Almanca A1-A2-B1-B2 kurslari hakkinda !! (HILFEEE)

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    trhn
    Katılımcı

Merhaba arkadaslar,

Almanya`ya tasinali 2 sene oldu. VHS kursuna basladim normal olarak devlet zorunlu tuttu. A1 – A2 sinavlarini gectim. B1 `den kaldim  ;D
    Bilen bilir VHS kurslari iyi degil gelen kisiler de ögretmen degiller. Ben bu kurslardan adam akilli bir fayda göremedim. Haftanin 4 günü 3 saat kurstan ne kadar iyi ögrenilebilir ki??
    Isin komik yani sinifta herkes sinavlardan geciyor anlasan da anlamasan da devam ediyorlar. Suriyelilerin de gelmesiyle sayi fazla VHS calisanlari heralde yigilma olmasin diye devam ettiriyorlar,

ve ben suan B2 kursuna gidiyorum ve artik hoch deutsch olmaya basladi. Derste saf saf bakiyorum bunlar ne yapiyor diye offoff:) Hic birsey anlamiyorum  😮

Inanilmaz deredece strese girmis durumdayim  :cryla:

Ben kendimi A2 seviyesinde görüyorum, B1 i gecememisken ne isim var B2 de !! bu nasil sistemdir böyle !??  tickoff:)

Arkadaslar cikmaz bir yoldayim sanki, lütfen bir yol gösterin.

Geldigime gelecegime pisman oldum bu memlekete. Türkiye de sadece is sorunu vardi burada hem dil hem is sorunu cikti karsima. Yagmurdan kacarken doluya tutuldum resmen. Allah sonumuzu hayr etsin.

tugce_doerjer
    Katılımcı

iyide integrationskurs yani b1 gecmeden b2ye sizi yollayamazlar ki. Siz gidip ben b1 alamadim diyceksiniz ausländerbehördeye onlar da sizi tekrardan bir kursa yolliycaklar. Kursunuzdaki kisilerle görüsün size yardimci olurlar. VHS de egitim verenlerin hepsi ögretmendir. Bamf dan izin belgesi olmayan hickimse almanca b1 dersi veremez. Ayni izni ben almaya calisiyorum integrationskursda ögretmenlik yapmak icin neredeyse imkansiz o yüzden pesini biraktim o isin.

Dediginiz gibi a1 ve a2 gecmisseniz eger b1 icin tekrardan basvurmaniz lazim. Siz anlamiyorum demezseniz kimse size yardimci olamaz.

tugce_doerjer
    Katılımcı

Integrationskurslar haftaici hergün sabahtan öglene kadardir normalde. Siz gidip integrationskursa basvurucaksiniz, normal almanca ögrenmek icin yabancilarin gittigi kurslara degil.

trhn
    Katılımcı

iyide integrationskurs yani b1 gecmeden b2ye sizi yollayamazlar ki. Siz gidip ben b1 alamadim diyceksiniz ausländerbehördeye onlar da sizi tekrardan bir kursa yolliycaklar. Kursunuzdaki kisilerle görüsün size yardimci olurlar. VHS de egitim verenlerin hepsi ögretmendir. Bamf dan izin belgesi olmayan hickimse almanca b1 dersi veremez. Ayni izni ben almaya calisiyorum integrationskursda ögretmenlik yapmak icin neredeyse imkansiz o yüzden pesini biraktim o isin.

Dediginiz gibi a1 ve a2 gecmisseniz eger b1 icin tekrardan basvurmaniz lazim. Siz anlamiyorum demezseniz kimse size yardimci olamaz.

Size söyle anlatayim ;

B1 bitti sinava girdim 15 gün araya tatil girdi ve B1+/B2 basladi. B2 devam ederken sinav sonuclari aciklandi A2 seviyesindesin diye serfitika verdiler. Lesen,Sprechen,Hören,Schreiben ben hepsin de A2 seviyesindeymisim.  😮

Tamam dedik ne olacak simdi. Bize söylenen weiterbildung olacak devam edilecek B1 ile B2 sinavini beraber yapacakmisim. Ne kadar sacma bir sistem !!!!!!

B1 de arkadas bosnali almanca ögretmenine bir soru sordu. Ögretmen benim ana dilim deutsch degil buna cevap veremem dedi gramatik ile ilgili bir soruda. Sonradan ögrendik ögretmen degiller sadece bize anlatabilecekeleri kadar Almanca biliyorlar. Üniv den Almanca ögretmeni mevuzunu degiller.  tickoff:)

Ben kac kere dedim anlamiyorum diye kadin anlamadigim konuyu almanca anlatiyor sanki almancayi cok iyi biliyorum da  :haha: telefondan yada worterbuchdan ceviri yapip anlayana kadar süre uzuyor. Eee bunlarda süre bitsin de gidelim derdinler cogu. Hic memnun degilim VHS kurslarindan !! tickoff:)

Bilmiyorum ne yapacagim …

trhn
    Katılımcı

Integrationskurslar haftaici hergün sabahtan öglene kadardir normalde. Siz gidip integrationskursa basvurucaksiniz, normal almanca ögrenmek icin yabancilarin gittigi kurslara degil.

