Ders 13: Artikel Kullanım Alanları

Forumlar Sıfırdan Temel Almanca Dersleri Ders 13: Artikel Kullanım Alanları

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Lara
    Ziyaretçi

Almanca'da genel olarak bütün cins isimler artikellerle beraber kullanılır.Özel isimlerin ise artikeli yoktur.
    Fakat bazı durumlarda cins isimlerin artikelsiz kullanıldığını ya da özel isimlerin artikellerle beraber kullanıldığını görebilirsiniz.
    Bu bölümde bir kaç istisnai durum hakkında bilgiler vereceğiz.

Almanca'da genel olarak şu durumlarda cins isimlerle artikel kullanılmayabilir:

-Emir cümlelerinde, hitap cümlelerinde, gazetelerde veya herhangi bir yerde yer alan ilanlarda,
    gazete manşetlerinde veya haber başlıklarında, makale türü yazılarla atasözü ve deyim niteliğindeki yazılarda
    genel olarak artikel kullanılmayabilir.

şu durumlarda ise özel isimler artikellerle beraber kullanılır:

-Bazı ülke isimlerinde (die Türkei : Türkiye, die Vereinigten Staaten : ABD, die Niederlande : Hollanda, die Schweiz : İsviçre)
    isimleri daima artikellerle beraber kullanılır.
    Bunun yanında özel isim olmasına rağmen, cadde isimleri, dağ, göl, deniz, ırmak ve bunun gibi yer
    isimleri de artikellerle beraber kullanılabilir.

Evet günah kalbe işleyip, siyahlandıra siyahlandıra tâ nur-u imanı çıkarıncaya kadar katılaştırıyor. Herbir günah içinde küfre gidecek bir yol var. O günah istiğfar ile çabuk imha edilmezse, kurt değil, belki küçük bir manevî yılan olarak kalbi ısırıyor. (Lemalar)
    sEyTaN21
    Katılımcı

Su anda gördüğüm kadarıyla
    artikellere giriş yaptım ve hiç bir zorluklarla karsılasmadım
    insallah karsılasmam ve hemen kavrarım
    bu bilgileri birisine söylediğimde zor olduğunu söyledi ( bildiğimi söylediğimde )
    sanırım birileri biraz fazlamı abartıyor ne :)
    Neyse zorluklarla karsılasacağıma eminim
    ve hemen 14. cü derse geçeyim :)
    Artikelleri bitirince cümle kurulumuna geçicem sonra konusma kalıplarıyla online sözlükten kelime öğrenicem sonra bunları pekistiricem yurt dısına çıkıncada bunları bastırıcam
    sonra al sana almanca öğrendik :) bakalım daha çok yolum var

danke schön Lara

yazyagmuru001
    Katılımcı

aslinda bakacak olursan ugur arikel bolumu gercekten cok karisik soliyenler cok dogru diyor burada hemen ogrenmemizin sebebi duzgun ve guzel anlatim tsk lara

sEyTaN21
    Katılımcı

Evet haklısın Laranın baya bi katkısı oldu

danke schön

serhantuna
    Katılımcı

die Turkei oder der Turkei ? Ich glaube dass Sie nicht richtig sagen

NalanW
    Katılımcı

Die Türkei dogru eger kullanacaginiz cümle dativ ise o zaman der artikeli alir…

aus der Türkei -Türkiyeden

pinefresh
    Katılımcı

Daha önce ülke isimlerinin nötr oldugu yazıyodu ama hiçbirinde das kullanılmamış örneklerde?Bana açıklayabilir misiniz? ???

yazyagmuru001
    Katılımcı

pinefresh biz almancanin en basindan ogrenmeye baslayinca almancada bazi istisnalar oldugunu solemistik ve bu vermis oldugumuz die artikelli ulkeler istisnai bi durum bu ulkelerin artikeli bu bilmeniz icin yazildi diger ulkelerin artikelleri hep das tamam umarim yardimci olmusumdur

mSa
    Katılımcı

çok sağol bilgiler için

Anonim
    Ziyaretçi

Zorlamaya başladı artık beni ama kaçmak yok :)

begummarmara
    Katılımcı

selam..ben su an göttingendeki goethe ensitüsndeim..off durmadan kelime ögrenıoruz artikeller vs..ben türkce kelimelerle baglantı kuramadıım için cogu havada kalıo:(ne yapabilirim ???????????kelime ögrenmem lazım

derwisch
    Katılımcı

selam..ben su an göttingendeki goethe ensitüsndeim..off durmadan kelime ögrenıoruz artikeller vs..ben türkce kelimelerle baglantı kuramadıım için cogu havada kalıo:(ne yapabilirim ???????????kelime ögrenmem lazım

selam,

Bence tek basina kelime ögrenmek yetmiyor. Mesela “nachdem, schule,ich, vater, zusammen, gehen, danach, essen, gehen” sözcüklerini ögrenmis olsak da diger gerekli pek cok uygulamayi yerine getirmeden saglam bir cümle kuramayiz ve yabanci bir lisani konusamayiz.
    Söylediginiz gibi ögrenilen pek cok bilgi havada kaliyor. Ama bunun nedeni daha cok Almanca kelimeleri birbiri ile baglamamaktan kaynaklaniyor. Mesela Post sözcügünü artikeli ile birlikte ögrenmek bile pek bir ise yaramiyor; “postane-ye, postane-den, posta-y-la, postane-de, postane-y-i” vs. nasil söylenir bunlari ögrenmedikten sonra…
    Yine diyorum…
    Ben cok güzel Almanca konusamiyorum. Ama bu konu hakkinda nacizane fikirlerim var, arastirmalarim var.
    Fikir alisverisinde bulunabiliriz.
    Bis dann…

LG
    derwsich

sevincan
    Katılımcı

plusquamperfekt in kullanimindan bahsedebilir misiniz mumkunse ?

tesekkurler

derwisch
    Katılımcı

plusquamperfekt in kullanimindan bahsedebilir misiniz mumkunse ?
    tesekkurler

Arama cubugunu kullanarak bu sorununuzu cözebilirsiniz… Ama ben yine de linkleri sizin icin buraya ekliyorum…

https://www.almancax.com/forum/index.php?topic=1219.0
    https://www.almancax.com/forum/index.php?topic=1681.msg8842#msg8842

LG

sedayld
    Katılımcı

zorlanmaya başladığım  kesin ama… fcbarcelona20 'nında dediği gibi kaçış yok :D
    bize yardımcı olmaya çalışan arkadaşlarıma çokkkkkkk tşk ediyorum
    sevgilerimleeeeeeeeeeeee

serhatkosovali
    Katılımcı

beni bir turlu kafama yatmiyor ne yapmam gerikiyor arkadaslar lütfen yardimci olun

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 39)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.