Almanyada geçen ilk 8 ay..

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Emr34
    Katılımcı

Selamlar dostlar ..

Bugün sizlere almanyada geçen 8 ayımı ve yaşadıklarımı iyiki yaptım dediğim şeyleri ve keşke yapmasaydım dediklerimi anlatmak istiyorum . Aile birleşimi vize başvurusu vs buraları hızlı geçiyorum 40 günde vizem çıktı almanyaya geldik . Ben düsseldorf havalimanına geldiğimde ilk yaşadığım şey alman polisi pasaportuma bakıp neden gelmiştiniz diye sorması olmuştu :))) Halbuki pasaportta yazıyor aile birleşimi diye neyse ben yinede a1 almancamla durumu anlattım 1 dakika sonrada damgayı vurdu pasaporta geçtik ya ALLAH Bismillah diyerek :)

İlk geldiğimde böyle sudan çıkmış balık gibi etrafa seyrettim :) Neyse bir kaç gün sonra hemen yabancılar şubesine gittik ben ve eşim . Burada yapılması gereken işlemler hep aynı olduğundan bu kısmı uzatmıyorum. Oturum almak için konuştuk yaklaşık 15-20 dakika sonunda bana 3 yıllık  bir oturumum olduğuna dair kağıt verdiler , 3 yıl olması bizi sevindirdi haliyle . Yaklaşık 2 ay kadar sonrada kimliğim elime ulaştı . Almanyada yaşadığım ilk pişmanlık geldiğimin 25 gün sonrası bir döner fabrikasında işe başlamak oldu neden mi pişmanlık dedim ?

Yok arkadaş önce ALMANCA öğrenmeliydim hata ettim . Burada 1 ay çalıştıktan sonra yok ben Almanca öğrenicem deyip işi bıraktım sonrasında jobcenterle görüşmeye gittik durumu anlattık ben ve eşim tabiki. Bana kira yardımı ile birlikle almanca kursunu ödeyeceklerini söyledir . Neyse buralarıda geçtik şimdi sıra kurs bulmaya geldi . Bir kaç kursa gittik duısburg bölgesinde yok yer diyorlar en sonunda SFS de yer bulduk . 2 seçenek vardı biri 1 yıl süren bir b1 kursu diğeri ise 4 ay süren hızlandırılmış kurs . Ben neden bilmiyorum hızlandırılmış kursa başladım .

Bu arada kursa başlamadan öncede Alman ehliyetimi aldım ilk seferde cok şükür . Toplamda 850 euro ya mal oldu bana .(Bu bölgede türk ehliyetimi aldılar ama sorun değil . Canım illa isterse türk ehliyetimde cebimde olsun diye bilgi amaçlı söylüyorum Türkiyeye gittiğinizde çıkartabilirsiniz arkadaşlar sorun olmaz ama bence gerek yok tabi :)

Bismillah dedik kursa başladık haftanın 5 günü sabah 8 den öğlen 1 e kadar . ALMANCA öğrenicem kafaya koydum en azından B1 almak için . Bu arada yabancılar şubesinde oturum aldığımda adam  3 yıl sonra geldiğinde elinde b1 belgesi olsun demişti gülümseyerek :) Bizle ilgilenen kişide hindistanlıydı :)

Kursta türkiyeden yeni gelmiş 2 arkadaş edindim çok iyi anlaşıyoruz . 3 müz hem kursa gidiyoruz hem pause lerde almanca konuşuyoruz pratik amaçlı :) Hatta WhatsApp grubumuzda bile türkçe yasak yanlışta yazsak hep almanca konuşmaya gayret ettik . Gelelim sonuca kurs bitti 3 müzde B1 sertifikalarımızı aldık çok şükür . Burada bir tavsiye vermek istiyorum yeni gelecek olanlara MUTLAKA AMA MUTLAKA İLK İŞİNİZ ALMANCA kursuna gitmek olsun . İnanın arkadaşlar kendinize öz güven geliyor tek başınıza dışarı çıkabilirsiniz ufak tefek işlerınizi eşiniz yanınızda olmadan halledebilirsiniz bu insana gerçekten iyi geliyor. B1 yeterli mi tabiki değil dahada geliştirmek bizim elimizde . Bunun için mesela almanca kanal izlemenin çok faydası oldu bana özelikle NETFLİX de günde 1 film izlemek bile faydalı .

