almancax Duyuru Alanları
ELEKTRONİK SÖZLÜK BURADA İSTANBUL'DA ALMANCA KURSUMUZ ALMANCA EĞİTİM SETİMİZ ANTALYA'DA ALMANCA KURSUMUZ A1 SINAVINA ŞOK HAZIRLIK!
6 DİLDE ELEKTRONİK SÖZLÜK
Şimdi Sipariş Ver
Kapıda Öde
almancax Güvencesiyle
İSTANBUL'DA ALMANCA KURSU
TÜRKİYE'DE 1 NUMARA!
A1 SINAVINI DERT ETMEYİN
0 507 663 58 55
HIZLI, VERİMLİ, EKONOMİK
Almanca Öğrenin
A1 SINAVINA HAZIRLANIN
Şimdi Al Kapıda Öde
ANTALYA'DA ALMANCA KURSUMUZ
Üyelerimize Özel İndirimler
DETAYLI BİLGİ 0 242 346 36 66
Tam 250 Video
Çözümlü A1 Soruları
A1 Sınavını Yakından Tanıyın

Gönderen Konu: Vatandaslik Islemleri ve Mavi Kart...  (Okunma sayısı 14680 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 03, 2007, 10:31:38 ÖS
  • Geschäftsführendes Mitglied
  • Gidemedigin Yer Senin Degildir...

VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Alman vatandaşlığına geçmek üzere Türk vatandaşlıgından çıkma izni almak isteyen vatandaşlarımızın
başvurularını, aşağıdaki belgelerle birlikte yapmaları gerekmektedir:

Güvence Belgesi ve Türkçe tercümesi, (Einbürgerungszusicherung) Landkreis veya Senat für Inneres
tarafından düzenlenir.
Belge üzerindeki bireylerin Pasaport ve Nüfus Cüzdanları,         
5 adet fotograf, (18 yaşından büyükler için)
15 yaşını doldurmuş çocukların anne ve babalarına bağlı olarak Alman vatandaşlığına geçmek istemeleri
durumunda, Başkonsolosluğa şahsen verecekleri dilekçe.
Vatandaşlıktan çıkma müracaatı yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
Çıkma müracaatının posta yolu ile yapılması mümkün  değildir. Başkonsolosluğumuza şahsen başvurulması
gerekmektedir.

Önemli notlar

Reşit olmayan çocuklara anne ve baba ile beraberTürk vatandaşlıgından çıkma izni verilir. Sadece anne veya
sadece baba ile çocukların Türk vatandaşlıgından çıkma izni almaları mümkün değildir.
Türk vatandaşlığından çıkma izin ve çıkma belğelerinin tercümeleri Başkonsolosluklarda yapılabilmektedir.
Türk Vatandaşlığından izinle çıkan kişilerin Pasaport ve Nüfus Cüzdanları iptal edilerek,
kendilerine "5203 Sayılı Kanunla Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge" (Mavi Kart) verilir.
Bu belge, Türkiye'de ikamet, seyahat, çalışma, yatırım, ticari faaliyet, miras, taşınır mal satın alma, feragi,
kiralama gibi konularda kullanılmaktadır.  İzinsiz Alman vatandaşı olanların Pasaport, Nüfus Cüzdanı, iki fotograf,
Alman vatandaşlığının kazanıldığını gösteren vatandaşlık belgesi (Einbürgerungsurkunde) ve Türkçe tercümesi 
ile birlikte Başkonsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir.

Bu kuralın istisnaları

Anne veya baba başka devletin vatandaşı ise,
Çocuğun velayeti Türk mahkemelerince anneye veya babaya verilmiş ve velayet hakkı olmayan taraf
çocuğun vatandaşlıktan çıkabilmesi için izin vermiş ( muvafakat etmis ) ise,
Anne veya baba ölmüş ise,
Çocuk veya çocuklar evlilik dışı ise, anne ile beraber Türk vatandaşlığından çıkmak için izin alırlar.
Alman makamlarından alınacak Alman vatandaşlığının kazanıldığını gösteren vatandaşlık belgesi
(Einbürgerungsurkunde),Türkçe tercümesi, Pasaport ve Nüfus Cüzdanı ile birlikte Başkonsolosluğa
şahsen gelinmesi gerekmektedir.

