Mungesa e seancës për shkak të Corona

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    Mein leben
    pjesëmarrës

    Hi miq

    Fatkeqësisht nuk mund të bëjmë asgjë pa një seancë të pacaktuar.

    Muajin e kaluar, miku im ka një fëmijë gjerman, kërkoi një leje qëndrimi të pacaktuar dhe ata dhanë një seancë 6-mujore për kurorën, me mend, Fiktionsbescheinigung. Tani, pyetja ime është që burri im është një shtetas gjerman dhe unë kam aplikuar për një kohë të pacaktuar. Unë kam jetuar në Gjermani për 3 vjet me gruan time, a do të më jepet edhe për 6 muaj? Çfarë duhet të bëj nëse ata japin 6 muaj? Ju e dini, me ligj, ata duhet të më japin pafundësisht pas 3 vitesh

    yenicerixnumx
    pjesëmarrës

    Dua ta shpjegoj me një shembull nga vetja ime. Ligjet gjermane nuk zbatohen gjithmonë saktësisht për të huajt.
    Kam pasur një seancë të pacaktuar në 2,5 vjet.
    Unë kisha një certifikatë gjuhe b1. Unë kurrë nuk kam marrë ndonjë ndihmë nga shteti. Kishte vertrag unbefristet. dhe po vazhdoja kursin aktiv b2, gjithashtu e dhashë atë dokument. fëmija im nuk ishte atje në atë kohë.
    Nëse i keni këto dokumente, do të merrni seancën mos u shqetësoni, asgjë nuk mund ta parandalojë atë. por mund të mos jeni në gjendje ta merrni nëse nuk jeni.

    sipërme Franconia
    pjesëmarrës

    Për një seancë të pacaktuar,

    Qëndrimi në Gjermani me shtetasin tuaj gjerman për të paktën 3 vjet,
    Ju keni Certifikatën B1,

    dhe ju duhet të keni një punë në Vollzeit pavarësisht nga shteti.
    Kur të gjitha këto kushte bashkohen në të njëjtën kohë, ju mund të aplikoni për një seancë të pacaktuar. Nëse edhe një mungon, ata japin një seancë të përkohshme.

    Binjakët
    pjesëmarrës

    Hi miq

    Fatkeqësisht nuk mund të bëjmë asgjë pa një seancë të pacaktuar.

    Muajin e kaluar, miku im ka një fëmijë gjerman, kërkoi një leje qëndrimi të pacaktuar dhe ata dhanë një seancë 6-mujore për kurorën, me mend, Fiktionsbescheinigung. Tani, pyetja ime është që burri im është një shtetas gjerman dhe unë kam aplikuar për një kohë të pacaktuar. Unë kam jetuar në Gjermani për 3 vjet me gruan time, a do të më jepet edhe për 6 muaj? Çfarë duhet të bëj nëse ata japin 6 muaj? Ju e dini, me ligj, ata duhet të më japin pafundësisht pas 3 vitesh

    Përshëndetje, unë jetoj në Gjermani për 3 vjet me gruan time, një qytetare gjermane si ju. Kur mbërrita për herë të parë, ata patën një sesion 3-vjeçar dhe muajin e kaluar ishte mbaruar. Gruaja ime tha që edhe nëse afati është 1-2 ditë, nuk do të ishte problem për të aplikuar. Sigurisht, ai ishte pak i relaksuar, ne aplikuam 1-2 ditë para mbarimit të periudhës, siç tha ai, dhe procesi zgjati 6 javë, kështu që ata dhanë një seancë të përkohshme me Fiktionsbescheinigung 6-mujore derisa të mbërrinte karta ime e seancës për të mos qenë viktimë. Meqenëse mbarova 3 vitet e mia, unë aplikova për një seancë të pakufizuar dhe ata thanë se do ta jepnin, ata thjesht kërkuan disa dokumente shtesë. Kështu që ata kërkuan listën e pagave të gruas time, sepse unë nuk jam duke punuar. Mos u shqetëso, mendoj se përpiquni të arrini përsëri në zyrën e të huajve.

    Nesibe e
    pjesëmarrës

    Keni nevojë për frymëzim për një kohë të pacaktuar?

    yenicerixnumx
    pjesëmarrës

    Keni nevojë për frymëzim për një kohë të pacaktuar?

    Jo, nuk ka nevojë.

    i pashpirt
    pjesëmarrës

    Unë mendoj se është më logjike të aplikosh për nënshtetësi në vend të pa kushte. Ata që mendojnë se shtetësia duhet të kalojnë kohëzgjatjen dhe të aplikojnë për shtetësi pas 3 vjetësh. Ky është rekomandimi im.

    revoltblu
    pjesëmarrës

    Nuk është seanca juaj e përkohshme që ju thoni Fiktionsbescheinigung .. ata ju japin një seancë .. është një dokument i përkohshëm për tu menaxhuar deri në lejen tuaj të qëndrimit (diçka si patentë shoferi) .. normalisht ata japin 3 muaj .. por ata e japin atë për 6 muaj sepse ekziston një pandemi .. qëllimi është uji .. ju Tani ju keni aplikuar për seancën e pacaktuar dhe e morët atë .. por seanca juaj po mbaron për dy javë .. kështu që çfarë do të bëni atëherë? Isshtë një dokument i përkohshëm që tregon se keni një seancë. Fiktionsbescheinigung .. Kur të mbërrini ID-ja juaj nuk do të jetë aspak e vlefshme .. Letra juaj do të vijë gjithsesi në mënyrë që të vini të merrni ID tuaj ..

    Mein leben
    pjesëmarrës

    Faleminderit djema, ata më kërkuan mua dhe gruan time për një tre muaj Abrechnung që unë e dërgova. Ka një muaj akoma pa asnjë lajm

Duke shfaqur 8 përgjigje - 1 deri në 8 (8 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.