Aklıma geldikçe yazıyorum  mesela burada anlattıklarımın arasında EN ÖNEMLİ ŞEY eşinizin desteğidir . Sabırla birikte el ele vererek tüm zorlukları sırasıyla atlatmak olacaktır . Stresli günler olabilir yada ne bileyim türkiyedeki AİLENİZİ özlemişsinizdir vs vs . Birbirinize karşı anlayış ve hoş görüyü kaybetmeyin her zorluğu aşarsınız .

Aklıma geldikçe yazıyorum a bu arada ufak bir  araba aldık ayağımızı yerden kesiyor sorunsuz işimizi gücümüzü görüyor . Burada bir tavsiye daha vermek istiyorum dedim ya aklıma geldikçe diye :) Türkiye ile almanya arasında doğru araba fiyat farkı ama SAKIN  ARKADAŞ SAKIN gelir gelmez ben bmw mercedes binecem deme . Benim aynı aylarda geldiğimiz arkadaşım 14.000 euro ya mercedes aldı kullandı sonradan hata ettiğini anladı. Önce düzen kurulmalı iş güç rayına oturmalı sonra zaten istediğin arabaya binersin acele etme yaw araba cennetindesin zaten .

Mücadele etmeye devam edeceğim b2 almanca kursuna başlıcam inşallah aynı disiplinle devam ederek evde hep almanca konuşmanızı çok ama çok tavsiye ediyorum . Kafaya taktım galiba elimden geldiğince almanca öğrenmek için . Eee yaş 30 arkadaş en başından temeli ne kadar sağlamlaştırırsak şu almanca konusunda o kadar iyi düşüncesindeyim . Almanca olmadan iş bulunur mu ? Evet bulunur ama ya pizzacıda ya dönercide .Küçük gördüğümden değil asla ama kendimizi geliştirmek yaw 1 kelime bile fazladan öğrenmek bizlerin faydasına olacaktır .

Atladığım şeyler mutlaka olmuştur 8 ayı bu yazılara sığdırmak mümkün değil sormak istediğiniz bir şey olursa bilgim dahilinde cevap vermeye çalışırım memnuniyetle . Herşeyin başı sabırdır ALLAH herkesin gönlüne göre versin tüm hayatınızı güzelliklerle geçirmeniz dileği ile SAYGILAR SEVGİLER.

KaLpSiz
    Katılımcı

Allah yolunu acik ettin kardesim

Kılıçarslan
    Katılımcı

Hocam Allah yolunuzu açık etsin. Bende başvuru yapalı 3 hafta oldu nasipse essen e geleceğim. İlk işim Almanca kursu olacak çünkü mesleğimi yapabilmem için C1 belgesi almam gerek.

Emr34
    Katılımcı

Kalpsiz teşekkür ederim sağol .  :) Kılıçarslan hayırlı olsun kardeşim inşallah en kısa zamanda çıkar vizen . ALLAH seninde yolunu açık etsin .

Kılıçarslan
    Katılımcı

Kalpsiz teşekkür ederim sağol .  :) Kılıçarslan hayırlı olsun kardeşim inşAllah' en kısa zamanda çıkar vizen . Allah' seninde yolunu açık etsin .

EyvAllah. Allah razı olsun iyi dilekleriniz için :)

freeones01
    Katılımcı

Bende kısmetse Düsseldorf'a geleceğim vizemi bekliyorum.Ama daha gelmedi.Allah' her isteyenin gönlüne göre versin.Senin içinde çok sevindim.İnsan istedimi bir şekilde başarıyor.Yeter ki sıkılmadan, usanmadan çalışsın.

ahmet_antalya30
    Katılımcı

Merhaba Ben Ahmet. Bizimle bu bilgileri paylastığın için teşşekür ederim.Çok faydalı olur yeni gelenler için.
    Bende 4 senedir evliyim bir cocugumuz var  . 2 sene önce 3 yıllık oturum aldım. İngilizcem var ve çalıştıgım mekan ingilizce olduğu için bir türlü Almancaya başlayamadım.Eşim aslen Alman.
    5 sene boyunca Antalyada eşimle beraber çalışıyorduk ( rehberlik ) Bu sene Almanyaya Geldik.Gelir gelmez de babası vefat etti.
    Şimdi Hagen de oturuyoruz . Tanıdıgım hiçkimse yok..Eşim Hayatında işsizlik maaşı sosyal yardım falan hiç almadı ve hiçbir bilgisi yok.
    Almancam a1 seviyesinde ve Sertfikam bile yok.
    Eşimin Annesiyle yaşıyoruz . Malum evin tek kızı babasıda vefat etti.
    Kursa basvurumu yaptık beklemedeyiz. eşim 1100 euro alıyor ( eski şirketinden aldıgı  çalışmama parası 6 ay boyunca alacakmıs herhalde.)
    Şimdi ben kursa gitsem , İhtiyaclarımı kim karşilayacak ? herhangi bir işsizlik maaşına başvurmalımıyım ?
    Kira derdim yok ama hani Sigara yemek otobus vs parasını devlet benı maaşa bağliyacakmı kursa gittiğim süre içerisinde. ?
    Neler yapmam lazım bu saatten sonra ?
    Saygılar

Emr34
    Katılımcı

Merhaba Ahmet öncelikle başınız sağolsun. Hoşgeldin almanyaya ,

Sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım. Öncelikle senin için en önemli şey şuanda dil kursuna gidip almanca öğrenmek . Eğer imkan ve zaman varsa kursa gitmeni bende tavsiye ederim. Ben kendimden anlatayım sana . İlk oturumumu 3 yıl aldım ve aldığım gün jobcentere başvurmam gerektiğini yabancılar şubesinde öğrendim. Sende jobcentere durumunu anlatıp kursa gitmek istediğini anlatmalısın büyük ihtimallede kabul edeceklerdir aksi bir durum söz konusu değilse tabiki. Kursa başlarsan gittiğin kurs belli  bir uzaklıkta ise yol parasınıda karşılıyorlar.Bizim burada +3km den sonra yol parası veriyorlar 50 euro.

İşsizlik maaşına başvuru yapamazsın sebebi ise bunun için en az 1 yıl çalışman gerek diye biliyorum ama sosyal yardıma başvurabilirsin.Buradaki önemli olan nokta evinizde giren paranın toplamına bakıyorlar ama burada sizin durumunuz özel olduğu için (eşinin annesiyle yaşadığınız için) hesaplamayı nasıl yaparlar bu konu hakkında kesin bir bilgi vermem yanlış olur .

Diyelimki sosyal yardım alıyorsun burada kira yardımı + kursa gidersen yol parası + ve birazcıkta cep harşlığı veriyorlar . Sigaraya karışmazlar :)

Sana tavsiyem jobcenterden bir termin al ve durumu anlat almanca öğrenmek istediğini belirt onlarda gerekli hesaplamarı yapıp size bir cevap verecektir. Tanıdığın kimse yok diye üzülme zamanla olacak inanki.Bende kimseyi tanımıyordum ama şuan sürekli görüştüğüm arkadaşlarım var. İngilizcen olması senin için bir artıdır.İlk zamanlar almanca olmadığı için günlük hayatındaki kolay işleri ingilizce ile halledebilirsin. Avrupada çoğu insan ingilizce biliyor (almanlar için diyorum)  Çocuk parası içinde başvurabilirsin.