MAVİ KART

403 SAYILI VATANDAŞLIK KANUNUNUN 32.MADDESİNE
        GÖRE, ANA YA DA BABAYA BAĞLI OLARAK TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKMASINA
        İZİN VERİLEN 18 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLAR İÇİN
        DE TALEP EDİLDİĞİ TAKDİRDE 5203 SAYILI KANUNLA SAKLI TUTULAN HAKLARIN
        KULLANILMASINA İLİŞKİN BELĞE (PEMBE KART) DÜZENLENEBİLECEKTİR.

Soru ? Alman vatandaşlığına geçmek istiyorum. Alman makamlarından adıma düzenlenmiş"Vatandaşlığa
Alınma Garanti  Belgesi" aldım. Türk vatandaşlığından çıkma izni için başvurmak istiyorum. Beraberimde
hanği evrakları getirmem gerekir ?

Cevap En son medeni halinizi gösteren nüfus cüzdanı, pasaport, beş adet vesikalık fotograf,
garanti belgesinin aslı ve Türkçe tercümesi ile Başkonsolosluğa gelmeniz  gerekmektedir.

Soru ? Ailece Alman vatandasligina geçmek istiyoruz.  Alman makamlarindan adimiza düzenlenmis
"Vatandasliga Alinma Garanti Belgesi" aldik. Türk vatandasligindan çikma izni için basvurmak istiyoruz.
Bes kisilik bir aileyiz. Beraberimizde hangi evraklari getirmemiz gerekir ?

Cevap Esinizle beraber sahsen basvurmaniz gerekmektedir.Çocuklarinizin nüfus cüzdanlari ile
esiniz ve size ait  en son medeni halinizi gösteren nüfus cüzdanlari, pasaportlariniz,  esiniz ve size
ait beser adet vesikalik fotograf, garanti belgesinin asli  ve Türkçe tercümesi, varsa 15 yasindan
büyük çocuklarinizla birlikte Baskonsolosluga bizzat gelmeniz gerekmektedir.

Soru ? Esim ve iki çocugumuzla Türk vatandasligindan çikma izni almak üzere basvurduk. Henüz izin
ve çikma belgelerimiz gelmedi. Fakat bu arada bir çocugumuz daha dogdu.
Alman makamlari çocugumuza Alman vatandasligini verdiler. Bu çocuk  ile ilgili Baskonsoloslukta
herhangi bir islem yaptirmamiz gerekir mi  ?

Cevap Izin belgelerini almak üzere Baskonsolosluga geldiginizde, babanin izin ve çikma belgelerinin
refakat hanesine tarafimizdan islenmek üzere yeni dogan çocugun nüfus cüzdanini ve
Alman makamlarindan aldiginiz Kinderausweis ile tercümesini  Baskonsolosluga getirmeniz yeterlidir.

Soru ? Ben anne olarak iki çocugum ile Alman vatandasligina  geçmek istiyorum. Esimden bosandim
ve mahkeme karari ile çocuklarimin  velayeti bana verildi. Alman makamlari üçümüz adina 
"Vatandasliga Alinma Garanti Belgesi" düzenlediler. Çocuklarim yedi ve onyedi yasinda.Türk vatandasligindan
çikma izni almak için ne yapmamiz gerekir ?

Cevap ? Bosandiktan sonra yeni bir nüfus cüzdani  almaniz gerekir. Alman makamlarinca düzenlenen
belgede de yeni medeni durumunuza göre gerekli degisiklik yapilmalidir. Daha sonra çocuklarinizin
velayetinin size verilmesine iliskin Alman mahkemesi kararinin Türk mahkemesince taninmasina iliskin
kararin asli ve iki adet örnegi, çocuklarinizin nüfus cüzdanlari, garanti belgesinin asli  ve Türkçe tercümesi,
bes adet vesikalik fotografiniz  ile nüfus cüzdani, pasaportunuz ve onyedi yasindaki çocugunuz
ile Baskonsolosluga gelmeniz gerekmektedir. Çocuklarinizin babasi  Türk vatandasi ise ve hayattaysa
çocuklarin vatandasliktan çikmalari için babanin da yazili muvafakatinin alinmasi  gerekmektedir.
Baba muvafakat etmez ise mahkemeden karar alma imkani vardir.

