2020 келнери за визи и области

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Слугинката
    Учесник

    Здраво пријатели,
    Сакав да пишувам под овој наслов со пријателите кои чекаат и добиваат визи за 2020 година.
    Се пријавив со моето дете на 17 септември. Тие сметаа дека платата на мојата сопруга е недоволна и ме одбија мене и моето дете. Мојата сопруга е турски државјанин и има дозвола за престој на неопределено време. Апелиравме преку адвокат со подобрување на условите и чекаме. Се надеваме дека ќе испадне позитивно.
    Им посакувам трпение на сите што чекаат.

    ozzzyj
    Учесник

    Здраво пријатели,
    Сакав да пишувам под овој наслов со пријателите кои чекаат и добиваат визи за 2020 година.
    Се пријавив со моето дете на 17 септември. Тие сметаа дека платата на мојата сопруга е недоволна и ме одбија мене и моето дете. Мојата сопруга е турски државјанин и има дозвола за престој на неопределено време. Апелиравме преку адвокат со подобрување на условите и чекаме. Иншалалах ќе испадне позитивно.
    Им посакувам трпение на сите што чекаат.

    Само што ти пишав приватно ☺️ Да пишам и овде.Се надевам ќе добиеш добри вести следната недела бидејќи ги подобривте условите, ќе чекам 🙏🏻
    И јас чекам
    8 ноември: интервју за виза
    19 декември: Барам документи од жена ми
    23 декември: Мојата сопруга ги доставува документите
    После божиќната пауза, како и да е... да видиме, уште чекам🤷🏻‍♀️

    Слугинката
    Учесник

    Здраво Озге,
    Ви благодариме за вашата порака. И јас ја имам истата желба. Се надевам дека сите што чекаат ќе бидат обединети со своите визи и семејства. Ќе ти дојде и визата ако даде Господ. Тие рекоа дека може да биде доцна или доцна.
    Мене ми е горко слатко чекање, немам веќе никаков ентузијазам, не можам да се надевам на Германија, ме оладија.

    nsyyn
    Учесник

    Здраво пријатели

    Аплицирав од Истанбул на 15.01.2020. Се чинеше дека состанокот помина добро, но погрешно ги разбрав датумите. Дали е ова проблем? Го заборавив датумот на свадбата, погрешно кажав :( Јас и мојата сопруга имаме 10 години разлика и дали ќе предизвикаат некакви проблеми поврзани со возраста? Мојата сопруга е германски државјанин.

    ozzzyj
    Учесник

    Здраво пријатели

    Аплицирав од Истанбул на 15.01.2020. Се чинеше дека состанокот помина добро, но погрешно ги разбрав датумите. Дали е ова проблем? Го заборавив датумот на свадбата, погрешно кажав :( Јас и мојата сопруга имаме 10 години разлика и дали ќе предизвикаат некакви проблеми поврзани со возраста? Мојата сопруга е германски државјанин.

    Не знам 🤷🏻‍♀️Кога ги измешавте датумите, дали подоцна ги исправивте или ви кажаа нешто дека сте погрешиле? Мислам дека можат вкрстено да испрашуваат ако се сомнителни, колку што прочитав овде 🤷🏻‍♀️

    ozzzyj
    Учесник

    Здраво, денес ми беше издадена визата. ☺️☺️☺️
    Датум на аплицирање 8 ноември
    Ја добив визата на 16 јануари
    На сите што го чекаат благословот 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

    nsyyn
    Учесник

    Здраво, денес ми беше издадена визата. ☺️☺️☺️
    Датум на аплицирање 8 ноември
    Ја добив визата на 16 јануари
    На сите што го чекаат благословот 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

    Нека ни е со среќа, дај Боже, халеј :)

    ozzzyj
    Учесник

    Нека ни е добро, иншалалах халеј :)

    Ви благодарам многу ☺️. Амин 🙏🏻🙏🏻🙏🏻 Нека даде Господ на сите што побрзо да се запознаат со своите сопружници.

    еомер
    Учесник

    Здраво,

    Жена ми отиде во Германија со виза за барање работа и најде работа, работи 2,5 месеци. Имав интервју за виза на 19 година, но канцеларијата за странци сè уште не ја повикала мојата сопруга.

    Мојата сопруга се јави во соодветната канцеларија за странци на 10 јануари 2020 година, но тие рекоа дека сè уште не го добиле досието и дека ќе ме известат. Сè уште нема вести. Иако периодот кога се пријавив се совпадна со хаосот и на Божиќ и на новогодишната ноќ. Се надевам дека нема да потрае повеќе.

    : политика:

    : политика:

    Phoenix34
    Учесник

    Здраво таму. Исто така, закажав термин во Конзулатот во Истанбул на 2 јануари 2020 година. Средбата помина добро, моите документи беа завршени. Мојата сопруга е германски државјанин. Тие рекоа дека кога отидовте во канцеларијата за странци во Штутгарт за да дознаете за ситуацијата на 21 јануари, ќе ги дадете информациите дека досието е добиено на 6 јануари и ќе почекате. Сè уште не е обработено. Би сакал искусните пријатели да ми помогнат. Колку долго можам да чекам?

    Ayyyy многу среќен
    Жена ми доби писмо од Канцеларијата за странци.По ова писмо визата обично се одобрува во рок од 1-2 недели... Денеска е 83 ден. Со нетрпение ги очекувам добрите вести🙏

    stuttgartcocuk
    Учесник

    Здраво,
    Направив апликација од Анкара на 20 јануари, за дете. Мојот сопруг е исто така германски државјанин. Мојата сопруга живее во Штутгарт. Да видиме што очекуваме ..

    Phoenix34
    Учесник

    Ти благодарам leowoman. Одењето во Ausländerbehörde и испитувањето на ситуацијата обично функционира, колку што можам да видам од оние кои го доживеале овој процес и од форумите. Ако одите во област каде што густо живеат имигранти, а вашиот сопружник е турски државјанин, процесот може да потрае подолго, додека ако вашиот сопружник е германски државјанин, процесот може да биде многу краток бидејќи информациите за престој и плата не се испитуваат. Се надеваме дека нашите визи ќе пристигнат што е можно поскоро.

    ozzzyj
    Учесник

    Ayyyy многу среќен
    Жена ми доби писмо од Канцеларијата за странци.По ова писмо визата обично се одобрува во рок од 1-2 недели... Денеска е 83 ден. Со нетрпение ги очекувам добрите вести🙏

    Аји е неверојатно среќен за тебе ... Кои документи побараа од неговата сопруга? Го разгледав процесот на доставување на документите овде, да, не треба многу време по доставата на документот, не траат долго 1-2 недели, обично беше во ред за нас .. Ги чекам вестите

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 1,303)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.