Herkesin tecrübesi farklı olduğu için %100 böyle yap şöyle olur kimse diyemez. Umarım herşey gönlünce olur kardeşim .

ahmet_antalya30
    Katılımcı

Emre34 kardeşim S.a.
    İlk öncelikle bana zaman ayırıp cevap verdiğiniz için ellerriniz dert görmesin :)
    İkincisi 1 mektup yazmıstım size ne oldu bılmıyorum sayfa yüzüme kapandi yine baştan yazıyorum.. utanan:) halayy:)
    Cümleten hepimizin başı Sağolsun .. Allah razı olsun.
    Yaşadığım yerde 5 tane kurs varmış ama sadece 1 tane bana uygunmuş. Oda baya uzakta yani araba ile 45 dk gidersin..:(
    Emre kardeşim şimdi ben  Kursa gitmesem; Evde sakin kafayla çalişsam diyorum..?  ( Çocuk üzerinden vize almıştım.)
    Seneye 3 yıllıkk oturum bitiyor. Yani Sen kursa gitmedin sana vize vermiyoruz artik bu tür sıkıntıları yaşarmıyım ?
    Bir kaç ay çalişip sınava girmeyi düşünüyorum direk..3 4 tane restorant var burda bizim hemşerilerin Onlarla da konuşup belki yardımcı olurlar iş konusunda.
    Kursa gitmeyi çok isterdim ama baya uzakta oldugu için sıkıntılı olur.. Dağlık ve rampa bi yerde yaşıyorum.Otobus yada tren istasyonu 20 dk yürümem lazım.sonra 45 dk yolculuk var .
    Yani 20 dk yürüycem , trene bincem. Tekrar otobuse bincem ..Taa kursa gidene kadar..Gelişide aynı. Çok sıkıntılı olur.
    Kusura bakma biraz içimi döktüm burda.
    Sosyal yardımda ,aslında okadar meraklısı değilim çalişsan daha fazla alırsın. Onların vereceği taş patlasa 300 olsun. oda alana kadar 300 defa dönersin :=)
    İngilizce baya yardımı dokunuor bana .. Resmi yerlerde hemen hemen bilmeyen yok ama market şu bu kımse bilmiyor rastlanmadım bu bölgede daha .
    Umarım seninde herşey gönlünce olur. Sağlıkça kal.
    Hayıırlı akşamlar
    Saygılar.
    Ahmet

Emr34
    Katılımcı

Ahmet kardeşim ,kursa gidip gitmemek senin kararın ama evde almanca çalışmak gerçekten zor sebebi ise devamsızlık,yani 1 gün çalışırsın almanca 2.gün sıkılırsın he diyorsan yok ben azimle hergün yaparım çalışırım o başka,yinede almanca kursuna gitmeni tavsiye ederim. Evet sosyal yardım almak tabiki iyi birşey değil ama en azından belli bir seviye almanca öğrenene kadar seni ayakta tutmaya yarıyor,ben ilk geldiğimde bir fabrikada çalıştım ama pişman oldum çünki devam etseydim hayatta öğrenemiyeceğimi biliyordum almancayı bunun sebebide çalışma ortamındaki 300 küsür kişinin %98 i türktü. Başka bir ülkede hayatımızı devam ettirmek için dil öğrenmek ŞART. Anladığım kadarı ile eşin alman vatandaşı , oturum uzatmada bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama sadece uzatırlar süresiz oturum için  (eyaletlere göre farklılık olabilir) en az B1 seviyesinde almanca ve sertifika görmek istiyorlar + yardım almamak vs..Sonuç olarak oturum izninde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Kursa gidip gelme biraz sıkıntılı sanırım anlattığın kadarı ile , anlıyorum da ama tekrar tekrar diyorum en azından b1 ini yap .

