Ata që presin dhe marrin një vizë të kursit të gjuhës 2020 në Gjermani

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    GurkanTopal
    pjesëmarrës

    Përshëndetje pleqtë e mi të dashur, miqtë e mi të dashur.
    Unë e bëra aplikimin tim në Izmir më 27.02.2020. Kërkesa ime ishte e mirë. Kishte një kërkesë në humor për bisedë. Sidoqoftë, për shkak të pandemisë, nuk ka asnjë zë nga aplikimi im për 6 muaj. Unë u thirra nga konsullata vetëm një herë dhe shuma e llogarisë së bllokuar u rrit nga 1 € në 853 € dhe unë u kërkova të azhurnoja shumën në llogarinë time dhe të dërgoja dokumentin. Edhe pse kjo situatë është e bezdisshme, të paktën kam komentuar se ishte në fazën e hetimit. Unë gjithashtu shpresoja se ata nuk do të dëshironin që unë të azhurnoja llogarinë time të bllokuar nëse refuzonin, por gjithsesi nuk kishte ndonjë reagim pozitiv ose negativ. A është dikush që pret ose është i gatshëm të aplikojë për një vizë kursi gjuhe si unë?

    Nesibe e
    pjesëmarrës

    Përshëndetje pleqtë e mi të dashur, miqtë e mi të dashur.
    Unë e bëra aplikimin tim në Izmir më 27.02.2020. Kërkesa ime ishte e mirë. Kishte një kërkesë në humor për bisedë. Sidoqoftë, për shkak të pandemisë, nuk ka asnjë zë nga aplikimi im për 6 muaj. Unë u thirra nga konsullata vetëm një herë dhe shuma e llogarisë së bllokuar u rrit nga 1 € në 853 € dhe unë u kërkova të azhurnoja shumën në llogarinë time dhe të dërgoja dokumentin. Edhe pse kjo situatë është e bezdisshme, të paktën kam komentuar se ishte në fazën e hetimit. Unë gjithashtu shpresoja se ata nuk do të dëshironin që unë të azhurnoja llogarinë time të bllokuar nëse refuzonin, por gjithsesi nuk kishte ndonjë reagim pozitiv ose negativ. A është dikush që pret ose është i gatshëm të aplikojë për një vizë kursi gjuhe si unë?

    Procesi juaj zgjati shumë. Inshtë në interesin tuaj më të mirë të kontaktoni policinë e të huajve në destinacionin tuaj. Ju keni përditësuar dokumentin e bllokuar të llogarisë, duhet ta dërgoni dhe duhet të shtoni edhe 1 muaj. Gjëja më e mirë është që ata të nxitojnë në proces dhe të japin arsyetimin e nevojshëm, as shkenca kam punësuar shtëpi, unë do ta humbas shtëpinë për shkak të procesit të gjatë, etj. Duke paraqitur një situatë të tillë, ju mund të shpejtoni pak policinë e të huajve në destinacionin tuaj. Këshilla ime e përulur

Duke shfaqur 1 përgjigje (1 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.