Aile Birleşim Vizesine Almanya’da Başvurmak

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Mervewehrlin
    Katılımcı

Arkadaşlar merhaba aranızda yeniyim. Forumu çok araştırdım ancak gözümden kaçmış olabilir. Bu sebeple bulamadım ve yeni konu acmaya karar verdim.

Eşimle bir ay önce evlendik Danimarka’da. Eşim tam anlamıyla alman. Almanya’ya 27 ekim’e kadar geçerlilik süresi olan ve 90 gün hakkımdan son 10 gün kalan bir vizem var.
    Bu süreçte çok araştırdık çünkü eşim almanya’dan başvuru yapma ihtimalimin olduğunu söyledi. A2 seviyesinde Almanca’m var. Hem Almanya’da hem Türkiye’de kursa gittim ancak goethe sertifikam henüz yok. Zaman kısıtım çok fazla, ve en saglıklısı bir avukat tuttuk ve avukatla görüstük.

Avukat bize Almanya kaymakamlıklarından vizeye basvurabileceğimi söyledi. Önce belediyeye gidip danimarkada evliliğimizi onaylatmamızı, daha sonra ise kaymakamlıkta işimin şansa kaldıgını söyledi. Goethe sertifika icin bırakın türkiye almanyayı tüm ülkelere baktık tarih yani vizem bitmeden alabilir miyim diye malesef imkansız ve kasımdan yakın tarih yok. Çünkü vize basvurusu isin bu sertifika gerekliydi.

Ancak avukat kaymakamlıkta belgeleri sunduktan sonra gittiğim kursları ispatlarsam, daha sonra goethe sınava gireceğimi söylersem ve biraz a1 konuşabildiğimi kanıtlarsam denk geldiğim memurun insiyatifinde oldugumu, bana kalış hakkı icin (aile vizesini beklerken almanyada kalıs ve bekleme hakkı) özel bir kağıt verebileceğini söyledi.

Velhasıl kelam aynı soruları türkiyede vize danısmanına sordugumda bu vizeye yetkili tek kurumun türkiyedeki alman konsoloslukları olduğunu, almanyadan basvuru yapamayacagımı söyledi. Fakat Alman avukat bu islerle ilgilenen avukat ise tam tersi konustu.

Çok strese girdim. Yinede ne olur ne olmaz diye 25 ekim freiburg ta bir sınav randevusu aldım. 27 sine kadar dönmek zorundayım, ama belki vizeye önceden basvurursam almanyadan bu sınava gireceğimi kurs kagıtlarım ve sınav basvuru belgemle kanıtlamanın bir ihtimal oldugunu düsündük.

Bu durumla ilgili bilgisi olan ya da tecrübe eden biri var mı arkadaslar. Kafam corba oldu, sürem kısıtlı. Eşim bunun doğru oldugu konusunda diretiyor ama benim türk vatandası oldugum kısmı atlıyor bence. Bu isler bize zor bilirsiniz. Konuyla ilgili bilgisi olan varsa ve paylasmak isterse gercekten cok sevinirim. Simdiden tesekkürler 

Nesibi
    Katılımcı

Soyle soyleyim avukattinizda belirttigi gibi isiniz sansa kalmiş :) uzgunum ama pekte mumkunati yok mecburen siz sertifikanizida ordan alsaniz bile mecburen Turkiyeye dönüp aile birlesimi vizenizi Turkiyeden almak zorundasiniz. Turkiyeye dönmeden kabul goren durumlarda var. Benim bildigim sadece siginmaci durumunda Turkiyeye dönmeden boyle bir durum söz konusu olabiliyor. Diger kosullarda ise mecbur ne olursa olsun Turkiyeye donuyorsunuz ve basvurunuzu Turkiye de Alman konsolosluguna yapiyorsunuz ne yazikki.

volkan33
    Katılımcı

Öncelikle çıkmış olduğun bu yolculuğun en kısa zamanda ve sizin için en iyi şekilde sonuçlanmasını temenni ediyorum arkadaşım.
    Bir tanıdığım turist vizesiyle trden geldi. vize süresi bitmeden önce almanyada a1 sınavına girdi ve kazandı. sonrada eşiyle belediyede evlendiler ve oturma iznini aldı böylelikle.Naçizane düşüncem, bu şekilde oturma izni alabilmek  için olmazsa olmaz iki şey lazım.
    1- işini bilen ve bürokrasi karşısında yılmayacak ve hakkını sonuna kadar arayacak bir eş
    2-insiyatif alabilecek iyi bir memura denk gelmek
    Almanyada uzun süredir yaşayan arkadaşlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır.

