Viză pentru studenți din Germania

Bine ați venit la ALMANCAX FORUMS. PUTEȚI GĂSI TOATE INFORMAȚII CĂUTATE DESPRE GERMANIA ȘI LIMBA GERMANĂ ÎN FORUMURILE NOASTRE.
    nu_exam
    Participant

    În primul rând, salut tuturor. Am fost la interviul pentru viză la 30.09.2010 din 07.15.
    Am pregătit toate actele
    (okul kabülü, kurs kayıt belgesi …..)
    Cursul meu de limbă va începe pe 25 octombrie 2010. Nu vreau să ratez cursul de limbă. Am sunat la consulat și nu am primit nicio informație despre situație. Există vreun dezavantaj pentru mine să sun și să obțin informații? Ar trebui să trimit un e-mail la consulat pe 19 octombrie 2010 prin care să precizez că cursul meu va începe și că vreau să obțin viză?

    Vă mulțumim anticipat pentru comentarii.

    nu_exam
    Participant

    Există un lucru pe care am uitat să-l adaug aha. Cu o mare distragere a atenției, am uitat să dau documentul că cursul a fost plătit timp de 2 luni, este bine să îl dau mai târziu?

    iubitoare
    Participant

    Aveți un document despre motivul pentru care aveți nevoie de un curs de limbă în Germania? (o lucrare despre obligația de la locul de muncă, un document de la școală că este necesar pentru educația mea? Dacă există, ați dat-o? Cred că nu puteți pune întrebări despre viză înainte de 4 luni

    nu_exam
    Participant

    Am studiat limba germană la școală, timp de 3 ani, am tradus documentul și l-am luat. Voi merge la cursul de limbă pentru că limba mea nu este suficientă, nu ar fi ciudat să mai menționez acest lucru?

    nu_exam
    Participant

    Nu este nimeni care să ajute? sus

    iubitoare
    Participant

    Se spune că este dificil să obțineți o viză din cauza cursului de limbă, așa că am spus de aceea. Doriți un document în care este obligatoriu să urmați un curs de limbă în Germania? În caz contrar, probabilitatea respingerii este ridicată pe motiv că pot învăța germana în propria țară. Pentru că ei cred că scopul tău nu este să înveți limba, ci ca o modalitate de a te stabili în Germania. Desigur, nu vor refuza nimic, sper să pleci

    nu_exam
    Participant

    Un alt prieten de-al meu a mers acolo anul trecut. Ei doresc deja ca un document necesar. Te deranjează dacă trimit un e-mail?

    iubitoare
    Participant

    Nu stiu. Ei spun că nu sunați înainte de 4 luni și întrebați. Nu cred că ar fi o problemă, nu răspund cel mult, atât.

    cciwann
    Participant

    Important este documentul că sunteți acceptat la universitatea din Germania, în afară de faptul că, desigur, certificatul de înregistrare a cursului și alte cerințe necesare sunt o scrisoare de garanție, asigurare sau altceva. Am aplicat și eu, nu dispera, dar am fost respins, deși totul era în regulă. Ca motiv, mi-au arătat ceva ridicol, deoarece și tatăl meu locuiește acolo, în timp ce m-am dus să locuiesc lângă el, nu pentru școală. Am primit aceste informații de la awukatt, m-am deschis în Germania și, dacă nu ai dat un răspuns clar când te-au întrebat ce vei face după ce vei termina școala la întâlnirea ta, sau dacă ai spus că te gândești să rămâi în Germania, camera le face să dea un răspuns negativ.

    cciwann
    Participant

    De asemenea, nu există nicio șansă de a obține informații despre wize prin poștă sau telefon, din câte știu eu, dacă documentul dvs. lipsește, îl vor.

    nu_exam
    Participant

    Niciuna dintre rudele mele nu este acolo. Au pus o întrebare de genul ce vei face când vei termina școala și am spus că voi lucra în Turcia.

    cciwann
    Participant

    Ei spun că ai făcut bine, eu voi lucra în Turcia, ca nimeni să nu mai vină în Germania. încearcă să pună criza economică asupra străinilor care locuiesc aici.

    nu_exam
    Participant

    Permiteți-mi să vă explic situația actuală. A fost un prieten care a obținut viză de student, am primit sfaturi de la el și am căutat în filiala străinilor. Au spus că procesul s-a încheiat și vor decizia ta. au declarat ei. Atunci întreabă. Am sunat și i-am spus despre incident. Am spus că începe cursul meu. Nu mă aștept să continue la școală. Femeia a spus ce se întâmplă, să începem cursul. Am spus bine, am închis. O săptămână mai târziu, am sunat pe al 2-lea, din nou femeia mi-a cerut numărul de urmărire și a spus că nu a existat niciun răspuns din Germania, am spus cum poate fi, ne-au spus așa, au spus că nu suni, am spus ok și am închis. Cu toate acestea, prietenul a mers și a vorbit față în față la filiala străinilor. Femeia asta nu și-a scuturat niciodată prietena, oricum, nu știu ce să fac. Copilului care a luat viza am fost sfătuit să obțină o viză în 17 zile.

    nu_exam
    Participant

    Am uitat să scriu, persoana care a luat viza a solicitat de la Ankara.

    cciwann
    Participant

    walla arkadasim bende aradim sordum kac sefer ama bana bilgi weremeyiz dediler. senin yaptigin gibi bende burdan yani almanyadan sordurdugumda biz haberi yolladik falan gibisinden seyler söylediler ama türkiyede her seferinde elimizde bilgi yok olsada zaten bilgi weremeyiz diyorlardi. anlayacagin bekleyeceksin onlar ne zaman yollarlarsa. ben red cevabini aldigim gün okulun ilk günüydü adamlar bir bucuk ay bekletiler okulun ilk günü red cevabi yolladilar. insallah sende olmaz

    nu_exam
    Participant

    Să vedem ins. De ce ai fost respins?

Se afișează 15 răspunsuri - de la 1 la 15 (15 în total)
  • Pentru a răspunde la acest subiect, trebuie să fiți autentificat.