YENİ ÇIKAN ALMANCA DERS KİTABIMIZI ÜCRETSİZ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Almanca Sınavlar ve Seviyeleri

 • 6 Yanıt
 • 4745 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mert87

 • Junior Mitglied 1
 • **
 • İleti: 8
 • Seviye 0
Almanca Sınavlar ve Seviyeleri
« : Mayıs 19, 2008, 11:58:46 ÖÖ »
Selam arkadaşlar siteye bayadır üyeyim gerçekten çok yararlandım emeği geçen herkese teşekkür ederim :)
Sorum ise sınavlarla ilgili olacak
Hangi seviyede hangi sınava girilir geçerliliği ne kadardır bu sertifika ile ne yapılabilir nerelerde geçerlidir
Buna benzer şeyler gördüm ama soğuk bi tablo halinde :) hani aramızdan giren varsa bi şekilde tecrübe etmiş olan birisi açıklarsa daha iyi olur gibi geliyor yada eğitmen vb
Sistemde değişiklik oldu mu sprachdiplom nedir nasıl alınır seviyeleri nelerdir ne iş için hangi sertifika lazım hangi sınav ne kadar zordur neler talep edilir ?
Kursa gitmeden sizce ne kadar başarılabilir tanıdığınız bu şekilde çalışıp öğrenen var mı ? Sprachdiplom=Kleines Deutsch Diplom mu ? bu c1 mi yoksa c2 mi ?
b1 yada b2 ne kadar geçerli ne işe yarar ?

Kısacası sınav,sertifika ile ilgili herşeyi bir bilenden yada tecrübe edenden duymak lazım diğer arkadaşlarında çok yararlanacağını düşünüyorum.

Teşekkürler
« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2008, 08:25:35 ÖS Gönderen: MuhaяяeM »

Çevrimdışı smaili

 • Pro Mitglied
 • ******
 • İleti: 235
 • Seviye 21
 • Cinsiyet: Bay
 • CemeL Amele Gücü (2007)
  • Cemelliler
Ynt: Almanca Sınavlar ve Seviyeleri
« Yanıtla #1 : Mayıs 22, 2008, 12:42:16 ÖÖ »
konusamadiktan sonra sertifika hic bir ise yaramaz:) ben kendim calistim suan almanyada zertifikat deutsch sinavina girdim ve kazandim B1 oluyor ama c1 c2 duymadim c4 duydum oda tehlikeli bisey konumuzle alakasi yok :)
Der Esel Stirbt, bleibt sein Sattel;
Der Mensch stirbt, bleibt sein Werk.

Çevrimdışı Mert87

 • Junior Mitglied 1
 • **
 • İleti: 8
 • Seviye 0
Ynt: Almanca Sınavlar ve Seviyeleri
« Yanıtla #2 : Mayıs 24, 2008, 04:03:09 ÖS »
Yani koskoca forumda hocalar dışında a1 a2 üstü bilen pek yok ? :D

jentzsch

 • Ziyaretçi
Ynt: Almanca Sınavlar ve Seviyeleri
« Yanıtla #3 : Mayıs 24, 2008, 07:56:59 ÖS »
Forumda yapilan ankette oy kullanmis üyelerin almanca seviyeleri;

A1 : 288
A2 : 73
B1 : 72
B2 : 42
C1 : 24
C2 : 37

Ayrintilara buradan ulasabilirsiniz : http://www.almancax.com/forum/index.php/topic,4059.0.html


Çevrimdışı Mert87

 • Junior Mitglied 1
 • **
 • İleti: 8
 • Seviye 0
Ynt: Almanca Sınavlar ve Seviyeleri
« Yanıtla #4 : Mayıs 30, 2008, 10:42:35 ÖÖ »
Konuyla ilgisi ve bilgisi olan kimse yok mu ?

Çevrimdışı smaili

 • Pro Mitglied
 • ******
 • İleti: 235
 • Seviye 21
 • Cinsiyet: Bay
 • CemeL Amele Gücü (2007)
  • Cemelliler
Ynt: Almanca Sınavlar ve Seviyeleri
« Yanıtla #5 : Mayıs 30, 2008, 02:04:15 ÖS »
Start Deutsch 1" yetişkinlerin Almanca bilgilerini saptamaya yönelik bir dil sınavıdır. Sınavı Goethe-Institut, Weiterbildungs-Testsysteme GmbH (WBT) ile birlikte düzenler. Bütün dünyada aynı standartta yapılır ve değerlendirilir.

Start Deutsch 1 sınavı „Avrupa Ortak Dil Kriterleri“nde tanımlanan altı basamaklı yeti derecelendirilmesinin birinci basamağını (A1) belgeler. A, baslangıç seviyesindeki dil kullanımını gösterir.

art Deutsch 2" yetişkinlerin Almanca bilgilerini saptamaya yönelik bir dil sınavıdır. Sınavı Goethe-Institut, Weiterbildungs-Testsysteme GmbH (WBT) ile birlikte düzenler. Bütün dünyada aynı standartta yapılır ve değerlendirilir. Start Deutsch 2 sınavı „Avrupa Ortak Dil Kriterleri“nde tanımlanan altı basamaklı yeti derecelendirilmesinin ikinci basamağını (A2) belgeler. A, baslangıc seviyesindeki dil kullanımını gösterir.


Zertifikat Deutsch" (ZD) sιnavιnda başarιlι olmakla Almanca gündelik konuşma dilindeki temel bilgilerinizin sağlamlığını ispatlarsιnιz. Günlük hayattaki her türlü önemli konuda Almanca olarak kendinizi ifade edebileceğinizi belgelersiniz. Tüm dünyada tanιnan bu sιnavla Almanca dil bilgisi temel yapιlarιnι bildiğinizi ve günlük konuşmalarι anlayιp, bunlara katιlabildiğinizi gösterirsiniz. Aynı zamanda basit durumları yazılı ve sözlü olarak aktarabildiğinizi ve günlük konuları anlatan metinleri anlayabildiğinizi de kanıtlarsınız.

Zertifikat Deutsch für den Beruf
Bu sertifikayla meslek yaşamınızda temel düzeyde Almanca anlaşabildiğinizi belgelersiniz. Basit düzeydeki ekonomi içerikli metinleri anlayabilir, rutin yazıları yazabilir ve mesleki konuşmalara uygun şekilde katılabilirsiniz.


"Prüfung Wirtschaftsdeutsch International" (PWD) sertifikasıyla Almanca olarak mesleki ve ekonomik konularda yüksek düzeyde yazılı ve sözlü iletişim sağlayabildiğinizi kanıtlarsınız. PWD, iş yaşamı ve endüstriyel sektörde geçerliliği dünya çapında tanınmış bir sertifikadır.

Zentrale Oberstufenprüfung" (ZOP) sertifikasıyla çok iyi düzeyde Almanca bilgisine sahip olduğunuzu kanıtlarsınız. Bu yeti size oldukça zor metinleri anlama, kendinizi yazılı ve sözlü olarak üst seviyede ifade etme olanağı sağlar. ZOP iş yaşamında Almanca’ya üst düzeyde hakimiyeti kanıtlayan bir belge olarak değerlendirilir. Bu belgeyle Almanya’daki tüm yüksekokullarda Almanca dil sınavından muafiyet kazanılır.


Kleines Deutsches Sprachdiplom" (KDS) belgesiyle Almanca’ya yöresel ve ülkesel farklılıklarıyla hakim olduğunuzu kanıtlarsınız. Oldukça kapsamlı ve özgün (özellikle edebi) metinleri anlayabilir ve kendinizi üst seviyede yazılı ve sözlü olarak ifade edebilirsiniz. Bu sınav zorluk derecesi olarak "Zentrale Oberstufenprüfung" (ZOP) sınavına denk olmakla birlikte, Almanca konuşulan ülkelerin kültürü, coğrafyası ve insanların günlük yaşamı hakkında da bilgi sahibi olduğunuzu kanıtlar.


Großes Deutsches Sprachdiplom" (GDS) belgesiyle neredeyse ana dil seviyesinde Almanca bilgisine sahip olduğunuzu belgelersiniz.

TestDaF" merkezî olarak hazırlanmış ve dünya çapında uygulanan bir sınavdır. Bu sınav özellikle Almanya’da yükseköğrenim yapmak amacıyla üst düzeyde Almanca bilgisini kanıtlamak zorunda olan öğrencilere yöneliktir. Sınavın hazırlanması ve uygulanmasında Hagen’da bulunan TestDaF Enstitüsü yetkilidir.


