Ayrı yaşamak lütfen yardım..

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Baris123
    Katılımcı

Merhaba. Aile birleşim vizesiyle 2021 temmuz ayında almanyaya geldim. Eylül ayında oturum kartımı aldım. 3 yıllık oturum verdiler. Eşimle siddetli geçimsizlik yaşıyorum ve kendisi ayrı eve çıktı. Bende bugün ayrı eve çıktım. Oturum alalı 10-11 ay oldu. Dil okuluna henüz gitmedim ama 10 aydır vollzeit ve süresiz iş sözleşmem var. Ayrı yerlerde kalmamız ne kadar sakıncalı lütfen beni bilgilendirin. Teşekkür ederim

yeniceri57
    Katılımcı

Merhaba. Aile birleşim vizesiyle 2021 temmuz ayında almanyaya geldim. Eylül ayında oturum kartımı aldım. 3 yıllık oturum verdiler. Eşimle siddetli geçimsizlik yaşıyorum ve kendisi ayrı eve çıktı. Bende bugün ayrı eve çıktım. Oturum alalı 10-11 ay oldu. Dil okuluna henüz gitmedim ama 10 aydır vollzeit ve süresiz iş sözleşmem var. Ayrı yerlerde kalmamız ne kadar sakıncalı lütfen beni bilgilendirin. Teşekkür ederim

normalde 2 sene evli kalman gerekiyor . ama süresiz isin varsa is degisir sanirim. insallah bilen bir arkadaas cvp verir. ama geri gönderme ihtimalleri var esinin söyledikleriyle. yani sirf sana giciklik olsun diye seni sikayet ederse korkarim geri göderilirsin. ama esinle anlasma yoluna git 2 sene ses cikarmasin.

Baris123
    Katılımcı

Kendisi benden uzak dur diyor sadece. Halbuki ne dediyse yaptım çok değişti. Şikayet edeceğini zannetmiyorum. Ama oturumum kaybolacak diye stresten yaralar çıkarmaya başladım.

yeniceri57
    Katılımcı

söyle bir kanun maddesi buldum.

Eşten Bağımsız Oturma İzni (Eigenständiges Aufenthaltserlaubnis)
    • Evliliğe bağlı oturma izni, evliliğin son bulmasıyla biter. (Ayrı oturma ya da boşanma halinde)
    • Bağımsız oturma en az 3 yıllık yasal evlilik süresinden sonra mümkündür. Bu süre oturma izninin başladığı günden itibaren sayılır.

Şu özel durumlarda eşten bağımsız oturma izni verilir (geçiş dönemi)
    • 1 yıl süreyle aynı işverene bağlı olarak çalışıyor olmak ve iş sözleşmesinin uzatılabiliyor olması (en az 451 €’luk sigortalı iş).
    • Acil durumlar, (belgelenmesi şartıyla aile içi şiddet v.s.),
    • Alman vatandaşı bir çocuğun olması,
    • Eşin ölümü.

senin durumunda 10 aylik bir calisma süren var. az daha disini sik. 1 senen dolsun bagimsiz oturum hakkina sahip olacakmissin.

Monte Kristo Kontu
    Katılımcı

Hepimiz aynı sorunları yaşıyoruz, insanlıktan çıkmışlar resmen almanyada yaşayanlar

Baris123
    Katılımcı

söyle bir kanun maddesi buldum.

Eşten Bağımsız Oturma İzni (Eigenständiges Aufenthaltserlaubnis)
    • Evliliğe bağlı oturma izni, evliliğin son bulmasıyla biter. (Ayrı oturma ya da boşanma halinde)
    • Bağımsız oturma en az 3 yıllık yasal evlilik süresinden sonra mümkündür. Bu süre oturma izninin başladığı günden itibaren sayılır.

Şu özel durumlarda eşten bağımsız oturma izni verilir (geçiş dönemi)
    • 1 yıl süreyle aynı işverene bağlı olarak çalışıyor olmak ve iş sözleşmesinin uzatılabiliyor olması (en az 451 €’luk sigortalı iş).
    • Acil durumlar, (belgelenmesi şartıyla aile içi şiddet v.s.),
    • Alman vatandaşı bir çocuğun olması,
    • Eşin ölümü.

senin durumunda 10 aylik bir calisma süren var. az daha disini sik. 1 senen dolsun bagimsiz oturum hakkina sahip olacakmissin.

Yani ayrı adreste olmam farketmez 2 ay daha çalışırsam bağımsız oturum hakkı gelebilir mi demek istediniz

leowoman
    Katılımcı

Eşten ayrı bağımsız oturum alabilmek için eşiniz alman vatandaşı ise aynı evde 2 yıl, Türk vatandaşı ise 3 yıl birlikte yaşamış olmanız gerekiyor. Bu süre dolmadan ayrı evlere çıkmışsanız maalesef buradaki oturum hakkınızı kaybedersiniz. Süresiz voll Zeit işinizin olması aynı evde eşiniz alman vatandaşı ise  2 yıl, Türk vatandaşı ise 3 yıl yaşadıktan sonra bağımsız oturum almanızı sağlayabilir.

KaLpSiz
    Katılımcı

Selam hersey senin aleyhine gozukuyor tek caren hic devletten yardim. Almadan isine devam etmen. Bosanma zaten toplamda 2 yene surer 1 sene ayri kalma suresi sonra sinda termin gelmesi 1 sene surse kafadan 2 sene daha buradasin. Issiz kalmaman yeterli.

7 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.