Оние што чекаат и добиваат виза за курс за јазик во Германија 2020 година

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Гуркан Топал
    Учесник

    Здраво, мои почитувани постари, драги мои пријатели.
    Мојата апликација ја поднесов во Измир на 27.02.2020 година. Мојата апликација помина добро. Тоа беше апликација за разговор. Но, поради пандемијата, веќе 6 месеци нема звук од мојата апликација. Бев повикан од конзулатот само еднаш и износот на блокираната сметка се зголеми од 1 € на 853 € и од мене беше побарано да ја ажурирам сумата на мојата сметка и да го испратам документот на е-пошта. Иако оваа ситуација е фрустрирачка, јас ја протолкував како барем под истрага. Се надевав и дека ако одбијат, нема да сакаат да ја надградам блокираната сметка, но сепак нема позитивен или негативен одговор. Има ли некој што чека или аплицира за виза за јазичен курс како мене?

    Nesibe на
    Учесник

    Здраво, мои почитувани постари, драги мои пријатели.
    Мојата апликација ја поднесов во Измир на 27.02.2020 година. Мојата апликација помина добро. Тоа беше апликација за разговор. Но, поради пандемијата, веќе 6 месеци нема звук од мојата апликација. Бев повикан од конзулатот само еднаш и износот на блокираната сметка се зголеми од 1 € на 853 € и од мене беше побарано да ја ажурирам сумата на мојата сметка и да го испратам документот на е-пошта. Иако оваа ситуација е фрустрирачка, јас ја протолкував како барем под истрага. Се надевав и дека ако одбијат, нема да сакаат да ја надградам блокираната сметка, но сепак нема позитивен или негативен одговор. Има ли некој што чека или аплицира за виза за јазичен курс како мене?

    Вашата трансакција траеше навистина долго. Би било во ваш најдобар интерес да ја контактирате полицијата на странците на вашата дестинација. Го ажуриравте документот за блокирана сметка и треба да додадете уште 1 месец откако ќе го испратите. Најдобро е да побрзаш за процесот и со давање на потребниот изговор каква куќа за наука задржав, ќе ја изгубам куќата поради долгиот процес итн. Можете малку да ги забрзате работите со прикажување на ваква ситуација пред полицијата на странците на вашата дестинација. Мој скромен совет 😇

Се прикажува 1 одговор (вкупно 1)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.