оди како дипломиран универзитет .. неколку прашања ..

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    саваспојаз
    Учесник

    Здраво на сите.Продолжив 2-годишната вонреден туризам и хотелиерство и ја завршив 4 години:(дипломиран бизнис администрација) Мој роднина има ресторан во Германија и сака да го добие овде како менаџер во ресторан или бизнис менаџер .Прашањето што сакам да го поставам е дали можам да работам на оваа област?Затоа што работното место на кое ќе влезеш е она што си дипломирал.Работат на истражување на катедрите.Мој роднина ќе ги исполни сите услови,храна,сместување итн. а договорот за работа ќе биде над 56000 евра. Сакам да ги земам сопругата и детето со мене. Дали годишната бруто-плата од 56000 евра е доволна за виза и плав картон? Исто така, каде да аплицира мојот роднина за мене во Германија?“ Сакам да ги земам сопругата и детето со мене кога ќе одам.Јас и сопругата имаме заедничка банкарска сметка.Дали ќе има некакви проблеми со визата?Би ценел ако ме просветите околу ова прашање.Ви благодарам на сите во однапред“.

    саваспојаз
    Учесник

    Дали има некој кој може да помогне со овие прашања?

    бездушно
    Учесник

    Поздрав, луѓето не знаат многу за овие прашања, затоа и никој не пишува. Да ви кажам што сум слушнал горе-долу.Прво, ако некое работно место сака да носи работници од странство, односно од надвор од Европа, не треба да може да најде некој да се занимава со оваа професија во Германија. Со други зборови, треба да барате работници меѓу невработените во Германија, ако не можете да ги најдете, дозволено е во Европа ако не можете да ги најдете од земјите на ЕУ, тогаш да ги донесете од ТР. Секој може да си го направи твојата позиција, не ги знам твоите јазични вештини овде. Треба да имаш професија која не може да ја најдеш ни во земјите од ЕУ, не во Германија и платата ќе ти биде сосема доволна.Според мое лично мислење слушнав дека процедурата е ваква. Мислам дека Германија не би дозволила да се носат работници од странство кога има толку многу невработени.Треба да се размислува со оваа логика. Не сакам да звучам негативно, но тоа е мое мислење.

    саваспојаз
    Учесник

    Ви благодарам за одговорот.Сепак според овој нов закон за имиграција како што кажавте претходно кажаа дека луѓето прво се бараат од Европа.Сепак на неколку места прочитав дека барањето прво да се бара од Европа е отстрането со овој закон.Се надевам дека е така.Може да се случи само ако кажеш така.Благодарам.За одговорот.Има ли место или извор каде можеме да се информираме за оваа тема?Би благодарен ако некој знае да пише јас, ти благодарам.

    бездушно
    Учесник

    Јас лично не знам од каде да се информирам, но пријателите што знаат можат да пишат. Нека ти е со среќа, на крајот на краиштата, прво мислиш на семејството, ситуацијата во Турција е позната, Господ нека ти е на помош.

    Мојот роднина има ресторан во Германија
    Она што следува по оваа реченица искрено не ми значи многу.
    Не сакам да ве обесхрабрувам, но сите што живеат во Германија во моментов ќе се согласат со мене. За жал, овде не постојат концепти како роднини, чичковци, тетки и чичковци. Посебно за тие што доаѓаат од Турција како нас, НЕМА плус! Тие можат да дадат уверување колку што сакаат, да критикуваат или да бидат многу добри луѓе. Или, колку и да сакате добро опремен и образован, во нивните очи ќе бидете личност која дошла во Германија затоа што не можеле ништо да направат во Турција и им требам. 2+2=4.

    Досега не сум видел или слушнал некој кој бил среќен или успешен со тоа што дошол во Европа верувајќи им на своите роднини. Сето тоа е приказни. Дојдете во Германија како работник, дојдете како турист, дојдете како оженет, но не доаѓајте на врата на роднини! Никој не би довел некој од Турција да седне овде, велејќи „Дојди овде, драг мој брат, драг мој пријателе, дојди во воспоставениот ред“. Најмногу што прават е што го искористуваат твоето непознавање на германски и закон и те тераат да работиш бесплатно за пари за кои никој друг во Германија не би работел, и ова ти го прикажуваат како да е благослов. Ќе зажалите. Искусни луѓе секогаш ми го кажуваа истото, моите роднини не би го правеле тоа, па зошто би го правеле и слично, а јас го бранев. Излегува дека тие всушност го прават тоа. Накратко, сродство во Европа постои само меѓу семејства кои имаат корени овде. Ако доаѓаш од Турција, тогаш си човек на еден човек. манири, нема ни да се поздравите со такви неуки во Германија.

    честитки

    бездушно
    Учесник

    Yafes 100 de 100 katılıyorum artık görüştüğüm kimse yok arkadaş olarak yasadigik yerde tabiki hepsinden uzaklaştım almanyada. Insanları kucumsemem ama insana birsey katmaz burada doğan büyüyen cahil menfaatçi nankör kesim yeni gelenlerde uzak dursun Allah'a yakın bana uzak olsunlar…

    Здраво на сите.Продолжив 2-годишната вонреден туризам и хотелиерство и ја завршив 4 години:(дипломиран бизнис администрација) Мој роднина има ресторан во Германија и сака да го добие овде како менаџер во ресторан или бизнис менаџер .Прашањето што сакам да го поставам е дали можам да работам на оваа област?Затоа што работното место на кое ќе влезеш е она што си дипломирал.Работат на истражување на катедрите.Мој роднина ќе ги исполни сите услови,храна,сместување итн. а договорот за работа ќе биде над 56000 евра. Сакам да ги земам сопругата и детето со мене. Дали годишната бруто-плата од 56000 евра е доволна за виза и плав картон? Исто така, каде да аплицира мојот роднина за мене во Германија?“ Сакам да ги земам сопругата и детето со мене кога ќе одам.Јас и сопругата имаме заедничка банкарска сметка.Дали ќе има некакви проблеми со визата?Би ценел ако ме просветите околу ова прашање.Ви благодарам на сите во однапред“.

    Дозволете ми да споделам што знам за оваа тема. Пред да се донесе овој закон за имиграција, како што пишуваа пријателите, ако немате многу конкретна работа, германската држава им даваше приоритет на Германија и земјите од ЕУ.
    Според новиот закон за имиграција кој стапи на сила во март, ова стана полесно.Најпрво, она што треба да направите е да ја проверите еквивалентноста на вашата диплома на веб-страницата Anabin во Германија.Дали оваа работа во Германија ја покрива вашата диплома Да речеме дека имате, ќе имате пари 700 месеци на блокирана сметка во вашата банка, под услов вашиот месечен минимален износ на трошење да биде 6 евра, и ќе ги презентирате на германските власти. Вашиот роднина ќе ви испрати покана за работа, или ќе добиете 6-месечна виза за барање работа. Се разбира, во меѓувреме, треба да им покажете на германските власти дека знаете одредено ниво на познавање на германскиот јазик. На пример, тие сакаат C1 за лекарите. Секторот во кој ќе работите може да бара ниво Б1. Треба да се справите ова во Турција.Ако кажеш дека ќе одиш таму и ќе научиш нема да можеш да земеш виза. Човекот ве прашува дали ќе барате работа или ќе научите јазик.
    Ако вашиот роднина вели дека ова лице е мој работник и ова е наш договор, можете да го поднесете тој документ до официјалните власти и да останете таму. Ако имате сина карта, можете лесно да го земете вашето семејство, но ако имате нормален статус на работник, може да потрае некое време за да го земете.
    Тоа се прашањата за кои знам, можеби сум ги напишал нецелосно, но колку што следам општата процедура работи блиску до ова.
    Исто така, понизно би те советувал колку и да се силни твоите роднини, ќе одиш на географија со друга култура, друга религија, друг јазик.Мислам дека барем пред 6 месеци или 1 година, погледни го системот и нареди за себе и одлучете дали можете да го направите тоа како семејство или не, тогаш направете го овој чекор. Секогаш е добро да се греши на страната на претпазливост. Се случи работите да не одат како што сакавте, има враќање сам во Турција, има и враќање со семејството.

    Nesibe на
    Учесник

    Здраво, наместо да се консултирате овде, мислам дека бидејќи вашиот роднина толку многу сака да дојдете, нека оди кај потребните органи и детално да сподели информации со вас по кој пат треба да одите. Во однос на семејните односи, 100% се согласувам со она што го кажаа другите пријатели. Па ако сакаш да дојдеш треба да дојдеш на своја сметка. Плус, треба да истражите што бара визата за вработување за вашата професионална група. Но, блокираните сметки важат за сите професионални групи. Јазичното ниво варира во зависност од професионалните групи. Плус престој итн. Има многу процедури. Мислам дека во Турција има консултантски компании за такви трансакции. Можете да работите на процесот со доверлива компанија.

Се прикажуваат 8 одговори - 1 до 8 (вкупно 8)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.