Alman Ehliyetini Almak Icin Yapilmasi Gerekenler Ve Türkce Calisma Kitabi …

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    fuk_18
    Katılımcı

Arkadaslar asagidaki yazida Türkiyede yasayan ve ehliyeti olan birinin Almanya'da yeni bir yasama baslamasi durumunda ehliyetini degistirip alman ehliyeti alma asamalarinda neler yapmasi gerektigi kisaca anlatilmaktadir cünkü Türkiyeden aldigimiz ehliyetler Almanya'da sadece ilk 6 ay gecerli ve giris cikis yaptigimizdada tekrar suresi uzamiyor bu yuzden asagidaki yazida anlatilmak istenmistir gecilmesi gereken asamalar. Asagidaki yazida yazanlar eyaletten eyalette gore degise bilir bu yuzden ilk yapilmasi geeken gelir gelmez veya geldikden sonra ehliyeti degistirmeye kalktimizda gidecegimiz kursa herseyi sorup gecerli olan prosedürü ögrenebiliriz bu ehliyeti almanin bedeli en fazla 500-600 euro civarinda ve kursdan kursa degismekdetir bu yuzden cok arastirdikdan sonra kayit olmaliyiz kayit oldukdan sonra calisma kitabi gerekli,
                                                                            Bu calisma kitabini ben sizin icin PDF olarak asagidaki linkde yayinliyorum   
    Testler ise ucretli oldugu icin bir test veremiyorum ama uygun test bulmak icin ben yardimci olabilirim kursa kayit oldukdan sonra size test vermek isticeklerdir fiyatlari 40 ile 100 euro arasinda bu sistemde su sekilde calisiyor kursdan siz testi aldignizda kendi sitesinde sizin profilinizi aciyor size kullanici adi sifre belirliyor ve bunlari size veriyor siz kendi evinizden bilgisayarinizdan internet yardimiyla online olarak soru cozuyorsunuz bunuda hoca goruyor sizin sinava girip giremiceginizin kararini veriyor genelde %70 80 oraninda dogruluk orani yuksek ciktiginda simdi sinava girebilirsin diyor ögrenciye ama bu baska sitelerdede cok uyguna testler var 3 aylik 24 euro 6 aylik 30 euro olan testler var isteyen arkadaslara yardimci olabilirim link konusunda sinavda 30 soru var toplamda testlerde calisirken cozmemiz gereken soru sayisi 919 tabi yarisi ayni sorular dan olusuyor bir nevi ezber yaparak sinava giriyoruz amacda zaten bu.gelelim asakidaki yazimiza..

Eğer almanya'ya taşınmanızın üzerinden 3 yıl geçmemiş ve elinizde hali hazırda geçerli bir türk ehliyeti var ise aşağıdaki adımlar izlenmesi mümkün olan sistem;

öncelikle aşağıdaki belgeler hazırlanır;

– türk ehliyetinizin ADAC den Almanca Tercümesi ve Ehliyetin asli
    – ehliyet sınavı için göz testi gerekli bunuda cogu kurs kendi yapmakda
    – pasaport fotokopisi
    – almanya'da ilk ikamet ettiğiniz şehirden onaylı ikametgah belgesi
    – 8 saatlik bir “ilk yardım kursu” sertifikası bunuda bazi kurslar kendi yapmakda goz testiyle birlikde ayni gün
    – bir ehliyet kursuna yazıldığınıza dair belge (ders almayacaksanız)

bu hazırlanan belgeleri, ya sürücü kursu ya da siz bizzat sürücü kursunun bağlı bulunduğu kaymakamlığa (landratsamt) teslim edip. iş yoğunluğuna göre kaymakamlık 3-8 hafta arasında sürücü kursuna, ehliyetinizin gerçekten geçerli bir ehliyet olduğuna ve ders almaksızın sınavlara girebileceğinize dair bir yazı gönderir. sürücü kursu size durumu bildirir ve hazır olduğunuz zaman ilk önce yazılı sınavı alabileceğinizi söyler.

siz de elinizde bulunan 60 adet 30'ar sorudan oluşan soru kağıtlarını bitirdikten sonra, kursu arayıp sınava girmek istediğiniz tarihi söylersiniz ve sınav merkezinde yer var ise sınava kaydınızı yaparlar sınavlar tüv -alman teknik denetim kurulu- merkezlerinde yapılır. sınavda 110 puan üzerinden en fazla 10 hata puanı yapma şansınız vardır. sorular 2-3-4-5 puan olmak üzere önem sırasındadır ve her sorunun altında sorunun kaç puana denk geldiği yazar. 10 hata puanı yapıp sınavı geçememenin tek bir ihtimali vardır, o da 5 puanlık 2 soruyu yanlış yapmaktır. 5 puanlık sorular en önemli sorulardır ve genel olarak kolay sorular, o yüzden panik yapmamak lazım. bu sınavı en fazla 3 kere alma hakkı verirler eğer 3 kerede alamazsanız bütün ehliyet alma prosesi en baştan başlar.

yazılı sınavdan geçmeniz durumunda önünüzde artık son bir engel kalmıştır. pratik sınav. bu sınava girmeden önce bir tavsiyem, eğer Türkiye'de büyük şehirlerde özellikle de istanbul'da araba kullandıysanız, yaptığınız tüm alışkanlıkları unutun ve ben yaparım diyip delikanlılık yapmayın, efendi efendi 1-2 sürüş dersi (yaklaşık 45 dakika) alın. sınava gireceğiniz bölgeyi öğrenin, zorlukları öğrenin, ve özellikle “dur” tabelasının önündeki çizgide durmayı öğrenin ve 40 km ile giderken acil fren debriyaj yapmayı öğrenin. pratik sınav 1-45 dakika arasında bir süre içinde tamamlanır. eğer yaya geçidine birileri yaklaşırken durmazsanız, kenara çek lütfen komutu ile 1. dakikada sınavınız bitebilir ya da aynı şekilde bisikletli birini 1.5 m açıktan sollamazsanız, ileride sağda müsait bir yerde komutunu duyabilirsiniz.

pratik sınavda kesinlikle unutmamanız gereken şeyler;

* sinyal vermeden önce aynadan trafiğin akışını kontrol etmek- sinyal vermek- doğru şeride geçmek- dönmeden yaya ya da bisikletli gelip gelmediğine bakmak ve omuz üzerinden kör noktaya bakmak- döndüğünüz sokaktaki karşıdan karşıya geçen yaya ya da bisikletli kardeşlerimize yol vermek

* göbek çıkışlarında mutlaka sağa sinyal vermek

* stop tabelasının önünde kesinlikle 4 tekerin sabit şekilde durması ve yol müsait ise tekrar devam edilmesi

* kırmızı ışıkta durmadan ve yeşil ışıkta kalkmadan aynadan arkadaki trafiği kontrol etmek

* geçiş üstünlüğü olmayan yollarda, sağdan sola geçiş hakkını unutmamak, her sokak çıkışında sağdan gelen trafiği kontrol etmek için yavaşlamak

* otoyoldan çıkmadan 300m önce sinyal vermek ve kesik çizgiler başladığı anda sağ şeride doğru girmeye başlamak

* kornoya basmamak

* ara yoldan ana yola çıkarken en az 2 şerit boş olmadan trafiğe dalmamak

bunlara dikkat etmeniz durumunda ehliyeti cebinizde bilebilirsiniz. eğer sınavları başarı ile tamamlarsanız, ya anında ehliyetinizi alırsınız ya da size bir belge verir sınavı yapan amca ve ertesi gün tüv'den alman ehliyetinizi alırsınız. hayırlı olsun.

https://turbobit.net/8ylt83h0s9tn

Bis Zum Ende
    Katılımcı

Ellerine sağlık tşkler.

yeliz_orhan
    Katılımcı

valla süpersin A1 SINAVI BİTTİ şİMDİ SIRA EHLİYETTE YAV BU HATTA NE KADAR ÇOK SINAV VAR YAV cofe:)

fuk_18
    Katılımcı

kursa git sen yinede ordan detayli bilgi al her yer farkli olabiliyor

valla süpersin A1 SINAVI BİTTİ şİMDİ SIRA EHLİYETTE YAV BU HATTA NE KADAR ÇOK SINAV VAR YAV cofe:)

fuk_18
    Katılımcı

kursun verdigi calismak icin online test 40 eurodan basliyor ama siz onu kabul etmeyip kendiniz internetten birebir aynisini 3 ay lik 20 eurodan baslayan fiyatlarda alabilirsiniz.

ckokler
    Katılımcı

Selam Ufuk,

Bu 3 aylik 20euro olan online calisma sitesi hangisi oluyor? Benim tek bildigim http://www.fahrschulecard.de, o da kursun genelde önerdigi olan, 40 euro.

batan
    Katılımcı

S.A arkadaslar ben ehliyet degisimi icin basvuru yaptim teori sinavini gectim pratik sinavi kimsi beni biraz zorluyo surmeye baslamadan once sinavi yapan kisi teknik bi kac soru soruyomus  ilk fahrimi yaptim yarin ikinci fahrim var 1 hafata sonrada sinavim var fahrschuledeki hoca pek yardimci olmuyo almancam cok az ne sekilde sorar nasil cvp vermem lazim sorulara sorular genelde lasitik,dortlu,silecek isikmesafe ayari,frenle ilgiliymis size bunlardan hangileri soruldu nasil cvp verdiniz.

Jeynes
    Katılımcı

Arkadasim ben 2 gün önce praktische prüfunga girdim. Aldim ehliyeti sükür. Almandan girdim bende almancam zayif olmasina ragmen. Arka sisler , ön sisler , 4 lüler , uzun ve kisa farlarin almancasina calis sen sadece onlari sorar. Ama hocan sinav yapan adamla konusup almanca bilmiyor soru sormasin diye rica ederse sormuyorlar sna merak etme. Bende aynen oyle oldu almanca bilmiyorum kursa gidiyorum diye tekrarladim sinavda. sormadilar. Sinavdada sag, sol , su arabanin arkasina park et , geri dön gibi kelimeler kullaniyor bunlari anlarsin zaten. Kolay gelsin.

fuk_18
    Katılımcı

jeynes cok guzel aciklamis ve birde en ideal olan ehliyet alma zamani su sekilde

1.)  Turkiyeden almanyaya ilk gelginizde turkiyede ehliyetiniz oldugu icin 6 ay (180gün) arac kullanabiliyorsunuz hic birsey yapmadan yaninizda pasaportunuzu ve E-kartinizii bulundurmanizda iyi olcaktir.

2.)  6 ay bitmesini beklemeden kursa kayit olabilirsiniz veya bittikden sonra o size kalmis ama benim önerim 4 5 ay arac sürdükden sonra kayit olun kursa cunku kurallari sürüs tarzini yollarin nasil oldunu gecis haklarini hepsini ogrenirsiniz arac sürerken.

3.) Kursa kayit oldugunuzda kursu iyi arastirin kaziklanmamak gerekir ve once yazili sinavi dusunun onu gecerseniz direksiyon sinavina girebilceksiniz bu yuzden yazili gectikden sonra kac tane alistirma sürüs yapacaginiza karar verirsiniz.

4.) Yazili sinavi gectikden sonra direksiyon dersine girebilirsiniz simdi buna karar verenler direksiyon hocalari ama bunlar kurslarda aylik degilde saatlik ücret aliyorlar yani dikkat etmeniz gerek seiz cok iyi bilseniz bile cok bilmislik yapip size fazladan ders yukleyip para kazanmak isteyenler cok.

