir süreç olduğunun farkındayım fakat sizce Türkiye'de mi yoksa Almanya'da mı evlenmek daha avantajlı? Almanya'da yaşayacağız ve Türkiye'de kimliğim ehliyetim pasaportum kartlarım herşeyi değiştirmem gerekecek. Eşimin Türkiye için oturma izni bitiyor olacak yetişebilecek miyiz onuda bilemiyoruz. Orada evlendikten sonra soyad alma zorunluluğum olmayacak. Bildiğim kadarıyla yasalarca evliliğimi 30 gün içerisinde Türkiye'ye bildirmem gerekiyor. Buraya döndüğümde ya da evlendiğimi bildirdiğimde aynı şeyleri yapmam yine de gerekecek mi?

Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: fuk_18 - Eylül 06, 2016, 02:47:02 ÖS
fark etmez ikiside ayni turkiyede evlenseniz de almanyada evlensenizde ayni sey o yuzden suan turkiyede evlenme orani daha fazla turkiyede evlenin sorun degil yani
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: wakabayashi - Ekim 10, 2017, 06:25:35 ÖÖ
merhaba Arkadaşlar dün 9 Ekim de İstanbul'da konsoloslukta randevum vardı çok iyi güzel geçti kısaca özetlemiş olacağım inşAllah' 😊 😊 şimdi arkadaşlar öncelikle randevu ya gitmeden şimdi alta yapıştırdığım ne varsa gidecek olan herkes içinden inanarak okusun inşAllah' kabul olacaktır ben yararını faydasını dün kat ve kat gördüm inşAllah' şaşırdım kaldım hatta hiç zorlama yapılmadı konsolosluktaki bayan tarafından aksine kolay sorular sordu bana Mart ayında tr de evlendiğim için neden başvuru için geç kaldığımı sordu eşimin adresini sordu ilk evliliğiniz mi diye sordu hem benim hem eşimin eşimin vatandaşlışığını sordu nasıl tanıştınız eşiniz kaç kere yanınıza geldi doğum tarihi nedir düğün nerede yapıldı il ilçe sordu eşimin mesleğini ve okuyorsa ne üzerine okuduğunu kendi mesleğimi sordu bu kadardı zaten arkadaşlar sorular kişisel olan fazla kasmıyorlar zaten görevli kadın da Türk vatandaşı anlıyor biliyor sizi halinizden ben şunu sezdim kadında benim eşimle aramda fazla bir yaş farkı yok hatta yazdığım gibi bana sorusu neden başvuru için geç kaldın diye hani eşinizle aranızda büyük abartı şekilde yaş farkı yok ise sıkıntı yok herşeyi olağan akışıyla anlatırsanız herşey kendiliğinden çözülüyor inşAllah' 😊 göreceksiniz almanca test yapacağım dedi kısaca ve dediği gibi oldu kısa sürdü sorular araban var mı hobilerin neler bugün hava nasıl gibisinden kısaca sorular sordu ve bitirdi hemen görüşme yaklaşık 15 dk sürdü o kadar istedikleri evrakları götürdüm ki nerden baksanız bana fotokopilerin yarısını geri verdiler istedikleri halde neyse resimleri de götürdüm göstermek için hiç gerek bile kalmadı arkadaşlar öyle güzel rahat geçti ki ben size şunu söyleyeyim bende sizler ve herkes gibi düne kadar baktım aradım ne sorarlar ne ederler rahat olun gidin herşey kendiliğinden oluyor kimseyi yok şöyle oluyor diye dinlemeyin yapacağına inanarak gidin yeter HAA BİRDE KISA BİR NOT GERÇEKTEN OLMASINI İSTİYORUM DİYORSANIZ AşAÐIDA VERDİÐİM DUA VE ZİKİR LERİ BİR DEFA DA OKUYUP GİDERSENİZ NE DEMEK İSTEDİÐİMİ ANLAYACAKSINIZ HAYDİN SELAMETLE KALIN CEVAP GELENE KADAR GÖRÜşÜRÜZ SORULARA AÇIÐIM Allah''a emanet olun

 * ya Müteâli celle celalühü 551 defa söyle vize işi tamam

*Her hangi bir kimse ile bir görüşme yapmak istediğiniz de görüşmeye gitmeden önce yada birkaç gün önceden okumaya başlasın ve aynı günde okusun.


3 defa  Duha suresi okuyun.

Duha süresi:

1 Vedduha

2 Velleyli iza seca

3 Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala

4 Ve lel’ahıretü hayrün leke minel’ula

5 Ve lesevfe yu’tıyke rabbüke feterda

6 Elem yecidke yetiymen feava

7 Ve vecedeke dallen feheda

8 Ve vecedeke ‘ailen feağna

9 Femmel yetiyme fela takher

10 Ve emmessaile fela tenher

11 Ve emma binı’meti rabbike fehaddis

Duha Suresi Meali

1 Andolsun kuşluk vaktine

2 ve dindiği zaman o geceye ki,

3 Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı!

4 Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır

5 ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın!

6 O, seni bir yetim iken barındırmadı mı?

7 Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı?

8 Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi?

9 Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)!

10 El açıp isteyeni de azarlama!

11 Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!

Daha sonra aşağıdaki duayı okuyun.

“Allah'ümme  Yâ Câmiünnâsi li yevmen la  raybe  fih.İnnAllah'e  la yuhliful miâd.İcma beyni  ve beyne (burad aşahsın ismi) .” okunursa

Okunursa olumlu   bir görüşme olur.

*Bir iş görüşmesi yada önemli bir iş için müracat halinde..Yada bir sınava girerken.3-5-7-21 yada dah fazla okunur.

İsra Sûresi,80 nci âyet..

رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا

“Rabbi edhilni mudhale sıdkin va ahricni muhrace sıdkin ve’c'al li min ledünke sultânen nasirâ!”

Anlamı:

“Rabbim! Beni doğru giriş yerine girdir ve doğru çıkış yerinden çıkar.Bana tarafından bir kuvvetli bir yardımcı ver.”

* Üç defa şunu oku:

Bismillahirrahmanirrahim İnnellezî farada aleykel kur’âne le râdduke ilâ meâd(meâdin).

iş görüşmesi,mahkeme gibi olumlu sonuçlanmasını istediğiniz durumlarda, evden çıkmadan ve o mekana yaklaşırken 3 defa okuyun(niyet ederek), ayrıca mekana sağ ayakla girip,içinizden hafız huuu zikrini geçirmeniz faydalı olacaktır..

*Ömründe 4 Defa Okuyana Mucizeler Yaşatan Muazzam İstiğfar
 
Abduh Muhammed Baba (elmecmuatul mubareke)

Abdullah İbni Sultan (r.a) istigfaridir !

Hz. Ali (r.a) peygamber efendimiz (s.a.v) emri ile yaziya dökmüştür.

Bismillahirrahmanirrahim
Elhamdülillahi hamdeyyüvafinniame ve eşhedüel la ilahe illAllah'u vahdehü la şerikelhü şehedetem müberraetem mineşşekki vettühemi ve eşhedüenne seyyidena muhammedennebiyyene abdühü ve rasulühü seyyidül arabi vel acemi sallAllah'u teala aleyhi ve sellem ve ala alihi ve ashabihi ve ezvacihi ve zürriyetihi efdalil ümem.
Manasi;
Nimetlerine denk gelecek bir hamd ile Allah''u te'ala'ya hamdü senalar olsun.
Ben şek ve töhmetlerden beri kılınmış bir şahadetle şahitlik ederim ki Allah'u teala'dan başka hiç bir ilah yoktur.yine şahitlik ederim ki peygamberimiz, efendimiz muhammed o'nun kuludur. rasulüdür, arab'ın ve acemin efendisidir. Allah''u teala ona ve ümmetlerin en üstü olan aline, ashabına, eşlerine ve zürriyetine salat ve selam eylesin'


