Boğa Piyayası Nedir, Boğa Piyasasının Özellikleri

Boğa piyasası; en temelde piyasada gerçekleşen uzun zamanlı yükselme yöneliminde olacağını ifade etmektedir. Söz konusu yükselişe bağlı olarak taleplerde fiyatlarda da artışın olacağını göstermektedir. Bull market ismiyle anılan bir piyasa Türkçe ’ye boğa piyasası olarak geçmiştir. Bunun nedeni ise kökende boğaların saldırı yapılarından kaynaklanmaktadır. Boğalar saldırdığı sırada boynuzlarını aşağıdan yukarı yönlü hareket ettirmesi nedeniyle bu piyasalar da böyle anılmaktadır. Boğa piyasasının gerçekleşebilmesi için piyasada gerçekleşen en düşük noktadan %20 düzeyinde bir yükselme olması gerekmektedir. 

Boğa Tuzağı; aşağı yönlü hareket gösteren bir piyasada fiyatların geri yönlü çekilmesinin sonlandığı ve yükselme eğilimine geçtiğine dair yanılgının oluşması durumunu ifade etmektedir. Ayı piyasası veya yatay yönlü hareketlenmelerin hakim olduğu yapıda piyasa hareketlerinin olmadığı durumlarda yükselme eğilimine geçildiği düşüncesi ile yatırım yapılmasını ancak aslında bunun kısa süreli bir yanılma olduğunu ifade etmektedir. Fiyatlar azalırken yükselişe geçildiği yanılgısı ile yatırımcılar tarafından satış işlemi yapmaları sonucu gerçekleşir.

 

Boğa piyasasında yatırım; boğa piyasasının yatırım süreci işsizlikteki azalmanın yanında ekonomideki iyileşme süreci ile başlamaktadır. Bu noktada dikkat gerektiren en temel noktalardan birisi ise yatırımın yapılacağı ürünün geçmişteki hareketleridir. Boğa piyasasında uzun vadeli bir kazanç hedefi için uygulanacak bir diğer yöntem ise piyasanın ayı piyasasında olduğu koşullarda iken yatırım yapma sürecini ifade etmektedir. Yatırım süreçlerine acele ve panik havasından da uzak durulması gerekmektedir.

 

Boğa piyasası belirtileri; boğa piyasasını anlamanın en temel yolu düşüş trendinin hâkim olduğu ayı piyasasındaki yükselişleri takip etmek ve değerlendirebilmek gerekliliğidir. Böyle bir durumda düzenli olarak gerçekleşecek olan yükselişler de belirtiler arasında yer almaktadır. Bu piyasanın temel noktalarının varlık piyasalarında gerçekleştirdiği pozitif hareketlenmeler de belirtileri ifade etmektedir.

 

Boğa piyasasında kazanç; boğa piyasasındaki kazanç süreci ikiye ayrılabilmektedir. İlk seçenek uzun vadeli kazancı hedeflemek ve piyasa ayı piyasası koşullarında iken yatırım yaparak piyasanın üst koşullara çıkmasını beklemektir. Diğer bir kazanç olanağı ise kısa vadeli karlılık süreçleridir. Piyasa yükselmeye başladığı süreçte yatırım yaparak ve piyasanın en tepeye gelmesinin beklenmesini beklemeyi ifade etmektedir. Bir yatırımcının kazanç elde edebilmesi için bu süreçte kendi yatırım sürecinin en temel unsurları arasında yer almaktadır.

 

Boğa piyasası; oluşması için her piyasada olduğu gibi burada da çeşitli şartların oluşumuna ihtiyaç duyulmaktadır. Oluşması gereken şartların ilk aşamasında ise toplama aşaması yer almaktadır. Bu aşamada zarar etmekte olan ve alım yapma konusunda çekinceleri bulunan yatırımcıların gerçekleştireceği satım işlemleri ardından görülecek aşırı ucuzlama aşamasında gerçekleşir. Yapılan satış işlemleri sırasında büyük yatırımcılar ise yapılan satışları toplamaya başlamaktadır. Bu aşamanın en temelinde piyasanın henüz yükselme eğilimine girmemiş olmasıdır. İlk aşamada genellikle yatırımcılar piyasaya karşı ilgisizdir.

 

Boğa piyasasının ikinci aşaması; dalga aşamasını oluşturmaktadır. Yapılan toplama işlemleri sonrası piyasa küçük hareketlenmelerle yükselme eğilimine girerek gelişmeye başlamaktadır. İlk aşamaya ek olarak büyük yatırımcıların yanına küçük yatırımcı olarak isimlendirilen yatırımcılar da eklenmeye başlamaktadır. Yapılan bu yatırımlar sayesinde de piyasanın işlem hacmi genişlemektedir. Bu gelişme sürecini ise üçüncü aşama takip etmektedir.

 

Boğa piyasasının üçüncü aşaması; aynı zamanda piyasanın son aşaması niteliğindedir. Piyasa bu seviyede doyuma ulaşır. Bunun sonucunda da alıcılarda azalmalar görülmektedir. Yaşanan bu azalmalar piyasanın sonlanmaya başladığına da işaret etmektedir böylelikle peşi sıra sert bir azalma eğilimine girileceğinin belirtisini oluşturmaktadır. Üçüncü aşamanın tamamlanmasının ardından piyasa gerileme sürecine girmektedir.

 

Boğa piyasasının yaşandığı dönemler; bu piyasanın en yakın tarihli örneğini 2000’li yılların ilk etabında yükseliş eğiliminin ciddi oranda yaşandığı altın piyasasıdır. İlk dönemlerinde çok düşük fiyatlarla alıcı bulabilen altın zamanla yükselerek çok yüksek oranlara çıkan bir fiyatlandırma olmuştur. Bir diğer örneği ise 2017’de bitcoin fiyatlarında yaşanan yükselişle olmuştur.

 

Boğa piyasasının en temel özelliği; genellikle ekonomideki en güçlü zamana gelindiğinde ya da zaten mevcut güçlülüğün bulunduğu dönemlerde yaşanmasıdır. Boğa piyasasının kendine özgü özellikleri arasında gayri safi yurtiçi hasıla ve işsizlik durumları arasında göstermiş olduğu zıtlık oluşturmaktadır. Bu piyasanın hakim olduğu dönemler yatırımcıların da güveninin geliştiği en belirgin dönemlerdir.

 Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir