ALMANYA’DA EVLİLİK İÇİN GEREKLİ BELGELER.

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    fuk_18
    Katılımcı

1. [ ] Başvuru sahibi en az 18 yaşında olmalı

2. [ ] Temel Dil bilgisi Sınav Sonuç belgesi aslı ve 2 fotokopisi

(Dil sınav Randevusu için 212 340 49 43). (Goethe Enstitüsü,TELC, ÖSD veya TestDaF dan alınan sertifkalarda kabul edilmektedir)

3. [ ] Müracaat şahsen yapılmak zorunda

4. [ ] 2 adet İkamet Müsadesi Başvuru Formu

Başvuru formlarını başvurudan önce vize bölümünün girişinden ücretsiz veya konsoloslugun internet adresinden temin edilebilirsiniz.
    Almanca olarak, eksiksiz okunaklı bir biçimde doldurulmuş ve başvuru sahibinin kendi el yazısıyla imzalanmış olmalıdır

5. [ ] 3 adet Biometrik vesikalık resim

Son 6 ayda çekilip en son görünüşü yansıtmalı
    * 45 X 35 mm ebatlarında olmalı.
    * Yüzü önden yansıtmalı, başınız açık ve gözlerin tümü gözükmeli

6. [ ] Vize müracaatından itibaren en az 12 ay geçerli olan, imzalanmış Pasaport

Pasaportta vize basılması için VİZELER sayfalarından önlü arkalı en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir

7. [ ] Başvurana ait Uluslararası Doğum Kayıt Örneği aslı ve fotokopisi

(Uluslararası Doğum Kayıt Örneğini, Nüfus Müdürlüğünden temin edebilirsiniz)

8. [ ] Uluslararası Evlenme İzin Belgesi veya Almanya'daki Evlendirme Memurluğundan yazı aslı ve fotokopisi

9. [ ] Almanya'da yaşayan Eşin pasaport fotokopisi ve Oturum Müsaadesini gösteren sayfasının fotokopisi

Eş Alman vatandaşı ise pasaportunun veya kimliğinin fotokopisi ibraz edilmelidir

10. [ ] Başvurana ve evleneceği Eşine ait ayrı ayrı Tam Tekmil Toplu Nüfus Kayıt Örneği aslı ve fotokopisi
    Kayıt içerisinde yer alan DÜşÜNCELER bölümünün eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekiyor.

(Tam Tekmil Toplu Nüfus Kayıt Örneğini, Nüfus Müdürlüğünden temin edebilirsiniz)

11. [ ] Vize İşlem ücreti 60 Euro

Reşit olmayanlar için vize ücreti 30 Euro
    12. [ ] Vize işlem süresi birkaç ay sürebilir

13. [ ] Pasaport fotokopisi

Pasaportun resimli sayfasının, geçerlilik süresini gösteren sayfasının ve Nüfus bilgilerinin bulunduğu son sayfasının fotokopisi.

E-pasaportlarda kimlik bilgilerinin olduğu sayfa ve varsa vizelerin olduğu sayfaların fotokopileri.

14. [ ] Varsa eski Pasaportlar sunulmalı

15. [ ] Başvuru için Elçilikte 4 numaralı kapıdan giriş yapılmalı

Uyarı :

Lütfen randevu saatinizden 20 dakika önce vize bölümünün kapısında olunuz, sadece başvuran kişinin kendisi içeri alınacaktır.Size söylenen evrakları eksiksiz ve düzenlenmiş olarak randevu saatinden önce yanınızda getiriniz. Evraklarda eksik var ise, vize başvurusunda bulunamazsınız , randevunuz iptal olur ve ücret ödeyerek yeni bir randevu almak zorunda kalırsınız. Aynı durum, Ankara Büyükelçiliğinin kapsamındaki şehirlerden birinde ikamet etmediğiniz görülürse sözkonusu olur. Gişe görevlisi başvurunuza istinaden ek evrak isteyebilir.

Cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve büyük çantalar vize bölümüne alınmamaktadır ve girişte emanet edilme imkanı da yoktur.