Fazileti;
Bu istiğfari okuyan ve evine yahut eşyasinin içine koyan kimseye, Allah'u teala;

★1000 sıddık sevabi,
★80.000 bin melek sevabi,
★80.000 şehit sevabi,
★80.000 hac sevabi ,
★80.000 mescit imari sevabi,
★boynu cehennemden azad olunmuş 80.000 kişinin sevabi,
★havz-i kevserden içen 80.000 kişinin sevabi ,
★abidlerden 80.000 abid sevabi
★melaike-i kiramdan 80.000 melek sevabi
★7 kat gök ehlinin sevabi,
★7 kat yer ehlinin sevabi,
★8 cennet kapisindan girenlerin sevabi, arş'in ve kürsi'nin taşiyicilarinin sevabi, levh-i'in ve kalem'in görevlilerinin sevabi
★Nuh,İbrahim , Musa, İsa İbni Meryem ve Muhammed (s.a.v) in sevablari kadar sevap ihsan eder.

Bu istiğfari ömründe 1 kere dahi okuyana da, cehennem ehlinden olsalar bile anne-babasini da Allah''u te'ala bağişlar. Gecesinde ve gündüzünde bunu okuyan, Nebi (s.a.v.)in civarinda olur.

Bu istiğfari okuyana Allah'\u teala 80.000 casr(köşk) bina eder. Her bir hücrede 80.000 serir, seririn üzerindede hurinden 80.000 huri bulunur. Onlarin her birinin başi ucunda da dünya ve içindekilerini gölgeleyecek kadar büyük bir ağaç olur.

İşte bu mükafatlar bu istiğfari ömründe 4 kere okuyanlar içindir. şüphesiz Allah'-u te'ala' o kişiye mekke, medine ve beyt-i makdis'te ibadet edenlerin sevabini verir.

Bunu okudğu gece veya gündüzünde vefat edecek olursa Allah'-u teala' 80.000 meleğe onun cenazesine katilmalarini ve kendisi için istiğarda bulunmalarini emreder.

Mahşer günü yüzü aydan daha parlak olur. ozaman mahşer ehli: 'Bu gönderilmiş bir nebi (peygamber) midir,yoksa mukarreb(yakin kilinmiş)melek midir? der de:

Hayir adem oğullarindan rastgele bir kuldurki Allah'u teala ona bu duanin bereketiyle değer vermiştir.

Sonda bineceği bir burak getirilir de böylece cennetin kapisina yürür ve hesapsiz oraya girer.

Bu istiğfarı okuyana yılan, akrep, yırtıcı, hayvan yaklaşamaz.

Kendisi ani ölümden kurtulur. Allah'-u te'ala'ona rahmet nazarıyla tecelli eder ve o ifritlerden, şeytanlardan, cinleren ve bütün eziyetlerden selamet bulur. buyurdu.

