Резиме на последните 5 години во Германија

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.

    Здраво пријатели,
    После долго време сакав повторно да отворам тема на форумот. Во 2015 година почнав на овој форум да собирам информации за доаѓањето во Германија и Германија.
    Се омажив во јули 2015 година и дојдов во Германија во август. Освен мојот забрзан А1 германски, немав прелиминарна подготовка за Германија.

    Штом ја добив првата година од пристигнувањето, се преселив од Германија и живеев со сопругата во друга европска земја 1 година.
    Потоа се вратив во Германија и работев во истата фирма 3 години. Во овој период не посетував ниту еден јазичен курс во Германија. Не одев ни на курс за интеграција. Во оваа фирма научив и германски и како се работи во Германија.Јас што не поминав ни пред фабрика во Турција работев 3 смени дење и ноќе. Работев со фирма подизведувач наречена Леих Компани 1 година, со привремен вертраг, односно договор и со неопределен вертраг 1 година и бидејќи условите не се подобрија, решив да дадам отказ и да се подобрам. . Имав достигнато највисоко место и пари што можев во таа компанија, но тоа не ме задоволи.
    Во текот на 3-те години што работев во компанијата, отворив трговец поединец за себе и дополнително, работев онлајн работа, па дури и одев пред трговскиот суд 3 пати поради недостаток на германски закони за хартија и лопата. (затоа што ме тужеше конкурент кој најде ранливост во мојата онлајн продавница) Потоа ги добив овие случаи, па дури и добив компензација. :) Чакалите пред мене мислеа дека можат да ме изнесат.Потрошив 5.000 евра во судската постапка, но ми вратија 8000 евра.
    Сега го започнав моето патување Umschulung, кое е стручно оспособување. Ги прекинав активностите на мојата компанија за да се фокусирам на мојата професија и да избегнам проблеми со државата.

    Имаше многу промени и во приватниот живот.Фала му на Бога, станав татко во оваа земја, но го изгубив и татко ми. Многу ни се случија. Нема кој подоцна дошол во Германија и не доживеал авантури. Оваа земја навистина ги прави луѓето среќни. Ако имате среќа и вашиот сопружник излезе добро, се борите, далеку од семејството и саканите. Нема јазик, нема куќа, нема кола, нема работа, нема пријатели, сите треба да ги заработиш.

    Оние кои ќе дојдат во Германија треба да знаат дека тука сте секогаш сами. Се надевам дека вашите сопружници ќе излезат добро и ќе станете најдобри пријатели. Нема да се разбереш со Турците што се родени и израснати овде. Мојот единствен совет ти е да се адаптираш 2-3 месеци штом ќе стигнеш и да се впуштиш во работа без разлика дали е добро или лошо. Иако никогаш не одев на курс, имав нула германски кога почнав, а се пазарев со момците кога заминав. Ако имате работа со Германци во компанијата во која работите, вашиот германски јазик многу брзо се подобрува. Кога полагав Б1 без да полагам курсеви, професорката ми рече дека си научил германски во Турција, невозможно е да научиш толку германски за 3 години, но јас ниту полагав курс во Турција ниту овде, тоа се базираше само на вежбање и учење.

    Накратко, животот овде е и огромен и постојано ви носи нови авантури. Ова место многу добро ги учи луѓето каква е вредноста и на нивните познаници и на самите нив. Бидете самоуверени, не зависете од никого. За да не бидете сами, избегнувајте да се дружите со луѓе кои живеат како паразити во Германија. Фокусирајте се на лебот, учењето на јазикот и мирот во вашиот дом, останатото е голема лага. Секако дека и вие ќе имате пријатели, не грижете се, ако сте искрени, сепак ќе дојдат вистинските мажи и ќе ве најдат.
    НАЈВАЖНО НАУЧЕТЕ ГЕРМАНСКИ ШТО МОЖЕШ ПОВЕЌЕ!! Германецот ќе отвори дури и врати кои не ви се отворени. Иако е многу тешко, навикнете ги увото и мозокот на овој јазик со тоа што ќе го повторувате секој ден, ќе користите YouTube и гледајќи германски канали секој ден. Ако не знаете германски, верувајте, ќе се плашите дури и да одговорите на телефонските повици што ги добивам. Можеби ќе ви се појави одлична можност, но нема да ја разберете. Заборавете на парите, фокусирајте се на германски 2-3 години. Најбрзиот начин да го направите ова е да работите на работно место и да се мешате со Германци.

