Oturum, Almanya’da Sınırsız Oturum hakkı ve Alman Vatandasligi..!!

MAKANYANYA KUALMANCAX FORUMS. UNOGONA KUWANA RUZVO ROSE RWAUNOFARIRA PAMUSORO PEJERUMANI NEMUTAURO WEJERUMANI MUMAFORAMU EDU.
    Baybars
    Mutori wechikamu

Iyi misoro yakanyorwa pasi pemisoro yemisoro yakasiyana uye inonyangarika nguva nenguva.Ndakaedza kuitora uye ndaida kuironga pasi pemusoro uyu.Kana paine shamwari, dzinozobatsirwa nazvo, uye ini ndichawedzera kune yangu siginecha chikamu.

Visum – Vize: Konsolosluklarin verdigi en fazla 3 aylik olan haktir.

Aufenthaltserlaubnis – Oturum Hakki: Almanya'daki Yabancilar dairesinin verdigi süreli Oturum hakkidir.

Unbefristet, Niderlassungserlaubnis – Sinirsiz Oturum: eski adiyla Unbefristet, yeni adiyla Niderlassungserlaubnis sinirsiz oturum hakki

Deutsche Staatsangehörigkeit, Ugari hweGerman kune avo vanoda iyo posvo zvakadaro

Simdi gelelim aile birlesimi ile vizenizi aldiniz almanyaya geldiniz, ilk isiniz vaktiniz olsa dahi biran önce yabancilar dairesine gidip Oturum – Aufenthaltserlaubnis almak icin basvuruda bulunmak olsun.

..esiniz eger alman vatandasi ise önce 1 veya 2 daha sonrasi uzatmaya gittginizde yine 1 veya 2 sene oturum alirsiniz. toplamda 3 seneyi tamamladignizda Sinirsiz Vize – Niederlassungserlaubnis'e basvurma hakkina sahipsiniz. bunu Oturum Yasasinin 28. Maddesinin 2. Bendi belirler.. Linki assagida ekliyorum isteyenler girip ordan almancasini okurlar..

Link: https://www.juraforum.de/gesetze/aufenthg/28-familiennachzug-zu-deutschen

..esiniz eger türk vatandasi ise, sehirlere göre süreleri degismek sartiyla 1 veya 2 ser senelik oturum hakki alirsiniz taki bu 5 seneyi tamamlayana kadar, 5. senenin sonunda Sinirsiz Vizeye – Niederlassungserlaubnis'e basvuruda bulunabilirsiniz, tabi diger sartlarida yerine getirirseniz, Örgnegin 60 ay emekli kasasina ödeme yapmis olmak gibi, yani calismis olmak gibi.. bu sartlari Oturum Yasasinin 9. Maddesinin 2.Bendinin altinda sirali olan 9 Firka belirler.. diger sartlarida Linkten okursunuz..

Link: https://www.juraforum.de/gesetze/aufenthg/9-niederlassungserlaubnis

– tabi bu esiniz almanda olsa, türkte olsa sinirsiz vize öncesinde Integrasyon kurslarina katilip basarili olmaniz zaten temel sartlardan biri –

Ngatisvike kuhugari hweGerman:

Kodzero yekuzvigadzirisa inodzorwa muuzhinji nezvinyorwa 8, 9 uye 10 zveCitizenship Act. Saizvozvo, Chinyorwa 8 chinogadzirisa kodzero dzese, Chitsauko 9 chinogadzirisa kodzero dzeavo vakaroora mukadzi wechiGerman uye Chinyorwa 10 chinogadzirisa kodzero dzevatorwa vasara, kureva kuti, avo vasina kuroora kana vanosara kuGerman neimwe nzira. .

.. Naizvozvo, Zvinyorwa 8 ne9 zvinodzora kodzero dzeavo vakatorwa. Izvi zvinyorwa zvakare hazvinyori chero chinhu chakanangana negore. Asi mukuita iwe wakaroora mukadzi wechiGerman uye wakauya kuGerman pakupera kwegore 5. Une mvumo yekunyorera kuva mugari weGerman kana ukazadzisa mimwe mitezo. mamwe mamiriro, sekuziva chiGerman, kutora muyedzo wehugari hwemo, kuva neruzivo rwekutanga nezveGerman, kusagamuchira rubatsiro rwemagariro nevamwe .. Ndiri kuwedzera zvinongedzo zviri muzvinyorwa izvi kune zvinotevera ..

Chisungo 8 Batanidza: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,8
    Chisungo 9 Batanidza: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,9

Iko kunyorera maererano nezvenguva iri pane iyi Link: https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/31eb02.shtml

Chinyorwa 10 chinodzora kodzero yekuwana chizvarwa cheGerman kuvagari veTurkey Saizvozvo, imwe yemamiriro acho ndeyekugara kuGerman kwemakore masere uye kuzadzikisa mamwe mamiriro anozadziswa neavo vakaroora kune akaroora kana kuroorwa pamusoro .. ini ndinowedzera chinongedzo pazasi pemutemo uyu ..

Chisungo 10 Batanidza: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,10

Uye zvakare, iwe unogona kuwana ese Residence Mitemo pane iyi Link:

https://www.jusline.de/Aufenthaltsgesetz_%28AufenthG%29_Langversion

Mitemo ine chekuita nekuva mugari iri zvakare pane iyi batanidzo:

https://www.gesetze-im-internet.de/rustag/BJNR005830913

unogona kuwana.

Kana iwe uine chero mibvunzo, unogona kuvabvunza pano. Ndinovimba zvakabatsira shamwari dzaida musoro wenyaya ..

EL-Turco
    Mutori wechikamu

komborera maoko ako ..

Baybars
    Mutori wechikamu

komborera maoko ako ..

Ndatenda, ndinovimba kuti ini handitaure mamiriro ezvinhu nenzira isiri iyo .. saka ndakapa zvinongedzo zvemazera .. vanoda kutarisa kubva ipapo kuti vasimbiswe zvechokwadi ..

tugce_doerj ndiye
    Mutori wechikamu

akanaka kwazvo baybars hutano kune ruoko rwako. Zvakanaka mubvunzo wangu ndewekuti, izvi zvinoshanda zvakafanana kumatunhu ese here? Nekuti pane mugari wemuGerman munzvimbo yangu yekugara uye akagara pano kwemakore masere uye aifanira kubhadhara mutero mumakore mashanu. mukadzi akazova mugari wemuGerman mushure mekuita izvi. mukadzi akauya achibva kuVietnam, kwete Turk. pamwe kushanda kwakasiyana kwavari?

fuk_xnumx
    Mutori wechikamu

Tugce, pandakaverenga sarudzo, ndinofunga inofanirwa kunge yakafanana pese pese, mumwe munhu akaroora mugari wemuGerman anofanirwa kugara kuGerman kwemakore matatu uye anofanira kunge akaroora mugari wemuGerman mumakore maviri, zvachose, mushure memakore mashanu, iyo kodzero yekuva chizvarwa cheGerman kunozvarwa. https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/31eb02.shtml  Inotaura zvakafanana nezvandinotaura.Uye mutemo wemakore masere unoshanda kune vagari veTurkey.

Baybars
    Mutori wechikamu

akanaka kwazvo baybars hutano kune ruoko rwako. Zvakanaka mubvunzo wangu ndewekuti, izvi zvinoshanda zvakafanana kumatunhu ese here? Nekuti pane mugari wemuGerman munzvimbo yangu yekugara uye akagara pano kwemakore masere uye aifanira kubhadhara mutero mumakore mashanu. mukadzi akazova mugari wemuGerman mushure mekuita izvi. mukadzi akauya achibva kuVietnam, kwete Turk. pamwe kushanda kwakasiyana kwavari?

Kazhinji, zvakafanana kune vese vatorwa mutemo wehugari, wakanyorwa pamusoro kumusoro .. Iyi yemakore mashanu-mutero wekubhadhara mutero hausati wave mugari wemo, unoenda mu niederlassungserlaubnis .. Zvinyorwa 5 kusvika ku8 zvinodzora kodzero dzehugari hwevaGerman. Iko hakuna kutaurwa nezvebasa rake gore rino futi. Chiitiko chemakore masere chakapasiswawo muchinyorwa chegumi ..
    – simdi sene gecmeyince esi alman olanlarin vatandaslik haklari nasil oluyor oda uygulamada fark ediyor buna iliskin bir örnegide iste düsseldorf belediyesinden verdim.. belediyenin resmi sayfasinda 5 seneden bahsediyor..

tugce_doerj ndiye
    Mutori wechikamu

Sezvo asina kupa makore mukutora, zvinogona kunge zvakasiyana kwese kwese. Mukadzi pano akandiudza nezve 8 makore. uye makore mashanu mutero.

ben aile birlesimi icin 3 sene vize aldim. baska yerlerde degisiyor bu sureler alman vatandasinin esi icin. heryerde farkli anlamadim gitti yani. bir devlet var bu devletin icinde herkes kafasina gore tutturmus bir duzen gidiyor. kimse kimseye net bir cevap veremiyor cunku bir eyaletin kanunu obur eyalette tutmuyor.  :police:

Baybars
    Mutori wechikamu

Sezvo asina kupa makore mukutora, zvinogona kunge zvakasiyana kwese kwese. Mukadzi pano akandiudza nezve 8 makore. uye makore mashanu mutero.

ben aile birlesimi icin 3 sene vize aldim. baska yerlerde degisiyor bu sureler alman vatandasinin esi icin. heryerde farkli anlamadim gitti yani. bir devlet var bu devletin icinde herkes kafasina gore tutturmus bir duzen gidiyor. kimse kimseye net bir cevap veremiyor cunku bir eyaletin kanunu obur eyalette tutmuyor.  :police:

aiwa, tarisa, haisipo, izvozvi mitemo haina kusiyana nedunhu nenyika, pane misiyano muzvinhu zvidiki, pane misiyano mumatunhu anozvinetsa .. nekuti zvinhu zvakaita sekodzero dzekugara nekuva mugari zvine chekuita neGerman rese. .. hapana misiyano yepamutemo muzvinhu zvikuru zvakadaro .. mutemo wekugara mutemo mumwe chete wehugari ..

Zvino, wataura chokwadi, iwe unoti pane muenzaniso pamberi pangu hongu .. chete kodzero dzekuva mugari wemunhu akaroora mukadzi wechiGerman uyu anga achangoburitswa muna 2005 .. Pamwe munhu wawakataura akapfuudza kuGerman. ugari munguva yakapfuura Izvi zvakatonyorwa zvakajeka muChitsauko 10, Chitsauko 8 chinoti munhu anozadzisa zvinodikanwa zveZvinyorwa 9 ne9 ane mvumo yekupfuudza ugari hweGerman .. Zvakanyorwa papeji resaiti yepamutemo mu Dusseldorf.

tugce_doerj ndiye
    Mutori wechikamu

hee tabi o kadin baya bir yasi vardi sanirim 2005den once aldi vizeyi bak onu sormadim kadina. o zaman normal boyle olmasi. okey:)

Baybars
    Mutori wechikamu

hee tabi o kadin baya bir yasi vardi sanirim 2005den once aldi vizeyi bak onu sormadim kadina. o zaman normal boyle olmasi. okey:)

Tarisa izvozvi, ichi chinyorwa kubva kuMunich; Kune avo vakatora basa, ivo vachapihwa zvirinyore mune iyo nguva yenguva yakanyorwa zvakajeka;

Kufa Ermessenseinbürgerung (§§ 8, 9 StAG)
    Die Ermessenseinbürgerung gilt für bestimmte Ausländergruppen wie zB Ehegatten von
    Deutschen, anerkannte Flüchtlinge, ehemalige deutsche Staatsangehörige nezvimwe, kufa unter
    erleichterten Voraussetzungen (= Kürzeren Aufenthaltszeiten) eingeburgert werden können.
    Für Ehegatten von Deutschen gilt in der Regel eine Wartezeit von drei, für aners
    Flüchtling von sechs Jahren. 
    https://www.auslaenderbeirat-muenchen.de/publi/staatsang.pdf

Dortmund, Bochum anotaura chinhu chimwe chete pamapeji enzvimbo idzodzo .. ini handisi kuzviwedzera nekuda kweiyi yakapfava kuitira kuti nyaya irege kureba pakupera kwegore ..

tugce_doerj ndiye
    Mutori wechikamu

anladım. zaten bızım daha kac sene var o ıslere bakmaya o zamana kadar 50 kere daha degısır  :haha:

Baybars
    Mutori wechikamu

anladım. zaten bızım daha kac sene var o ıslere bakmaya o zamana kadar 50 kere daha degısır  :haha:

`

Iwe une chero chinangwa chekuve mugari weGerman?

EL-Turco
    Mutori wechikamu

Ndinofunga kuti kuva mugari wemuGermany hakuchina kunaka sezvazvaimboita.
    —en cok hesaplanmasi gereken trde calismsligi olan bir kimsenin alman vatandasi olunca ssk-bagkur süeleri ölüyor.eh millet trdeki emeklilik yasina mezarda emeklilik diyorlardi burdakilerden haberleri yoktu burda mezarda bile degil ancak kemik kuruyunca(trnin yas ortalamasi hakkinda ufak bir bilgisi olan bana hak verecektir!biz almanlar gibi 85-90 yasayamiyoruzki….
    Wati 'oma' kune mukadzi ane makore makumi matanhatu nemashanu?
    –2.trde mülk edinme hakki 8bundan 5 sene öncesine kadar yanilmiyorsam trde yabanci mülk edinemiyordu ev satislari durmustu-belkide yeni yasa cikmistir pek haberim yok.
    –bu dünyanin birde öbür tarafi var.insan dogdugu yerde gömülmek istiyor(en azindan ben)
    –4 tane alman paßimda olsa benim Türk oldugum bin kilometreden belli paßa ihtiyacim yok…
    –trnin gidisati hic fena degil kismet olursa yas 50-60 oldugunda bi yazlik trde ömür gecirmek hic fena olmaz..bi dahami gelecez dünyaya anasini satayim…
    ipfungwa yangu.

Baybars
    Mutori wechikamu

Ndinofunga kuti kuva mugari wemuGermany hakuchina kunaka sezvazvaimboita.
    —en cok hesaplanmasi gereken trde calismsligi olan bir kimsenin alman vatandasi olunca ssk-bagkur süeleri ölüyor.eh millet trdeki emeklilik yasina mezarda emeklilik diyorlardi burdakilerden haberleri yoktu burda mezarda bile degil ancak kemik kuruyunca(trnin yas ortalamasi hakkinda ufak bir bilgisi olan bana hak verecektir!biz almanlar gibi 85-90 yasayamiyoruzki….
    Wati 'oma' kune mukadzi ane makore makumi matanhatu nemashanu?
    –2.trde mülk edinme hakki 8bundan 5 sene öncesine kadar yanilmiyorsam trde yabanci mülk edinemiyordu ev satislari durmustu-belkide yeni yasa cikmistir pek haberim yok.
    –bu dünyanin birde öbür tarafi var.insan dogdugu yerde gömülmek istiyor(en azindan ben)
    –4 tane alman paßimda olsa benim Türk oldugum bin kilometreden belli paßa ihtiyacim yok…
    –trnin gidisati hic fena degil kismet olursa yas 50-60 oldugunda bi yazlik trde ömür gecirmek hic fena olmaz..bi dahami gelecez dünyaya anasini satayim…
    ipfungwa yangu.

– bu SSK sürelerinin ölmesii isi kesin mi? örnegin benim bir yakinim avukat, bana demistiki almanyada calistigin zamanlari türkiyede sayabiliyorsun demisti.. buna göre süreleri öldürdükleri keisn mi?
    – bu yabancilarin mal edinme haklair türkiyede yoktu yakin zamana kadar söyledigin gibi, ama iste bu ab uyum yasalari cercevesinde, bunu degistirdiler.. bir sirket üzerindne sahip olabilir gii yaptilar.. simdi onuda degistirecekelrdi ne yaptilar bilmiyorum ama, direk sirket aracilgii olmadan da mal edinme hakki taniyacaklardi tabi ne alemde haftada bir yasa degisiyor Türkiyede..

