Aile Birleşimi A1 Sertfikası ve Yapılması gerekenler.

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    blackrain88
    Katılımcı

Arkadaşlar herkese merhaba çok dağınık konular oluyor ve hepsini bir araya toplayarak işlem yapmak istediğimiz zaman her şey birbirine giriyor. Örnek vermek gerekirse ben sınava nikah yapıldıktan sonra girildiğini sanıyordum ve onca zamanım boşuna geçti sınava girip sertfikamı alabiliyormuşum. şimdi adımları tek tek yazalım.

Aile Birleşimi için Türkiye de nikah yapacak olursak.
    1-Bağlı olduğunuz aile hekimine giderek nikah yapacağınızı ve bunun için kan ve röntgen tahlili yaptırmanız gerektiğini söylüyorsunuz. Eğer iki taraftan birisinin Türkiye'de ikametgahı yoksa misafir olarak işlemleri yapabiliyorlar her hangi bir yere gidip ikametgah yaptırmanıza gerek yoktur. Aile hekiminde kan verdikten sonra size bir kağıt verecekler ve bu kağıt ile birlikte röntgen çektirmek için verem savaşa gidiyorsunuz kişi başı 20Tl röntgen ücreti alıyorlar. Orda işleminizi yaptıktan sonra öğleden sonra sonuçlar çıkıyor gidip alabilirsiniz. Ertesi günde Aile hekiminize bu kağıtla birlikte gidip kan tahlilerini alabilirsiniz. Bu arada Aile hekimi için bay ve bayanın vesikalık fotoğrafı ile gitmeniz gerekmektedir.  Raporunuz alınmıştır. Hayırlı olsun.
    2- Nikah için gün almaya gitmeden önce eğer nufüs cüzdanınız 6 yıldan eski olmaması gerekiyor süreyi tam hatırlamıyorum bizimkisi öyle olduğu için önce nufüs cüzdanlarımızı değiştirmemiz istendi. Bunun içinde gidip nufüstan kimliklerimizi değiştirmemiz gerekiyor. O yüzden eğer kimlikleriniz eski ise hiç boşuna nikah için gün almaya gidip yol ve zaman kaybetmeyin önce gidip kimliklerinizi değiştirin. Kimliklerinizi de değiştirdikten sonra gidip gün alabilirsiniz. Nikah için başka birşey gerekmiyor. He birde 6 adet vesikalık fotoğraf gerekiyor.

Nikah kısmını bitirmiş bulunuyoruz.

Geldik A1 Sınavına

Arkadaşlar ben sınava her hangi bir kursa gitmeden kendim çalışarak geçtim ilk girdiğim sınavdan 54 aldım ikinci sınavdan da 65 aldım ve geçtim burda amaç bu sınavı geçmek 100 almanız önemli değil zaten Almanya'ya veya başka bir ülkeye gittiğimiz zaman orda sadece anadilleri olacağı için zaten ister istemez bu dil olayını aşacağız. şimdi a1 sınavı için yapmamız gerekenleri sayalım.
    Eğer sınava İstanbul da gireceksek.
    1-Öncelikle Yapıkredi bankasına giderek ödemeler altında A1 almanca istanbul goethe sınavı için Randevu ve Sınav ücreti yatırmak istediğinizi söylüyorsunuz. Yaklaşık olarak 255 Tl bir şey tutuyor. Size iki adet makbuz verecekler birisi randevu için diğeri sınava giriş için. Ne yazık ki sınava randevu almak için havadan bir para ödüyorsunuz bu yola girdiyseniz lütfen mantık aramayın sinir katsayınız artar. Bankaya paraları yatırdık sonra ertesi gün 0212 / 373 58 08 bu numarayı arayak istanbulda sınava girmek istediğinizi ve sınav için gün almak isteğinizi belirtiniz onlar size sınav için gün verdikten sonra makbuzlar üzerindeki pin numaralarını vericeksiniz ve gününüzü almış olacaksınız.  Sınava hazırlanma konusunda ise Facebookta arkadaşlar mektupları paylaşmışlar ve bunlar evet çıkan mektup örnekleri iyice hazırlanırsanız mektuptan 25 puan almanız garantidir. Almanca A1 Sertifikasi    Yardimlasma ve Calisma Alani facebook sayfası.  Okuma ve dinleme kısmında ise bol bol örnek yapmanız yeterli olacaktır. Kendinizi tanıtma kısmında da internette bol bol örnekler bulabilirsiniz. Kart çekme ile ilgili de güzel bir araştırma yaparak bulabilirsiniz. Ciddi anlamda bir zorluk yok kursa gitmeden başarabilirsiniz. Sınava girdikten sonra ertesi gün hemen sınav sonucunuz Ups kargo ile kapınıza geliyor bunun içinde yanınızda 30 lira bulundurmanız gerekiyor sınavdan çıktıktan sonra da bir kere sizi öpüyorlar gidip elden teslim alamıyorsunuz.
    Eğer sınava Ankara da gireceksek.
    2- Eğer sınava ankara da girecekseniz ki bence burda girin hocalar cidden çok iyiler ve yardımcı oluyorlar. Burda yapmanız gereken önce randevu ücreti ödemeniz gerekiyor. Yapıkredi bankasına yine 28 Tl randevu ücreti ödüyoruz birde 3.5 tl masrafı var 31.50 Tl yapıyor. Yapıkredi bankasına randevu parasını Ankara olarak belirttikten sonra ertesi gün 0212 / 373 58 08 numarasını aradıktan sonra ankara için randevu almak istediğinizi belirtiyorsunuz size günü verdikten sonra sınav ücreti için 270 Tl ödeme yapmanız gereken bankayı söylüyorlar ve onu da 10 gün içinde ödemeniz gerekiyor ödeme yaptıktan sonra her hangi bir yeri tekrardan aramanıza gerek yoktur makbuzunuzu kaybetmeyin sormuyorlar ama yine de sınava giderken yanınızda bulunsun ne olur ne olmaz ankarada işlemler bu kadar sınav formatı aynıdır. Sınav sonucunuzu 2 gün içinde burdan alabilirsiniz veya kargo ile göndermelerini de isteyebilirsiniz.

