İngilizce En Temel Kelimeler Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmeye başlarken, İngilizce seviyesi a1 den başlanır.  Bu seviyede sadece belli başlı temel kelimeleri bilenler bulunur. İlk adım olarak bilmeniz gerekende zaten İngilizce en temel kelimeler oluyor. Temel kelimeleri bilip, ezberleyip yavaş yavaş seviyenizi yükseltebilirsiniz.Ama öncelikler temel cümle yapılarını, temel kelimeleri ve grameri öğrenmeniz gerekir. Bu seviyede İngilizce konuşmak zordur. Ama seviye sonunda artık temel kelimeleri biliyor, temel cümle yapılarını ve grameri anlamış, artık kendinizi idare edecek duruma gelmiş olursunuz. İngilizce Öğrenmek bu kadar kolay değil tabi, daha öğrenmeniz gereken çok şey var. Şimdi temelinizi sağlamlaştırmanın sırası geldi. Temel kelimeler, aylar, günler, sayılır ve “be” yani ‘olmak’ fiili ile sağlam adımlar atmaya başladınız bile. Yapmanız gereken en önemli şey kelime dağarcığınızı geliştirmek. Kelime ezberleri yaparken ilk önce günlük hayatta en çok kullanılan kelimelerden başlamalısınız. Cümle yapısı Türkçe ‘den faklı özne- yüklem – tümleç şeklindedir. Cümle kurarken bu kurala dikkat etmelisiniz. Tümleç ve bağlaç kullanarak kısa ve temel cümleler kurmaya başlanır. Evet dil öğrenmek hiçte kolay bir iş değildir. Ancak öğrenme aşamalarını doğru belirler, sırasıyla sindirerek çalışırsanız işinizi kolaylaştırmış olursunuz. Özellikle zamanın dili İngilizce her yerde karşınıza çıkacaktır. İş hayatınız da ve sosyal yaşantınız da avantaj sahibi olmak için çalışmalara hemen başlamalısınız.


İngilizce öğrenirken en önemli konulardan biri de sayılar. İngilizce sayılar zor gibi görünse de bir kaç ufak kuralla İngilizce sayılar konu anlatımını başarıyla geçmiş olacaksınız. İngilizce sayılarda 1 ile 12 arasındaki sayılar farklıdır. Ama arkasından gelen tüm sayılar sonrasında bir düzenle gider. Örneğin 10 sayısını ele alırsak 10 yani ‘ten ‘ 13 den sonra başına sayı eki alarak sayılmaya devam eder. Yani ‘sixteen’ ‘seventeen’ ‘ eighteen’ ‘nineteen’ gibi. 20 den sonra da 100 e kadar 10’nun katları şu şekilde devam eder.  Twenty, thirty, forty, fifty, sixty, seventy, eighty, ninety, ve 100 ‘ one hundret’ . Yine 20 den sonra sayma sayıları bu sefer sonuna sayı eki alarak 100’e kadar aynı şekilde devam eder. ‘twety one ‘21, ‘thirty seven ‘37, ‘forty three ‘43, ‘fifty six ‘56, ‘sixty two ’62, ‘seventy four ’74,’ eighty nine ’89, ‘ninety six ’96 ve ‘one hunderd nine ‘109 şeklinde yazılır. 100 den büyük sayıları kullanırken de Türkçe’de olduğu gibi önce kaç tane yüz olduğunu söyler arkasından sayı ekiyle birden ona kadar olan sayıları okuduğumuz gibi devam ederiz. Örneğin 697 ‘six hundred ninety seven”. Evet, aslında sayılar hiçte sanıldığı gibi öğrenilmesi ve ezberlenmesi zor bir konu değil. Biraz çalışarak kısa sürede akılda kalacak şekilde öğrenilebilir. Son olarak 100 ün katlarına bakacak olursak yazılışları şu şekildedir, 500 ‘ five hundred ‘1000  “one thousand’ 5000 ‘five thousand’ 10.000 ‘ten thousand’  100.000 ‘one hunderd thousand ‘1.000.000 ‘one million ‘ .


İngilizce öğrenirken size en yardımı dokunacak şeylerin başında İngilizce Türkçe Çeviri Sözlüğü geliyor. Öğrenme aşamasında sürekli kelimelerin anlamlarına bakmak ihtiyacı duyarız, yada kurduğumuz cümlenin doğru olup olmadığını anlamak ister, kelimeleri doğru yerlerde kullanıp kullandığımızı teyit etme ihtiyacı duyarız. Böylelikle yaptığımız yanlışları tespit eder, hataları düzeltip yeniden başlarız cümle kurmaya. Kendini geliştirmekte olan ve bunun için azmeden biriyseniz mutlaka yanınızda İngilizce – Türkçe bir sözlük bulundurmalısınız. Ancak buradaki özellikle cümle çeviri karşılıkları her zaman tam olarak doğru olmaya biliyor. Gramer farklılıkları bu hatalara yol açıyor. Böylesi durumlarda internet sitelerinden de ki çeviri sayfalarından da destek almanız mümkün Bir çok internet sitesi kullanıcılarına tam çeviri imkânıyla hizmet veriyor.

Sözlük kıllanmak başlarda zor ve riskli olabilir. Elinize bir İngilizce – Türkçe sözlük alıp yurt dışı seyahati yapmayı planlıyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Gramer hataları anlatmak istediğinizin dışında bir çeviriyle sizi yanlış yönlendirebilir. Tabi ki bunda seçeceğiniz sözlük kitabı da büyük önem teşkil eder. Kullanımı kolay, basit örnekler veren çeviri sözlükleri oldukça işinize yarayacaktır.One thought on “İngilizce En Temel Kelimeler Nasıl Öğrenilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir