Ders 16: Almanca İsimleri Çoğul Yapmak İçin İpuçları

Forumlar Sıfırdan Temel Almanca Dersleri Ders 16: Almanca İsimleri Çoğul Yapmak İçin İpuçları

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Lara
    Ziyaretçi

Bu bölümde tekil halde bulunan isimleri çoğul hale getirmek için ismin son harfine göre belirlenmiş
    bazı pratik kurallar vereceğiz.Aşağıdaki kuralları iyi çalıştığınız taktirde herhangi bir kaynağa
    ihtiyaç duymadan bir çok ismi kendi kendinize çoğul yapabilirsiniz.

– Son harfleri, -sel, -tel, -ler, -le, -ner, -en, -chen, -erl, -lein, olan kelimelerin tekili ile çoğulu
    aynıdır.Bu kelimeleri çoğul yaparken kelimede hiçbir değişiklik yapılmaz.Aynı kelime hem tekil
    hem de çoğul için kullanılır.Bu kural sadece artikeli der veya das olan tüm kelimeler için geçerlidir.

-Son harfleri -ich, -rich, -icht, -ig, -bold, -ing, -ing, -ing, -nis, -sal olan kelimelerin çoğulu,
    tekil halinin sonuna -e herfi getirilerek yapılır.

-Son harfleri -er ve -el olup da artikeli “die” olan kelimeler sonlarına -en ya da -n harfleri
    getirilerek çoğul yapılır.Bu kurala sadece “Tochter” ve “Mutter” kelimeleri uymaz.

-Son harfleri -schaft, -lei, -heit, -keit, -rei, -in, -ung olan kelimeler, sonlarına -en veya -n
    harfleri getirilerek çoğul yapılır.

-Artikeli der veya das olup da “tum” takısı ile biten isimleri çoğul yapmak için sonuna
    -er takısı getirilir ve kelimedeki sesli harfler de üzerlerine nokta alarak incelir.

Buraya kadar incelediğimiz çoğul isimlerle ilgili şu yargıya da varabiliriz:
    Almanca'da isimler genel olarak,

sonuna -er harfleri getirilerek,
    hem sonuna -er harfleri hem de ilk sesli harflerinin üzerine nokta getirilerek,
    sonuna -e harfi getirilerek,
    hem sonuna -e harfi hem de ilk sesli harflerinin üzerine nokta getirilerek,
    kelimede hiçbir değişiklik yapmayarak,
    hem kelimede hiçbir değişiklik yapmayarak hem de ilk sesli harflerinin üzerine nokta getirilerek,
    sonuna -n harfi getirilerek,
    sonuna -en harfleri getirilerek,
    yabancı kökenli kelimelerin sonuna -s harfi getirilerek

çoğul yapılırlar diyebiliriz.

İman hem nurdur, hem kuvvettir. Evet hakikî imanı elde eden adam, kâinata meydan okuyabilir ve imanın kuvvetine göre hâdisatın tazyikatından kurtulabilir. (Sözler)
    alperen
    Katılımcı

paylasımlarınız için çok teşekkeür ederim..daha iyi bi anlatm sekli olamaz ama  nekadar okusamda bu konu bi türlü kafama girmiyo yaa:((
    eniyisi öğrendiim bütün kelimelerin çoğulunuda ezberlemek..oda bayaa zor olcak ama napalım başka yolumuz yok gibi…bence bunu bol bol pratik yapmadan öğrenmek çok zor..
    iyi almanca bilenlerle bol bol lamnca konusup ve mecbur kalmadıkca türkce konusmazsam almancayı kısa sürede daha rahat öğrenebilirim heralde…En iyi çözüm bu gibi..
      çok teşekkürler..

