Boşanma süreci

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Emre34
    Katılımcı

Merhaba arkadaşlar, boşanma süreci ile alakalı tecrübesi olanlar sorularıma cevap yazarsa sevinirim.
    1-eş alman ben türk vatandaşıyım, Hangi ülkede daha hızlı bir boşanma süreci gerçekleşir?
    2-maddi olarak hangi ülke beni daha az yorar?
    3-diyelimki Almanyada boşanıyorum, bu bağlamda rechtsschutz boşanma masraflarını karşılıyor mu?
    Şimdiden tşkler ve herkese mutlu ve huzurlu günler..

brn
    Katılımcı

Merhaba
    Öncelikle böyle bir konuya cevap veriyor olmam cok üzücü fakat maalesef …
    Almanya’da boşanabilmek  için avukata başvurduğunuzda yada mahkemeye dilekçeyle başvurduğunuzda ayrılık senesi (Trennunsjahr) Dedikleri süre başlıyor ve 1 yılın sonunda Dava görülmeye başlıyor. Tr de davayı açsanız karşı tarafa celp gidecek cevabı beklenecek itiraz süresi var o beklenecek mahkeme günü eşiniz mahkemeye gelmezse davaya yeni tarih verilecek falan falan… bana kalırsa 1 yıl bekleme süresine rağmen Almanya’da  boşanmak daha stressiz. Fakat anlaşmalı boşanma için geçerli değil tabii ki

Eğer çalışmıyorsanız devlet masrafları karşılıyor. Bir avukat bulun onlar takip ediyor herşeyi

Umarım hakkınızda hayırlısı olur

Emre34
    Katılımcı

cevap için tşkler.insanlar mutlu olmak hayatı paylaşmak ve birlikte bir gelecek kurmak için evleniyor, maalesef her ne kadar genellemek istemesemde Türkiye 'den gelen bizim gibi damat / gelinler Almanya' ya geldikten kısa süre sonra büyük sıkıntılar yaşamaya başlıyor. tabi bunun en büyük nedenlerinden biride maalesef Almanya'da doğmuş büyümüş eşler…
    anlaşmalı boşanma olacak zaten halihazırda ayrıyız ancak herhangi bir yere henüz bildirmedik.bilgi toplamaya çalışıyorum en iyi ve en kısa bu iş nasıl çözülür diye.

KaLpSiz
    Katılımcı

Selamlar daha önce bu konu hakkında bu forumda çok konuşuldu.. Eski mesajları arastirirsaniz bilgi sahibi olursunuz.. Kanunda VS herhangi bir değişiklik olmadı..olumlu gelişme olarak almanyada boşandıktan sonra tr de avukat tutmanıza gerek yok boşanma sonucunu (boşandıktan sonra mahkemenin verdiği evrak değil)  üst mahkemeden apostille mühürlü olması lazım türkçe tercumesi ile konsoloslukta nüfustan dusurebiliyorsunuz… Çünkü almanyada bosansaniz bile tr de evli gözüküyorsun uz… Örnek ben 2017 de almanyada boşandim bu ay sonu konsoloslukta terminim var nüfustan yeni düşüreceğim bu zamana kadar vakit bulamadığım için… Diğer arkadaşlara bilgi mahiyetinde olsun diye yazıyorum.. Apostille mühür lu mahkeme kararı 15 eur0..tercumesi 200-250 euro arası konsoloslukta tastik ettirme bedeli 18 euro bu maliyetlerde karşınıza çıkacak bilginiz olsun saygılar..

Emre34
    Katılımcı

tşkler kalpsiz, faydalı bilgiler.

Ohne idealien
    Katılımcı

Arkadaşımız tamda benim soracağım soruları sormuş.
    Bende aynı durumdayım. Şu an eşten bağımsız 1 yıllık oturumum var. Auslanderbehörde dışında şuan hiçbir makam getrennt oldugumuzu bilmiyor. 7 aydir getrennt‘iz. Daha bosanma basvurusu gibi birseyde bulunmadik. Ben bu esten bagimsiz oturumumla türkiyeye gidip, esiminde vekaletini alarak orada hemen bosanip, sorunsuz sekilde tekrar almanyaya girebilir miyim? Bizimki anlasmali bosanma olacak hic bir yokusa sürme yok. Duydugum kadariyla almanyada bir tane avukat ile ikimizde aninda bosanabiliyormusuz. Dogru mu bu?

fuk_18
    Katılımcı

sen simdi türkiyede bosanmak istiyorsun yoksa almanyada mi önce bir ona karar ver sonrasini senin ile konusalim

Arkadaşımız tamda benim soracağım soruları sormuş.
    Bende aynı durumdayım. Şu an eşten bağımsız 1 yıllık oturumum var. Auslanderbehörde dışında şuan hiçbir makam getrennt oldugumuzu bilmiyor. 7 aydir getrennt‘iz. Daha bosanma basvurusu gibi birseyde bulunmadik. Ben bu esten bagimsiz oturumumla türkiyeye gidip, esiminde vekaletini alarak orada hemen bosanip, sorunsuz sekilde tekrar almanyaya girebilir miyim? Bizimki anlasmali bosanma olacak hic bir yokusa sürme yok. Duydugum kadariyla almanyada bir tane avukat ile ikimizde aninda bosanabiliyormusuz. Dogru mu bu?

Ohne idealien
    Katılımcı

sen simdi türkiyede bosanmak istiyorsun yoksa almanyada mi önce bir ona karar ver sonrasini senin ile konusalim

Almanyada.

fuk_18
    Katılımcı

almanyada masrafli baya tr de bosanirsan 9 10 bin tl tr bile gitmeden halledebilirsin eger esin ile anlasmali ise

8 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.