Përmbledhje e 5 viteve të fundit në Gjermani

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    sipërme Franconia
    pjesëmarrës

    Përshëndetni miq,
    Pas shumë kohësh, desha të hapja përsëri forumin. Unë fillova të vij në Gjermani nga ky forum në 2015 dhe të mbledh informacione rreth Gjermanisë.
    U martova në korrik 2015 dhe erdha në Gjermani në gusht. Unë nuk kam pasur ndonjë përgatitje për Gjermaninë, përveç gjermanit tim të përshpejtuar A1. Në 5 vitet e fundit, (në të vërtetë 4 vjet në Gjermani)

    Në vitin e parë të mbërritjes sime, sapo fillova seancën, u transferova nga Gjermania dhe jetova me gruan në një vend tjetër evropian për 1 vit.
    Pastaj u ktheva në Gjermani dhe punova në të njëjtën kompani për 3 vjet. Nuk kam ndjekur një kurs gjuhe në Gjermani gjatë kësaj kohe. As nuk ndoqa një kurs integrimi. Këta transportues në të dy gjermanisht dhe për të punuar në Gjermani në ögrendim.türkiye vonë, madje as para fabrikës unë punoj tre ndërrime ditën dhe natën me zell. Kam punuar për 3 vit me një kompani taseron të quajtur Leih, 1 vit me një kontrabandë vertikale dhe 1 vit me një vertragë të pacaktuar, dhe vendosa të braktis emrin tim dhe të përmirësoja veten sepse kushtet nuk u përmirësuan vetë. Unë kisha arritur pikën më të lartë dhe paratë që mund të arrija në atë kompani, por kjo nuk më kënaqi.
    Gjatë 3 viteve që punova në kompani, hapa vetë një kompani private dhe, përveç kësaj, bëra biznes në internet dhe madje për shkak të mangësisë sonë në ligjet e lopatës së letrës në Gjermani, u përballa me një gjykatës të gjykatës tregtare 3 herë. (sepse një konkurent gjeti një deficit në dyqanin tim online më paditi) Pastaj unë i fitova këto raste dhe madje mora kompensim. :) Theakallët para meje menduan se mund të më dërgonin jashtë. Kam shpenzuar 5.000 euro në proceset gjyqësore, por mora 8000 euro përsëri.
    Unë kam filluar udhëtimin tim në Umschulung i cili aktualisht është një arsim profesional. Në mënyrë që të përqendrohem në profesionin tim dhe të mos kem probleme me qeverinë, unë ngrija aktivitetet e saj në firmën time.

    Ka pasur shumë ndryshime në jetën time private. Faleminderit Zotit, u bëra baba në këtë vend, por gjithashtu humba babanë tim. Na ka ndodhur shumë. Nuk ka njerëz që vijnë më pas në Gjermani dhe nuk kanë pasur aventura. Ky vend e bën vërtet një qenie njerëzore. Nëse jeni me fat të mjaftueshëm për të qenë larg familjes dhe të dashurve tuaj dhe partneri juaj është i mirë, ju luftoni. Asnjë gjuhë, pa shtëpi, pa makinë, pa punë, pa miq, duhet t’i fitosh të gjitha.

    Lërini ata që do të vijnë në Gjermani ta dinë që ju jeni gjithmonë vetëm këtu. Shpresoj që bashkëshortët tuaj të dalin mirë dhe të bëhen miqtë tuaj më të mirë. Ju nuk do të keni mundësi të kuptoni turqit që u lindën dhe u rritën këtu. Këshilla ime e vetme për ju është që të përshtateni për 2-3 muaj posa të arrijë, dhe nëse dikush nuk thotë mirë apo keq, le të funksionojë. Nëse nuk shkoja kurrë në kurs apo diçka, unë kisha një gjerman zero kur fillova dhe po bisedoja me djemtë në rrugëdalje. Nëse merreni me gjermanët në kompaninë për të cilën punoni, gjermanishtja juaj zhvillohet shumë shpejt. Unë jam duke hyrë në mësuesin tim në kursin e provimit b1 që keni mësuar nga unë, ju kurrë nuk shkoni në Turqi 3 vjet gjermanisht në gjermanisht të pamundur kishte thënë se ndërsa as Turqia dhe as kursi bi që unë morra nuk ishin të bazuara këtu vetëm për të studiuar dhe praktikuar.