– bahsettigin gibi bu dünyanin öbür tarafida var, ama birde su acidan düsünmek lazim kendi vataninda gömülmemis bircok Sahabe ve Akinci mezari var dünyada.. hatta avrupanin iclerinde almanyanin ortalrinda bile akinci mezarlari oldgunu bir ara okumustum.. tabi biz ne sahabe nede akinciiyiz ama :)

. Kunze kwemamiriro ekumavirira awataura, iniwo ndinofunga nezvazvo. Kugadzira nzvimbo yekutambira.Kuti vakwanise kuvhota.. Chokwadi, tinoungana pasi pemba imwe muGermany.Zvingava zvine musoro sei kuti isu tiite mabasa, asi..Zviri nani, izvo 500.000 maArmenians muFrance aigona kuwana Sarkozy ita, vanopfuura mamirioni maviri veTurks vanogara muGermany vanofanirwa kuve neparamende yeGerman iite.Nzira yekuita izvi, hongu, yekutanga kuburikidza neKuvhota Kunogona.

Zvechokwadi, isu takarurama uye tasara pakati pedu. Alawite iSunni, kwete yechitendero. munharaunda kana kwete .. kunze kweizvozvo, kukwanisa kutora chiito chekubatana nokuti isu takaparadzaniswa negodo redu pachedu ndiro rimwe rematambudziko makuru atinofanira kukunda. kufunga nezvezvido zveTurkey nenyika. Kana ongororo yakaitwa nhasi. Kuti Turkey ipinde muEuropean Union .. Ndinofungidzira kuti vazhinji veTurkey muEurope havazovhota.

fuk_xnumx
    Mutori wechikamu

mukoma mataura chokwadi kubva pekutanga kusvika pekupedzisira a new regulation yakauya sekusvika nguva dze ssk but handizive zviri mumutemo chaiwo uye handizvifunge zvakadaro. 23 years old.Ini handina insurance muTurkey.Ini handina kubhadhara premium kana zuva rimwe chete,saka pakanga pasina basa reinsured nekuti hwaive hupenyu hweyunivhesiti,ndisati ndapedza chikoro zvakadaro.takabva tagara hedu mu. germany ikozvino ndirikubvunza kuti sei ndisingatore chizvarwa cheGerman.zvangu zvakanaka hazvisi zvekubatwa semutorwa kupfuura kodzero yangu yekuvhota uye kusabatwa semutorwa.Kune vagari veTurkey vazhinji vanochengetwa Bulgarian muganhu kuyambuka. Kana iri kodzero yekuwana chizvarwa cheTurkey, pane kare hurongwa hunonzi blue card application, sezvo isu tose tine vagari veTurkey kare, isu tose tinoziva zvakawanda kana zvishoma kuti chii, chinofanira kushandiswa sei, uye ipapo. Mitemo mitsva yakadzikwa mublue kadhi zvakare, yese kunze kwekuvhota muTurkey kana yatanga kushanda.Vanozokwanisa kuita mafambisirwo akaita sekutenga midziyo nekutenga zvinhu zvatoitwa nekadhi reblue.Kana mutemo uyu wawedzerwa, unenge uchishanda uye uchapihwa kuvagari vekuGerman vanobva kuTurkey seimwe nzira. Ini ndiri pabapiro renyu, mugari wese weTurkey anofanira kuva mugari weGermany .. uye kunyange kana tikadzokera kuTurkey pazera remakore makumi matanhatu, vazhinji vevanhu vakauya kumakore 60. anofunga kuti nei tisingafaniri kugara mukati. turkey, vangani zviuru zveGerman vanogara muTurkey, alanya, ivo vagari veTurkey, ndinofunga kuti vagari vekuGermany chinhu chinobatsira kwatiri munzira dzese.

– bu SSK sürelerinin ölmesii isi kesin mi? örnegin benim bir yakinim avukat, bana demistiki Almanya'da calistigin zamanlari Türkiyede sayabiliyorsun demisti.. buna göre süreleri öldürdükleri keisn mi?
    – bu yabancilarin mal edinme haklair Türkiyede yoktu yakin zamana kadar söyledigin gibi, ama iste bu ab uyum yasalari cercevesinde, bunu degistirdiler.. bir sirket üzerindne sahip olabilir gii yaptilar.. simdi onuda degistirecekelrdi ne yaptilar bilmiyorum ama, direk sirket aracilgii olmadan da mal edinme hakki taniyacaklardi tabi ne alemde haftada bir yasa degisiyor Türkiyede..