KaLpSiz
    Katılımcı

Eşinizin sağlam. Bir. İşi varsa iyi geliri VS çok az bir şansıniz var oturumu almanyada alabilirsiniz o memurun insiyatifine kalmış. Memurun düşüneceğim danimarkada evlilik işleri çok kolay detaya girmeyeceğim bunu duymuştum. Memur almanyada neden evlenmediginizi vs hepsini bizlerden daha iyi. Biliyorlar tr ye gitmemek için aile birleşimi için zaman kazanmak için vs içinizi karartmak istemiyorum ama gerçekçi olmak lazım eşinizin sağlam bir işi varsa %100 de 2 şansınız var boşuna umitlenipte strese sokmayın kendinizi avukata para da yedirmeyin en sağlamı tr ye dönün aile  birleşimi yapın daha az masrafli olur benim naçizane tavsiyem

Mervewehrlin
    Katılımcı

Sevgili arkadaşlar, ilginiz ve önerilerimiz icin cok tesekkür ederim. Sizlelre aynı fikirdeyim. Zaman kaybetmeden aile vizesine basvurmanın en doğru yol oldugunu düsünüyorum. Kesinlikle bu kalıs durumumun zor oldugunu ve aile vizesi gibi bir vize türleri varken bizim icin insiyatif saglayacaklarını düsünmüyorum. Esimin iyi bir geliri ve işi var ancak ben öyle değilim. Gösterebileceğim belgeler kısıtlı, hala bir a1 sertifikam bile yokken bu durumun hayal olacagını düsünmekteyim. Bu kalan son on günümde oraya gidip evliliğimizi belediyeye kaydedeceğiz. Sonrası bize konsolosluk yolları gözüktü :) gelismeleri sizlerle paylasacagım. Umarım kalan son 10 günüm icin psaport kontrolünde cok sıkıntı yaşamam iceri girerken :)

KaLpSiz
    Katılımcı

Doğru anladıysam gelirim. Yok aile birleşimi vizesi sorun olur demek. İstediniz sanırım eğer öyleyse yanılıyorsunuz. Aile birleşiminde tr de ki esin gelir durumu önemli degilki. Eşinizin durumu iyi ise Rathaus a almanyadayken evliliginizi isletin tr ye dönün biraz zaman alacaktır ama. Sorunsuz dönersiniz a1 de kolay gözünüzde büyütmeyin en önemli nokta eşinizin geliri almanyaya geldiğiniz de geciminizi sağlayacak yeterlilikte olmalı. Hangi eyalettesiniz bilmiyorum kiralar değişiyor eyaletlere göre 1500-1600 euro. Yeterli olacaktır bence maaş olarak

yeniceri57
    Katılımcı

Sevgili arkadaşlar, ilginiz ve önerilerimiz icin cok tesekkür ederim. Sizlelre aynı fikirdeyim. Zaman kaybetmeden aile vizesine basvurmanın en doğru yol oldugunu düsünüyorum. Kesinlikle bu kalıs durumumun zor oldugunu ve aile vizesi gibi bir vize türleri varken bizim icin insiyatif saglayacaklarını düsünmüyorum. Esimin iyi bir geliri ve işi var ancak ben öyle değilim. Gösterebileceğim belgeler kısıtlı, hala bir a1 sertifikam bile yokken bu durumun hayal olacagını düsünmekteyim. Bu kalan son on günümde oraya gidip evliliğimizi belediyeye kaydedeceğiz. Sonrası bize konsolosluk yolları gözüktü :) gelismeleri sizlerle paylasacagım. Umarım kalan son 10 günüm icin psaport kontrolünde cok sıkıntı yaşamam iceri girerken :)

arkadaslar gerekli cevabi vermisler zaten sadece ben de bir kac ekleme yapmak istiyorum. ayni problemi 3 sene önce bende yasadim ve Rathausta evlendikten hemen sonra sorduk. Almanya da evlendik ancak Almanya da aile birlesim vizesi vermediler. geri dönüp aile birlesim vizesine basvurun dediler.
    a1 belgesini zaman kaybetmeden alin derim. sizin gelirinizle ilgili bir belge istemeyecekler.sadece almanyadaki esten istiyorlar iciniz rahat olsun.

hayirlisi olsun.

