Процес на развод

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Емре34
    Учесник

    Здраво пријатели, би бил среќен доколку ми одговорат на прашањата оние кои имаат искуство со процесот на развод.
    1- Мојот брачен другар е Германец, а јас сум турски државјанин, во која земја процесот на развод е побрз?
    2-Која земја ќе ме измори помалку финансиски?
    3-Да речеме дека се разведувам во Германија, во овој контекст, дали рехтшутц ги покрива трошоците за развод?
    Однапред ви благодарам и имајте среќен и мирен ден на сите..

    Brna
    Учесник

    Здраво
    Како прво, многу е тажно што одговарам на ваква тема, но за жал...
    Кога поднесувате барање до адвокат или барање до судот за развод во Германија, започнува периодот наречен година на разделба (Trennunsjahr) и на крајот од 1 година, случајот започнува да се разгледува. Ако поднесете случај во ТР, има период за приговор во кој другата страна ќе добие покана и ќе чека одговор. , итн. Според мене, и покрај периодот на чекање од 1 година, разводот во Германија е повеќе без стрес. Но, се разбира, тоа не важи за консензуален развод.

    Ако не работиш, државата ги покрива трошоците. Најди адвокат, тие следат се

    Се надевам дека ќе биде добро за тебе

    Емре34
    Учесник

    Фала на одговорот.Луѓето се мажат за да бидат среќни,да го споделат животот и да градат заедничка иднина.За жал, иако не сакам да генерализирам, младоженците/невестите како нас кои доаѓаат од Турција почнуваат да доживуваат големи проблеми набргу откако ќе дојдат во Германија. Секако, една од најголемите причини за тоа се за жал сопружниците кои се родени и израснати во Германија...
    Тоа ќе биде консензуален развод.Веќе сме разделени, но сеуште никаде не сме пријавиле.Се обидувам да соберам информации како да го решиме ова прашање на најдобар и најкраток можен начин.

    бездушно
    Учесник

    Поздрав, оваа тема е многу дискутирана на форумов претходно.Ако ги пребарате старите пораки ќе добиете информација.Нема промена на законот и сл.. како позитивен развој на настаните,не треба да ангажирате адвокат во Германија после разводот.Треба да биде запечатено со апостил од повисокиот суд, може да го отстраните од регистарот на население во конзулатот со турски превод... Затоа што и да се разведете во Германија, сепак се појавувате да се омажам во Турција... Јас на пример се разведов во Германија во 2017 година, имам рок во конзулатот на крајот на овој месец, ќе го симнам од регистар бидејќи не успеав да најдам. времето до сега... Само како информација за другите пријатели.Пишувам..Судската одлука со печат апостил е 15 евра..преводот е помеѓу 0-200 евра, таксата за заверка во конзулат е 250 евра.Ве молам бидете свесни дека ќе наидете на овие трошоци. Со почит..

    Емре34
    Учесник

    Благодарам бездушна, корисни информации.

    Оне идеален
    Учесник

    Нашиот пријател ги постави токму прашањата што јас би ги поставил.
    Јас сум во иста ситуација. Моментално имам 1-годишна дозвола за престој независно од мојот брачен другар. Освен Auslanderbehörde, ниту еден авторитет моментално не знае дека сме газда. 7 месеци бевме фатени. Сè уште не сме поднеле ништо како барање за развод. Може ли да одам во Турција со моето самостојно живеалиште, да добијам полномошно од жена ми, да се разведам токму таму и повторно да влезам во Германија без проблем? Нашиот ќе биде консензуален развод, нема одење надолу. Според она што го слушнав, во Германија и двајцата може да се разведеме веднаш со адвокат. Дали е вистина?

    fuk_xnumx
    Учесник

    Сега сакаш да се разведеш во Турција или Германија?Одлучи прво за тоа па потоа ќе разговараме со тебе за тоа.

    Нашиот пријател ги постави токму прашањата што јас би ги поставил.
    Јас сум во иста ситуација. Моментално имам 1-годишна дозвола за престој независно од мојот брачен другар. Освен Auslanderbehörde, ниту еден авторитет моментално не знае дека сме газда. 7 месеци бевме фатени. Сè уште не сме поднеле ништо како барање за развод. Може ли да одам во Турција со моето самостојно живеалиште, да добијам полномошно од жена ми, да се разведам токму таму и повторно да влезам во Германија без проблем? Нашиот ќе биде консензуален развод, нема одење надолу. Според она што го слушнав, во Германија и двајцата може да се разведеме веднаш со адвокат. Дали е вистина?

    Оне идеален
    Учесник

    Сега сакаш да се разведеш во Турција или Германија?Одлучи прво за тоа па потоа ќе разговараме со тебе за тоа.

    Во Германија.

    fuk_xnumx
    Учесник

    Во Германија е доста скапо, но ако се разведеш чини 9-10 илјади ТЛ, можеш да го подмириш и без да одиш во ТР, ако има договор со брачниот другар.

Се прикажуваат 8 одговори - 1 до 8 (вкупно 8)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.