Soru ? Ben bekar olarak Türk vatandasligindan çikma izni almak için müracaat ettim ve kisa bir süre önce
de evlendim. Simdi esimin soyadini tasiyorum. Yeni nüfus cüzdani da aldim. Evliligimi Alman makamlarina
bildirdim. Baskonsoloslukta ne yapmam gerekir?

Cevap Yeni soyadinizin Içisleri Bakanligina  bildirilmesi gerektigi için izin ve çikma belgeleri geldiginde 
yeni nüfus cüzdaniniz ile sahsen Baskonsoloslugumuza gelmeniz gerekmektedir.

Soru ? Ben esim ve üç çocugum ile Alman vatandasligina geçme izni almak için Baskonsoloslukta islem
yaptirdim. Simdi ise Alman vatandasligina geçmekten vazgeçtik. Ne yapmamiz gerekir ?

Cevap Esinizle birlikte Pasaport ve Nüfus Cüzdanlari ile Baskonsolosluga gelip dilekçe verdiginiz takdirde
talebiniz Içisleri Bakanligimiza iletilecektir.

Soru ? Evlilik disi ve babasinin soyadini tasiyan bes yasinda bir kizim var. Ben bekarim.
Kizim ile Alman vatandasligina geçmek  istiyorum. Kizimin Türk nüfus cüzdani mevcut.
Alman makamlari ikimiz adina Vatandasliga Alinma Garanti Belgesi düzenlediler.
Bu hususta neler yapmamiz gerekir ?

Cevap Çocugunuzun babasinin Babaligi Tanima  Senedine göre kizini kendi nüfusuna
kaydettirdigi anlasilmaktadir.Ileride herhangi bir sorun çikmamasi için çocugun velayetinin
Türk Mahkemesince size verilmesi durumunda birlikte çikma  izini talebinde bulunabilirsiniz.
Mahkeme karari, kizinizin nüfus cüzdani kendi pasaport ve nüfus cüzdaniniz, bes adet
fotografiniz ile Baskonsolosluga gelmeniz gerekmektedir. Kizinizin babasi Türk vatandasi
ise keza babanin yazili muvafakatinin alinmasi gereklidir.

Soru ? Alman vatandasligina geçmemiz durumunda Türkiye'deki  mal-mülkümüz ne olacak?

Cevap Alman vatandasligina Içisleri Bakanligindan çikma izni almak suretiyle geçmisseniz
Vatandaslik Kanunu'nun 29. maddesi uyarinca mülkiyet hakkiniz aynen devam eder.

Soru ? Esim Alman vatandasligina geçmek istemiyor. Anne olarak üç çocugum ile Alman
vatandasligina geçme  izni almam mümkün mü ?

Cevap Hayir. Bunun için çocuklarinizin velayetlerinin mahkeme karari ile size verilmesi
ayrica esinizin yazili muvafakat vermesi gerekmektedir.

Soru ? Otuz yasindayim. Türkiye'de askerligimi yapmadim.Tecil ettirdim. Alman vatandasligina
geçme izni almam mümkün  mü?

Cevap Alman vatandasligina geçme izni almak için askerlik yapma  zorunlulugu
1995 yilinda çikan bir kanunla kaldirilmistir. Askerligin ertelenmesi yeterlidir.

Soru ? Ben, esim ve çocuklarim Türk vatandasligindan çikma müracaati yapmak istiyoruz.
Ancak 18 yasindan büyük  zihinsel özürlü bir çocugumuz var. Bu çocugun Türk vatandasligindan
çikmasi nasil olacak?

Cevap Zihinsel özürlü ve 18 yasindan büyük kisilerin hukuki islemleri Sulh Hukuk
Mahkemesinin vasi tayin ettigi kisi vasitasi ile yapilabilir. Ancak vesayet altina alinan  kisinin
vatandasliktan çikmak istemesi halinde ayrica, Asliye Hukuk  Mahkemesinin de vesayet
altindaki kisinin "vatandasliktan çikabilecegine  dair" bir karar almasi lazimdir.

Soru ? Türk vatandasligindan izinli çiktim. Türkiye'de ne kadar kalabilirim?
Cevap Türk vatandasligini dogumla kazanmis ve  vatandasliktan izinli olarak çikmissaniz
Türkiye'de ikamet, seyahat, çalisma, miras, ticari faaliyet, yatirim, gayrimenkul
alim ve satimi gibi haklariniz 5203 sayili yasa ile güvence altina  alinmistir. Dolayisiyla
Türkiye'de istediginiz kadar kalabilirsiniz.