    Само сакав да споделам малку. Мир на сите вас. Господ да ги сретне сите со добри луѓе.

    Драгорекс
    Учесник

    Ви благодариме многу што го споделивте вашето искуство. Се надевам дека ќе имате посреќни денови со здравје и мир.

    Ако имам среќа, за 2 недели одам во Берлин со сопругата и детето. Мојот најголем страв е да не можам да најдам работа и да не можам да си ја платам киријата.

    Моето германско ниво сега е А2. Имам една предност: мојот англиски е добар. Имам сертификат Ц1. Но, за некои луѓе англискиот работи во Германија, за други не. Сакам да се вработам веднаш штом ќе заминам. Дали мислите дека треба веднаш да контактирам со добра компанија? Или сам да барам работа? Најпрво размислувам да станам еден од куририте кои доставуваат велосипеди за компанија за нарачка на храна. Но, дури и добивањето на таа работа стана тешко, сега мораат двапати да интервјуираат.

    бездушно
    Учесник

    Здраво Драгорекс, подобро би било прво да почнеш да работиш во фирма подизведувач, ќе ти се подобрат германските вештини и ќе го видиш фабричкото опкружување во Германија.Не препорачувам да работиш во продавница за донер што доставува храна на велосипед, особено во оние неуки донерџии кои не успеаја да се подобрат.

    Ви благодариме многу што го споделивте вашето искуство. Се надевам дека ќе имате посреќни денови со здравје и мир.

    Ако имам среќа, за 2 недели одам во Берлин со сопругата и детето. Мојот најголем страв е да не можам да најдам работа и да не можам да си ја платам киријата.

    Моето германско ниво сега е А2. Имам една предност: мојот англиски е добар. Имам сертификат Ц1. Но, за некои луѓе англискиот работи во Германија, за други не. Сакам да се вработам веднаш штом ќе заминам. Дали мислите дека треба веднаш да контактирам со добра компанија? Или сам да барам работа? Најпрво размислувам да станам еден од куририте кои доставуваат велосипеди за компанија за нарачка на храна. Но, дури и добивањето на таа работа стана тешко, сега мораат двапати да интервјуираат.

    Здраво,

    Берлин е меѓународен град по својата структура и има многу работи што може да се завршат таму без да се знае германски јазик. Да дадам пример, во државата Баерн каде што живеам, дури и средно ниво германски не е доволно на некои места, сакаат германски без акцент. Но, бидејќи во Берлин има многу странци и Турци, на почетокот ќе биде доволно ниво на германски јазик со кое можете да се справите со свој бизнис. Се разбира, вашиот германски неизбежно ќе се подобри со текот на времето, а единствениот услов за тоа е да работите и да комуницирате со Германци. Ако дојдете во Берлин и се дружите во турски кафулиња, турски места и со турски пријатели, учењето на германскиот јазик ќе ви се забави, па дури и со текот на времето ќе мислите дека не ви треба и нема воопшто да го научите. Затоа држете го цврсто од почеток.Ова се моите препораки за јазикот. Јас не препорачувам курсеви за јазици освен задолжителни јазични курсеви затоа што има толку многу бегалци таму, Авганистанци, Руси, Сиријци, курсевите по јазици се полни со нив. Никој од нив нема интерес да учи јазик. Доаѓаат затоа што државата ги обврзува. Мислам дека би било покорисно да земам часови по германски јазик од професор по германски 4-5 часа неделно наместо да одиш на јазичен курс.

    Кога станува збор за вработување, во нормални услови во Германија, 90% од компаниите ги започнуваат своите работници со Leihfirma. Директните влезови речиси и да ги немаше, особено во овој период на Корона, кога имаше стотици апликации дури и за најглупавите работни места, стана многу тешко да се влезе. Оваа ситуација изгледа ќе трае 2-3 години. Да ви дадам пример од себе: Кога првпат ја напуштив работата, добивав интервју за работа од секоја компанија во која аплицирав и избирав меѓу нив, имаше толку многу работни места. Кога ми беше затворено училиштето поради корона, мислев дека ќе одам во кафеана и ќе работам, но пак се пријавив на истите места, но не ме ни викнаа. Без разлика на се, решив да го поминам овој процес со тоа што ќе завршам работа. Како и да е, каде и да влезам, нема гаранција дека нема да можам да излезам после 3 месеци. Компаниите губат стотици луѓе од ден на ден. Така, Германија во моментов се справува со голема криза и проблем со невработеноста. Секторите кои не беа погодени беа секторите храна, овошје и зеленчук, медицински и логистички. Ако имате возачка дозвола, можете да започнете да работите како возач на подизведувачи на компании како што се DHL и Amazon Logistics, односно Subunternehmers. Во Берлин се бараат многу возачи. Оваа работа исто така ви помага да комуницирате со луѓето и да го запознаете градот во кој живеете. Ако кажете дека не е за вас да се биде шофер, штом пристигнете оставете го вашиот lebenslauf (резиме) на 3-5 компании и тие дефинитивно ќе ви се вратат. Не им мислам лошо на компаниите, и во најлош случај секогаш им се случува бизнис. Можете да почнете со 10-11 евра, да бидете трпеливи околу 1 година во компанија Leih и да се вработите во компанија во која вообичаено не би можеле да влезете.

