Очекувачи на визи 2019 Германија

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Blue34
    Учесник

    2019 senesi itibariyle vize konusunda fikir paylasimi yapacak arkadaslarimiz icin konuyu baslatiyorum insAllah' hersey herkes icin hayirli olmasi temennisiyle…

    ozanxnumx
    Учесник

    2019 senesi itibariyle vize konusunda fikir paylasimi yapacak arkadaslarimiz icin konuyu baslatiyorum insAllah'' hersey herkes icin hayirli olmasi temennisiyle…

    Здраво, аплицирав за семејна средба на 3 јануари, чекам 15ти ден 😊


    Здраво, имам термин за конзулат во ИЗМИР утре, 21 јануари, како семејна средба со моето дете, ќе ги споделам моите искуства со вас кога ќе заминам утре.

    Виза чека
    Учесник

    Merhaba ben de 1 Kasım da izmirden başvuru yaptım yaklaşık 80 gün oldu haber yok yarın y şubeye mail atsam mi işlem hangi sürecde öğrenebilir miyim yada arasam mi bilemedim yardimci olur musunuz … inş en kisa surede vizelerimiz çıkar

    Blue34
    Учесник

    Merhaba ben de 1 Kasım da izmirden başvuru yaptım yaklaşık 80 gün oldu haber yok yarın y şubeye mail atsam mi işlem hangi sürecde öğrenebilir miyim yada arasam mi bilemedim yardimci olur musunuz … inş en kisa surede vizelerimiz çıkar

    Според мене праќањето мејл нема ништо да смени, напротив може да има спротивен ефект и да не ти е истечен правниот рок од 90 дена.Пологично е да чекаш уште 10 дена.Мора да контактираш со конзулат во Турција на крајот од 90 дена за да ги побарате вашите права.

    За ваша информација можат да го продолжат периодот уште повеќе затоа што постојаните мејлови или телефонски повици до филијалата за странци прашуваат зошто не е завршено или зошто не е направено значи притисок врз нив.Еден мој пријател постојано им вршеше притисок на ист начин и визата што ќе стигне за 3 месеци траеше 8 месеци.За твоја информација ги притисна.

    Виза чека
    Учесник

    Според мене праќањето мејл нема ништо да смени, напротив може да има спротивен ефект и да не ти е истечен правниот рок од 90 дена.Пологично е да чекаш уште 10 дена.Мора да контактираш со конзулат во Турција на крајот од 90 дена за да ги побарате вашите права.

    За ваша информација можат да го продолжат периодот уште повеќе затоа што постојаните мејлови или телефонски повици до филијалата за странци прашуваат зошто не е завршено или зошто не е направено значи притисок врз нив.Еден мој пријател постојано им вршеше притисок на ист начин и визата што ќе стигне за 3 месеци траеше 8 месеци.За твоја информација ги притисна.

    Тск не пишав мејл Ајде да видиме, те молам трпение уште 10 дена.

    Виза чека
    Учесник

    Merhaba,ben gönderme dim ama eşim cuma gunu mail atmış bugün cvb gelmiş y. şube sabır demiş islem de demiş eksik evrak olursa arariz demiş …. ne anlamaliyiz bundan sizce

    Месија
    Учесник

    Здраво. Се пријавив од Измир на 12 септември. Писмото до мојата сопруга пристигна денес. Дали некој знае колку време треба да стигне визата после писмото? Аплицираме од Лудвигсбург.

    талха55
    Учесник

    Здраво пријатели. Аплицирав за обединување на семејството во Анкара денес (14). Јас сум турски државјанин, а мојата сопруга е германски државјанин. Зборувам германски на ниво Б2019. Имав сертификат Б2 што го добив од мал курс во Германија. На состанокот, кога жената рече дека овој документ не е валиден, почнав да зборувам со жената на германски и таа се увери. Ми даде само еден лист А2 со 4 многу едноставни прашања. Дали беше essen Sie gerne zum Frühstück, Wie heißt Ihr Vater? допаѓа. Освен тоа, тој рече: „Од каде ја познаваш жена ти? Ние сме соседи во Турција и го познавам од моето детство, реков на германски. Ги зеде отпечатоците и рече дека одговорот ќе дојде во рок од 10-1 месеци. Денеска е ден 3 :) Господ да ти даде најдобро од се.