Soru ? Almanya'da mülteci olarak bulunuyorum. Evliligimi  Alman makamlarinda yaptim.
Çocuklarimin nüfus cüzdani  yok. Türk vatandasligindan çikabilir miyim?
Cevap Öncelikle evliliginizi ve çocuklarinizi  Konsolosluk vasitasi ile Türkiye'deki nüfusunuza
kaydettirmeniz  gerekmektedir. Bu islemden sonra Türk vatandasligindan çikmak
üzere müracaat edebilirsiniz.

Soru ? Alman vatandasi olursam, Türkiye'ye kesin dönüs yaparken Alman Devletine ödedigim
emeklilik primlerini toplu halde alabilir miyim?

Cevap Hayir. Primler toplu halde alinamaz.

Soru ? Türk vatandasligindan çikma müracaati yapinca pasaportum hemen iptal ediliyor mu?

Cevap Hayir. Türk pasaportu kesin çikma belgesi alinana kadar iptal edilmez.

Soru ? Türk vatandasligindan izinli çikarsam  Türkiye'de oturma ve çalisma izni almak zorunda miyim?

Cevap Hayir. 5203 sayili kanunla bu haklar muhafaza  edilmektedir.

Soru ? Türk vatandasligindan izinli çiktigim takdirde, öldügümde Türkiye'ye gömülebilir miyim?
Cevap Evet. Içisleri Bakanligindan izin almak  sartiyla gömülebilirsiniz.

Soru ? Benimle birlikte çocugumun da T.C. vatandasligindan  ayrilabilmesi için esimin
muvafakati yeterli midir?

Cevap Esiniz vatandasliktan çikmiyor ise esinizin  muvafakat vermesi, çocugunuzun izinli
çikis yapmasi için yeterli degildir.

Soru ? Türk vatandasligindan çikarsam bedelli askerlik için ödedigim dövizi geri alabilir miyim?
Cevap Bu dövizi Türk parasi karsiligi geri alabilirsiniz.

Soru ? Vatandaslik nedir ? Yeni dogan bir çocugun vatandasligi neye göre belirlenir ?
Cevap Vatandaslik kelimesi ile bir kisinin bir devlete  olan hukuki bagi anlatilir.
Vatandaslik iki temel esasa göre belirlenir. Bunlarin biri kan bagi ilkesi, digeri
de toprak bagi ilkesidir. Kan bagi  ilkesine göre, kisi dogum ile birlikte anne ve
babasinin vatandasligini alir. Toprak bagi ilkesine göre ise, kan bagina bakilmaksizin
bir ülke sinirlari içerisinde dünyaya gelen kisiler, o ülkenin  vatandasi olur.

Soru ? Türkiye ve Almanya vatandaslik kanunlari hangi  ilkeyi benimsemektedir ?

Cevap Her iki ülke de temel olarak kan bagi ilkesini benimsemislerdir. Nitekim, Türk
Vatandaslik Kanununun 1. maddesinde “ Türk anne veya babadan dogan çocugun, dogumla
Türk  vatandasi oldugu” belirtilmektedir. Buna göre, anne veya babasindan  biri Türk olan
çocuk, hangi ülkede dünyaya gelirse gelsin, dogumla birlikte Türk vatandasi olur.
Alman Vatandaslik Kanunu da temel olarak kan bagi ilkesini benimsemistir. Bununla
birlikte, 1999 yilinda yapilan degisiklikle, Almanya’da, yabanci anne ve babadan
dogan çocuklara da, bazi sartlarla Alman vatandasi olma imkani taninmistir.

Soru ? Anne ve babadan biri Türk digeri Alman  vatandasi ise çocuklar her iki ülke vatandasligini
da kazanabilir  mi ?