    Jeta Velhasil kalam është njëkohësisht e mbytur dhe vazhdimisht ju sjell aventura të reja. Ky vend i mëson shumë mirë njerëzit se çfarë ju kushton dhe çfarë dini. Jini vetëbesues, mos falënderoni askënd. Shmangni miqësitë me njerëzit që jetojnë në Gjermani si gjiri, kështu që të mos jeni vetëm. Shikoni bukën tuaj, të mësoni gjuhën tuaj dhe paqen e shtëpisë tuaj, pjesa tjetër është një gënjeshtër e madhe. Sigurisht, do të jetë me miqtë tuaj, mos u shqetësoni, nëse keni të drejtë, burrat e duhur do të vijnë dhe do t'ju gjejnë.
    M LESOJN IN N IN GJERMANI SI M THE E RNDSISHME DUHET MARSOHEN !! Madje do të hap dyert që nuk ju lëndojnë në gjermanisht. Edhe pse është shumë e vështirë, mësohuni dhe trurin tuaj të mësuar me këtë gjuhë duke e përsëritur atë çdo ditë, duke përdorur youtube dhe duke shikuar kanale gjermane çdo ditë. Më besoni, nëse nuk flisni gjermanisht, do të keni frikë të merrni telefonatat që marr. Ndoshta do të vijë para jush një mundësi e shkëlqyeshme por nuk do ta kuptoni. Harrojeni për para ose diçka.Përqendrohuni vetëm në gjermanisht 2-3 vjet. Mënyra më e shpejtë për ta bërë këtë është duke punuar në një vend pune dhe përzierje me gjermanët.

    Doja vetëm të ndaja pak. Mirëqenie për të gjithë ju. Zoti i krahason të gjithë me të mirën.

    Dragorex
    pjesëmarrës

    Ju faleminderit shumë për ndarjen e përvojës tuaj. Insha'Allah do të keni ditë më të lumtura me shëndet dhe paqe

    Nëse jam me fat, do të shkoj në Berlin në 2 javë me gruan dhe fëmijën tim. Frika ime më e madhe nuk është në gjendje të gjej punë ose të paguaj qiranë time.

    Niveli im gjerman është A2 tani. Kam një avantazh që anglishtja ime është e mirë. Unë kam një certifikatë C1. Por për disa, anglishtja punon në Gjermani dhe për të tjerët jo. Unë dua të marr një vend pune sa më shpejt që të shkoj. A mendoni se duhet të kontaktoj menjëherë një kompani udhëheqëse? Apo duhet të kërkoj punë vetë? Në radhë të parë, unë mendoj të jem një nga korrierët që shpërndan biçikleta në ndërmarrjen e porositjes së ushqimit. Por edhe hyrja në atë punë është bërë e vështirë, tani ata po intervistojnë dy herë.

    i pashpirt
    pjesëmarrës

    Përshëndetje, dragorex, do të ishte më mirë nëse filloni në një kompani nënkontraktore në radhë të parë.Ju do të përmirësoni Gjermaninë tuaj dhe do të shihni mjedisin e fabrikës në Gjermani.

    sipërme Franconia
    pjesëmarrës

    Ju faleminderit shumë për ndarjen e përvojës tuaj. Insha'Allah do të keni ditë më të lumtura me shëndet dhe paqe

    Nëse jam me fat, do të shkoj në Berlin në 2 javë me gruan dhe fëmijën tim. Frika ime më e madhe nuk është në gjendje të gjej punë ose të paguaj qiranë time.

    Niveli im gjerman është A2 tani. Kam një avantazh që anglishtja ime është e mirë. Unë kam një certifikatë C1. Por për disa, anglishtja punon në Gjermani dhe për të tjerët jo. Unë dua të marr një vend pune sa më shpejt që të shkoj. A mendoni se duhet të kontaktoj menjëherë një kompani udhëheqëse? Apo duhet të kërkoj punë vetë? Në radhë të parë, unë mendoj të jem një nga korrierët që shpërndan biçikleta në ndërmarrjen e porositjes së ushqimit. Por edhe hyrja në atë punë është bërë e vështirë, tani ata po intervistojnë dy herë.

    Përshëndetje,

    Berlini është një qytet ndërkombëtar për shkak të strukturës së tij dhe ka shumë njerëz që mund të punojnë atje pa ditur gjermanisht. Më lejoni t'ju jap një shembull.Në shtetin e Bayernit ku unë jetoj, edhe gjermanishtja e ndërmjetme nuk është e mjaftueshme në disa vende.Ata duan gjermanisht pa theks. Sidoqoftë, pasi që ka shumë të huaj dhe turq në Berlin, një nivel gjerman që mund të merret me biznesin tuaj do të jetë i mjaftueshëm në radhë të parë. Sigurisht, gjermanishtja jote pashmangshmërisht do të vijë në një pikë të mirë me kalimin e kohës, natyrisht, sfida e vetme është të punosh me gjermanët dhe të jesh partner bisedor. Nëse vini në Berlin dhe rri në kafe turke, vendet turke dhe plotësisht me miqtë turq, gjermanishtja juaj e të mësuarit do të jetë e ngadaltë dhe nuk do ta mësoni fare, edhe nëse mendoni se nuk ju nevojitet. Prandaj mbajeni nxehtësinë të ngushtë që nga fillimi. Këto janë këshillat e mia për gjuhën. Unë nuk e rekomandoj kursin e gjuhës, përveç kurseve të detyrueshme gjuhësore, sepse atje ka shumë multikulturistë.Agganët, Rusët, Sirianët, kurset e gjuhëve janë plot me këto. Asnjë prej tyre nuk ka problem si të mësosh një gjuhë. Ata vijnë sepse shteti i kërkon ato. Unë mendoj se do të ishte më e dobishme të merrnit 4-5 orë mësime gjermane në javë nga një mësues gjerman, në vend që të shkoni në një kurs gjuhe.

    Sa i përket punës, 90% e kompanive fillojnë punëtorët e tyre me Leihfirma në kushte normale në Gjermani. Hyrjet direkte ishin pothuajse joekzistente, veçanërisht kur qindra aplikime erdhën edhe në punët më të urryera në këtë kohë në Corona, u bë mjaft e vështirë për t’u futur. Kjo situatë duket se vazhdon 2-3 vjet. Më lejoni të jap një shembull nga vetja ime dhe kur u largova për herë të parë, unë po merrja një intervistë pune nga çdo kompani ku unë aplikoja, dhe kishte kaq shumë punë. Kur shkolla ime ishte e mbyllur për shkak të koronës, thashë që do të punoja menjëherë dhe do të aplikoja përsëri në të njëjtat vende, ata as nuk u kthyen. Pavarësisht se çfarë ndodh, vendosa ta kaloj këtë proces si profesion. Pavarësisht se ku hyj, nuk ka asnjë garanci që nuk do të dal pas 3 muajsh. Firmat po zvogëlohen qindra burra nga dita në ditë. Kështu që Gjermania aktualisht po merret me një problem të madh krize dhe papunësie. Sektorët që nuk preken ishin sektorët e ushqimit, frutave dhe perimeve, sektorët e mjekësisë dhe logjistikës. Nëse keni patentë shoferin, mund të filloni si shofer për kompanitë si DHL, Amazon Logistik, përkatësisht Subunternehmers, si Paketzusteller. Ka shumë kërkesa në Berlin. Kjo punë gjithashtu ju ndihmon të kontaktoni njerëzit dhe të njiheni me qytetin ku jetoni. Nëse thoni që Soforluk nuk është për mua, posa të mbërrini, ata patjetër do të kthehen në 3-5 Leihfir, lini lebenslauf tuaj, dmth falas tuaj. Unë nuk shikoj keq për kompanitë, madje në rastin më të keq, ata gjithmonë kanë biznes. Ju mund të filloni me 10-11 Euro dhe të jeni të durueshëm në Leihfirma për rreth 1 vit dhe të punësoni veten si staf të përhershëm në një kompani që nuk mund të hyni normalisht.

    Shpresoj që gjithçka të shkojë ashtu siç dëshiron ti. Siç tha zemra, qëndroni sa më shumë larg bizneseve dhe punëdhënësve turq. pinjoll pashë një nga Turqia gjysmë i siguruar ose i pasiguruar mos e jepni calistirirlar tuaj.hakki. Ju nuk mund të mësoni gjermanisht etj. Isshtë më mirë të shkosh në Leihfirma sesa të punosh me turq. Të paktën ju merrni atë që flisni.

    Dragorex
    pjesëmarrës

    Ju faleminderit shumë për përgjigjet tuaja.

    Unë nuk mendoj të punoj me qebapë dhurues turk. Por për shkak të fleksibilitetit të orarit të punës, unë isha duke menduar të punoja si korrier në kompaninë online për porositjen e ushqimit të quajtur Lieferando derisa të paktën të zgjidhnim porosinë tonë.

    Epo, a ka një firmë të besueshme Leih në Gjermani që nuk i shfrytëzon njerëzit shumë? 

    slymnn
    pjesëmarrës

    Përshëndetje, sapo erdha në Gjermani dhe nuk u kërkua kërkesa për gjuhë, e cila ende nuk kërkohet, dhe madje mora vizën time të punës. Gruaja dhe fëmija im janë shtetase gjermane dhe kjo më jep një avantazh. Qëllimi im i parë këtu do të jetë të marr pjesë në një kurs integrimi, por më tepër sesa të punoj, qëllimi im i parë është sepse do të jetë shumë e vështirë të punosh pa njohur gjuhën, as nuk mund të krijosh një mjedis, as nuk mund të përmirësosh veten. Shtë një vend me mundësi dhe këtë e kuptova për 2 javë. Unë do të bëja shumë suksese, duke i shtrydhur pak miqtë tona nga Turqia si ne këtu në mes të kaosit 😅eg Unë erdha këtu për të marrë kërkesa nga Stambolli për të punuar për sa kohë që ju futni në këmbënguljen tuaj. Unë do ta shkruaj artikullin tim këtu një ditë, dhe atë që kam arritur, lidhur me

    slymnn
    pjesëmarrës

    Sigurisht, situata ime është pak më ndryshe nëse keni një profesion të vlefshëm këtu dhe nëse keni njohuri të mjaftueshme të gjermanishtes, ka më shumë kuptim të punoni drejtpërdrejt dhe të shkoni pas bukës suaj. Nëse filloni jetën tuaj të biznesit pa ditur një gjuhë si unë, turqit këtu do t'ju dërgojnë, siç thanë miqtë e tyre, ka shumë shembuj të kësaj. Informacioni i dhënë nga Oberfranken dhe përshtypjet që ai përcolli janë shumë të vlefshëm për njerëz si ne që sapo janë vendosur në Gjermani dhe kanë filluar një jetë të re. Faleminderit për informacionin që ndatë

    slymnn
    pjesëmarrës

    Përveç këtyre, nëse tashmë keni fëmijë, shteti ju siguron mbështetje sociale, para së gjithash, qiranë e shtëpisë tuaj dhe shtesën e prindërve, të cilat nuk mund t’i merrni as këto para nëse tashmë punoni. Ne e kemi këtë mundësi këtu dhe kam dashur ta shfrytëzoj atë, mendoj se do të bëj si kurs, ashtu edhe patentë shoferin dhe do të marr procesin e adaptimit në këtë periudhë.

    i pashpirt
    pjesëmarrës

    Për këtë dua t'ju jap një informacion: Kam rreth 9 vjet në Evropë dhe 7 vjet në Gjermani. Në këtë periudhë kam punuar në fabrika, kam shpërndarë pako etj., por në këtë periudhë që kam qenë i papunë kam punuar edhe në mini-pune 450 euro, fatkeqësisht kam më shumë se 2 vite të sëmurë, sa për të dalë në pension. Por rroga që do marr është shumë e ulët, nuk mjafton në Gjermani. Nëse keni ndërmend të ktheheni në Turqi një ditë, punoni me kohë të plotë pas 10 ose 20 vjetësh. Po pyesja veten nëse do të jetoja deri në moshën 65 apo 67 vjeç, çfarë lloj pensioni. Të paktën paratë që do të marrësh kur të dalësh në pension me aftësi të kufizuara do të të sigurojnë jetesën si trëndafili në Turqi, kjo është një sëmundje ku nuk e di se çfarë do të ndodhë me një person. Shpresoj qe te vijne ditet kur te kthehemi ne turqi dhe te heqim qafe injorantet genjeshtare e me interesa ne kete vend te mallkuar.Keshilla ime e fundit nuk e di nese e kam shkruar me pare rrini larg njerezve te lindurit ketu dhe nese keni mundesi rrini larg atyre qe kane ardhur nga Turqia.Kaloni kohe me bashkeshortin dhe femijet nese i keni te pakten te mos ju demtohet psikologjia. Tani ndoshta do të ketë njerëz që do ta lexojnë këtë artikull dhe do të jenë dakord me mua, ose do të ketë nga ata që do të pyesin se çfarë ka të bëjë me të.Përvoja ka vërtetuar se njerëzit që do t'ju bëjnë më shumë dëm në Gjermani janë te huajt (turqit, kurdet dhe arabet) qendroni larg tyre, Zoti ju drejtofte.

