Германија студентска виза

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    не_испит
    Учесник

    Најпрво здраво на сите. Отидов на интервју за виза на 30.09.2010 во 07.15 часот.
    Ги подготвив сите документи
    (okul kabülü, kurs kayıt belgesi …..)
    Мојот јазичен курс ќе започне на 25 октомври 2010 година. Не сакам да го пропуштам ниту курсот за јазик. Се јавив во конзулатот и не добив никаква информација за ситуацијата. Дали има некаква штета во јавувањето и добивањето информации? Дали треба да испратам и е-пошта до конзулатот на 19 година во која ќе наведам дека мојот курс ќе започне и дека сакам да ја добијам визата?

    Однапред ви благодариме за вашите коментари.

    не_испит
    Учесник

    Има едно нешто што заборавив да додадам. Заборавив отсутно да го дадам сертификатот дека се платени 2 месеци од курсот, дали може да се даде подоцна?

    мила
    Учесник

    Дали имате документ кој покажува зошто ви е потребен јазичен курс во Германија? (Документ од работното место дека е задолжително, документ од училиштето дека е неопходно за моето образование? Ако е така, дали го доставивте? Мислам дека не можете да поставувате прашања за вашата виза пред 4 месеци.

    не_испит
    Учесник

    На училиште учев германски и му беше преведен сертификатот 3 години. Одам на јазичен курс затоа што не ми се доволни јазичните вештини.

    не_испит
    Учесник

    Зарем нема некој што може да помогне? нагоре

    мила
    Учесник

    Тоа го реков затоа што се вели дека е тешко да се добие виза поради курсот за јазик. Бараат документ со кој се докажува дека е задолжително да се оди на курс по јазик во Германија. Во спротивно, голема е веројатноста да го одбијат со образложение дека можат да научат германски во сопствената земја. Затоа што мислеа дека целта не е да го научат јазикот туку да се населат во Германија. Се разбира, нема такво нешто што ќе одбијат, се надевам дека ќе одите.

    не_испит
    Учесник

    Друг мој пријател отиде таму минатата година. Тие веќе го сакаат ова како задолжителен документ. Дали ви пречи ако ви испратам е-пошта?

    мила
    Учесник

    не знам. Велат не се јавувај и прашај пред 4 месеци. Мислам дека не би било проблем, најмногу нема да одговорат, тоа е се..

    cciwann
    Учесник

    Она што е важно е документот што покажува дека сте примен на универзитет во Германија, освен тоа, секако, потврдата за регистрација на курсот и другото потребно е гарантно писмо, осигурување итн. И јас се пријавив, не очајувајте, но бев одбиен иако се беше во ред. Дадоа бесмислена причина, како на пример дека татко ми живеел таму и отидов да живеам кај него, не на училиште. Оваа информација ја добив од адвокатот, поднесов тужба во Германија, а ако не дадовте дефинитивен одговор на вашиот термин кога ве прашаа што ќе правите откако ќе завршите училиште или ако речете дека размислувате да останете во Германија, предизвикува да дадат негативен одговор.

    cciwann
    Учесник

    Исто така, колку што знам, нема начин да добиете информации за вашата виза преку е-пошта или телефон, ако ви недостасува документот, тие го бараат.

    не_испит
    Учесник

    Никој од моите роднини не е таму. Ми поставија прашање како „Што ќе правам кога ќе завршам училиште?“ Јас реков „Ќе работам во Турција“.

    cciwann
    Учесник

    Со тоа што велат „добро си направил, јас ќе работам во Турција“, нивната главна грижа е никој повеќе да не доаѓа во Германија. За економската криза се обидуваат да ја обвинат странците кои живеат овде, се ставаат во умот на луѓето како свесна државна политика. Се што можам да кажам е со среќа, а ако го добиете одговорот, можете ли да го споделите овде?

    не_испит
    Учесник

    Пријатели, да ви ја објаснам моменталната ситуација. Имав пријател кој имаше студентска виза, па земав совет од него и барав подружница за странци. Тие рекоа дека процесот е завршен и одлуката е побарана. Тие изјавија дека е така. Потоа прашајте. Се јавив и ја објаснив случката, реков дека мојот курс почнува, не очекувам да трае подолго на училиште, жената рече што да правиме ако курсот почнува, реков во ред и ја спуштив слушалката. Една недела подоцна повторно се јавив на второто лице и жената ми го побара бројот за следење и рече дека нема одговор од Германија. Јас реков: „Што е работата? рече во ред и ја спушти слушалката. Меѓутоа, пријателот отишол и разговарал лице в лице во филијалата за странци. И оваа пријателка никогаш не ме потресе, па не знам што да правам. Детето што ја доби визата што ја препорачав ја доби визата за 2 дена.

    не_испит
    Учесник

    Заборавив да пишам, тој што ја доби визата се пријави од Анкара.

    cciwann
    Учесник

    walla arkadasim bende aradim sordum kac sefer ama bana bilgi weremeyiz dediler. senin yaptigin gibi bende burdan yani almanyadan sordurdugumda biz haberi yolladik falan gibisinden seyler söylediler ama türkiyede her seferinde elimizde bilgi yok olsada zaten bilgi weremeyiz diyorlardi. anlayacagin bekleyeceksin onlar ne zaman yollarlarsa. ben red cevabini aldigim gün okulun ilk günüydü adamlar bir bucuk ay bekletiler okulun ilk günü red cevabi yolladilar. insallah sende olmaz

    не_испит
    Учесник

    Bakalım inş. Neden red aldın?

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 15)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.