    талха55
    Учесник

    Здраво пријатели. Аплицирав за обединување на семејството во Анкара денес (14). Јас сум турски државјанин, а мојата сопруга е германски државјанин. Зборувам германски на ниво Б2019. Имав сертификат Б2 што го добив од мал курс во Германија. На состанокот, кога жената рече дека овој документ не е валиден, почнав да зборувам со жената на германски и таа се увери. Ми даде само еден лист А2 со 4 многу едноставни прашања. Дали беше essen Sie gerne zum Frühstück, Wie heißt Ihr Vater? допаѓа. Освен тоа, тој рече: „Од каде ја познаваш жена ти? Ние сме соседи во Турција и го познавам од моето детство, реков на германски. Ги зеде отпечатоците и рече дека одговорот ќе дојде во рок од 10-1 месеци. Денеска е ден 3 :) Господ да го даде најдоброто од се.

    Пријатели, знам дека не е во ред да се каже ништо јасно. На крајот на краиштата, не знаеме што одлучи Конзулатот во Анкара за мене. Не знаеме што ќе каже Ausländerbehörde, дали ќе бара документи или вкрстено испрашување. Но, тоа што средбата беше кратка и што не беше многу анализирана, почна да ме плаши. Бракот ми е сосема реален, но се плашам да не го пролонгираат процесот со вкрстено испрашување и слично, ништо друго. Знаеш, на луѓето многу им недостигаш. Што мислите за ова прашање? Ќе ми биде драго доколку искусните пријатели можат да ме просветлат.

    до морето
    Учесник

    Мојата сопруга исто така аплицираше од Анкара на 23 јануари 2019 година. Не бараа многу. Мојата сопруга беше загрижена за ова. Сè уште чекаме. Оваа среда се навршува еден месец откако се пријавив. Господ да им даде трпение на сите. Не добив никакви вести од канцеларијата за странци. Досега не се побарани дополнителни документи. Мојата сопруга, социолог, дојде кај мене за време на курсот за А1 и ми рече да не се јавувам во рок од три месеци и да не прашувам како е процесот на виза. Процесот на виза трае подолго. Знаете, луѓето сакаат да се јават, сакаат да добијат информации, во која фаза. Не може ништо друго освен да чека. поздрав до сите

    талха55
    Учесник

    Мојата сопруга исто така аплицираше од Анкара на 23 јануари 2019 година. Не бараа многу. Мојата сопруга беше загрижена за ова. Сè уште чекаме. Оваа среда се навршува еден месец откако се пријавив. Господ да им даде трпение на сите. Не добив никакви вести од канцеларијата за странци. Досега не се побарани дополнителни документи. Мојата сопруга, социолог, дојде кај мене за време на курсот за А1 и ми рече да не се јавувам во рок од три месеци и да не прашувам како е процесот на виза. Процесот на виза трае подолго. Знаете, луѓето сакаат да се јават, сакаат да добијат информации, во која фаза. Не може ништо друго освен да чека. поздрав до сите

    Да, Господ да ни даде на сите трпение. За жал, можете да го кажете вашето мислење за прашањето за статусот на виза. Има и такви кои стекнуваат многу знаење и немаат никакви проблеми. Многупати се јавува и праќа електронска пошта за да се информира, а од друга страна воопшто не може да добие никаква информација. Тоа е ново за мене, но не знам што да правам во подоцнежните фази. Мислам дека се плашам да го направам тоа дури и поради причината што ја кажа.

    Виза чека
    Учесник

    Здраво пријатели. Аплицирав за обединување на семејството во Анкара денес (14). Јас сум турски државјанин, а мојата сопруга е германски државјанин. Зборувам германски на ниво Б2019. Имав сертификат Б2 што го добив од мал курс во Германија. На состанокот, кога жената рече дека овој документ не е валиден, почнав да зборувам со жената на германски и таа се увери. Ми даде само еден лист А2 со 4 многу едноставни прашања. Дали беше essen Sie gerne zum Frühstück, Wie heißt Ihr Vater? допаѓа. Освен тоа, тој рече: „Од каде ја познаваш жена ти? Ние сме соседи во Турција и го познавам од моето детство, реков на германски. Ги зеде отпечатоците и рече дека одговорот ќе дојде во рок од 10-1 месеци. Денеска е ден 3 :) Господ да ти даде најдобро од се.