    Се надевам дека се ќе оди како што сакаш. Како што рече Heartless, држете се колку што е можно подалеку од турските работни места и работодавци. Го гледаат некој што доаѓа од Турција како цицач и го вработуваат без осигурување или со полуосигурување.Не ти ги даваат правата. Не можеш да научиш германски и сл. Подобро да одиш во фирмите на Леих отколку да работиш за Турци. Барем разбираш што зборуваш.

    Драгорекс
    Учесник

    Ви благодарам многу за вашите одговори.

    Не планирам да работам во турски донер ресторани или нешто слично. Но, поради флексибилноста на работното време, размислував да работам како курир во онлајн компанија за нарачка на храна наречена Lieferando, барем додека не ја воспоставиме нашата рутина.

    Значи, дали знаете за компанија Leih во Германија која е доверлива и не ги експлоатира луѓето премногу? 

    Слимн
    Учесник

    Здраво, штотуку пристигнав во Германија и нема услов за јазик, што се уште не е потребно, а згора на тоа веќе ја добив работната виза. Мојата сопруга и детето се германски државјани и тоа ми дава предност. Мојата прва цел овде ќе биде да одам на курс за интеграција, наместо да работам, бидејќи ќе биде многу тешко да се работи без познавање на јазикот, не можете да создадете средина или да се подобрите. Тоа е земја со можности и ова го разбрав за 2 недели. Дојдов овде од Истанбул, од средината на хаосот.Ако и ние, како нас, доаѓаме од Турција, можеме да постигнеме многу со напорна работа, се додека имате одлучност и желба за работа. Еден ден ќе ја напишам мојата статија овде за тоа што сум постигнал.Со почит :)

    Слимн
    Учесник

    Секако, мојата состојба е малку поинаква ако имате валидна професија тука и ако имате доволно познавање на германски јазик, има смисла да работите директно и да одите по вашиот леб. Ако го започнете вашиот деловен живот без да знаете јазик како мене, Турците тука ќе ве испратат, како што рекоа нивните пријатели, има многу примери за ова. Информациите дадени од Оберфранкен и впечатоците што ги пренесе се многу вредни за луѓе како нас кои штотуку се населиле во Германија и започнале нов живот. Ви благодариме за информациите што ги споделивте

    Слимн
    Учесник

    Дополнително, ако веќе имаш дете, државата ти дава социјална поддршка, пред се ти плаќа кирија и родителски додаток, но ако работиш, овие пари не можеш ни да ги добиеш сам. Ја имаме оваа можност овде и сакав да ја искористам, ќе полагам и курс и возачка дозвола и мислам дека во ова време ќе го поминам процесот на адаптација.

    бездушно
    Учесник

    Би сакал да ви дадам информации за ова: во Европа сум околу 9 години, а во Германија 7 години. Периодов работев по фабрики, делев пакетчиња и слично, но овој период кога бев невработен, работев и на мини работни места од 450 евра, за жал, болен сум повеќе од 2 години, доволно за да одам во пензија Но, платата што ќе ја земам е многу мала, недоволна во Германија. Ако имате намера да се вратите во Турција еден ден, работете со полно работно време после 10 или 20 години. Се прашував дали ќе живеам до 65 или 67 години, каква пензија. Барем парите што ќе ги добиете кога ќе се пензионирате со инвалидитет ќе ви обезбедат живот во Турција.Ова е болест во која никогаш не знаете што ќе ви се случи. Се надеваме дека ќе дојдат денови кога ќе се вратиме во Турција и ќе се ослободиме од неуките, лажливите, личен интерес во оваа проклета земја.Мој последен совет, не знам дали сум го напишал претходно, држете се подалеку од луѓето родени овде и ако можеш подалеку од тие што дошле од Турција.Поминувај време со сопружникот и децата ако ги имаш барем психологијата да не ти се наруши. Сега можеби ќе има луѓе кои ќе ја прочитаат оваа статија и ќе се согласат со мене или ќе има такви кои ќе прашаат каква врска има тоа.Искуството покажа дека луѓето кои најмногу ќе ви наштетат во Германија се странци (Турци, Курди и Арапи) држете се подалеку од нив Господ да ве води.

