Недостаток на сесија поради Корона

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Mein leben
    Учесник

    Здраво пријатели

    Не можеме да сториме ништо без неопределена сесија.

    Минатиот месец, мојот пријател има германско дете, поднесе барање за дозвола за престој на неопределено време и тие дадоа 6-месечна сесија за корона, претпоставувам, Fiktionsbescheinigung. Сега, моето прашање е дека мојот сопруг е германски државјанин и јас аплицирав на неопределено време. Livingивеам во Германија со сопругата веќе 3 години, дали ќе ми се даде и 6 месеци? Што да направам ако дадат 6 месеци? На крајот на краиштата, тие мора да ми дадат на неодредено време по 3 години со закон

    yenicerixnumx
    Учесник

    Сакам да објаснам со пример од мене. Германските закони не секогаш важат точно за странците.
    Имав неопределена сесија за 2,5 години.
    Имав сертификат за јазик б1. Јас не добив никаква помош од државата. Имаше неизвесен вертраг. и го продолжував активниот курс b2, го дадов и тој документ. моето дете не беше таму во тоа време.
    Ако ги имате овие документи, ќе ја добиете сесијата не грижи се, ништо не може да го спречи тоа. но можеби нема да можете да го добиете ако не сте.


    За неопределена сесија,

    Да живеете во Германија со вашиот германски државјанин најмалку 3 години,
    Го имате сертификатот Б1,

    и мора да имате работа во Волцејт без оглед на државата.
    Кога сите овие услови ќе се соберат во исто време, можете да аплицирате за неопределена сесија. Ако недостасува дури и еден, тие даваат привремена сесија.

    Близнаци
    Учесник

    Здраво пријатели

    Не можеме да сториме ништо без неопределена сесија.

    Минатиот месец, мојот пријател има германско дете, поднесе барање за дозвола за престој на неопределено време и тие дадоа 6-месечна сесија за корона, претпоставувам, Fiktionsbescheinigung. Сега, моето прашање е дека мојот сопруг е германски државјанин и јас аплицирав на неопределено време. Livingивеам во Германија со сопругата веќе 3 години, дали ќе ми се даде и 6 месеци? Што да направам ако дадат 6 месеци? На крајот на краиштата, тие мора да ми дадат на неодредено време по 3 години со закон

    Здраво, јас живеам во Германија веќе 3 години со сопругата, германски државјанин како тебе. Кога првпат пристигнав, тие имаа 3-годишна сесија и минатиот месец беше. Мојата сопруга рече дека дури и ако рокот е 1-2 дена, не би било проблем да се примени. Секако, тој беше малку опуштен, аплициравме 1-2 дена пред крајот на периодот, како што рече, и процесот траеше 6 недели, па тие дадоа привремена сесија од 6-месечен Fiktionsbescheinigung додека не дојде мојата картичка за сесија за да не бидам жртва. Бидејќи завршив 3 години, аплицирав за неограничена сесија и тие рекоа дека ќе ја дадат, тие само побараа неколку дополнителни документи. Затоа, тие побараа платен список на сопругата затоа што не работам. Не грижи се, мислам дека обиди се повторно да стигнеш до канцеларија за странци.

    Nesibe на
    Учесник

    Дали ви е потребна инспирација за неопределено време?

    yenicerixnumx
    Учесник

    Дали ви е потребна инспирација за неопределено време?

    Не, нема потреба.

    бездушно
    Учесник

    Мислам дека е пологично да аплицираат за државјанство наместо безусловно. Оние кои сметаат дека државјанството треба да го прескокнат времетраењето и да аплицираат за државјанство по 3 години. Ова е моја препорака.

    револтлу
    Учесник

    Не е твоја привремена сесија што велиш Fiktionsbescheinigung .. тие ти даваат сесија .. тоа е привремен документ даден за управување до твојата дозвола за престој (нешто како возачка дозвола) .. нормално даваат 3 месеци .. но тие го даваат за 6 месеци затоа што има пандемија .. целта е вода .. ти Сега аплициравте за неопределена сесија и ја добивте .. но вашата сесија завршува за две недели .. па што ќе правите тогаш? Станува збор за привремен документ што покажува дека имате сесија.

    Mein leben
    Учесник

    Ви благодарам момци, тие ме замолија мене и сопругата за тримесечен рок Абрехнунг што го испратив. Помина еден месец, нема новини сега

Се прикажуваат 8 одговори - 1 до 8 (вкупно 8)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.