Procesi i shkurorëzimit

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    Emre34
    pjesëmarrës

    Përshëndetje miq, do të isha i lumtur nëse ata që kanë përvojë me procesin e divorcit përgjigjen në pyetjet e mia.
    1-Unë jam një shtetas turk me një bashkëshort. Në cilin vend zhvillohet një proces më i shpejtë divorci?
    2-Cili vend do të më lodhë më pak financiarisht?
    3-Le të themi se jam divorcuar në Gjermani, në këtë kontekst rechtsschutz mbulon kostot e divorcit?
    Faleminderit tashmë dhe ditë të lumtura dhe paqësore për të gjithë ..

    Brna
    pjesëmarrës

    Përshëndetje
    Së pari, është shumë e trishtueshme që po i përgjigjem një teme të tillë, por fatkeqësisht...
    Kur aplikoni te një avokat ose bëni kërkesë në gjykatë për divorc në Gjermani, fillon periudha e quajtur viti i ndarjes (Trennunsjahr) dhe në fund të 1 viti, çështja fillon të shqyrtohet. Nëse depozitoni një çështje në TR, ka një periudhë kundërshtimi në të cilën pala tjetër do të marrë një thirrje dhe do të presë përgjigjen. Nëse bashkëshorti juaj nuk vjen në gjykatë atë ditë gjyqi, do të jepet një datë e re për çështjen. , etj. Për mendimin tim, pavarësisht periudhës 1-vjeçare të pritjes, divorci në Gjermani është më pa stres. Por sigurisht që nuk vlen për divorcin konsensual.

    Nëse nuk jeni duke punuar, shteti mbulon shpenzimet. Gjeni një avokat ata po ndjekin gjithçka

    Shpresoj se do të jetë mirë për ty

    Emre34
    pjesëmarrës

    Faleminderit për përgjigjen.Njerëzit martohen për të qenë të lumtur, për të ndarë jetën dhe për të ndërtuar një të ardhme së bashku. Për fat të keq, megjithëse nuk dua të përgjithësoj, dhëndrrat/nuset si ne që vijnë nga Turqia fillojnë të kenë probleme të mëdha menjëherë pasi vijnë në Gjermania. Sigurisht, një nga arsyet më të mëdha për këtë janë fatkeqësisht bashkëshortët që kanë lindur dhe janë rritur në Gjermani...
    Do të ketë një divorc me një marrëveshje. Ne tashmë jemi ndarë, por ende nuk kemi raportuar askund. Unë po përpiqem të mbledh informacione se si ta zgjidhim këtë punë më së miri dhe më së shpejti.

    i pashpirt
    pjesëmarrës

    Pershendetje per kete ceshtje eshte folur shume edhe me pare ne kete forum.nese kerkoni mesazhet e vjetra do te merrni informacion.Nuk ka ndonje ndryshim ne ligj etj.. si zhvillim pozitiv nuk keni nevoje te punesoni nje avokat ne gjermani pas shkurorëzimit.Duhet të vuloset me apostile nga gjykata më e lartë, mund ta heqësh nga regjistri i popullsisë në konsullatë me përkthim turqisht... Sepse edhe nëse divorcohesh në Gjermani, prapë duket e martuar ne Turqi... psh jam divorcuar ne gjermani ne 2017, kam afat ne konsullate ne fund te ketij muaji, do ta heq nga regjistri pasi nuk munda. gjej kohen deri tani... Si informacion per miq te tjere po shkruaj.. Vendimi gjyqesor me vule apostile eshte 15 euro..perkthimi eshte 0-200 euro, kostoja e vertetimit ne konsullate eshte 250 euro. Ju lutemi kini parasysh se do të përballeni me këto kosto.

    Emre34
    pjesëmarrës

    Faleminderit informacion të pashpirt, të dobishëm.

    Ohne idealët
    pjesëmarrës

    Shoku ynë bëri pikërisht pyetjet që do të bëja unë.
    Unë jam në të njëjtën situatë. Aktualisht kam një seancë të pavarur 1-vjeçare. Përveç Auslanderbehörde, asnjë autoritet nuk e di se ne jemi të sjellshëm. Ne kemi 7 muaj që jemi marrë. Nuk kemi bërë ende asgjë si një kërkesë divorci. A mund të shkoj në Turqi me këtë seancë të pavarur, të marr një prokurë nga gruaja ime, të divorcohem menjëherë atje dhe të hyj përsëri në Gjermani pa problem? Nuk ka asnjë përshkallëzim se i yni do të jetë një divorc kontraktual. Me sa kam dëgjuar, të dy mund të divorcohemi menjëherë me një avokat në Gjermani. A është e vërtetë?

    fuk_xnumx
    pjesëmarrës

    deshiron te divorcohesh ne turqi tani apo ne gjermani vendos fillimisht te flasim me vone

    Shoku ynë bëri pikërisht pyetjet që do të bëja unë.
    Unë jam në të njëjtën situatë. Aktualisht kam një seancë të pavarur 1-vjeçare. Përveç Auslanderbehörde, asnjë autoritet nuk e di se ne jemi të sjellshëm. Ne kemi 7 muaj që jemi marrë. Nuk kemi bërë ende asgjë si një kërkesë divorci. A mund të shkoj në Turqi me këtë seancë të pavarur, të marr një prokurë nga gruaja ime, të divorcohem menjëherë atje dhe të hyj përsëri në Gjermani pa problem? Nuk ka asnjë përshkallëzim se i yni do të jetë një divorc kontraktual. Me sa kam dëgjuar, të dy mund të divorcohemi menjëherë me një avokat në Gjermani. A është e vërtetë?

    Ohne idealët
    pjesëmarrës

    deshiron te divorcohesh ne turqi tani apo ne gjermani vendos fillimisht te flasim me vone

    ne Gjermani.

    fuk_xnumx
    pjesëmarrës

    Nëse divorcohesh në Gjermani me tr të shtrenjta, mund ta bësh pa lënë 9 10 mijë tl nëse duhet të biesh dakord me bashkëshortin.

Duke shfaqur 8 përgjigje - 1 deri në 8 (8 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.