Randevunuzdan önce vize gişesine başvurmadan vize bölümü içerisindeki UPS Hizmetlerine başvurunuz ve pasaportunuzun iadesi ile ilgili tüm bilgileri oradan edininiz.
    Saygılarımızla,
    Almanya Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu Vize Bilgi ve Randevu Servisi

impress
    Katılımcı

Diğer yere yazdım da gerçi ayrıntılı buraya da kısaca yazayım. Almanya'da evlilik için başvurulup vize çıktıgında orda evlendikten sonra tekrar Turkiye'ye dönüp ekstra bir başvuru da bulunuyor muyuz bulunmuyor muyuz ? Almanya'da evlilik için vize çıktıktan sonra Almanya'ya gidip orda evlendikten sonra direk çalışma izni almak ya da uzatmak her ne ise işte başvurup orda yaşayabilir miyim yoksa tekrardan Türkiye'ye gelip evlendikten sonra farklı bir başvuru da bulunmalıyım?

fuk_18
    Katılımcı

baybarsin yazisini okumussun zaten dedikleri dogru yanliz sunda net konusamaz esinden ev yada maas isteyebilirler alman vatandaslarindanda bazi eyaletlerde maas ev istiyorlar ayni turk vatandaslarina uygulanan gibi yani sansliysaniz istemeden gidersiniz eger olmazsa esiniz sorsun landratsamta ne belgeler istiyorlar diye ordan ayrintili bilgi alabilir istenip istenmedigi konusunda
    zaten yukarda da yaziyor almanya da evlilik icin gerekli belgeler.almanyaya gidince orda nikah kiyiyorsun birdaha gelmene gerek kalmiyor ama a1 belgesi sart o olmadan olmuyor ve nikah gunu belirten yazi falan lazim iks ye almanya nikah kiycam dersen bu belgelerin aynisini email adresine gondercektir

Baybars
    Katılımcı

baybarsin yazisini okumussun zaten dedikleri dogru yanliz sunda net konusamaz esinden ev yada maas isteyebilirler alman vatandaslarindanda bazi eyaletlerde maas ev istiyorlar ayni turk vatandaslarina uygulanan gibi yani sansliysaniz istemeden gidersiniz eger olmazsa esiniz sorsun landratsamta ne belgeler istiyorlar diye ordan ayrintili bilgi alabilir istenip istenmedigi konusunda
    zaten yukarda da yaziyor almanya da evlilik icin gerekli belgeler.almanyaya gidince orda nikah kiyiyorsun birdaha gelmene gerek kalmiyor ama a1 belgesi sart o olmadan olmuyor ve nikah gunu belirten yazi falan lazim iks ye almanya nikah kiycam dersen bu belgelerin aynisini email adresine gondercektir

.. yoo aslinda net konusurum, nedne konusamayim yasa varken.. iste yasa :

§ 28 Familiennachzug zu Deutschen

(1) Die Aufenthaltserlaubnis ist dem ausländischen

Ehegatten eines Deutschen,
    minderjährigen ledigen Kind eines Deutschen,
    Elternteil eines minderjährigen ledigen Deutschen zur Ausübung der Personensorge
    zu erteilen, wenn der Deutsche seinen gewöhnlichen Aufenthalt im Bundesgebiet hat. Sie ist abweichend von § 5 Abs. 1 Nr. 1 in den Fällen des Satzes 1 Nr. 2 und 3 zu erteilen. Sie soll in der Regel abweichend von § 5 Abs. 1 Nr. 1 in den Fällen des Satzes 1 Nr. 1 erteilt werden. Sie kann abweichend von § 5 Abs. 1 Nr. 1 dem nich personensorgeberechtigten Elternteil eines minderjährigen ledigen Deutschen erteilt werden, wenn die familiäre Gemeinschaft schon im Bundesgebiet gelebt wird. § 30 Abs. 1 Satz 1 Nr. 1 und 2, Satz 3 und Abs. 2 Satz 1 ist in den Fällen des Satzes 1 Nr. 1 entsprechend anzuwenden.

Kalin yazan yerde acikca, gecim kaynagi kesin olmasada vize verilmelidir yaziyor.. yani kagit istemeleri prosedür, kesinlikle alman esi olani gecim kaynaklari yok diye red edemezler.. o yüzden baya bir net konusurum..

fuk_18
    Katılımcı

baybars abi sakin yanlis anlama. alman vatandasi olupda gelir belgesi istenilen bir cok arkdasimiz var onlari ornek gostererek bilgi verdim arkadasa yoksa yasada yok diyor ama uygulamada istiyorlar bu yuzden bu konu hakkindada bilgisi olsun istedim yoksa sana karsi yanlis bir tuttum sergilemek istemem

materi
    Katılımcı

selam benim esim alman vatandasi turk ondan gelir belgesi istediler kira kontratini ogrenci oldugu icin babasi 2 senelik kefil sozlesmesi noterden yapti onu verdiler yabancilar deiresine sehir hagen  dayim in esi alman vatandasi saf alman meslek egitimi  yapiyor 500 euro geliri var 410 euro kira veriyor 200 euro yardim aliyor son 6 aylik gelir belgesi istediler oda getirdi … ve dayim almanca bildigi icin belge sertifika bisey getirmedi vize cikti bilginize

