Almanca, Almanya Almanya hayallerim. - ALMANCAX

Almanya hayallerim.

• 1 Yanıt
  • 64 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı S1nan

• Neuling
  • *
  • Seviye 0
Almanya hayallerim.
« : Ekim 24, 2020, 12:42:12 ÖÖ »
Hepinize selamlar sevgiler. Ehliyet ile ilgili bir konu ararken forumunuza denk geldim ve işin doğrusu içimi dökmek hayallerimi sizinle paylaşmak için üye olup bu konuyu açtım. Adım sinan bugün tam tamına 30 oldum. İstanbulda yaşayan durumu ne çok iyi ne çok kötü olan evli 1 çocuk babası biriyim. Daha önce 10ar günlük 2011 ve 2016 da kısa süreli bi gezim oldu almanyaya. Akrabalarımın %90 ı avrupada . 2011 değil ama 2016 da geldiğimde gerçekten aslında tam yaşamalık bi ülke diye iç geçirmişliğim var almanya için. Gelelim nasıl geleceksin nasıl oturum alacaksın mevzularına. Eşim hem bulgaristan hem türk vatandaşı . Türkiyede evlendikten sonra bulgaristanda da evliliğimizi onaylattık evlilik cüzdanını aldık. Şimdi kızımın kağıtlarını da gönderdim bulgara oradan evraklar gelince hem kızıma bulgar pasaport ve kimlik çıkarmaya hemde oturum izni için başvuru yapmaya gideceğiz kısmetse. Tüm bunların tek bi sebebi var o da bulgaristanda alacağım oturum izni ile almanyada oturum için başvuru yapabilmem için. Gerçekten almanyaya gelip ordada yaşamak çalışmak istiyorum ama ilk önce barajı geçmemiz lazım. :) eşim ile almanyaya gidip eşimin bi görmesi lazım eğer şayet tamam derse ben burada yaşamak istiyorum derse oldu bizim iş inşAllah. Tabi 1.ci barajı geçersek bizi orada neler bekliyor uzun süredir onu araştırıyorum. Teyzemin kocası darmstad bölgesinde oturuyor ve tır şöförü. Küçüklüğümden beri otobüs kamyon tır ların bende yeri apayrı yani eğer gelirsek yapacağım ve sıkılmayacağım tek meslek diyebilirim. Dil konusuna gelirsek temel günlük konuşmaları öğrenme aşamasındayım gerek online dersler gerek almanca kitaplar uygulamar ile bişeyler yapmaya gayret gösteriyorum. Günleri sayıları geldim gittim yapıyorum yapacağım gibi temel kelimeleri öğrendim ama eğer şayet oraya gelirsem kursa gidecek kadar bi vaktim olmayacak çünki kursa gittiğim süre zarfında ev kiramı cepten ödeyeceğim kadar bi param yok bu konuda ne yapmam gerekiyor inanın bende bilmiyorum . Şuan için eğer almanya seyahatimiz olumlu geçerse yine en erken önümüzdeki yaz ayına kadar sürer mutlaka gelip yerleşmemiz. 8-9 ay gibi bi süre var önümde . Bu süre zarfında bana istanbulda önerebileceğiniz bir kurs varsa çok makbule geçer benim için.

Toparlayacak olursam hayallerim için Şu an

1) eşimin tamam olur ben burada yapabilirim onayı

2)oturum iznim ( eşim ab vatandaşı olduğu için sorun yok)

3) dil öğrenmem ve ehliyet

Gibi 3 önemli madde var. 

Şuan turist vizeleri korona dolayısıyla kabul edilmiyor ama ben konsolosluğa bir mail attım.  Eşimin ab vatandaşı olduğunu , almanyada kısa süreli bir aile ziyareti gerçekleştirmek istediğimi tüm masrafları kendim karşılayacağımı hangi gün gidip hangi gün döneceğimi belirten bir mail attım. Onlarda bana evliliğimizi kanıtlamamızı istediler bende gerekli tüm evrakları toparlayıp mail attım haber bekliyorum. Olumlu bakarlarsa bir randevu vereceklerini söylediler bakalım bekliyoruz.

Uzun bi yazı oldu kusuruma bakmayın gerçekten içimi dökmem lazımdı . Etrafımdakiler bana ne işin var almanyada burda hayat güzel altında araba maaşın iyi bak keyfine deselerde bende onlara ülkenin ekonomik durumunu ve eğitiminin iyi gitmediğini kızımın güzel bi ülkede güzel bi eğitim almasını istediğimi bizimde insan gibi yaşamaya hakkımızın olduğunu bir türlü anlatamadım.  Umarım siz benim kaygılarımı anlıyorsunuzdur.  İyi veya kötü bu yola çıktık durum neyi gösterir ne olur ne olmaz bilmiyorum ama buradan bilgilendireceğim hepinizi. 