    Слимн
    Учесник

    Би сакал да ви дадам информации за ова: во Европа сум околу 9 години, а во Германија 7 години. Периодов работев во фабрики, делев пакетчиња и слично, но овој период кога бев невработен, работев и на мини работни места за 450 евра, за жал, болен сум повеќе од 2 години, колку да одам во пензија Но, платата што ќе ја земам е многу мала, недоволна во Германија. Ако имате намера да се вратите во Турција еден ден, работете со полно работно време после 10 или 20 години. Се прашував дали ќе живеам до 65 или 67 години, каква пензија. Барем парите што ќе ги добиете кога ќе се пензионирате со инвалидитет ќе ви обезбедат живот како роза во Турција.Ова е болест каде што не знаете што ќе се случи со човек. Дај боже, ќе дојдат денови кога ќе се вратиме во Турција и ќе се ослободиме од неуките, лажливите, заинтересираните луѓе во оваа проклета земја.Не знам дали претходно сум го напишал мојот последен совет, држете се подалеку од родени еве и држете се подалеку од луѓето што дошле од Турција ако можете.Поминете време со брачниот другар и децата, ако ги имате барем психологијата да не ви се наруши. Сега можеби ќе има луѓе кои ќе ја прочитаат оваа статија и ќе се согласат со мене или ќе има такви кои ќе прашаат каква врска има тоа.Искуството покажа дека луѓето кои најмногу ќе ви наштетат во Германија се странци (Турци, Курди и Арапи) држете се подалеку од нив Господ да ве води.

    Здраво, мојата сегашна цел е да работам некое време овде и да се вратам во татковината.Иако имам можност да дојдам во мојата земја веќе 8 години, секогаш се противев на мојата сопруга, но кога имав дете и имаше проблем со невработеноста, морав да дојдам. Да, во право си, имам за цел да најдам работа овде со свои напори, без да се потпирам на никого и да поминувам многу време со моето семејство.Се надевам дека ќе успеам во ова и ќе се вратам во мојата земја.

    Ви благодарам многу за вашите одговори.

    Не планирам да работам во турски донер ресторани или нешто слично. Но, поради флексибилноста на работното време, размислував да работам како курир во онлајн компанија за нарачка на храна наречена Lieferando, барем додека не ја воспоставиме нашата рутина.

    Значи, дали знаете за компанија Leih во Германија која е доверлива и не ги експлоатира луѓето премногу?

    Лиеферандо, секако дека можеш, но тие работи најчесто ги работат како Небенјоб, односно како споредна работа. Lieferando, направи уште еднаш, но погрижи се да имаш главна работа со која патуваш 8 часа.Има многу споредни можности за работа во Германија.Можеш да испорачаш пакети со кола во сабота и да заработиш 40-50 евра дневно итн.
    Амазон има магацини во Берлин, можете да се пријавите за логистичката услуга на Амазон со сопствен автомобил и да купите и испорачувате пакети од Амазон. За ова, доволно е да се отвори мало трговско претпријатие.

    Кога станува збор за Leihfirma, всушност сите Leihfirma се исти, но некои од нив работат регионално, а некои работат низ Германија. Randstad и Mannpower се компаниите кои се најсигурни и вработуваат најмногу работници во Германија и двете од нив плаќаат многу добро во споредба со другите компании. Но, овие компании имаат некои критериуми, нè пласираат на компании кои ќе не вработат, а бидејќи имаат име, лесно можат да примат квалификувани или искусни кадри во компаниите. Кога работев во иста фирма со крупна фирма, саатницата ми беше 11 евра, но колегата добиваше 11,80 од Mannpower, што беше голема разлика кога ќе додадеш 80 центи на месечната плата. Можете да го оставите Лебенслауф на Рандстад, Менпауер и Хофман со мирен ум. Тие дефинитивно ќе дадат некои понуди во рок од 2 недели. Но, како што реков, работите се мизерни во моментов во периодот на Корона, всушност, не може да се каже дека е вистинско време за нов почеток во Германија. Секако дека секогаш има работа за оние кои сакаат да работат, но тоа е друга работа. Според мое мислење, Германија не може да се врати во нормала најмалку 2 години, најмногу 5 години.