    slymnn
    pjesëmarrës

    Unë dua të jap informacione mbi këtë temë. Kam qenë në Evropë për rreth 9 vjet dhe kam qenë në Gjermani për 7 vjet. Gjatë kësaj kohe kam punuar në fabrika, kam shpërndarë pako, etj., Por gjatë kësaj periudhe, kur u bëra e papunë, kam punuar edhe në një mini punë prej 450 eurosh, për fat të keq, jam sëmurë për më shumë se 2 vjet për të dalë në pension .. Por paga që do të marr është shumë e ulët, nuk do të jetë e mjaftueshme në Gjermani. Nëse keni ndërmend të ktheheni një ditë në Turqi 10 vjet ose 20 vjet pasi puna është gjithmonë e plotë. Unë mendoja të jetoja deri në moshën 65 apo 67 vjeç, as pension. Të paktën ju do të dëshironi personat me aftësi të kufizuara që kanë vështirësi të marrin paratë u rritën në Turqi në të ardhmen kur të pensionoheni .. Whatfarë nuk dihet kjo pjesë e sëmundjes njerëzore. Shpresoj të kthehen turkiyeye ditët e ardhshme që do të shpëtojnë nga gënjeshtari injorant, njerëzit manipulues në këtë vend të mallkuar .. Nuk e di këshillën e fundit që kam shkruar më parë, nëse keni mundësinë larg nga vendi ku njerëzit e lindur en larg edhe në hyrje .. Ju dhe gruaja juaj nëse fëmija juaj me kohën e kaluar ka shkatërruar së paku psikologjinë. Tani, mbase do të ketë nga ata që do të lexojnë këtë artikull dhe do të më thonë se çfarë ka të bëjë. Me përvojë, njerëzit që do të bëjnë më shumë dëm për ju në Gjermani, janë të huaj (turq, kurd, arab).

    Përshëndetje, qëllimi im është të punoj këtu për një kohë dhe të kthehem në atdheun tim, megjithëse kam qenë në gjendje të vij në atdhe për 8 vjet, unë gjithmonë kundërshtova gruan time, por kur isha fëmijë, më duhej të vija edhe kur kishte një problem papunësie. Po, keni plotësisht të drejtë atë që thoni, këtu synoj të gjej një punë me përpjekjen time dhe të kaloj shumë kohë me familjen time pa i besuar askujt, dhe shpresoj se do të kem sukses në këtë dhe të kthehem në vendin tim.

    sipërme Franconia
    pjesëmarrës

    Ju faleminderit shumë për përgjigjet tuaja.

    Unë nuk mendoj të punoj me qebapë dhurues turk. Por për shkak të fleksibilitetit të orarit të punës, unë isha duke menduar të punoja si korrier në kompaninë online për porositjen e ushqimit të quajtur Lieferando derisa të paktën të zgjidhnim porosinë tonë.

    Epo, a ka një firmë të besueshme Leih në Gjermani që nuk i shfrytëzon njerëzit shumë?

    Sigurisht që ju mund të bëni Lieferando, por ata zakonisht bëjnë ato punë si Nebenjob. Bëni përsëri Lieferando, por sigurohuni që keni një punë kryesore për 8 orë.Ka shumë mundësi biznesi shtesë në Gjermani.Të shtunave mund të shpërndani pako me makinën tuaj dhe të shpenzoni 40-50 Euro në ditë, etj.
    Ka depo të Amazon në Berlin, ju mund të regjistroheni në Shërbimin e Logjistikës Amazon me makinën tuaj dhe të merrni dhe shpërndani paketa nga Amazon. Për këtë, mjafton të hapni një kompani të vogël personale.