Mervewehrlin
    Katılımcı

Doğru anladıysam gelirim. Yok aile birleşimi vizesi sorun olur demek. İstediniz sanırım eğer öyleyse yanılıyorsunuz. Aile birleşiminde tr de ki esin gelir durumu önemli degilki. Eşinizin durumu iyi ise Rathaus a almanyadayken evliliginizi isletin tr ye dönün biraz zaman alacaktır ama. Sorunsuz dönersiniz a1 de kolay gözünüzde büyütmeyin en önemli nokta eşinizin geliri almanyaya geldiğiniz de geciminizi sağlayacak yeterlilikte olmalı. Hangi eyalettesiniz bilmiyorum kiralar değişiyor eyaletlere göre 1500-1600 euro. Yeterli olacaktır bence maaş olarak

Evet öyleymiş, eşimin durumu ve maaşı iyi. Ev olarak büyükailesinin evinde kalıyoruz. O evi göstereceğimiz icin kira açısından da maaş açısındanda sıkıntımız yok cok sükür. 20 kasım a aile birlesimi randevumu aldım arkadaslar. Hayırlısı olsun insallah

Mervewehrlin
    Katılımcı

arkadaslar gerekli cevabi vermisler zaten sadece ben de bir kac ekleme yapmak istiyorum. ayni problemi 3 sene önce bende yasadim ve Rathausta evlendikten hemen sonra sorduk. Almanya da evlendik ancak Almanya da aile birlesim vizesi vermediler. geri dönüp aile birlesim vizesine basvurun dediler.
    a1 belgesini zaman kaybetmeden alin derim. sizin gelirinizle ilgili bir belge istemeyecekler.sadece almanyadaki esten istiyorlar iciniz rahat olsun.

hayirlisi olsun.

Aradık bugün Rathaus’u dedilerki siz danimarkada evlenmeseydiniz biz senin burda kalmana izin verirdik ama sen almanyada değil danimarkada evlendin. Sizin yazdıgınızı iyiki okumusum. İcimde kalacak pisman olacaktım almanyada evlenmediğim icin. Ama herşeye bir kılıf bulup gönderme cabaları var anladıgım kadarıyla. İyiki söylediniz banada böyle bir bahane bulup göndermeye karar verdiler gitmeden hayal kırıklıgını önlemis olduk. Direk aile birlesimi icin randevu aldım İstanbul’dan. Hayırlısı olsun arkadaslar gelismelerden haberdar ederim

Mervewehrlin
    Katılımcı

Birde arkadaslar 25 ekimde freiburg ta sınav tarihi aldım goethe için. Sizce almanya’da daha zor mudur bu sınav? Bana önerebileceğiniz birsey var mı? Acıkcası biraz heyecan yapıyorum acaba türkiye’de bir sınav tarihimi alsam diye

yeniceri57
    Katılımcı

Birde arkadaslar 25 ekimde freiburg ta sınav tarihi aldım goethe için. Sizce almanya’da daha zor mudur bu sınav? Bana önerebileceğiniz birsey var mı? Acıkcası biraz heyecan yapıyorum acaba türkiye’de bir sınav tarihimi alsam diye

Simdi bu konuda basimdan gecen olayin üzerine yorum yapayim. Sinavi ankarada yapmistim. Istanbulda sinav tarihleri dolu oldugundan ankaradan randevu aldim 1 günlügüne gittim geldim. 1 ögretmende Türktü. Karsimdakilerin hepsi de Türk tü. Böylece biraz olsun heyecanim yatismis oldu ve nasilsa karsimdakiler Türk dedim onda göre rahatladim konustum.

Ancak sinavi almanya da yaparsan hocalarin hepsi alman olacak karsinda birebir konusma mülakatinda da denk gelirse Türk olacak. Yani bilmiyorum. Eger bilginden emin olursan sinavi yaparsin ben biraz stresli anlarda heyecanli oldugum icin herhalde almanya da sinava girseydim yapamayabilirdim diye düsünüyorum ki sonradan buraya geldigimde a2 sinavinda catir catir konusmustum.
    Bu tamamen sana ve bilgine kalmis bi durum. Ama bana sorarsan eger bilginden eminsen yaparim dersen almanya da a1 belgesi almak daha iyi olur. Sürece etki etmez cünkü sinavi yapan ayni kurum oldugundan bir artisi olmayacak. Ama buraya geldiginde diger sinavlar icin ilk stresi atmis olacaksin eger almanyada sinava girersen.

Sana kalmis

10 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.