almancax Duyuru Alanları
ELEKTRONİK SÖZLÜK BURADA İSTANBUL'DA ALMANCA KURSUMUZ ALMANCA EĞİTİM SETİMİZ ANTALYA'DA ALMANCA KURSUMUZ A1 SINAVINA ŞOK HAZIRLIK!
6 DİLDE ELEKTRONİK SÖZLÜK
Şimdi Sipariş Ver
Kapıda Öde
almancax Güvencesiyle
İSTANBUL'DA ALMANCA KURSU
TÜRKİYE'DE 1 NUMARA!
A1 SINAVINI DERT ETMEYİN
0 507 663 58 55
HIZLI, VERİMLİ, EKONOMİK
Almanca Öğrenin
A1 SINAVINA HAZIRLANIN
Şimdi Al Kapıda Öde
ANTALYA'DA ALMANCA KURSUMUZ
Üyelerimize Özel İndirimler
DETAYLI BİLGİ 0 242 346 36 66
Tam 250 Video
Çözümlü A1 Soruları
A1 Sınavını Yakından Tanıyın

Gönderen Konu: Yeni Başlayanlar İçin Forum Kullanma Rehberi - Üye Olma, Konu Açma, Mesaj Yazma  (Okunma sayısı 10377 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 02, 2008, 03:00:01 ÖÖ
  • ωєвмαѕтєя
  • Administrator
    • almancax

Merhaba,

İnternetle yeni tanışanlar ya da forumumuzu ilk defa ziyaret edenler için kolaylık sağlaması bakımından bir forum kullanım rehberi oluşturmayı düşündük.Bu rehberde üye olma, konu açma, mesaj yazma, forumda birşey arama gibi forumun temel fonksiyonları anlatılacaktır.

Şimdi en baştan başlayalım:

Herhangi bir şekilde almancax forumlarına yolunuz düştü, buraya ilk defa geliyorsunuz, yani ilk ziyaretiniz.
Forum nasıl kullanılır pek bilmiyorsunuz diyelim, o halde aşağıdakileri okuyunca nasıl üye olurum, nasıl konu açarım, nasıl mesaj yazarım vs. hepsini öğreneceksiniz.
Buraya ilk defa geldiyseniz, ziyaretçisiniz demektir, yani henüz üye olmamışsınız.
Üye değilken bile forumdaki tüm konuları ve mesajları görebilir ve okuyabilirsiniz.Forumun anasayfasında iseniz şöyle bir ekranla karşılaşırsınız:

Yukarıdaki ekranda gördüğünüz mavi yazılar (Almanca Temel Gramer Bilgileri  - Almanca Zamanlar ve Cümleler - Almanca Konuşma Kalıpları - Almanca Bilgi Bankası vs..) forumun bölümleridir ve konular bu bölümlerin içinde yer alır.
Bölümler forumdaki konuları gruplandırmak için yapılmıştır ve her bölümün içerdiği konular bölümün adından anlaşılmaktadır.Örneğin günlük hayatta kullanılan Almanca konuşma kalıpları, "Almanca Konuşma Kalıpları" adlı bölümde bulunmaktadır.Buraya tıkladığınız zaman Almanca Konuşma Kalıpları bölümünün içine girmiş olursunuz ve karşınıza şuna benzer bir ekran gelir:

Burada gördüğünüz mavi yazılar da Almanca Konuşma Kalıpları bölümünün içindeki konulardır, daha doğrusu konu başlıklarıdır.Bu konulardan hangisine bakmak istiyorsanız onun üzerini tıklayın, bu sayede tıkladığınız konunun içine girmiş olacaksınız.Örneğin yukarıdaki resimde bulunan Günlük Hayatta Kullanılan Konuşma Kalıpları-1 konusunu tıklayalım, karşınıza şöyle bir ekran gelecektir:

Yukarıdaki resimde gördüğünüz Günlük Hayatta Kullanılan Konuşma Kalıpları-1 konusudur, yukarıdaki resimde bu konunun ilk mesajı /daha doğrusu mesajın yarısı) görülmektedir.Konunun ilk mesajı konuyu açan kişi tarafından yazılır, daha sonraki mesajlar konuya verilmiş olan yanıtlar (cevaplar) dır ve üyeler tarafından yazılabilir.Sayfanın altına gittikçe mesajları da okuyabilirsiniz, örneğin sayfanın biraz altına gidelim ve şöyle bir ekran gelsin:

bu şekilde sayfanın en altına kadar inebilir ve her mesajı okuyabilirsiniz, bazı konular birden çok sayfadan oluşurlar, örneğin bir konuya 80 defa yanıt verilmişse ve her sayfada 20 yanıt gösteriliyorsa o halde bu konu 4 ayrı sayfa halinde gözükecektir, o halde aşağıdaki resimde gösterilen 1-2-3-4 numaralarından birini tıklayarak istediğiniz sayfaya gidebilirsiniz.Örneğin 2 numarayı tıklarsanız konunun ikinci sayfasına gidersiniz.Konunun devamını bu şekilde takip edersiniz.sayfa numaralarını aşağıda görüyorsunuz:

Her bölümün içinde yüzlerce konu var, her konuda da onlarca mesaj var.Peki biz aradığımız bir konuyu nasıl bulacağız diyorsanız şimdi forumda nasıl arama yapıldığını gösterelim:
Forumun herhangi bir sayfasında iken yukarıdaki menülere bakalım: soldan sağa ANASAYFA - YARDIM - ARA ...diye gidiyor.Burada ARA yazan yere tıklayalım ve karşımıza şöyle bir ekran gelsin:

Yukarıdaki resimde ben arama alanına "almanca hikaye" yazdım yani forumda almanca hikaye arıyorum.almanca hikaye yazıp Ara butonuna bastığımda karşıma forumda almanca ve hikaye kelimeleri geçen mesajlar listelenecektir.Yani karşımıza şu ekran gelecektir:

Yukarıdaki resimde (arama sonuçları ekranı) istediğimiz bir mesajın üstüne tıklayarak o mesajın tamamını görüntüleyebiliriz.Aradığımız kelimeler daha kolay görebilmemiz için arama sonuçlarında sarı renkle bloklanmıştır.
Buraya kadar konulara nasıl bakılır, mesajlar nasıl okunur, aradığımız bir konu nasıl bulunur görmüş olduk.

Şimdi mesaj yazmak, konu açmak, paylaşımda bulunmak için üye olmaya karar verdiniz diyelim.Nasıl üye olunur ona bakalım şimdi:

Yine yukarıdaki resimde herhangi bir sayfada iken menüye bakıyoruz, menüde KAYIT yazan yere tıklıyoruz ve karşımıza üye olma ekranı geliyor:

Bu ekranda sizden istenilen bilgileri doldurun, e-mail hesabınız yok ise üye olamıyorsunuz maalesef. Buraya tıklayarak ücretsiz bir mail adresi alabilirsiniz.Mail adresiniz olduktan sonra istenilen bilgileri doldurun ve altta bulunan kayıt butonuna basın, artık üye olma işlemi bitmiştir, sistem tarafından e-mail adresinize bir mesaj yollanacaktır, bu mesajı okuyun ve mesajda verilen linke tıklayın bu şekilde üye hesabınız kullanıma açılmış olacaktır.Artık üye olurken belirlediğiniz üye adı ve şifrenizi kullanarak foruma giriş yapabilir, konu açabilir ve mesaj yazabilirsiniz.

Şimdi konu nasıl açılır ve mesaj nasıl yazılır ona bakalım:
Konu açmak için öncelikle konuyu açacağınız bölüme girmelisiniz, örneğin Almanca ödeviniz hakkında yardım mı istiyorsunuz?O halde Almanca hakkında sorular adlı bölüme girin ve sorunuzu sorun.
Almanca hakkında sorular bölümüne girdiğinizde aşağıdaki ekranı göreceksiniz:

Yukarıdaki resimde işaretlenen YENİ KONU linkini tıklayın, tıkladıktan sonra karşınıza konu başlığını ve mesajınızı yazmanız için bir ekran gelecek tıpkı aşağıdaki gibi:

Yukarıdaki resimde konu başlığı yazan yere konunuzun başlığını (1 no ile gözterilen yer), ortada görülen beyaz yere de yani 4 no ile gösterilen yere (bu resimde biraz mesaj yazılmış şekilde görünüyor) mesajınızı yazıyorsunuz.Dilerseniz mesajınızda smiley de kullanabilirsiniz, bunun için kullanmak istediğiniz smileyin üzerini tıklamanız yeterli (3 no ile gösterilen alan).Smileylerin üzerinde bulunan editör butonları (2 no'lu alandakiler) hakkında bilgiyi menüde bulunan YARDIM linkini tıklayarak alabilirsiniz.Bu butonlar yazınızın rengini veya boyutunu değiştirme, kayan yazı yapma, mesaja link ekleme vs. gibi işlemler için kullanılırlar.

Konu başlığınızı ve mesajınızı yazdıktan sonra bir ön izleme yapmak isterseniz altta bulunan Önizleme butonuna basın ve mesajınızın nasıl görüneceğine bakın, düzenleyeceğiniz bir şey varsaa düzenleyin, yoksa artık Gönder butonuna basabilirsiniz , önizleme yapmak istemezseniz doğrudan Gönder butonuna basabilirsiniz, bu şekilde konunuz içinde bulunduğunuz bölüme gönderilmiş olacaktır.