    amin hayırlı olsun …ben öğretmenim eşim Almanya'da okumuş uzman hekim 100 kusur gün oldu hala cevabı alamadık.ilk ve insan son evliliğimiz .yasitiz.oyle işte hala y şube cevap vermedi ki eksik evrak da istemediler eşimden … Konsolosluk a mail yazdım Almanya dan görüş istedik henüz görüş gelmedi bize yazmayın denildi… Düşünüyorum sabıka kaydı yok kına düğün resimleri gönderdim yaş aynı iş var ev var ,peki niye? Çok üzülüyorum artık sabır

    талха55
    Учесник

    amin hayırlı olsun …ben öğretmenim eşim Almanya'da okumuş uzman hekim 100 kusur gün oldu hala cevabı alamadık.ilk ve insan son evliliğimiz .yasitiz.oyle işte hala y şube cevap vermedi ki eksik evrak da istemediler eşimden … Konsolosluk a mail yazdım Almanya dan görüş istedik henüz görüş gelmedi bize yazmayın denildi… Düşünüyorum sabıka kaydı yok kına düğün resimleri gönderdim yaş aynı iş var ev var ,peki niye? Çok üzülüyorum artık sabır

    Велиш годините се исти, има плата, има домување, а и лекар специјалист. Направив Observership во Германија околу 3 месеци и ја видов вредноста што им се дава на лекарите. Велите: „Го поминав тоа, има фотографии од се“. Под овие околности, дали бракот на такво лице може да биде консензуален? Зошто би направил такво нешто? Со еден збор, невозможно. Види му ги документите, дај му ја визата, не ја разбирам поентата да го чекаш 100 и нешто дена. Го молам Бога да ти даде трпение и тебе, на мене и на сите.

    Мислам дека ова се само за да се чувствуваме повеќе безвредни. Веќе се чувствувам доволно понижено кога не можам да одам кај жена ми додека сум тука и чекам одговор. Барем со таа германска легитимација може слободно да дојде и јас да му го испратам PDF-от од авионската карта и да речам ајде со коњ. :) Обезбедува одредена утеха, но потребно е да се добие дозвола, простор итн. Ајде да видиме до каде оди.

    Без страв
    Учесник

    Здраво, јас се пријавив на 04 година, поминаа околу 12 дена, уште чекам, одам за свршеница, зарем толку траеше? Жена ми отиде во филијала за странци пред 2018 недели, дали ми треба нешто? Дали пристигнаа документите? Праша таа.Полицаецот рече дека моите документи се во Келн и се прегледуваат. Инаку, жена ми е во Минхен, тогаш и кажа на жена ми дека со оглед на тоа што си германски државјанин, приоритет ќе ти биде, но може долго време, може 76-2 месеци или може да се случи веднаш, зависи од густината. А потоа погледна во компјутерот и рече: „Не гледам ништо негативно во вашата датотека. Мислам дека нема да има никаков проблем“. Не знам дали да бидам среќна или не, секој ден сум загрижена последните 5 месеци. Дали може да надмине 6 дена? Ако го надмине, дали треба нешто да направам?

    Виза чека
    Учесник

    Велиш годините се исти, има плата, има домување, а и лекар специјалист. Направив Observership во Германија околу 3 месеци и ја видов вредноста што им се дава на лекарите. Велите: „Го поминав тоа, има фотографии од се“. Под овие околности, дали бракот на такво лице може да биде консензуален? Зошто би направил такво нешто? Со еден збор, невозможно. Види му ги документите, дај му ја визата, не ја разбирам поентата да го чекаш 100 и нешто дена. Го молам Бога да ти даде трпение и тебе, на мене и на сите.

    Мислам дека ова се само за да се чувствуваме повеќе безвредни. Веќе се чувствувам доволно понижено кога не можам да одам кај жена ми додека сум тука и чекам одговор. Барем со таа германска легитимација може слободно да дојде и јас да му го испратам PDF-от од авионската карта и да речам ајде со коњ. :) Обезбедува одредена утеха, но потребно е да се добие дозвола, простор итн. Ајде да видиме до каде оди.

    нека ни е со среќа

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 537)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.