    Sa i përket temës së shkrimit, në të vërtetë, të gjitha shkronjat janë të njëjta, por disa nga emrat funksionojnë rajonal dhe disa punë në të gjithë Gjermaninë. Randstad dhe Mannpower, kompanitë me numrin më të besueshëm dhe më të lartë të të punësuarve në Gjermani, të dy paguajnë shumë mirë në krahasim me kompanitë e tjera. Por këto kompani kanë disa kritere që ata kërkojnë, pasi ato i tregtojnë në ndërmarrjet që do të na punësojnë, ata lehtë mund të marrin një personel të kualifikuar ose me përvojë për t'u pranuar nga kompanitë. Ndërsa isha duke punuar me një punëdhënës të lezetshëm në të njëjtën kompani, paga ime për orë ishte 11 euro, por kolegu im po merrte 11,80 nga Mannpower dhe kur goditi 80 pena, ai vuri re mjaft. Ju mund të lini Lebenslauf me paqe mendore për Randstad, Mannpower dhe Hoffmanna. Ata patjetër do të bëjnë disa oferta brenda 2 javësh. Por siç e thashë tani, është koha për Corona, dhe në të vërtetë nuk është koha e duhur për një fillim të ri në Gjermani. Gjithmonë ka punë për ata që duan të punojnë, natyrisht, kjo është çështje tjetër. Mendimi im mendoj se Gjermania nuk mund të kthehet në normale për të paktën 2 vjet dhe maksimumi 5 vjet.

    sipërme Franconia
    pjesëmarrës

    Sigurisht, situata ime është pak më ndryshe nëse keni një profesion të vlefshëm këtu dhe nëse keni njohuri të mjaftueshme të gjermanishtes, ka më shumë kuptim të punoni drejtpërdrejt dhe të shkoni pas bukës suaj. Nëse filloni jetën tuaj të biznesit pa ditur një gjuhë si unë, turqit këtu do t'ju dërgojnë, siç thanë miqtë e tyre, ka shumë shembuj të kësaj. Informacioni i dhënë nga Oberfranken dhe përshtypjet që ai përcolli janë shumë të vlefshëm për njerëz si ne që sapo janë vendosur në Gjermani dhe kanë filluar një jetë të re. Faleminderit për informacionin që ndatë

    Unë kam përfituar nga ky forum me kohë. Nuk mund të hyja për një kohë të gjatë kur thashë fuqi pune.Kur pashë që ai ende përdoret aktive, doja të bëja një azhurnim të jetës. Kam takuar njerëz shumë të mirë nga këtu. Qëllimi i forumeve është që nëse të gjithë ndajnë përvojën e tyre, të drejtë dhe të gabuar, njerëzit mund t'i vlerësojnë ato përvoja sipas jetës së tyre. Ne të gjithë jetojmë jashtë vendit dhe kalojmë pak a shumë në të njëjtat rrugë.Nëse nuk mbështesim njëri-tjetrin, nuk do të ndryshojmë nga mundësitë që jetojnë këtu të cilët mendojnë se janë turq.

    slymnn
    pjesëmarrës

    Unë kam përfituar nga ky forum me kohë. Nuk mund të hyja për një kohë të gjatë kur thashë fuqi pune.Kur pashë që ai ende përdoret aktive, doja të bëja një azhurnim të jetës. Kam takuar njerëz shumë të mirë nga këtu. Qëllimi i forumeve është që nëse të gjithë ndajnë përvojën e tyre, të drejtë dhe të gabuar, njerëzit mund t'i vlerësojnë ato përvoja sipas jetës së tyre. Ne të gjithë jetojmë jashtë vendit dhe kalojmë pak a shumë në të njëjtat rrugë.Nëse nuk mbështesim njëri-tjetrin, nuk do të ndryshojmë nga mundësitë që jetojnë këtu të cilët mendojnë se janë turq.

