shko si i diplomuar në universitet .. disa pyetje ..

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    luftë
    pjesëmarrës

    Përshëndetje të gjithëve. 2 vjet menaxhim hotelierie me gradë të asociuar dhe kam vazhduar dhe përfunduar për 4 vjet: (i diplomuar në biznes). I afërmi im ka një restorant në Gjermani dhe dëshiron të marrë këtu si menaxher restoranti ose menaxher biznesi. Pyetja që dua të bëj është a mund të punoj në këtë fushë? departamentet ishin në biznesin e kërkimit. Dua të marr me vete gruan dhe fëmijën tim për të përmbushur të gjitha kushtet, 56000 euro në kontratën time, 56000 euro në vit? ? Dua të marrë gruan dhe fëmijën me mua gjatë rrugës. Llogaria jonë bankare me partnerin tim është e zakonshme. A ka ndonjë problem në biznes? Do të isha i lumtur nëse më ndriçoni për këtë temë. Faleminderit të gjithëve paraprakisht.

    luftë
    pjesëmarrës

    A ka dikush që të ndihmojë në lidhje me këto çështje?

    i pashpirt
    pjesëmarrës

    Përshëndetje, njerëzit nuk dinë shumë për këto çështje dhe askush nuk shkruan për të. Më lejoni të flas për ato që kam dëgjuar shumë, së pari, nëse një vend pune dëshiron të sjellë punëtorë jashtë vendit, dmth nga jashtë Evropës, nuk duhet të jetë në gjendje të gjejë dikë që ta bëjë këtë punë në Gjermani. Me fjalë të tjera, nëse nuk mund të gjesh punëtorë nga njerëz të papunë në Gjermani, nëse nuk i gjen nga vendet e BE-së, atëherë mund t'i sjellësh nga TR. Çdokush mund të bëjë pozicionin tuaj këtu. Unë nuk e di gramatikën tuaj. Ju duhet të keni një profesion të tillë, duhet të jeni dikush që nuk mund të gjendet në Gjermani, madje as në vendet e BE-së. Paga juaj do të jetë mjaft e mjaftueshme. Ndërsa ka shumë të papunë në Gjermani, mendoj se nuk lejon që punëtorët të sillen nga jashtë. Unë nuk do të doja të flas negativisht, por ky është mendimi im

    luftë
    pjesëmarrës

    Faleminderit që ju përgjigjët.Por, sipas këtij ligji të sapohapur të imigracionit, siç e përmendët edhe më parë, ata thanë se u kërkua së pari nga Evropa.Megjithatë, ky ligj ishte i pari që thirri nga Evropa sepse gjendja e thirrjes ishte hequr. Shpresoj kështu. Për përgjigjen tuaj: A ka ndonjë vend ku mund të marrim informacione rreth kësaj teme? Do të isha i lumtur nëse ata që e dinë.

    i pashpirt
    pjesëmarrës

    Personalisht, miqtë që dinë ku të marrin informacion nuk e dinë. Në fund të fundit, ju jeni të dyshimtë në familjen tuaj për ju në fillim që ju mendoni se jeni Zoti ju ndihmon të njihet gjendja turkiyenin

    sipërme Franconia
    pjesëmarrës

    i afërmi im ka një restorant në Gjermani
    pas kësaj fjalie nuk do të thotë shumë për mua.
    Nuk dua ta prish entuziazmin tuaj, por kushdo që jeton në Gjermani tani do të më meritojë. Fatkeqësisht, konceptet si të afërmit, xhaxhallarët, dajat, hallat nuk janë ende këtu. Sidomos siç jemi nga Turqia në JO shtesë! Lërini të jenë sa më të sigurtë sa dëshirojnë, hidhni larg ose të jenë njerëz shumë të mirë. Ose nëse nuk dëshironi kaq të pajisur, në sytë e dhjetë personave që do të stërviten në Turqi, olamamët endeshin një dreq të Gjermanisë, mendimet në nevojë për mua do të jenë një qenie njerëzore. 2 + 2 = 4.

    Deri në këtë kohë, unë nuk kam parë apo dëgjuar ata të lumtur dhe të suksesshëm që erdhën në Evropë duke u besuar të afërmve të tyre. Allshtë e gjitha një histori. Punëtorët vijnë në Gjermani, turistët vijnë, martohen por nuk vijnë në derën e të afërmve! Askush nuk erdhi në mbesën e faqosjes së bordit, i dashur im, unë nuk cikti ai u ul ai solli një nga Turqia këtu. Ata bëjnë prezantimet më të mëdha, përfitojnë nga mos njohja e gjuhës gjermane dhe nga mos njohja e ligjit, ata ju punojnë falas për para që askush në Gjermani nuk do të punojë dhe t'ju ofrojë si një favor. Do të të vjen keq. Njerëzit që kanë përvojë tek unë me përvojë dhe përvojë thoshin gjithmonë të njëjtën gjë. Të afërmit e mi nuk do ta bënin atë. Siç duket farefisi në Evropë thelbi i premtimit yapiyorlarmis me të vërtetë sapo mori këtu rrënjë familjeve në kërkimin e tyre për një njeri të vetëm me armë që ju erdhët nga Turqia, tashmë gjuha, mënyra, ju as nuk përshëndetni një ekuipazh të tillë injorant pas procedurës së mësimit në Gjermani.