    Секако, мојата состојба е малку поинаква ако имате валидна професија тука и ако имате доволно познавање на германски јазик, има смисла да работите директно и да одите по вашиот леб. Ако го започнете вашиот деловен живот без да знаете јазик како мене, Турците тука ќе ве испратат, како што рекоа нивните пријатели, има многу примери за ова. Информациите дадени од Оберфранкен и впечатоците што ги пренесе се многу вредни за луѓе како нас кои штотуку се населиле во Германија и започнале нов живот. Ви благодариме за информациите што ги споделивте

    Имав корист од овој форум на време. Не можев да влегувам долго време кога велев работна сила. Кога видов дека сеуште активно се користи, сакав да направам ажурирање на животот. Сум сретнал многу убави луѓе од тука. Целта на форумите е дека ако секој го сподели своето искуство, правилно и погрешно, луѓето можат да ги проценат тие искуства според нивните сопствени животи. Сите живееме во странство и поминуваме повеќе или помалку по исти патишта.Ако не се поддржуваме едни со други, нема да се разликуваме од можностите што живеат овде, кои мислат дека се турски.

    Слимн
    Учесник

    Имав корист од овој форум на време. Не можев да влегувам долго време кога велев работна сила. Кога видов дека сеуште активно се користи, сакав да направам ажурирање на животот. Сум сретнал многу убави луѓе од тука. Целта на форумите е дека ако секој го сподели своето искуство, правилно и погрешно, луѓето можат да ги проценат тие искуства според нивните сопствени животи. Сите живееме во странство и поминуваме повеќе или помалку по исти патишта.Ако не се поддржуваме едни со други, нема да се разликуваме од можностите што живеат овде, кои мислат дека се турски.

    да, веќе сте во право многу и Турција треба да го добие овој форум за да ги сподели своите искуства преку луѓе кои емигрирале во Германија, во наши мали информации за некои работи што се добри Роден и израснат овде обидувајќи се да ги разгледаат овие информации и врвот што го слушате како резултат на вашето угнетување врз луѓето кои се обидуваат да ја искористат Турција не е за разлика од тоа што можете да си нацртате своја рута. Она што го рекоа, животот е убав како што го споделуваме, денес ни ги кажувате вашите заштеди, се надевам дека ќе им кажеме на другите пријатели утредента. Сега мојата единствена цел е да бидам успешен тука и да не ми требам никој

    istanbullu е
    Учесник

    Здраво,

    Како некој што ги завршил сите оние почетни работни места што вие ги кажувате или имплицирате. За новодојденците, мислам дека Лиферандо ќе биде подобар. Lieferando (платена осигурена работа sozialversichert) ако го направите тоа со полно работно време (40 часа) можете да заработите просечна плата, но ми беше стресно и бев многу уморен, иако тоа го правев со автомобил. . Ако работите 36 часа на ден, лесно можете да достигнете 450 месечно.

    За да направите Amazon Flex, треба да отворите kleinunternehmen (мал бизнис). (Новодојденците во врска со законските регулативи и сметководителите се малку главоболки. На пример, мора да платите 450 евра над вашиот месечен нето приход од 200 евра. Сите трошоци поврзани со автомобилот се исто така ваши) и Амазон не ви дава многу избор за работа. Само што успеав да добијам работа 3 пати во последната недела, максимум 3 за 9 часа. Така, Амазон флекс може да се смета повеќе како дополнителна работа.

    Според мое мислење, Лиферандо се чини како нова работа за новодојденците.

    Секако, најважно е прво да се промени возачката дозвола, да научи германски на ниво Б1. Ако готвите во овие дела и можете да ги соберете првата година и Б1, мислам дека можете да се отворите, продолжете со Б2-Ц1 или лесно можете да прифатите и да продолжите со државната помош Ausbildung (како што ја нарекуваат професија).

    Се надевам дека она што го напишав ќе ви даде идеја.

    Им посакувам успех на новодојденците веќе. Нека сме сите отворени.

    Со почит.

    Здраво,

    Како некој што ги завршил сите оние почетни работни места што вие ги кажувате или имплицирате. За новодојденците, мислам дека Лиферандо ќе биде подобар. Lieferando (платена осигурена работа sozialversichert) ако го направите тоа со полно работно време (40 часа) можете да заработите просечна плата, но ми беше стресно и бев многу уморен, иако тоа го правев со автомобил. . Ако работите 36 часа на ден, лесно можете да достигнете 450 месечно.