Kaynak
(Abdüh muhammed baba el-mecmuatü-l mübareke,fi's-semavati'l me'sura ve'l-e'mali'i-mebrura,sayfa:11-17), cübbeli ahmet hoca istigfar risalesi
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: wakabayashi - Ekim 10, 2017, 06:47:19 ÖÖ
şimdi kardeşim sana elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım inşAllah' şimdi ilk sorunun cevabı uluslararası evlilik belgesini veyahut hiçbir şey  çeviri yapmana gerek yok sadece kendinin ve eşinin vukuatlı nüfus kayıt örneğini almanca tercüme ettir fotokopi çek 2 ondan 2 ondan diye sonraki sorun için mavi kart olayını bilmiyorum ama idata var konsolosluk arasındaki vize işlemleri yetkili tek kurum o kardeşim onun gönderdiği evrak listesinin ikinci sayfasında yazıyor mavi kartla alakalı durumu ancak bana soracak olursan dil sınavına girsin eşin geçecek not alsın derim en azından neyin ne olduğunu öğrenir 1 aylık kursa gidip sınavı kazanır inşAllah' sizde sıkıntı yaşamazsınız
bilmem ne nolu ek belge istemişsin ahhhh o belgenin ben desem yeridir :) 😊 bende var o belge bana mesaj olarak at mail adresini ben sana gerekli olan tüm evrakları hazırlayayım ben kendim hazırladım kimseye para verip yaptırmadım kendim koştum evrak peşinden
ben buraya hem mail hem de telefon numaramı yazacağım ama inşAllah' sorun olmaz sayfa açısından maksat herkese Allah' rızası için yardımcı olmak
recepdgn34@gmail.com
0553 805 91 79
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: Tayni - Ağustos 12, 2018, 11:00:07 ÖS
Almanyadan bu sayılan belgeleri almak ne kadar sürüyor ?
Başlık: Ynt: Vize başvurusu ve nikah işlemleri
Gönderen: İfo77 - Ekim 22, 2018, 02:00:22 ÖS
Aile birleşimi yoluyla Türkiye’den Almanya’ya gelecek olanların ilk aşmaları gereken engel dil sınavı. Dil sınavını alan eşler, aile birleşimi vizesine başvurmadan önce yapmaları gereken bazı formalite işlemler var. Bu işlemlerin başında resmi nikah kıymak geliyor.


ALMANYA’ya gelmek isteyen Türk eşler aile birleşimi vizesi için başvurmadan önce, çiftin Türkiye’de resmi nikah kıyması gerekiyor. Bunun için de bazı belgeler şart. Örneğin Almanya’da yaşayan Alman vatandaşı ile Türkiye’de yaşayan kız arkadaşı evlenmek istiyorlar. Türkiye’deki nikah dairesi her iki taraftan da belgeler istiyor.

Almanya’da yaşayan kişinin, Türk veya Alman vatandaşı olmasına bağlı olarak temin etmesi gereken belgeler şunlar:

Alman vatandaşlarından istenen belgeler:

- Evlenme ehliyet belgesi (Internationales Ehefaehigkeitszeugnis des deutschen Ehepartners) Bu belge olmadan Türkiye’de evlenmek mümkün değil. Belgeyi Almanya’da bağlı bulunduğunuz evlendirme dairesinden (Standesamt) alabilirsiniz.
- Uluslararası doğum belgesi (Internationale Geburtsurkunde),
- Alman kimliği veya pasaportu,
- İkametgah belgesi (Wohnsitzbescheinigung),
- Vesikalık fotoğraflar,
- Sağlık raporu .

Türk vatandaşlarından istenen belgeler:
- Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
- Uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A),
- İkametgah belgesi (Wohnsitzbescheinigung),
- Nüfus kayıt örneği veya pasaport fotokopisi,
- Daha önce evlenmiş olan kişilerden evlenme kayıt örneği veya kesinleşmiş boşanma kararı veya ölüm kaydı.

Evlenme Ehliyet Belgesi
Türkiye’deki nikah dairesinin Alman vatandaşından istediği ‘Evlenme Ehliyet Belgesini’ almak için, Alman eşin Almanya’daki nikah dairesine (Standesamt) gitmesi gerekiyor. Beraberinde ise her iki tarafın da, Türkiye’deki nikah dairesine ibraz edilen belgelerin aynılarını götürmeleri gerekiyor. İşlemler sadece bir kaç gün sürüyor. Türkiye’de alınan belgelerin ‘tasdik’ (apostille) edilmesi gerekiyor. Uluslararası belgelerin tasdiki ise gerekmiyor. Türkiye’den alınan ve Alman makamlarına ibraz edilmesi gereken belgelerin yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilmesi gerekiyor.