    selamlar

    i pashpirt
    pjesëmarrës

    Yafes 100 de 100 katılıyorum artık görüştüğüm kimse yok arkadaş olarak yasadigik yerde tabiki hepsinden uzaklaştım almanyada. Insanları kucumsemem ama insana birsey katmaz burada doğan büyüyen cahil menfaatçi nankör kesim yeni gelenlerde uzak dursun Allah'a yakın bana uzak olsunlar…

    silverfish
    pjesëmarrës

    Përshëndetje të gjithëve. 2 vjet menaxhim hotelierie me gradë të asociuar dhe kam vazhduar dhe përfunduar për 4 vjet: (i diplomuar në biznes). I afërmi im ka një restorant në Gjermani dhe dëshiron të marrë këtu si menaxher restoranti ose menaxher biznesi. Pyetja që dua të bëj është a mund të punoj në këtë fushë? departamentet ishin në biznesin e kërkimit. Dua të marr me vete gruan dhe fëmijën tim për të përmbushur të gjitha kushtet, 56000 euro në kontratën time, 56000 euro në vit? ? Dua të marrë gruan dhe fëmijën me mua gjatë rrugës. Llogaria jonë bankare me partnerin tim është e zakonshme. A ka ndonjë problem në biznes? Do të isha i lumtur nëse më ndriçoni për këtë temë. Faleminderit të gjithëve paraprakisht.

    Më lejoni të ndaj atë që di për këtë temë. Nëse nuk keni një punë shumë specifike siç shkruajtën miqtë para se të dilte ky ligj i imigracionit, Shteti gjerman i dha përparësi Gjermanisë dhe vendeve të BE-së.
    Sipas ligjit të ri të imigracionit që doli këtë mars, kjo ngjarje u bë më e lehtë. Së pari, duhet të kontrolloni ekuivalentimin e diplomës tuaj në faqen e internetit të Anabin në Gjermani, a plotëson kjo punë në Gjermani diplomën tuaj? dhe do t'ua paraqisni atë autoriteteve gjermane. I afërmi juaj do t'ju dërgojë një ftesë për punë, ose ju do të merrni një vizë 700-mujore për kërkimin e punës. Sigurisht, mënyra se si autoritetet gjermane për të siguruar një nivel të caktuar duhet të dini aftësitë e gjuhës gjermane siç janë mjekët që punojnë në sektorin C6 istiyorlar.s do të duhet të vendosni për nivelin B6 të mësimeve të marra në Turqi isteyecektir.b ai shkon Unë nuk e marr vizën. Burri thotë a do të kërkosh një punë apo do të mësosh gjuhën.
    Nëse i afërmi juaj është personi im, kontrata ime e punëtorit, ju mund ta paraqisni atë dokument pranë autoriteteve zyrtare dhe të qëndroni atje. Pasardhja është e lehtë nëse keni një kartë blu, por nëse jeni një punëtor normal, mund t’ju ​​duhet pak kohë për t’i marrë ato.
    Ndoshta unë i kam shkruar këto çështje që mungojnë, por procedura e përgjithshme funksionon aq afër sa kam ndjekur.
    Po ashtu me përulësi ju rekomandoj që sado i fortë të jetë i afërmi juaj, ju do të shkoni në një kulturë tjetër, në një fe tjetër, në një gjuhë tjetër, në gjeografi. . Alwaysshtë gjithmonë mirë të jesh i kujdesshëm. Ishte që gjërat nuk shkuan ashtu siç dëshironit që një kthim i pavarur në Turqi të duhej të shkonte në një familje në këmbim.

    Nesibe e
    pjesëmarrës

    Përshëndetje! Pajtohem 100% me ato që thonë miqtë e tjerë në lidhje me marrëdhëniet e të afërmve. Pra, nëse doni të vini, duhet të vini me kabanin tuaj. Plus, çfarë kërkohet nga një vizë që kërkon punë për grupin tuaj profesional? Por llogaria e bllokuar është e vlefshme për të gjitha profesionet. Niveli i gjuhës ndryshon në varësi të grupeve të profesionit. Plus vendbanimi etj. Ka shumë procedura. Transaksione të tilla kanë në sanirim në Turqi gjithashtu firma këshilluese. Ju mund ta punoni procesin me një kompani të besueshme.

Duke shfaqur 8 përgjigje - 1 deri në 8 (8 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.