– bahsettigin gibi bu dünyanin öbür tarafida var, ama birde su acidan düsünmek lazim kendi vataninda gömülmemis bircok Sahabe ve Akinci mezari var dünyada.. hatta avrupanin iclerinde Almanya'nın ortalrinda bile akinci mezarlari oldgunu bir ara okumustum.. tabi biz ne sahabe nede akinciiyiz ama :)

. Kunze kwemamiriro ekumavirira awataura, iniwo ndinofunga nezvazvo.. Kana vaTurkey vanogara muGermany vachizogara muGermany kwenguva yakareba, vose vanofanira kupfuurira kuhugari hweGermany .. Mukutaura kwekunaka kana kuoma. Kugadzira nzvimbo yekutandarira.Kune mukana wekuvhota.. hongu, denga redu Zvingave zvechokwadi sei kwatiri kuungana pasi pedenga uye kuita mabasa eLobbying muGermany, asi ... zvirinani, chii 500.000 Armenians muFrance kuwana Sarkozy kuti aite, vanopfuura mamiriyoni maviri eTurks vanogara muGermany vanofanira kuita kuti paramende yeGermany iite.

Zvechokwadi, isu takarurama uye tasara pakati pedu. Alawite iSunni, kwete yechitendero. munharaunda kana kwete .. kunze kweizvozvo, kukwanisa kutora chiito chekubatana nokuti isu takaparadzaniswa negodo redu pachedu ndiro rimwe rematambudziko makuru atinofanira kukunda. kufunga nezvezvido zveTurkey nenyika. Kana ongororo yakaitwa nhasi. Kuti Turkey ipinde muEuropean Union .. Ndinofungidzira kuti vazhinji veTurkey muEurope havazovhota.

EL-Turco
    Mutori wechikamu

ndiudze ndipindure

–benim trde 3500 güne yakin sigortam ve arti askerligim var!alman vatandasligina gectigimde bunlar ölüyor.ama Almanya'daki calismalrim trden emekli olmak istedigimde ekleniyor.emekli yasi trde cok uygun.dedigim gibi Almanya'da ömür ortalamasi erkek %77 kadin %82.trde %60-65 arasinda dolaniyor.eh bende Türkoglu Türk olduguma göre ve irsi sebeplerden dolayi 80-90 görecegime pek inanmiyorum…
    –ne zamanki cifte vatandaslik yasasi diger AB ülke vatandaslarina uygulandigi gibi biz Türklere de sinirsiz(su anda 18-23 )olur o zaman vatandasliga gecerim.gerekirse bulgar sinirinda 10 saat beklerim Türklügümden gecmem…vatandasligin siniri olmaz 10 sene 15 seneyle ölcülemez.ya osundur ya degil.isin garibi ismi mcallister olan siyasetci bu konuyla ilgilenen kendisi cifte vatandas olmasina ragmen cifte vatandaslik konusuna olumsuz bakar ama kaymagini yer…
    –dedigin gibi ne sahabe ne akinciym mümkünse mezarim Trde olsun(esim alman oldugu halde bunu söylüyorum!!!)
    –bizim en iyi becerdigimiz sey hicbirseyi basladigimiz gibi bitirememizdir!proj coktur bitis yoktur bizde.onun icin biz lobicilk kavrami cok uza.buyur gecen sene bremende türk partisi kuruldu gecen ay cduya gecis yapti baskani ve yardimcisi..hangi siyasetten bahsediyoruz…
    –kimse alinmasin ama icimizde bu kürt vatandaslarin problemleri oldugu sürece bizde kavga bitmez(ayni bayrak altinda yasamayi hazmedemeyenler var maalesef….neyse bu baska tartisma konusu bu konuda yorum olmasin lütfen yoksa konu karisir
    –ufukcugum ben kendim alanyada 15-16 sene yasadim ben apartmandaki sag komsum almandi mesela.ondandir demem 50 oldugunda yas bende kacarim diye :-)tabii önce aldigim evinborcunu  bitirmem lazim :-)

Ratidza mhinduro gumi neshanu - 15 kusvika 1 (15 yakazara)
  • Kuti upindure kuchinyorwa ichi Unofanira kupinda.