A kërkohet një bashkëshort i një shtetasi gjerman për pagë?

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    muratnadj të
    pjesëmarrës

    Miq, a doni organ pagë nga një grua qytetare gjermane?

    muratnadj të
    pjesëmarrës

    Askush të përgjigjet, djema?

    volkanxnumx
    pjesëmarrës

    Paga e pagave nuk kërkohet nga bashkëshortët që janë shtetas gjermanë.

    muratnadj të
    pjesëmarrës

    Jam i sigurt, vëlla, a keni qenë dëshmitar i një situate të tillë?

    volkanxnumx
    pjesëmarrës

    Përgjigja ime ishte në të vërtetë shumë e qartë.
    Po shtoj dy burime në turqisht dhe gjermanisht.
    si. Në këtë mënyrë, shpresoj që të mos keni një pyetje në mendjen tuaj.
    Burimi gjerman. https://www.bamf.de/DE/Themen/MigrationAufenthalt/ZuwandererDrittstaaten/Familie/NachzugZuDeutschen/nachzug-zu-deutschen-node.html
    Burimi turk
    https://legal-migration.de/html/content/alman_vatandalarnn_eleri283.html

    Kështu thotë….

    * Nëse jeni i martuar me një shtetas gjerman, mund të merrni një vizë dhe leje qëndrimi edhe nëse nuk keni të ardhura të mjaftueshme. Sipas ligjit, nëse jeni i martuar me një shtetas gjerman, ju keni të drejtë të merrni vizë, edhe nëse merrni ndihmë sociale ("Sozialhilfe" / "Harz-IV-Leistungen").
    Sidoqoftë, në praktikë, ndërsa zyra e të huajve miraton vizën, ajo siguron lehtësi, duke marrë parasysh që personi ka të ardhura për të siguruar jetesën e tij. Për këtë arsye, ne këshillojmë njerëzit të kontaktojnë zyrën e të huajve para se të aplikojnë për vizë dhe të zbulojnë se çfarë u nevojiten për të marrë vizën pa ndonjë problem.

    Përvoja dhe komenti im: Edhe ju do ta përjetoni këtë pasi të vini në Gjermani. Në Gjermani, dokumentet në përgjithësi kryhen përmes komenteve dhe iniciativave personale të nëpunësve civilë. Me pak fjalë, nëse oficeri në zyrën e të huajve ku ka aplikuar bashkëshorti juaj dëshiron të ndihmojë, ai/ajo nuk kërkon ndonjë kërkesë pune dhe do të miratojë vizën tuaj. Nëse ai ndeshet me një oficer të papëlqyeshëm dhe i përkeqëson gjërat, ajo që duhet të bëni është t'i tregoni ligjin dhe t'i thoni se nuk jeni i detyruar të tregoni të ardhurat sepse bashkëshorti juaj është shtetas gjerman dhe t'i kujtoni atij se duhet të miratojë vizën. pa asnjë vështirësi. Nëse oficeri e refuzon këtë, problemi juaj ndoshta do të zgjidhet me një peticion të shkruar në zyrën e të huajve përmes një avokati...
    Më lejoni t'ju them për përvojën time të vizës. Edhe pse gruaja ime është një shtetase gjermane, ajo na kërkoi një kontratë pagash dhe qiraje.
    Ne thamë që nuk kemi nevojë t’i paraqisim këto dokumente sipas ligjit, oficeri është po, unë e di që keni të drejtë, por nëse e bëni këtë, procesi juaj do të shpejtojë dhe do të merrni rezultate të shpejta. doli brenda një kohe shumë të shkurtër. Nëse ai nuk do t'i jepte atë që dëshironte, ai do të largohej, por mbase do të kishim pritur 3 mbase 4 muaj, por ka një gjë që është e sigurt nëse aplikanti është një grua me nënshtetësi gjermane;

    Nëse bashkëshortët nuk dyshohen për martesë të rreme ose një precedent penal, ata duhet ta japin atë vizë herët a vonë !!!

    E zgjasja pak dhe shpresoj se më ndihmoi. Ju uroj suksese në procesin e vizave.

    nsyyn
    pjesëmarrës

    Jam i sigurt, vëlla, a keni qenë dëshmitar i një situate të tillë?