Ben sınavı geçtim şimdi tekrar vize randevusu almak için yapı kredi bankasına 17 lira yatırdım merak etmeyin sizde bol bol ödüceksiniz :)
    Randevu için pasaportunuzun randevu tarihinden itibaren en az 1 yıl olması gerekiyor. Eğer değilse pasaportunuzu değiştirmeniz gerekiyor. Pasaport değiştirmek istiyorsanız kimliğiniz de eğer nikahtan sonra bekar kısmını değiştirmediyseniz son medeni durumunuzu belirtmeniz gerekiyor o yüzden kimliği değiştirip lütfen pasaport için öyle başvuru yapın. Ben şimdi pasaportun elime gelmesini bekliyorum konsolosluk işlemleri içinde nasıl ilerlememiz gerekiyorsa  burdan paylaşırım.

****Evet konsolosluk randevu için olan kısmınıda anlatıyorum arkadaşlar ****
    öncelikle yapıkredi bankasına ödemeler başlığı adı altında almanya randevu ücreti olan 17 Tl'yi ödüyoruz. Dekontun üzerine tc kimlik numaranızı ve isim soyisim yazmasını muhakkak belirtiniz. Dekontumuzu aldıktan sonra ertesi gün idata ofisini arayarak randuvu almak istediğinizi belirtiyorsunuz randevunuzu aldıktan sonra sizin mail adresine istenilen belgeleri göndereceklerdir. Bu kısım oldukça basit randevu işlemi için kendinizi kasmayın.

3,14
    Katılımcı

–> Emeğin için sağ ol kardeş çok açıklamalı olmuş. halayy:)

blackrain88
    Katılımcı

Rica ederim kardeşim cidden doğru bilinen çok yanlış var ve bilgiler sağda solda çok dağınık

blackrain88
    Katılımcı

Evet gelelim Konsolosluk işlemlerine arkadaşlar bunda da korkulacak hiç bir şey yokmuş onu da anlamış bulunuyorum. Eğer eşiniz Almanya da yaşıyorsa ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise konsolosluğa gitmeden önce toplamanız gereken evraklar şu şekilde. (alman vatandaşı olanlardan farklı evraklar talep ediyorlar o yüzden o konu hakkında bir bilgim bulunmuyor.)
    öncelikle iki adet  vize başvuru formunu dolduruyoruz bunu iki adet olarak doldurunuz fotokopisini çektirmeyin bununla birlikte ikamet yasasının 55. maddesine göre gerekli ek belgeyi de dolduruyoruz zaten aynı vize başvuru formu sayfasında o da yer alıyor. bunları almanca dolduruyoruz.
    sizin ve eşinizin Pasaport – Nüfus cüzdanından 2 şer adet fotokopi çekiyoruz. Eşinizden ayrıca Almanya'daki oturum kartının ve ikamet belgesini tarafınıza scan etmesini istiyorsunuz. Bunlardan da 2 adet fotokopi çekiyoruz.
    Daha sonra kendimize ait tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğini nüfus müdürlüğünden alıyoruz düşünceler bölümünün tam olması gerekiyor anne baba kardeş eş hepsinin bilgilerinin yazılı olması gerekiyor bununda 2 adet fotokopisi gerekiyor.
    Aynı yerden uluslararası evlenme kayıt örneğini alıyoruz formül b derseniz doğrusunu vereceklerdir bununda iki adet fotokopisini alıyoruz.
    yanınızda 4 adet biyometrik fotoğrafta bulundurunuz.
    A1 belgemizin de orjinali ve 2 adet fotokopisini ekliyoruz.
    Hepsi bu kadar arkadaşlar yanınızda bir de 60 euro + 5 euro ayrıca 30 tl kargo parasını da bulundurmayı lütfen unutmayın

3 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.