NalanW
    Katılımcı

Dogru Alperen en iyi cözüm almanca konusmak,elinden geldigi kadar türkce cümleler yerine almanca cümleler kurmak…En kisa zamanda ve en iyi ögrenmenin yolu bu

yazyagmuru001
    Katılımcı

alperen oncelikle sunu bil tum kelimelerin artikeli die zamirin es,sie,er, olmasi fark etmiyor tabi kelimeyi cogul yapmak deyinceartikeli die yapmakla hersey bitmiyor kelimenin sonuna -n -en yada gelmesi lagzim yada hic bisey eklemeden yazilan cogul kelimelerde var bunlari biraz ezberledikce nekadar kolay olduklarini goreceksin inan bana

fiko_medcezir
    Katılımcı

arkadaşlar ben şöyle yapiyorum..

butun dersleri takip ediyorum..

eger kafama takılan yerler varsa okudukça fazla anlayamıyorsam..yazıcıdan cıkarıyorum..

odamda her zaman gorebileceğim biyere asıyorum mesela elektrik açıp kapama dügmesi..valla bi elektrik açıp kapama dugmesinin yanında siz hiç 5 dakka gecirdiniz mi:):)  deneyin..çook işe yarıcak..

öss ve yds sınavına gircem çook  kelime ezberlemem lazım  çooooooooooooooookk 

plejaden
    Katılımcı

sevgili Lara,

verdiğin ipuçları için çok teşekkür ederim. Ellerine sağlık :)

devil
    Katılımcı

slm arkadaşlar ben öğğrenciyim ama almanca öğrenmeyi çoooooook istiyorum.arkadaşlar bana almanca öğrenmenin ipuçlarını yazarmısınız?hepinize şimdiden ççooook teşekkür ederim :P :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

masilhan
    Katılımcı

sevgili devil
    öncelikle bu site ye devam edeceksin :)
    tanışma, kendini tanıtma konularında başla. daha sonrasında gramer konusunda devam edebilirsin
    takıldığın konularda soru sorarsan site yöneticileri,eğitmenler ve arkadaşlar mutlaka yardım edeceklerdir.

aramıza hoşgeldin

tan_umut_91
    Katılımcı

bencede devil bende senin gibi almanca öğrenmeyi çooooooooooook istiyorum.yanlız bu sondaki harfleri nası ezberlicem ben yaaaaa :'(

sedayld
    Katılımcı

sevgili hocam; değerli açıklamalarınız için tşk ederim :)

ama bir kaç almanca örnek gösterseniz daha iyi anlıyacağımızı düşnüyorum

örnek:
    -Son harfleri -schaft, -lei, -heit, -keit, -rei, -in, -ung olan kelimeler, sonlarına -en veya -n
    harfleri getirilerek çoğul yapılır.
    ….schaft :(en _ n) hangisini getireceğimizi nasıl anlıyacağız yada farketmiyormu ?
    ….schaften
    ….schaftn

AtLantis
    Katılımcı

Herkese Tskler alperen arkadasım evet evde mesela ben bildiğim kadar almanca konusuyorum türkçe çay isterken almanca istiyorum inş başarırız

yazyagmuru001
    Katılımcı

das auto = das ist singular (bu  tekil)
    die autos = das ist plural (bu cogul)

3268910
    Katılımcı

arkadasım çok teşekkür ederim bu sitedeki dayınışma çok güzel.

yahuda 1976
    Katılımcı

merhaba arkadaşlar ben bu siteye yeni üye oldum ama inanılmaz derecede sevdim.. çünkü istediğim bütün konularda yardımıcı olunuyor.. özellikle kelime kurmalarda çok eğitici olduğunu söyleyebilirim. teşekkürler elinize sağlık gerçekten uğraştığınıza değmiş. saygılarımla…YAHUDA

seher kaya
    Katılımcı

ben almanyada yasiyorum ve bir an önce almanca ögrenmek istiyorum bana yardimci olun lütfen tesekkürler size güveniyorum.

sophia19
    Katılımcı

sana tavsiyem bol bol almanca televizyon izlemen sürekli okuman… anlamsanda okuman ve dinlemen…

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 30)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.