VİZE GÖRÜşMESİNDE NELER SORULUYOR
İSTENİLEN belgeleri tamamladıktan sonra, artık geriye randevu alıp vize başvurusu yapmak gerekiyor. Vize görüşmesine gittiğinizde, Almanca A-1 sınavını kazandığınıza dair belgeniz olmasına rağmen, vize bölümündeki yetkili memur sizi Almanca küçük bir sözlü sınava tutuyor. Bu sözlü sınavda sizin gerçekten basit düzeyde Almanca bilip bilmediğinizi, soruyu anlayıp anlamadığınızı kontrol ediyor. Eğer bu sözlü mülakatta, soruları anlamayıp farklı cevaplar verdiyseniz, yetkili memur sizi biraz daha Almanca öğrenip gelin diye geri gönderebiliyor.

Konsolosluğa gidildiğinde memurun size yöneltebileceği ve Almanca cevap beklediği sorulardan bir kaç örnek. Ayrıca cevap verirken, uzun süre duraklamak da vize için başvuran kişi açısından dezavantaj oluşturabilir. Bu nedenle vize görüşmesine giderken, benzeri sorulara hazır olmak gerekiyor.

Soru örnekleri:
- Eşinizin yaşı?
- Eşinizin mesleği?
- Eşiniz nerede oturuyor?
- Eşiniz okuyor mu?
- Eşiniz çalışıyor mu?
- Eşinizin doğum günü?
- Nerede oturuyorsunuz?
- Çocuğunuz var mı?
- Çalışıyor musunuz?
- Kahvaltı yaptınız mı?
- Kahvaltıda ne yediniz?
- Hangi okuldan mezun oldunuz?
- Dışarıda hava nasıl?
- Kendinizi tanıtır mısınız?

VİZE İÇİN NE GEREKLİ
BASİT düzeyde Almanca bildiğinizi kanıtlayan ‘Start Deutsch1’ sınavını aldıktan sonra, şimdi sıra vize işlemlerine geliyor. Vize başvurusu için bir dizi evrakın da toparlanması şart. Vize başvurusu için dil bildiğinizi kanıtlayan, Goethe Enstitüsü’nün Start Deutsch 1 veya Avusturya Dil Diploması (ÖSD) ya da Test Daf Enstitüsü’nün Grundstufe Deutsch 1 sınavını başarıyla kazandığınızı belgeleyen sertifika gerekli.

şahsen başvurulmalı
Vize müracaatını sizin için yetkili Alman başkonsolosluğuna şahsen yapmanız gerekiyor. Türkiye’de bağlı bulunduğunuz il hangi Alman Başkonsolosluğu’nun görev alanına giriyorsa, o Alman başkonsolosluğu yetkilidir. Yani İzmir’de yaşayan biri, vize için Ankara ya da İstanbul’daki Alman başkonsolosluğuna başvuramaz. Sadece İzmir Başkonsolosluğu’na vize başvurusu yapabilir. Vize müracaatından önce Alman başkonsolosluklarının internet sitesinden gerekli belgeler hakkında bilgi edinmek mümkün. İstanbul’daki Alman Başkonsolosluğu’nun www.istanbul (http://www.istanbul). diplo.de internet sitesinde vizeler linki ve buradan aile birleşimi için vize linkine tıkladığınızda, vizeyle ilgili belgeler hakkında geniş bilgi bulabilirsiniz. Bunun yanında vize başvurularında konsoloslukla birlikte çalışan, idata ofisi Bu ofislerde aile birleşimiyle ilgili işlemlerde ücret karşılığında yardımcı oluyor. Randevu pin numarası, tercüme, fotoğraf gibi işlemler için 110 TL ücret alınıyor. Türkiyedeki IDATA firmasının telefon numarası: 444 8493
Randevu almak şart
Vize için konsolosluklardan mutlaka randevu almak şart. Randevu alınmadan hiçbir vize işlemi yapılmıyor. Randevu için ise para yatırıp pin numarası almak gerekiyor. Bu işlemi konsolosluk yanındaki IDATA ofisinde yapmak mümkün olduğu gibi, Yapı Kredi, İş Bankası ya da Finansbank ’a miktari yatırıp almak da mümkün.İSTENİLEN BELGELER
Belgeler Almanya’daki eşin Alman vatandaşı veya Türk vatandaşı olmasına göre farklılıklar arz ediyor. Ancak her iki durumda da Türkiye’deki eşin hazırlaması gereken belgeler şunlar:

- Almanca belgesi: A1 sınavını kazandığınıza dair sertifika.
- Vize başvuru formu: Almanca olarak eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış iki adet vize dilekçe formu.
- Üç adet biyometrik vesikalık fotoğraf (Fotoğrafların arka fonu açık olması ve altı aydan eski olmaması gerekiyor.)
- Evlilik cüzdanı: ‘Formül B’ denilen Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği’nin aslı, bir fotokopisi ve tercümesi. Bu belge kişinin bağlı bulunduğu nüfus dairesinden alınıyor.
- Boşanma kararları: Eğer eşler daha önce evlenip boşanmışsa ya da dulsa, bu durumda her iki eşin de, daha önceki tüm evliliklerinin gerekçeli, noter tasdikli boşanma kararları. Eski eşin ölmüş olması halinde, ölüm kayıt örnekleri ve bir fotokopileri. Almanca tercümeleriyle birlikte.
- Pasaport: En az 12 ay geçerlilik süresi bulunan Türk pasaportu. Almanya’daki eşlerden istenen belgeler
- Almanya’da evlenilen eş Alman vatandaşıysa, Alman kimliğinin arkalı önlü bir fotokopisi.
- Almanya’da evlenilen eş Türk vatandaşıysa, Almanya’daki Türk eşin pasaportunun oturma izniyle ilgili sayfalarının fotokopisi.
- Almanya’daki Türk eşin yabancılar dairesinden alacağı oturma izni (Aufenthaltbescheinigung).VİZE ÜCRETİ 60 EURO
TÜM belgeleri ve sözlü mülakatı da verdiyseniz, artık Türkiye’deki eş olarak, siz üzerinize düşeni yapmış oluyorsunuz. Vize ücreti olarak 60 Euro alınıyor. Sıra şimdi Almanya’da ikamet eden eşe geliyor. Türkiye’deki Alman başkonsolosluğu aile birleşimi için yaptığınız müracaatla birlikte tüm belgeleri Almanya’da evli olduğunuz eşin bağlı bulunduğu şehir idaresine gönderiyor.

şehir İdaresi belgeler geldikten sonra, Almanya’daki eşe bir mektup yazarak, gerekli belgeleri getirmesini istiyor. En başta Almanya’daki eşin yeterli büyüklükte kalacak yeri ve iki kişiye yetecek geliri olması şart. O nedenle şehir idaresi yetkilileri Almanya’daki eşten son maaş bordrosu, kira sözleşmesi ya da ev sahibiyse tapu belgesini istiyor.

Bütün bunlar kontrol edildikten sonra, Türkiye’deki eşe aile birleşimi için vize karara bağlanıyor. Almanya’da evlenmek üzere talep edilen vizelerde ise bu belgelere ilaveten Almanya’daki nikah dairesinin istediği evrakların da ibrazı gerekiyor.

Bu belgeler şunlar:
Uluslararası Doğum Kayıt Örneği, Uluslararası Evlenme Ehliyet Belgesi, İkametgah Belgesi ve Almanca tercümeleri.

Merhaba Ben 4 Ekim de vize için İstanbul üzerinden başvurumu yaptım nişanlım şuan frankfurt da ve bizim 15 Kasım da orada nikahımız olacak resmi nikahı orada yapacağız oradan bana gelen kağıt ile vize başvurumu yaptım nişanlım orada ki yabancılar polisini aradı benim sistemde adımı gördüklerini şuan evrakları beklediklerini söylediler nişanlım nikaha kadar yetişecek mi diye sorduğunda kasımın ilk haftasına kadar bekleyin dendi acaba bu evrakların oraya ulaşması ne kadarı bulur bugun 18 gün oldu
izmir escort izmir escort bursa escort bursa escort bursa escort izmir escort antalya escort izmir escort