Vizë studentore në Gjermani

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    I no_exa
    pjesëmarrës

    Së pari, përshëndetje të gjithëve. Kam shkuar në intervistë për vizë më 30.09.2010 në 07.15.
    Unë përgatita të gjitha dokumentet
    (pranimi në shkollë, certifikata e regjistrimit të kursit…..)
    Kursi im i gjuhës do të fillojë më 25 tetor 2010. Nuk dua të humbas kursin e gjuhës. Unë thirra konsullatën dhe nuk mora asnjë informacion në lidhje me situatën. A do të ishte një minus për mua të telefonoja dhe të merrja informacion? A duhet të dërgoj një e-mail në konsullatë më 19 tetor 2010, duke deklaruar që kursi im do të fillojë dhe dua të marr vizën?

    Faleminderit paraprakisht për komentet tuaja.

    I no_exa
    pjesëmarrës

    Ekziston një gjë që harrova për shtesën time. Kam harruar të jap dokumentin që paratë 2-mujore janë paguar për kursin me shumë shpërqendrim. A është në rregull ta japësh më vonë?

    sevgikız
    pjesëmarrës

    A keni një provë pse keni nevojë për një kurs gjuhe në Gjermani? (Një letër në lidhje me detyrimin nga vendi i punës, një dokument nga shkolla që ju nevojitet për shkollimin tuaj? Nëse ka, a e dhatë? Unë mendoj se nuk mund të bëni pyetje në lidhje me vizën tuaj para 4 muajsh.

    I no_exa
    pjesëmarrës

    Kam parë gjermanisht në shkollë, për 3 vjet më është përkthyer dhe marrë dokumenti i tij. Meqenëse kursi im i gjuhës nuk është i mjaftueshëm, unë do të shkoj, nuk do të ishte e çuditshme ta përmendja këtë përsëri?

    I no_exa
    pjesëmarrës

    A nuk ka njeri që të ndihmojë? lart

    sevgikız
    pjesëmarrës

    Unë thashë që është e vështirë të marrësh vizë për shkak të kursit të gjuhës. A doni një dokument që tregon se është e detyrueshme të bëni një kurs gjuhe në Gjermani. Përndryshe, refuzimi për të refuzuar me arsyetimin se ai mund të mësojë gjermanisht në vendin e tij do të jetë i lartë. sepse ata mendojnë se qëllimi juaj nuk është të mësoni gjuhën por të vendoseni në Gjermani. Sigurisht, nuk ka asgjë sepse ata do të refuzojnë, shpresoj të shkoni

    I no_exa
    pjesëmarrës

    Një mik tjetër i imi shkoi atje vitin e kaluar. Ata e duan këtë si një dokument të nevojshëm gjithsesi. A është në rregull të më dërgoni një email?

    sevgikız
    pjesëmarrës

    Nuk e di. Ata telefonojnë dhe pyesin para 4 muajsh. Nuk mendoj se do të ishte problem, ata nuk përgjigjen më së shumti.

    cciwann
    pjesëmarrës

    E rëndësishme është dokumenti që ju keni qenë të pranuar në universitetin në Gjermani, përveç këtij, natyrisht dokumenti i regjistrimit të kursit dhe letra tjetër e kërkuar e garancisë, sigurimi apo diçka tjetër. Nuk do të dëshpërohesha, por u refuzova edhe pse gjithçka ishte në rregull. Si arsye, ata më treguan diçka qesharake që edhe babai im jetonte atje, pasi unë shkova të jetoja pranë tij, jo për shkollë. Unë e kam marrë këtë informacion nga awukatt, isha i uritur në Gjermani, dhe nëse thatë se çfarë do të bësh pas mbarimit të shkollës në takimin tënd, nëse nuk do të kishe një cewap të caktuar ose nëse the se mendoj të qëndroj në Gjermani, ata të kenë një cewap negativ.

    cciwann
    pjesëmarrës

    Përveç kësaj, nuk ka asnjë shans për të marrë informacion në lidhje me wiz përmes postës elektronike ose telefonit. Me sa di unë, nëse dokumenti juaj mungon, ata e duan atë.

    I no_exa
    pjesëmarrës

    Ndonjë nga të afërmit e mi nuk është atje. Çfarë do të bëj ndërsa mbaron shkollën, bëre një pyetje, tha Turqia gjithashtu çalışıcam.

    cciwann
    pjesëmarrës

    Duke thënë “mirë bëre, unë do të punoj në Turqi”, shqetësimi kryesor i tyre është që askush të mos vijë më në Gjermani. Për krizën ekonomike po mundohen t'ua hedhin fajin të huajve që jetojnë këtu, këto po futen në mendjen e njerëzve si një politikë e vetëdijshme shtetërore, gjithçka që mund të them është fat dhe nëse e merrni përgjigjen, a mund ta ndani këtu?

    I no_exa
    pjesëmarrës

    Miq, më lejoni t'ju shpjegoj situatën aktuale. Unë kisha një shok që kishte vizë studentore, ndaj mora këshilla prej tij dhe kërkova degën e të huajve. Ata thanë gjithashtu se procesi ka përfunduar dhe është kërkuar vendimi. Ata deklaruan se ishte. Pastaj pyesni. Telefonova dhe shpjegova ngjarjen, thashë se po fillon kursi, nuk pres që të zgjasë më shumë në shkollë, gruaja tha çfarë të bëjmë nëse fillon kursi, thashë në rregull dhe e mbylla telefonin. Një javë më vonë telefonova sërish personin e dytë dhe gruaja më kërkoi numrin tim të ndjekjes dhe më tha se nuk kishte përgjigje nga Gjermania. Unë i thashë: "Çfarë është puna, na thanë këtë dhe atë, ju nuk telefonuat." tha ne rregull dhe e mbylli telefonin. Mirëpo, shoku shkoi dhe foli ballë për ballë në degën e të huajve. As kjo shoqja nuk më ka tundur kurrë, kështu që nuk di çfarë të bëj. Fëmija që mori vizën që unë rekomandova e mori vizën në 2 ditë.

    I no_exa
    pjesëmarrës

    Kam harruar të shkruaj, personi që ka marrë vizën ka aplikuar nga Ankaraja.

    cciwann
    pjesëmarrës

    Miku im, telefonova dhe pyeta sa herë, por më thanë se nuk do të më jepnin asnjë informacion. Kur pyeta nga këtu, Gjermania, si ju, më thoshin si ne i dërguam lajmet, por në Turqi gjithmonë thoshin se edhe nëse nuk kishim informacion, nuk do të jepnim asnjë informacion. Do ta kuptoni, do prisni kur ta dërgojnë. Dita kur mora përgjigjen e refuzimit ishte dita e parë e shkollës.Djemtë më mbajtën në pritje për një muaj e gjysmë dhe më dërguan përgjigjen e refuzimit në ditën e parë të shkollës. Shpresoj të mos ju ndodhë

    I no_exa
    pjesëmarrës

    Le të shohim. Pse u refuzuat?

Duke shfaqur 15 përgjigje - 1 deri në 15 (15 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.