Çevrimdışı Oberfranken

• Junior Mitglied 2
  • Seviye 0
Ynt: Almanya hayallerim.
« Yanıtla #1 : Ekim 24, 2020, 10:44:04 ÖS »
Öncelikle umarim hersey istediginiz gibi gider.  Hevesinizi kirmak istemem.

Defalarca düsünün. Buraya bir gelen birde gelmeyen pisman. Türkiyede ezilmis bir insan Almanyada rahat ediyor ama affedersiniz totosu rahata alisan adam Almanyada basarili olamaz. Herkesin harci degil sabah 4te kalkip ise gitmek, dil bilmeden herseye eyvAllah diyerek ilk yillarda sabredip ayakta kalmak.

Türkiyede geciminizi saglayip orta standart bir kalitede yasayabilecek bir isiniz varsa kesinlikle tavsiye etmiyorum. En fazla daha iyi bir arabaniz olur yilda da bir kere kaliteli tatil yaparsiniz. Bunlarinda Türkiyeden ayrildiginiz icin kaybettiginiz seylere degecegini sanmiyorum. Almanyada bir lise arkadasiniz yada cocukluk arkadasiniz olmayacak mesela, akraba es dost zaten olmayacak.  Dil desen basli basina bir bela zaten. Ha deyince Almanca ögrenmek en az 4-5 sene. O süre zarfinda basiniza hersey gelebilir bunlara gögus germek kolay degil. Türkiyede bitik bir adamsaniz Almanya sizi mutlu eder ama diger türlü cok ararsiniz Türkiyedeki günlerinizi.

Simdi diyeceksiniz ki gelmemizi istemediginiz icin böyle söylüyorsunuz, alakasi yok. Almanya babamin mali degil Almanyaninda herkese yetecek kadar parasi ve isi var. Mesele o degil. Anlatmak istedigim Almanyanin her yeri artik yabancilarla dolmus tasmis. Taseron firmalar ile insanlari 1200-1300 Eurolara calistiriyorlar. Sizin onlarin arasinda siyrilmaniz icin öncelikle Almancaniz sonrada Almanyada gecerli bir mesleginiz olmali ki tatmin edecek maaslar alabileseniz. Bunlari unutmayin. Almanya bir rüya ülke degil artik. Kalifenize göre para kazanabileceginiz bir ülke. Ve maalesef bizim gibi sonradan gelenler herzaman en alt tabakadan basliyoruz.

Size iki tane örnek vereyim. Türkiyede sigortacilik yapan bir arkadasim evlenip Almanyaya geldi. Adam ilk baslarda dil kursu v.s. git gel Almanyayi cok sevdi. Daha sonra dili olmadigi icin sigortaciliga devam edemedi ve taseron firmayla fabrikanin birine ise girdi. Bu arkadasim Türkiyede Honda arabaya binerdi gayet kaliteli düzgün bir yasantisi ve isi vardi. Tertemiz calisiyordu insanlarla kontakt halindeydi. Gecen günlerde konustum Türkiyeye dönme planlari yapiyordu. Altina bir tane Audi cekmis tek dedidi sey ben Türkiyede daha güzel yasiyordum baslarima arabasina eurosuna diye saydi sayistirdi. Bu birinci örnek.

Eski isyerimde Türkiyeden yeni gelen bir arkadas vardi. Bu arkadas anadolunun bir köyünden essek sirtindan inmis Almanyaya dönerci akrabasinin yanina gelmis kacak yollarla. Daha sonra birini bulup evlendirmisler oturum almis falan filan. 2000 model polo bir arabasi vardi öve öve bitiremiyordu yaptigimiz is Almanya standartlarinda cok kötü bir isti ve kazancimiz asgari ücretti ona ragmen arkadas inanilmaz mutluydu. Parayi ve hayati burda gördüm diyordu. Yani  buda diger örnek. Türkiyeden gelenlerin Almanyada mutlu olup olmamasi tamamen Türkiyedeki yasamlarina bagli.

Almanca Çeviri | Almanca Öğreniyorum | Almanca Sayılar | Almanca Kendini Tanıtma
Almanca Günler | Almanca Kelimeler | Almanca Şarkılar | Almanca Renkler | Forum Arşivi