Şimdi mesaj nasıl yazılır ona bakalım, mesajı konulara gönderirsiniz, yani bir mesaj göndermek için mesaj göndereceğiniz konunun içinde olmanız lazım.Aşağıdaki ekrana bakalım, burada biz herhangi bir konuya girdik ve bir mesaj yazacağız, şimdi sayfanın en altına inelim aşağıdaki görüntüyü bulalım:

Yukarıdaki resimde aşağıda boş bir beyaz alan görüyoruz, dilersek mesajımızı bu alana yazıp hemen alttaki gönder butonuna basıp mesajımızı gönderebiliriz.Ya da yuvarlak içine aldığım "YANITLA" linkine tıklayarak da mesaj yazabiliriz.
YANITLA linkini tıklamanın avantajı şudur: bu şekilde daha fonksiyonel bir ekranla karşılaşırız (tıpkı yeni konu gönderme ekranı gibi) yani mesajımız üzerinde renk değiştirme, boyut değiştirme vs. gibi şeyler de yapabiliriz.Tek fark budur.

Bu konuda yeni başlayan arkadaşlar için üye olma, mesaj yazma, konu açma, arama yapma gibi bazı temel fonksiyonları açıkladık, umarız yeni başlayan arkadaşlar için yararlı olabilecek bir döküman olmuştur.

Eylül 02, 2008, 03:22:21 ÖÖ
Yanıtla #1
  • Geschäftsführendes Mitglied
  • Yaşanmış her şeye... Teşekkürler büyüyorum sizinle
Paylasim icin tesekkürler Muharrem bey.

Bizi yine aydinlattiniz .  :)
Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç almayı ummaktır.
---------------------
Benim istediğimi Rabbim istemiyorsa ,
Konu kapanmıştır.

Ekim 04, 2008, 01:40:59 ÖS
Yanıtla #2
  • Neuling
  • *
mrb arkadaşlar.bende yeni kayıt oldum site çok güzel.sitenin çok faydasını gördüm bende 26.09 da  sınava girdim ve çok şükür kazandım.şimdi vize başvurusu yapacağım. vize başvurusu sırasında forum dolduruluyormuş almanca acaba nasıl bir forum başvurusunu yapanlar bu konuda bilgi verebilirse çok sevinirim danke

Ekim 04, 2008, 08:13:32 ÖS
Yanıtla #3
  • ωєвмαѕтєя
  • Administrator
    • almancax
Bir dahaki sefere şu konuyu işleyeceğiz : Hangi mesajı nereye yazmalıyım?

Ekim 11, 2008, 02:41:36 ÖÖ
Yanıtla #4
  • Voll Mitglied
Durmaksızın sorarız,
Ta ki bir avuç toprak
Ağzımızı kapatana kadar
Peki ama bu mudur yanıt ?

Ekim 12, 2008, 02:56:21 ÖÖ
Yanıtla #5
  • Geschäftsführendes Mitglied
  • Yaşanmış her şeye... Teşekkürler büyüyorum sizinle
Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç almayı ummaktır.
---------------------
Benim istediğimi Rabbim istemiyorsa ,
Konu kapanmıştır.

Aralık 22, 2008, 01:12:08 ÖS
Yanıtla #6

Aralık 22, 2008, 01:17:50 ÖS
Yanıtla #7
  • Neuling
  • *
selam arkadaşlar Almanya da evlenmekiçin vize başvurusunda bulunacağım.nişanlım alman.istenen belgeler nedir sanırım bu konuda karmaşayaşıyorum.çoğu açıklamalarda burda evlenip gitmek isteyenler yadazaten yurtdışında olup gitmek isteyenlerden bahsedilio .ben Türkiyedeyim nişanlım Almanya'da ve alman.daha önce ziyaretine gitmekiçin Turist vizesiistedim ve reddedildim.şimdi Almanya'da evlenmekiçin başvuracağım.ne yapmak gerek.Teşekkürler

Mart 16, 2009, 04:38:27 ÖS
Yanıtla #8
  • Neuling
  • *
selamunaleyküm arkadaslar, yeni üye oldum. selamlasmak istedim ve bu siteyi olusturan, kardeslerime tesekürlerimi arz ederim.tsk

Eylül 21, 2009, 08:39:22 ÖS
Yanıtla #9
  • Junior Mitglied
  • **
bu siteyi tesadufen buldum ve cok begendim bende almanca ögreniyorum  bu site cogu konuda cok aciklayici cok begendim Almanya'da yasayan vede almancayi bir alman ögretmenden ögrenmek gercekten zor anlayamiyorsunuz cünkü söylenenleri bu site bana gercekten cok yardimci oluyor emegi gecen herkese cok tesekkürler

Kasım 08, 2009, 05:42:09 ÖÖ
Yanıtla #10
  • KADINLARA IKI TEPELI BIR VADIYE YAKLASMAYINIZ...CUNKU ;BAGIMSIZ BIR KADIN OZGUR BIR KADINDIR...
  • Neuling
  • *
    • http://www.simplemachines.org/
bende busiteye yeni uye oldum.. dance:).. bu sayfaya emegi gece dance:)n herkeze tesekkur edrim byby:)