EL-TURCO
    Katılımcı

sevgili ufukcugum ister almanyada evlenmek icin isterse türkiyede evlenmek icin basvuru yapildiginda almanca bilgini kanitladigin taktirde a1 gibi belge istemezler!orda memurla kisa almanca konusman yeterli oluyor.tecrübeyle sabittir!
    maas olayi ise baybars kardesimin dedigi gi yasayla sabit zaten! :-)

fuk_18
    Katılımcı

tabıkı abicim biliyorum yoksa sızlere en ufak bı saygısızlık yada yanlıs bırsey söylemek ıstemıyorum abıcım ama bende sunu söyledım duyduklarım sıtede baslarına gelenler ana dılı gıbı almanca bılıyor vatandas ondan bıle ıstemısler ben saıt olmadım sadece abı ıstısnada olsa ıstıyorlar dıyorum ama yoksa yasada kesınlıkle almanca bılgısnı kanıtlaması durumunda a1 belgesıne gerek yoktur da denıyor bılıyorum abıcım :)

sevgili ufukcugum ister Almanya'da evlenmek icin isterse Türkiyede evlenmek icin basvuru yapildiginda almanca bilgini kanitladigin taktirde a1 gibi belge istemezler!orda memurla kisa almanca konusman yeterli oluyor.tecrübeyle sabittir!
    maas olayi ise baybars kardesimin dedigi gi yasayla sabit zaten! :-)

yeliz_orhan
    Katılımcı

merhabalar buraya yeni üyeyim nasıl yeni bi forum konusu açabilirim yanıt lütfen

tarsuslu
    Katılımcı

fuk_18 kardeşim  yukarda yazmışsın başvurana ve eşine ait  tam tekmil tolu nüfus kayıt örneğin peki alman eş için (türk felan değil) gerçek alman..peki onun için ne yapmamız gereliyor ..normal doğum belgesii mi yok uluslar doğum kayıt örneğimi yardımcı olursan sevinirim

fuk_18
    Katılımcı

daha once hic türk vatandasligi yoksa dogum belgesi yeterli olcaktir konsoloslukda esimin saf alman desen bazilari onuda kabul ediyorlar isimden dolayi

fuk_18 kardeşim  yukarda yazmışsın başvurana ve eşine ait  tam tekmil tolu nüfus kayıt örneğin peki alman eş için (türk felan değil) gerçek alman..peki onun için ne yapmamız gereliyor ..normal doğum belgesii mi yok uluslar doğum kayıt örneğimi yardımcı olursan sevinirim

tarsuslu
    Katılımcı

çok teşekkür edrim yazdığın cevap için .. bir sum daha olacak biliyorsan tabi  eşimin  türkiyeye giriş çıkışlarını alabilmem için vekalet vermesi gerekiyor peki bu vekaleti alabilmemiz  için almanyadaki konsolosluktan mı alınması gerekiyor yoksa yabancılar dairesinden de alınabilir mi ? yada en basiti nerden alınabilinir veya yapılabilir  cevaplaarın için şimdiden teşekkürler  :)

fuk_18
    Katılımcı

il emniyet müdürlügü yabancilar dairesinden alacaksin o belgeyi ama sadece il emniyet müdürlügünden alinmasi gerekiyor subeler vermicektir

çok teşekkür edrim yazdığın cevap için .. bir sum daha olacak biliyorsan tabi  eşimin  Türkiyeye giriş çıkışlarını alabilmem için vekalet vermesi gerekiyor peki bu vekaleti alabilmemiz  için Almanya'daki konsolosluktan mı alınması gerekiyor yoksa yabancılar dairesinden de alınabilir mi ? yada en basiti nerden alınabilinir veya yapılabilir  cevaplaarın için şimdiden teşekkürler  :)

fuk_18
    Katılımcı

güncel

tarsuslu
    Katılımcı

slm arkadaşlar ben almanyada evleneceğim ve almanya vlendirme dairesi benden uluslararası evlenme izin belgesi istiyor ..bugün nüfus dairesine gittim ve vermiyorlar… almanyadaki evlendirme dairesi hangi belgeleri istiyor biligisi olan varsa ve yardımcı olursa sevinirim

fuk_18
    Katılımcı

neden vermiyorlar

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 62)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.