Yok  ben evde çalışırım diyorsan gerçekten disiplinli bir şekilde yapabilirsen evdede kendin çalışabilirsin internette ve çeşitli programlarda bir çok bilgi var.

ahmet_antalya30
    Katılımcı

Ahmet kardeşim ,kursa gidip gitmemek senin kararın ama evde almanca çalışmak gerçekten zor sebebi ise devamsızlık,yani 1 gün çalışırsın almanca 2.gün sıkılırsın he diyorsan yok ben azimle hergün yaparım çalışırım o başka,yinede almanca kursuna gitmeni tavsiye ederim. Evet sosyal yardım almak tabiki iyi birşey değil ama en azından belli bir seviye almanca öğrenene kadar seni ayakta tutmaya yarıyor,ben ilk geldiğimde bir fabrikada çalıştım ama pişman oldum çünki devam etseydim hayatta öğrenemiyeceğimi biliyordum almancayı bunun sebebide çalışma ortamındaki 300 küsür kişinin %98 i türktü. Başka bir ülkede hayatımızı devam ettirmek için dil öğrenmek ŞART. Anladığım kadarı ile eşin alman vatandaşı , oturum uzatmada bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama sadece uzatırlar süresiz oturum için  (eyaletlere göre farklılık olabilir) en az B1 seviyesinde almanca ve sertifika görmek istiyorlar + yardım almamak vs..Sonuç olarak oturum izninde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Kursa gidip gelme biraz sıkıntılı sanırım anlattığın kadarı ile , anlıyorum da ama tekrar tekrar diyorum en azından b1 ini yap .

Yok  ben evde çalışırım diyorsan gerçekten disiplinli bir şekilde yapabilirsen evdede kendin çalışabilirsin internette ve çeşitli programlarda bir çok bilgi var.

Merhaba tekrardan Kardeşim .
    Dediklerinizin a-z ye kadar katılıyorum.
    Cd kitap falan var . Ev çalişmak için müsait.
    Çoçuk kreşe gidiyor.Bende üst katta yanlızım yani çalişmak için uygun zamanım var.
    Süresiz almak için B1 de alcam. Yardım derken yani Sosyal yardım alırsam  Süresiz hakkım hiç olmiycakmi ?
    Diyelim 5 ay yardım aldım sonra bir işe başladım. Seneye süresize basvursam,Yardım aldın diye Redmi edcekler ?

Emr34
    Katılımcı

Süresiz oturum almak için sanıyorum b1 seviyesinde dil ve sertifika ve çalışıyor olmak gerekiyor . Devletten yardım almış olabilirsin ama başvuru yaptığında sanıyorum en az 1 yıldır çalışıyor olman gerekiyor en azından bana böyle anlatmışlardı. Tekrar dediğim gibi tecrübeler farklı olabiliyor , A noktasındaki yabancı şubesinin dediği ile B noktasındakinin dediği bazen aynı olmuyor malesef .

KaLpSiz
    Katılımcı

Devletten yardim aliyorsan. Kesinlikle suresiz alamazsin

Nesibi
    Katılımcı

Devletten yardim aliyorsan. Kesinlikle suresiz alamazsin

Devlet yardimi entegrasyon kursu icin aldigin yol parasinida kapsiyor mu? Ona gore talepte bulunucam da hoş pek vericeklerini dusunmuyorum ama gene de sormak istedim. Birde sbahn biletinde indirim oluyor mu? Entegrasyon kursuna gidenler icin mvg de detayli bir aciklama yokta bilgisi olan paylasabilir mi?

KaLpSiz
    Katılımcı

Konuyu tam anlayamadim. Devletten yardim alip ucretsiz kursa gidiyorsan yol. Parasi alirsin. Ama esin calisiyor ve devletten yardim almiyorsan ve kursunu kendin oduyorsan yol. Parasi alamazsin. Her iki turlude aciklama yapmak istedim

Nesibi
    Katılımcı

Konuyu tam anlayamadim. Devletten yardim alip ucretsiz kursa gidiyorsan yol. Parasi alirsin. Ama esin calisiyor ve devletten yardim almiyorsan ve kursunu kendin oduyorsan yol. Parasi alamazsin. Her iki turlude aciklama yapmak istedim

tamam sorumun cevabini aldim tesekkurler :)

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 52)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.