    За да направите Amazon Flex, треба да отворите kleinunternehmen (мал бизнис). (Новодојденците во врска со законските регулативи и сметководителите се малку главоболки. На пример, мора да платите 450 евра над вашиот месечен нето приход од 200 евра. Сите трошоци поврзани со автомобилот се исто така ваши) и Амазон не ви дава многу избор за работа. Само што успеав да добијам работа 3 пати во последната недела, максимум 3 за 9 часа. Така, Амазон флекс може да се смета повеќе како дополнителна работа.

    Според мое мислење, Лиферандо се чини како нова работа за новодојденците.

    Секако, најважно е прво да се промени возачката дозвола, да научи германски на ниво Б1. Ако готвите во овие дела и можете да ги соберете првата година и Б1, мислам дека можете да се отворите, продолжете со Б2-Ц1 или лесно можете да прифатите и да продолжите со државната помош Ausbildung (како што ја нарекуваат професија).

    Се надевам дека она што го напишав ќе ви даде идеја.

    Им посакувам успех на новодојденците веќе. Нека сме сите отворени.

    Со почит.

    Здраво,
    Од Амазон Флекс, мислев дека може да работи како возач со полно работно време во големи компании кои работат за „Амазон логистик“, а не како работодавач. Амазон Логистик го вработува Субвентерхмер кој се пријавил за нив, а тие работат со своите тимови. Но, ако го извадите од држачот со сопствен автомобил, како што рековте, се бара kleingewerbe и автомобилското осигурување треба да биде gewerblich.
    Отпрвин, тешко се отвора фирмата.
    Лиферандо, се разбира, зависи од перспективата. Не можам да ја видам таа работа како работа со полно работно време. Може да има крцкав дополнителен приход до главниот бизнис. Од друга страна, кога прв пат започнав, дистрибуирав весници како дополнителна работа 2 дена во неделата. Дополнителната можност за работа е многу важна, главната работа е да се добие добра работа.
    Се согласувам со твоите идеи за јазикот.

    Да, пријатели, сакав да направам брзо ажурирање на животот. Темава ја отворив кога почнав со Umschulung. Од 1 јануари 2022 година, фала му на Бога, го завршив мојот Umschulung со Успех од 2 и почнав како Schichtführer во компанијата каде што работев за Umschulung. Со други зборови, на турски можеме да кажеме надзорник на смена. Секако, поминав низ многу маки во овој процес, поминав 2 години пред работа, ден и ноќ, после работа, за да ги разберам и научам прашањата кои дури и на Германците им е тешко, фала богу, го положивме испитот без никаков несреќа без да им се даде шанса на Германците.

    Во меѓувреме, се разбира, моето германско ниво, кое беше Б1 или нешто на почетокот, почна да доаѓа до точка блиску до мајчиниот јазик. Но, кога е во прашање менаџерската позиција, сфаќам дека таа е недоволна и се уште се трудам да ја подобрам. Бидејќи работиме брза и целосно комуникативна работа, неопходно е 100% познавање на германскиот јазик. Освен тоа, поштата, комуникацијата со началниците во другите Абтеилунг и слично е целосно заснована на германски. Бидејќи работам на чело на оддел од 18 луѓе, повторно германскиот јазик е неопходен за да се решат нивните проблеми. Велхасил калам не е нужно на германски и не мора на германски.

    Кога ќе најдам време ќе ви раскажам за текот на оваа авантура и како таа започна.Посебно за оние кои доаѓаат од Турција како нас, Umschulung спонзорирана од државата е одлична можност. Секако, мора да ги исполните условите. Ако треба да го дефинирам Umschulung, Ausbildungun е потполно ист од школата во која одевте на испитот што го полагавте, но зафаќа 3/2 од Ausbildungun. На пример, јас завршив 2-годишна работа за 18 месеци. И на крајот од работата ја добивате истата диплома како оние што дипломирале на Аусбилдунг. Всушност, ве третираат како попотенцијална личност затоа што ја скратувате. Umschulung накратко = Скратено Ausbildung

    Сега од тука стапнавме на скалилата во кариерата, да видиме, со среќа за нас. Меѓу моите планови е да станам Мајстер или Техничар од истата професија. Најпрво сакам да стекнам искуство и да продолжам така.
    Господ да му даде на секој што работи, се бори и се бори според своето срце. Ако имате прашања, можете да ги поставите под овој наслов, сите ќе имаат корист.

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 18)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.