Cevap Evet. Türk Vatandaslik Kanunu, bir Türk vatandasinin, birden fazla ülkenin vatandasi
olmasina izin vermektedir.Örnegin bir Türk anne ile Alman babanin ABD’de dünyaya
gelen çocuklari, anneden dolayi Türk, babadan dolayi Alman ve vatandaslik hakkinin toprak
bagi ilkesine göre de tanindigi ABD hukukuna göre bu ülkenin vatandasi olur. Dolayisiyla
Türk Kanunlari, gerekli bildirimlerde bulunmak kaydiyla, bir kisinin ayni anda iki, hatta
ikiden fazla ülkenin vatandasi olmasina imkan tanimaktadir.
Alman Vatandaslik Kanununa göre de, anne veya babasindan biri Alman olan çocuk, baska ülke
vatandasligini  kazanip kazanmadigina bakilmaksizin dogumdan itibaren Alman vatandasligina  alinir.

Soru ? Türk ve Alman hukukunda vatandaslik ile ilgili temel esaslari belirleyen hukuki metinler nelerdir ?
Cevap ? Türk hukukunda vatandaslik ile ilgili temel esaslar 11 Subat 1964 tarih ve 403 sayili Türk Vatandaslik
Kanunu ile düzenlenmektedir. Bu kanunda günümüze gelinceye kadar çesitli degisiklikler yapilmistir.
Alman hukukunda vatandaslik ile ilgili temel esaslar ise 1913 tarihli kanunla düzenlenmistir. Bu kanun federal
bir kanun  oldugu için tüm Almanya’da yürürlüktedir. Alman Vatandaslik Kanununda da zaman içerisinde çesitli   
degisikler yapilmis, ayrica kanunun uygulamasina yönelik bazi yönetmelikler çikartilmistir. Alman Vatandaslik
Kanununda en son degisiklik 15.07.1999 tarihinde yapilmistir. Bu degisikligin en önemli özelligi, Kan  Bagi Ilkesi
yaninda, Dogum Yeri Ilkesi’nin de belirli sartlar altinda kabul edilmis olmasidir.

Soru ? Türkiye’nin çifte vatandaslik olarak bilinen, birden fazla ülke vatandasligina izin verdigini biliyoruz.
Alman hukukunda da çifte vatandasliga izin verilmekte midir ?

Cevap Alman Vatandaslik Kanunu ilke olarak birden fazla  vatandasliga izin vermemektedir. Ancak anne-babalarina bagli olarak çifte  vatandas olanlara, diger bazi istisnai hallerde çifte vatandaslik Alman hukukunda da kabul edilmektedir.Örnegin, Alman kökenli yabancilar, basvurmalari halinde, Almanca bilme ve önceki vatandasligini terk etme gibi sartlari yerine getirmeleri kendilerinden talep edilmeksizin  Alman vatandasligina alinmaktadirlar.
Ayrica, kendi vatandasliklarindan çesitli nedenlerden dolayi ayrilamayan yabancilara da takdir hakki  kullanilarak  Alman vatandasligi verilebilmektedir. 1 Ocak 2000 yilindan önce çifte vatandas olanlar, çifte vatandasliklarini koruyabileceklerdir.Öte yandan, 1999 yilinda Alman Vatandaslik Kanununda yapilan bir  degisiklikle, Alman vatandasligina alinma sartlarini tasiyan yabanci uyruklu bir anne veya babadan Almanya’da dünyaya gelen çocuklara da dogumla birlikte Alman vatandasligi verilir fakat bu çocuklarin 23 yasi sonuna kadar sahip olduklari  vatandasliktan birini tercih etmeleri gerekmektedir.

Soru ?Mavi Kart nedir, kimlere verilir ?

Cevap Alman vatandasligina geçmek amaciyla Türk vatandasligindan izinle ayrilan kisilerin Türk vatandasligini yitirmelerinin yaratabilecegi sakincalari giderebilmek amaciyla 1995 yilinda 4112 sayili yasa yürürlüge girmistir.Bu yasa 29.06.2004 tarihinde degistirilip 5203 sayili kanun olarak 06.07.2004 tarih ve 25514 Sayili Resmi Gazetede yayinlanarak yürürlüge girmistir.  Türk vatandasligindan izin alip baska bir ülke vatandasligina geçen kisilere, 5203 sayili yasa uyarinca, Türk vatandasligindan kaynaklanan tüm haklarinin sakli tutuldugu ve güvence altina alindigina dair bir belge  düzenlenmektedir. Bu belge kamuoyunda “Mavi Kart “ olarak bilinmektedir. Bu belgeyle, dogumla Türk vatandasligini kazanmis olup da sonradan Bakanlar Kurulu veya Içisleri Bakanligindan çikma izni almak suretiyle yabanci bir devlet vatandasligini kazanan kisiler ve bunlarin kanuni mirasçilarinin, Türkiye’de ikamet, seyahat, çalisma, yatirim, ticari faaliyet, miras, tasinir-tasinmaz mal satin alma, devretme, kiralama ve bunun gibi konularda Türk vatandaslarina taninan haklardan aynen yararlanmaya devam etmeleri hükme baglanmistir. Pembe kart hamili olanlarin seçme-seçilme hakki bulunmamaktadir, köy arazisi ile askeri alanlarda mülk edinmeleri de sözkonusu degildir. Türkiye’de tüm kurumlarimizca geçerli olan bu belge hamili kisilerin Türkiye’deki hak ve menfaatleri, sözkonusu  yasa kapsaminda tam olarak güvenceye alinmistir.