    Gruaja gjermane dëshiron shtetin e Bayern Payroll. Kanë kaluar një muaj dhe viza ime doli në 21 ditë. Por gruaja ime posaçërisht i kërkoi oficerit që t'i thoshte gruas time që nuk duhet ta duash atë me ligj dhe ne vetëm duam që zyrtari me procedurë.

    muratnadj të
    pjesëmarrës

    Faleminderit shumë, faleminderit për ndihmën tuaj, faleminderit në rregull :)

    Relaksohu i padëshiruar

    yenicerixnumx
    pjesëmarrës

    Përgjigja ime ishte në të vërtetë shumë e qartë.
    Po shtoj dy burime në turqisht dhe gjermanisht.
    si. Në këtë mënyrë, shpresoj që të mos keni një pyetje në mendjen tuaj.
    Burimi gjerman. https://www.bamf.de/DE/Themen/MigrationAufenthalt/ZuwandererDrittstaaten/Familie/NachzugZuDeutschen/nachzug-zu-deutschen-node.html
    Burimi turk
    https://legal-migration.de/html/content/alman_vatandalarnn_eleri283.html

    Kështu thotë….

    * Nëse jeni i martuar me një shtetas gjerman, mund të merrni një vizë dhe leje qëndrimi edhe nëse nuk keni të ardhura të mjaftueshme. Sipas ligjit, nëse jeni i martuar me një shtetas gjerman, ju keni të drejtë të merrni vizë, edhe nëse merrni ndihmë sociale ("Sozialhilfe" / "Harz-IV-Leistungen").
    Sidoqoftë, në praktikë, ndërsa zyra e të huajve miraton vizën, ajo siguron lehtësi, duke marrë parasysh që personi ka të ardhura për të siguruar jetesën e tij. Për këtë arsye, ne këshillojmë njerëzit të kontaktojnë zyrën e të huajve para se të aplikojnë për vizë dhe të zbulojnë se çfarë u nevojiten për të marrë vizën pa ndonjë problem.

    Përvoja dhe komenti im: Edhe ju do ta përjetoni këtë pasi të vini në Gjermani. Në Gjermani, dokumentet në përgjithësi kryhen përmes komenteve dhe iniciativave personale të nëpunësve civilë. Me pak fjalë, nëse oficeri në zyrën e të huajve ku ka aplikuar bashkëshorti juaj dëshiron të ndihmojë, ai/ajo nuk kërkon ndonjë kërkesë pune dhe do të miratojë vizën tuaj. Nëse ai ndeshet me një oficer të papëlqyeshëm dhe i përkeqëson gjërat, ajo që duhet të bëni është t'i tregoni ligjin dhe t'i thoni se nuk jeni i detyruar të tregoni të ardhurat sepse bashkëshorti juaj është shtetas gjerman dhe t'i kujtoni atij se duhet të miratojë vizën. pa asnjë vështirësi. Nëse oficeri e refuzon këtë, problemi juaj ndoshta do të zgjidhet me një peticion të shkruar në zyrën e të huajve përmes një avokati...
    Më lejoni t'ju them për përvojën time të vizës. Edhe pse gruaja ime është një shtetase gjermane, ajo na kërkoi një kontratë pagash dhe qiraje.
    Ne thamë që nuk kemi nevojë t’i paraqisim këto dokumente sipas ligjit, oficeri është po, unë e di që keni të drejtë, por nëse e bëni këtë, procesi juaj do të shpejtojë dhe do të merrni rezultate të shpejta. doli brenda një kohe shumë të shkurtër. Nëse ai nuk do t'i jepte atë që dëshironte, ai do të largohej, por mbase do të kishim pritur 3 mbase 4 muaj, por ka një gjë që është e sigurt nëse aplikanti është një grua me nënshtetësi gjermane;

    Nëse bashkëshortët nuk dyshohen për martesë të rreme ose një precedent penal, ata duhet ta japin atë vizë herët a vonë !!!

    E zgjasja pak dhe shpresoj se më ndihmoi. Ju uroj suksese në procesin e vizave.

    Pavarësisht se sa e qartë dëshiron oficeri, për fat të keq duhet ta marrësh atë. Sigurisht, ju mund të thoni që ne nuk e japim këtë të drejtë, por viza juaj për busefer mund të zgjatet.

    Nëse do të martoheni dhe do të vendoseni këtu, edhe nëse jeni në ujë ose në problem, shteti është në kokën e saj, nuk është një barrë për ne. Në këtë, ata do të shikojnë situatën

Duke shfaqur 8 përgjigje - 1 deri në 8 (8 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.