    po keni shumë të drejtë tashmë dhe Turqia duhet të marrë këtë forum për të ndarë përvojat e tyre përmes njerëzve që emigruan në Gjermani duke ndodhur në informacionin tonë të vogël për disa nga gjërat që janë një gjë e mirë. Lindur dhe rritur këtu duke u përpjekur për të parë këtë informacion dhe majën që ju dëgjoni vjen nga shtypja juaj ndaj njerëzve që përpiqen të përfitojnë nga Turqia nuk është ndryshe nga ju mund të tërheqë rrugën tuaj. Ajo që thanë ata, jeta është e bukur ndërsa ne e ndajmë, sot ju na tregoni kursimet tuaja, shpresoj se do t'u tregojmë miqve të tjerë nesër pasnesër. Tani qëllimi im i vetëm është të jem i suksesshëm këtu dhe të mos kem nevojë për askënd

    istanbullu është
    pjesëmarrës

    Përshëndetje,

    Si dikush që ka bërë të gjitha punët fillestare që thoni ose nënkuptoni. Unë mendoj se Lieferando do të jetë më i mirë për të sapoardhurit. Lieferando (një punë e siguruar sozialversichert) nëse e bëni atë me kohë të plotë (40 orë) mund të fitoni një pagë mesatare, por ishte stresuese për mua dhe isha shumë e lodhur edhe pse e bëra me makinë. . Nëse punoni 36 orë në ditë, lehtë mund të arrini 450 në muaj.

    Për ta bërë Amazon Flex, duhet të hapni kleinunternehmen (biznes i vogël). (Të ardhurit nga rregulloret ligjore dhe llogaritarët janë pak dhimbje koke. Për shembull, ju duhet të paguani 450 euro mbi të ardhurat tuaja neto mujore prej 200 euro. Të gjitha shpenzimet që lidhen me makinën janë gjithashtu tuajat) dhe Amazon nuk ju jep shumë mundësi të punoni. Unë kam qenë në gjendje vetëm të marr punë 3 herë në javën e fundit, një maksimum 3 në 9 orë. Pra, flex Amazon mund të konsiderohet më shumë si një punë shtesë.

    Sipas mendimit tim, Lieferando duket si një punë e re për të ardhurit.

    Sigurisht, gjëja më e rëndësishme është që së pari të ndryshoni patentë shoferin, të mësoni gjermanisht në nivelin B1. Nëse gatuani në këto vepra dhe mund të përshtateni vitin e parë dhe B1, unë mendoj se mund të hapni, vazhdoni të B2-C1 ose lehtë mund të pranoni dhe vazhdoni të ndihmoni shtetëror Ausbildung (atë që ata e quajnë profesion).

    Shpresojmë se ajo që kam shkruar do t'ju japë disa ide.

    Ju uroj suksese tashmë të ardhurve. Le të jemi të gjithë të hapur.

    Të fala.

    sipërme Franconia
    pjesëmarrës

    Përshëndetje,

    Si dikush që ka bërë të gjitha punët fillestare që thoni ose nënkuptoni. Unë mendoj se Lieferando do të jetë më i mirë për të sapoardhurit. Lieferando (një punë e siguruar sozialversichert) nëse e bëni atë me kohë të plotë (40 orë) mund të fitoni një pagë mesatare, por ishte stresuese për mua dhe isha shumë e lodhur edhe pse e bëra me makinë. . Nëse punoni 36 orë në ditë, lehtë mund të arrini 450 në muaj.

    Për ta bërë Amazon Flex, duhet të hapni kleinunternehmen (biznes i vogël). (Të ardhurit nga rregulloret ligjore dhe llogaritarët janë pak dhimbje koke. Për shembull, ju duhet të paguani 450 euro mbi të ardhurat tuaja neto mujore prej 200 euro. Të gjitha shpenzimet që lidhen me makinën janë gjithashtu tuajat) dhe Amazon nuk ju jep shumë mundësi të punoni. Unë kam qenë në gjendje vetëm të marr punë 3 herë në javën e fundit, një maksimum 3 në 9 orë. Pra, flex Amazon mund të konsiderohet më shumë si një punë shtesë.

    Sipas mendimit tim, Lieferando duket si një punë e re për të ardhurit.

    Sigurisht, gjëja më e rëndësishme është që së pari të ndryshoni patentë shoferin, të mësoni gjermanisht në nivelin B1. Nëse gatuani në këto vepra dhe mund të përshtateni vitin e parë dhe B1, unë mendoj se mund të hapni, vazhdoni të B2-C1 ose lehtë mund të pranoni dhe vazhdoni të ndihmoni shtetëror Ausbildung (atë që ata e quajnë profesion).

    Shpresojmë se ajo që kam shkruar do t'ju japë disa ide.

    Ju uroj suksese tashmë të ardhurve. Le të jemi të gjithë të hapur.