Soru ? Sahip olunan haklar yönünden, Mavi Kart hamilleri ile Türk vatandaslari arasindaki farklar nelerdir ?

Cevap ? Tüm ülkelerin anayasalarinda oldugu gibi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasi’nda da seçme ve seçilme
hakki  için temel kosullardan biri “ vatandaslik “ oldugundan “ Mavi Kart “ sahibi kisilerin seçme ve seçilme
hakki bulunmamaktadir. Pembe Kart hamilleri Türkiye’de memur olarak da görev yapamamaktadirlar.
Köy arazisi içinde ve askeri alanda mülk edinemezler.

Soru ? Daha önce Türkiye’ye göçmen olarak geldim ve Türk vatandasi oldum. Daha sonra izin alarak Alman vatandasligina geçtim. Yeniden Türk vatandasi olmak istemiyorum. Mavi  Kart alabilir miyim ?
Cevap Hayir siz Pembe Kart alamazsiniz. Çünkü 5203 sayili yasa uyarinca Mavi Kart, dogumla
Türk vatandasligini kazanip, izinle ayrilanlara verilmektedir. Dogumla Türk vatandasliginin kazanilmadigi
hallerde Mavi Kart verilemez.

http://www.hannover-bk.de/vatandaslik.html
"Ateşe Dayanabileceğin Kadar Günah Işle"

Ocak 07, 2008, 04:03:59 ÖS
Yanıtla #1
  • Neuling
  • *
1966 dogumluyum ve bedelli askerlikten yararlanamadim istenilen miktarida yatiramadim süresiz alman oturma hakina sahibim ama türk oturma hakkimi uzatmiyorlar oysa yeni askerlik yasasi bu engeli ortadan kaldiriyor oturma alabilirmiyim türkkonsolslugundan

Ocak 07, 2008, 04:14:32 ÖS
Yanıtla #2
  • Neuling
  • *

Mart 10, 2009, 12:14:42 ÖS
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi
Bu konu mesaj yazmaya kapatılmıştır.
Olası nedenleri aşağıdakilerden biri olabilir.

1) Mesajınıza verdiğiniz başlık (konu başlığınız) mesajınız hakkında bir bilgi ya da ipucu içermiyor.
Foruma yeni bir konu açarken konu başlığınızın mesajınız hakkında bir ipucu içermesine dikkat ediniz.
Lütfen mesajınızın 4 - 5 kelimelik özetini konu başlığı olarak kullanınız, konu başlığınızın mesajınızın özü olmasına dikkat ediniz.

2) Bu konuda yer alan bazı mesajların içeriği konu içeriği ile uyuşmamaktadır.
Lütfen konulara mesaj yazarken konu başlığını göz önünde bulundurunuz ve hangi konuya hangi mesajı yazdığınıza dikkat ediniz.
Mesajınız konu başlığından bağımsız ise lütfen mesajınızı yeni bir konu açarak ve uygun bir başlık yazarak gönderiniz.
Konunun daha fazla dağıtılmaması için bu tür konular kapatılmaktadır.

3) Konu amacına ulaşmış veya güncelliğini yitirmiş olabilir.Konunun dağıtılmaması için bu tür konular kapatılmaktadır.

Dilerseniz kurallara uygun yeni bir konu açabilirsiniz.
Anlayışla karşılayacağınızı umar, ilginiz için teşekkür ederiz.