5.) Türkiyede ehliyeti olupda aktif arac kullanan ve Almanya'da da 5 ay arac süren bir kisinin en fazla 3 adet direksiyon dersi almasi yeterli maksimum 5 dir cunku zaten surmesini bildiniz icin gerekli olanlar kurallari bilmek trafik tabelasina gelince ne yapman gerektigini hemen uyugulamak hiz sinirlarina uymak birde sagdakinin gecic hakkini her zaman dikkat etmek 30 luk butun yollarda sagdakinin gecis hakkidir bu yuzden bir yol agzina geldigizde ayaginizi frenin ustunde tutup ani durumda fren yapmaya hazirlikli olmaniz gerekiyor cunku arkadaki sinav yapan memur sizi resmen gözleriyle suzuyor dikkat ediyor 30 luk yolda 35 gitmeniz demek kalmaniz demektir bu yuzden bunlari direksiyon dersinde hoca zaten ogretiyor 5 ders de bir insan mutlaka ogrenir bunlari.

6.) Direksiyon dersine gelirsek 1.Ders 45 dakikadir ve 40 euro dur genelde. siz eger 90 dakika ayni gun arac sürerseniz 2 ders yaparsiniz yani 5 ders 225 dakikadir bu surede yeterlidir fazlasini isteyenlerin amaclari kendi cikarina dir dedigim gibi bazi hocalar ekstra saat yazarak kendi alcagi maasi artirmaktadir bu yuzden hepinize dikkatli olmalisiniz .

Akliniza takilan olursa tekrar burdan soru sorabilirsiniz ben veya arakdaslarim cevap verceklerdir mutlaka.

batan
    Katılımcı

cevaplariniz icin tesekkurler bu gittim kurs tamamen cikar saglamak istiyo ve bunuda zaten belli ediyolar biz senden fazla para kazanmiyoruz diyo ve arkasinina 5 6 fahr yapariz diyo kursu degistirmek istiyorum hem oturdugum bölgeye uzak biyerde sinava sokuyolar hemde alan buyuk kendi oturdugum bölgede bir yere gecip bi iki fahr yaparim daha iyi türkler diye gittim ama sadece soymanin pesindelermis ve sinav tarihimi sallayip duruyolar…

fuk_18
    Katılımcı

ama 5 6 zaten normal dedik o kadar almakda bir sorun yok soyle dusun 2 ders 90 dakika 3 kere araca bincen ayri ayri gunlerde bu sekilde az geliyor eger hersey icinde eline gecmesi 500 600 arasinda birseyse normal yine fiyatlar bazilari 1000 cekiyormus onlar para tuzagi kurs zaten kayit parasi 50 euro civarinda aliyor

cevaplariniz icin tesekkurler bu gittim kurs tamamen cikar saglamak istiyo ve bunuda zaten belli ediyolar biz senden fazla para kazanmiyoruz diyo ve arkasinina 5 6 fahr yapariz diyo kursu degistirmek istiyorum hem oturdugum bölgeye uzak biyerde sinava sokuyolar hemde alan buyuk kendi oturdugum bölgede bir yere gecip bi iki fahr yaparim daha iyi türkler diye gittim ama sadece soymanin pesindelermis ve sinav tarihimi sallayip duruyolar…

fuk_18
    Katılımcı

güncel

fuk_18
    Katılımcı

.

fuk_18
    Katılımcı
    carismaboy
    Katılımcı

konu, bilgiler ve dosya için çok teşekkürler. zshare baya bi sorun çıkarttı indirirken ancak sonunda başarabildim. turbobit linki ise ölü. bendeki testbogenler bi kazaya kurban gitmişti çok aradım ve sayende tekrar buldum :) fahren lernen v1.5 kullanıyorum şuan. bigisayar programı sınavdaki gibi aynen. 1 kere girdim sınava ancak o günde çok kötü hasta oldum sınavı yarıda bırakmıştım.

eğer isteyen olursa bu programı upload edebilirim.

herkese iyi günler.

Rodolfo
    Katılımcı

Vay arkadas ne ehliyet sinaviymis :D Tr'de 13 yillik ehliyetim vardi. Bi o kadarsa sinavlara girdim. Ben buradaki ehliyet(direksiyon) sinavi kadar stress, heyecan yasamadim .Neyseki kazandim ;) Allah yardimciniz olsun.

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 61)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.