almancax Duyuru Alanları
ELEKTRONİK SÖZLÜK BURADA İSTANBUL'DA ALMANCA KURSUMUZ ALMANCA EĞİTİM SETİMİZ ANTALYA'DA ALMANCA KURSUMUZ A1 SINAVINA ŞOK HAZIRLIK!
6 DİLDE ELEKTRONİK SÖZLÜK
Şimdi Sipariş Ver
Kapıda Öde
almancax Güvencesiyle
İSTANBUL'DA ALMANCA KURSU
TÜRKİYE'DE 1 NUMARA!
A1 SINAVINI DERT ETMEYİN
0 507 663 58 55
HIZLI, VERİMLİ, EKONOMİK
Almanca Öğrenin
A1 SINAVINA HAZIRLANIN
Şimdi Al Kapıda Öde
ANTALYA'DA ALMANCA KURSUMUZ
Üyelerimize Özel İndirimler
DETAYLI BİLGİ 0 242 346 36 66
Tam 250 Video
Çözümlü A1 Soruları
A1 Sınavını Yakından Tanıyın

Gönderen Konu: Milli Eğitim Bakanlığı Almanca Sertifika Veriyor  (Okunma sayısı 2264 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 12, 2009, 01:29:29 ÖS
  • Pro Mitglied

--------------------------------------------------------------------------------

Halk Eğitim merkezlerinde açılacak ücretsiz kurslara katılan ve sınavları başarıyla geçenlerin almaya hak kazanacağı sertifikalar, başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olacak.

Önümüzdeki ay beş ilde uygulamaya girecek olan 'dil sertifikası' programı Almanca ile başlayacak, İngilizce ve Fransızca gibi dillerle genişletilecek.

Almanya Federal Meclisi'nin geçen yıl çıkarttığı kanun, eş durumundan Almanya'ya gitmek isteyenlerin Almanca bilmelerini ve bunu belgelendirmelerini zorunlu kılıyor. Şimdiye kadar Halk Eğitim merkezlerinde her türlü kursu veren bakanlık, Avrupa'da tanınan bir sertifika vermek için sınav açamıyordu. Halk Eğitim merkezlerinde açılan kurslara devam eden vatandaşlar, Alman Kültür Merkezi'nin açtığı sınavlara girmek zorundaydı.

Söz konusu dil belgeleri ise sadece Ankara, İstanbul ve İzmir'deki Alman Kültür merkezlerindeki sınavlarda başarılı olanlara veriliyor. Özellikle düğün hazırlığında olan gelin ve damatları zorlayan uygulama üzerine harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim'i Avrupa Lisan Sertifikası vermeye yetkili kıldı. Ocak ayından itibaren Ankara Başkent, İstanbul Kadıköy, İzmir Gaziemir, Antalya Azize Kahraman ve Bursa Orhangazi'de yapılacak sınavlara katılacak vatandaşlar Alman dil merkezlerinin çıkardığı yaklaşık bin YTL'lik masraftan da kurtulmuş olacak. Avrupa Konseyi tarafından lisan sertifikası vermeye yetkili kılınan telc GmbH (telc Dil Testleri Firması) ile işbirliğine giden bakanlığın yeni uygulaması ile Halk Eğitim merkezlerinde sadece sınav için 20 Euro civarında bir ücret talep edilecek. Kurslara lise ve üniversite öğrencileri veya AB ülkelerinde geçerli dil sertifikası almak isteyen tüm vatandaşlar katılabilecek.

Şimdiye kadar Halk Eğitim merkezlerinde her türlü kursu veren bakanlık, Avrupa'da tanınan bir sertifika vermek için sınav açamıyordu. Halk Eğitim'in kurslarına devam eden vatandaşlar, Alman Kültür Merkezi'nin açtığı sınavlara girmek zorundaydı. Bu kapsamda Halk Eğitim'de verilen Almanca kurslarının formatı ve kurları da Avrupa Dil Kriterleri'ne göre yeniden düzenlenecek. Sınavlar kompozisyon ve mülakat şeklinde iki aşamalı olacak. Değerlendirme ise sınav merkezlerindeki görevliler ve Almanya'daki ortak firma tarafından yapılacak.

Lisanslı sınav merkezlerinde verilmeye başlanacak Avrupa Dil Sertifikaları'nın Avrupa'da geçerli olacağını belirten Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürü Mehmet Can, "Söz konusu işbirliği, Halk Eğitim'in vatandaşların ihtiyacına cevap verebilmesine ve büyük bir değişim ve dönüşüme yönelmesine vesile olacak." dedi. Alman Halk Eğitim Merkezleri Birliği'nin de yan kuruluşu olan telc, halen 20'nin üzerindeki Avrupa Birliği ülkesinde sınav yapma lisansı verdiği kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği halinde.  (Ben geçen hafta İzmir Gaziemir halk eğitim merkezini aradım.Bu ayın sonuna kadar oluşacak kontenjana göre başlatacaklarını söylediler.Kendinize yazıda belirtilen merkezlere ulaşarak kontenjanı oluşturabilirsiniz.)
 yuppi:) yuppi:) alkis:) alkis:) halayy:) halayy:)
Onların hepsi Simurg'muş. Her biri de Simurg'muş. 30 kuş", anlar ki, aradıkları sultan, kendileridir ve gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur.

Simurg Anka'yı beklemekten vazgeçerek, şaşkınlık ve yokoluşu DA yaşadıktan sonra bile uçmayı sürdürerek, kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağı z.

Ocak 12, 2009, 01:49:35 ÖS
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Ocak 12, 2009, 02:04:53 ÖS
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi
Asagidaki Metin Konsoloslugun Web Sayfasindan Alintidir.
"· Basit düzeyde Almanca Bilgisi kanıtı (‘Diller için Ortak Avrupa
Referans Çerçevesinin’ A1 düzeyindeki bilgi seviyesi, Goethe
Enstitüsü’nün A1 ‘Start Deutsch 1’ (Temel Almanca) sertifikası
)"  Burda Milli Egitim Bakanligi Yada Halk Egitim Merkezleri Diyene Kadar Bekleyin Derim Arkadaslar.Sertifikayi Almaniz Önemli Degil, Konsolosluk Bu Sertifikayi Gecerli Sayacakmi Asil Konu Bu. Umarim Söylendigi Gibi Olur da Herkes Rahatlar

Ocak 12, 2009, 02:14:35 ÖS
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi
Asagidaki Metin Konsoloslugun Web Sayfasindan Alintidir.
"· Basit düzeyde Almanca Bilgisi kanıtı (‘Diller için Ortak Avrupa
Referans Çerçevesinin’ A1 düzeyindeki bilgi seviyesi, Goethe
Enstitüsü’nün A1 ‘Start Deutsch 1’ (Temel Almanca) sertifikası
)"  Burda Milli Egitim Bakanligi Yada Halk Egitim Merkezleri Diyene Kadar Bekleyin Derim Arkadaslar.Sertifikayi Almaniz Önemli Degil, Konsolosluk Bu Sertifikayi Gecerli Sayacakmi Asil Konu Bu. Umarim Söylendigi Gibi Olur da Herkes Rahatlar

İnsAllah abi, ama yinede almanca egitim alip bir sekilde direk Goethe' ye gidip sinav icin gün alip sinava girip ücretsiz bir sekilde kurs ücreti ödemeden belgemizi alabiliriz. Haa nolur sinav giris ücreti veririz o kadar da olsun ama artik. ;)

Ben gerekirse halk egitimden kurs alip İzmir gaziemirde sinavlarina girip sertifika alicam, birde Goethe' ye sinav günü alip halk egitimden aldigim almanca bilgimle ordan' da sertifikami alicam.
Düsüncem bu..

Ocak 12, 2009, 02:19:57 ÖS
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi
Benim Sahsi Düsüncem , Kolaylastiracaklarini Hic Sanmiyorum, Ondan Bu Konuya Temkinli Yaklasiyorum, Kendi Kendimize Gol Atmayalim Yeter.

Ocak 19, 2009, 12:57:35 ÖS
Yanıtla #5
  • Neuling
  • *
ama yinede denemekte fayda var ben bi aryacam halk egitim merkezini konu hakında fikir alacam

Ocak 29, 2009, 11:04:03 ÖS
Yanıtla #6
  • Junior Mitglied
bence hic ugrasmayin bosuna derim neden derseniz alman kultur merkezi haric yani goethe haric hic bir sertifika kabul etmezler bunlar sadce halki rahatllatmak icin yapilan seyler yani bir onerge bu kabulk edilmedi daha onuda diyim size kabulda edilmez cunki onlarda kolay kolay vermezler cameraya alcaklarmista falandir fiskandir ya a1 start deusch zertifika bence goetheden almak sart ve daha mantikli sonuca onlarin resmi bir kursunda aliyorsunuz ALMANLAR ISINI BILIRLER ONLAR KOLAY KOLAY BISEYIDE KABUL ETMEZLER YINEDE UMUTDUNUZ TUKENMESIN DERIM:::: byby:)
°oO°~SuZaN_ich liebe dich uber alles mein schatzz~ôO°

Şubat 15, 2009, 07:14:12 ÖS
Yanıtla #7
  • Neuling
  • *
merhaba milli eğitimin verdiği sertifaka ile konsoloslukta sınava girmeden geçiş hakkına sahip olucakmıyız

Şubat 15, 2009, 07:20:24 ÖS
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi
Henüz Öyle Bir Sey Yok, Hala Goethe Enstitüsünün Sertifikasini Istiyorlar

Mayıs 23, 2009, 09:40:39 ÖS
Yanıtla #9
  • Pro Mitglied
Milli Eğitim Bakanlığı Telc firmasıyla antlaşma imzaladı ve telc ten alınan sertifika da geçerli ancak kurs henüz bittiği için sınav tarihi henüz belli değil.Ben o kursa gittim.Bekleme şansom olmadığından malesef goethe nin sınavına girdim ve kazandım.
Onların hepsi Simurg'muş. Her biri de Simurg'muş. 30 kuş", anlar ki, aradıkları sultan, kendileridir ve gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur.

Simurg Anka'yı beklemekten vazgeçerek, şaşkınlık ve yokoluşu DA yaşadıktan sonra bile uçmayı sürdürerek, kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağı z.

Mayıs 31, 2009, 03:00:14 ÖÖ
Yanıtla #10
  • SEDAT08
  • Pro Mitglied
Halk egitimin verecegi Kurslar ne kadar basarili olur orasi mechul benim fikrim.
Alle Anfänge sind schwer