    Të fala.

    Përshëndetje,
    Nga Amazon Flex, kam menduar se ai mund të punojë si një shofer me kohë të plotë në kompani të mëdha që punojnë për Amazon Logistik, jo si punëdhënës. Amazon Logistik punëson Subunternehmer që u drejtua atyre dhe ata punojnë me ekipet e tyre.Kjo punë është shumë e zakonshme. Por nëse e hiqni nga laget me makinën tuaj, siç thoni, kërkohet kleingewerbe dhe sigurimi i makinës duhet të jetë gewerblich.
    Në fillim, hapja e fortë, natyrisht, është e vështirë.
    Lieferando, natyrisht, varet nga perspektiva. Unë nuk mund ta shoh atë punë si punë me kohë të plotë. Mund të ketë një të ardhur të mprehtë shtesë pranë biznesit kryesor. Nga ana tjetër, kur fillova për herë të parë, unë shpërndaja gazeta si një punë shtesë 2 ditë në javë. Mundësia shtesë për punë është shumë e rëndësishme, gjëja kryesore është të merrni një punë të mirë.
    Jam dakord me idetë tuaja për gjuhën.

    sipërme Franconia
    pjesëmarrës

    Po, miq, doja të bëja një përditësim të shpejtë të jetës. E hapa këtë temë kur fillova Umschulung. Që nga 1 janari 2022, falë Zotit e përfundova Umschulung-un tim me GPA 2 dhe fillova si Schichtführer në kompaninë ku punoja për Umschulung. Me fjalë të tjera, në turqisht mund të themi mbikëqyrës turni. Natyrisht që kam kaluar shumë mundime në këtë proces, kam kaluar 2 vjet para punës, ditë e natë, pas punës, për të kuptuar dhe mësuar çështjet që edhe gjermanët e kanë të vështirë, faleminderit Zotit, provimin e kaluam pa asnjë. aksident pa i dhënë mundësi gjermanëve.

    Ndërkohë, natyrisht, niveli im i gjermanishtes, që në fillim ishte B1 apo diçka e tillë, filloi të afrohej në një pikë afër gjuhës amtare. Por kur bëhet fjalë për pozicionin drejtues, e kuptoj se është i pamjaftueshëm dhe po përpiqem ta përmirësoj ende. Duke qenë se po bëjmë një punë të shpejtë dhe tërësisht komunikuese, është e nevojshme të zotërojmë 100% gjuhën gjermane. Përveç kësaj, postimi, komunikimi me shefat në Abteilung të tjera etj. është tërësisht i bazuar në gjermanisht. Ndërsa unë punoj në krye të një departamenti prej 18 personash, përsëri gjermanishtja është një domosdoshmëri për të zgjidhur problemet e tyre. Velhasil kelam nuk është domosdoshmërisht në gjermanisht dhe jo domosdoshmërisht në gjermanisht.

    Kur të gjej kohë, do t'ju tregoj për rrjedhën e kësaj aventure dhe si filloi ajo.Sidomos për ata që vijnë nga Turqia si ne, Umschulung i sponsorizuar nga shteti është një mundësi e shkëlqyer. Sigurisht, duhet të plotësoni kushtet. Nëse më duhet të përcaktoj Umschulung, Ausbildungun është saktësisht i njëjtë nga shkolla ku keni shkuar në provimin që keni marrë, por merr 3/2 e Ausbildungun. Për shembull, unë përfundova një punë 2-vjeçare në 18 muaj. Dhe në fund të punës, ju merrni të njëjtën diplomë si ata që u diplomuan në Ausbildung. Në fakt, ju trajtoheni si një person më potencial sepse e shkurtoni atë. Umschulung për shkurt = Shkurtuar Ausbildung

    Tani nga këtu kemi shkelur në shkallët e karrierës, le të shohim, fat për ne. Ndër planet e mia është të bëhem Meister ose Teknik i të njëjtit profesion. Në fillim dua të fitoj pak përvojë dhe të vazhdoj kështu.
    Zoti i dhëntë të gjithë ata që punojnë, përpiqen dhe luftojnë sipas zemrës së tyre. Nëse keni ndonjë pyetje, mund t'i bëni nën këtë titull, të gjithë do të përfitojnë.

Duke shfaqur 15 përgjigje - 1 deri në 15 (18 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.