Sınırlı dil kullanımı 
A1 A2
Somut ihtiyaçları karşılamaya yönelik, çok sık kullanılan ifade şekillerini ve basit cümleleri anlayabilir ve kullanabilir. Kendisini ve başkalarını tanıtabilir, başka kişilere kişisel sorular yöneltebilir ve bu tür sorulara karşılık verebilir (nerede oturdukları, kimleri tanıdıkları, nelerden hoşlandıkları vb.). Karşısındakiler yavaş ve anlaşılır konuşur ve yardımcı olurlarsa, onlarla basit şekilde anlaşabilir.  Dolaysız anlatımlarda cümleleri ve sıkça kullanılan deyimleri anlayabilir. (kişinin kendisi, ailesi, alışveriş, iş ve yakın çevresi ile ilgili bilgiler vb.). Yabancı olmadığı basit ve sıkça karşılaşılan durumlarda iletişim kurabilir. Basit ifadelerle nereli olduğunu, eğitimini, yakın çevresini ve somut ihtiyaçlarını anlatabilir.
 
 
Bağımsız dil kullanımı
B1 B2
İş, okul, boş zaman gibi kendisine yabancı olamayan konuların ölçümlü dille ifade edilmesi halinde, anlatılanları ana hatlarıyla anlayabilir. Seyahatlerde, Almanca’nın konuşulduğu yerlerde karşılaşabileceği çoğu durumların üstesinden gelebilir. Bildiği konularda ve kişisel ilgi alanlarında kendisini basit düzeyde ve konuları ilişkilendirerek ifade edebilir. Yaşadığı tecrübe ve olayları anlatabilir. Hayallerini, umutlarını ve hedeflerini tanımlayabilir, plan ve görüşlerini gerekçelendirebilir, açıklayabilir.  Somut ve soyut konulu zor metinleri ana hatlarıyla anlayabilir, kendi uzmanlık alanına ilişkin tartışmaları takip edebilir. Ana dili Almanca olanlarla sıradan bir sohbeti rahat ve akıcı bir biçimde yürütebilir, cümleleri kurarken zorlanmaz, karşısındaki de bu cümleleri anlamakta zorlanmaz. Geniş bir konu yelpazesinde kendini açık ve detaylı olarak ifade edebilir. Güncel bir konuyu belirli bir açıdan yorumlayabilir ve çeşitli olasılıkların avantaj ve dezavantajlarını dile getirebilir.
 
 
Yetkin dil kullanımı
C1 C2
Geniş kapsamlı uzunca metinleri anlayabilir, sonuçlar çıkarabilir. Sık sık ve belirgin şekilde sözcük arayışlarına girmeden kendisini tabi ve akıcı bir şekilde ifade edebilir. Dili sosyal yaşamında, iş hayatında, mesleki eğitiminde ve yüksek öğrenimde esnek ve etkili bir biçimde kullanabilir. Karmaşık konularda kendini sistemli, net ve düzgün bir biçimde ifade edebilir.  Okuduğu ve duyduğu hemen hemen her şeyi kolayca anlayabilir. Yazılı ve sözlü kaynaklardan aldığı bilgiyi özetleyebilir, bunu yaparken gerekçe ve açıklamalarını toparlayarak sunabilir. Kendini çok akıcı ve detaylı bir şekilde ifade edebilir, karmaşık durumlarda bile anlatımdaki ince ayrıntıları ortaya koyabilir.
Der Esel Stirbt, bleibt sein Sattel;
Der Mensch stirbt, bleibt sein Werk.

Çevrimdışı Duncan85

 • Junior Mitglied 1
 • **
 • İleti: 10
 • Seviye 0
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Almanca Sınavlar ve Seviyeleri
« Yanıtla #6 : Haziran 03, 2008, 02:04:15 ÖÖ »
C2 olmak icin zaten ya orda dogup büyüceksin yada alman olucaksin,onun di$inda biraz zor ,Sprachdiplom bildigim kadariyla Kleines Deutsch Diplom  degil Großes olani Sprachdiploma tekabül ediyor sanirim ,ama arkada$larin yazdigi gibi seviyenin pek bir espirisi yok,ben ne insanlar gördüm sprachdiplomlari var ama kekeme gibi konu$uyolar almancayi daha dogrusu konu$amiyolar diyeyim, o nedenle,sen rahatca anla$abiliyorsan,yazarken fazla hata yapmiyorsan gerisi kolay,seviye fasa fiso  ;D
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2008, 02:04:42 ÖÖ Gönderen: Duncan85 »