Almanya ya ilk geldigimde oturum pasaport isleri bittikten sonra gittik kayit olduk. Gündüz kurslari suriyelilerle doldu dediler. Aksam kursuna yazdilar. 17:30 bis 20:45 kadar. Direkt A1/1 kitabiyla basladim. Kursta benim gibi yabancilar vardi.

tugce_doerjer
    Katılımcı

Memnun degilseniz gidiceksiniz ausländerbehörde ye anlaticaksiniz durumu ve yeni bir kursa baslamak istediginizi söyliyceksiniz. Ben VHS de calisiyorum ilk defa böyle birsey duyuyorum,ögretmenin Almanca bilmeden almanca ögretmesi diye birsey hic duymadim hatta vhs icin imkansiz gibi birsey diyebilirim. Demek ki sizin oranin isleyisi de böyle bilemiycem.

yeniceri57
    Katılımcı

valla bende sasirdim duruma ne diyim. bende VHS kursuna gidiyorum. gayet memnunum. 2 hocamiz var biri alman digeri bulgar ama bulgar bence almandan daha cok biliyor. yani anlatimi daha güzel benim icin. sorun su ki sende seviyen olmayan bir seviyeyi verdikleri icin anlamaman cok normal. a2 seviyesindeki biri b2 yi yapamaz. en kisa zamanda bildirmelisin. cünkü kursun bittiginde b1 alamazsan biz sana yeterli sayida dil dersi verdik.  bundan sonra sen privat git derlerse hersey yeniden baslar. en azindan zararin neresinden dönersen kardir.

selametle

trhn
    Katılımcı

Merhaba arkadaslar,

Dediginiz gibi bildirecegiz gercekten gidip geliyorum hic bir sey anlamiyorum. Bukurs bana cok agir geldi. Sonra ne olacak bilmiyorum. Ah bu gurbet ah bu almanya..

mürsel63
    Katılımcı

a1 sınavında 26 aralıkta çıkan mektup

trhn
    Katılımcı

@tugce_doerjer önerisi ile Fono Uygulamalı Almanca Dilbilgisi kitabini aldim. Bakalim B1 tekrar yapacagim.

cabin
    Katılımcı

merhaba,

B1 kursu ile ilgili karşıma çıkan güncel bir başlık olduğu için buradan yazıyorum. ben henüz bir kursa başlamadım, ama birçok kişi gibi kursa tabi tutuldum. bu yıl nisan başında ilk oturum başvurumu yaptım ve 3 yıllık oturum izni aldım. eşim alman vatandaşı. berlinde ikamet ediyoruz.

3 yıl sonra bir sonraki oturum başvurumda entegrasyon kursuna gitmeyerek goethe b1 sınavına girip sertifika almış olursam ne oluyor? kurs zorunluluğu bulunan kişilerden bu kursa gitmeyip bu süre içerisinde b1 seviyesine gelen bir kişi olduysa durum nasıl sonuçlandı bilgisi olan var ise paylaşabilir mi?

Buraya gelebilmek için herkes gibi bende A1 belgesi aldım. Kursa gitmedim, evde iki hafta çalıştım ve 93 ile geçtim. B1 içinde daha uzun süre çalışarak kursa gitmeden geçecek puanı alabileceğimi düşünüyorum.

Bilgisi ve deneyimi olan kişilerin yardımını rica ediyorum, şimdiden teşekkür ederim.

yeniceri57
    Katılımcı

Selamlar simdi bu senin insiyatifinde olan bir durum degil kardesim. Devlet sana bu kursu ucretsiz verdigi icin mecbur gitmek zorundasin. ama sen dersen ben privat odeyecegim is degisir. Aynisini bizim burdaki bir turk arkadas denedi. B1. 2 kursu icin. Gelmek istemiyordu calistigindan kaynakli evde kendim calisacam dedi. Gitti sordu. Auslandärbehorde olmaz demis. Mecbur kurs parasini yatirdi. Yine de gelmedi kursa parasini verdigi halde. Dedigim gibi buraya geldiginde henuz calismadigin veya calisamayacagini dusenerek almanya sana bir kagit veriyor kursun ucretsiz olacagina dair. Eger onu aldiysan kayit yaptirmak ve duzenli olarak gitmek zorundasin. Ama dedigim gibi istemiyirsan yine de bir sor. Biliyosun burda biri olmaz diyor oteki olur diyor. Heryerin sistemi farkli.
    Selametle

trhn
    Katılımcı

10.09.2017 ve ben hala B1 sinavini gecemedim. 3. kez girecegim sinava.  :-X

EuroSchulen diye kursa kayit oldum. VHS den hic memnun degilim. Balim hayirlisi.

12 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 12 arası (toplam 12)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.