Ders 16: Plusquamperfekt – Almanca’da -miş’li Geçmiş Zaman

Forumlar Almanca Zamanlar ve Cümleler Ders 16: Plusquamperfekt – Almanca’da -miş’li Geçmiş Zaman

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    MuhaяяeM
    Katılımcı

Dikkat : Bu konu anlatımı, bir önceki derste işlediğimiz Perfekt konusunun devamı niteliğindedir. Plusquamperfekt'in anlaşılabilmesi için öncelikle Perfekt konusuna bakılmalıdır.Perfekt konusunu anlatırken yaptığımız açıklamaları burada tekrar yapmayacağız.

Merhaba, bu dersimizde Plusquamperfekt konusunu işleyeceğiz.Plusquamperfekt genel olarak -miş'li geçmiş zaman olarak tanımlanır.Aslında Plusquamperfekt için Geçmişte Bitmiş Zaman demek daha doğrudur.
    İngilizce'de tam karşılığı Past Perfect Tense (Geçmişte Bitmiş Zaman) demektir.
    İngilizce ile karşılaştırıldığında cümle yapıları da benzerdir.
    Bir önceki dersimizde Perfekt konusunu görmüştük, Plusquamperfekt'in Perfekt'ten tek farkı şudur:

Perfekt'te haben ve sein yardımcı fiilerinin şimdiki zamana (Präsens) göre çekimleri kullanılıyordu.
    Plusquamperfekt'te ise haben ve sein yardımcı fiilerinin Präteritum'a göre çekimleri kullanılır.
    Bunun dışında cümle kurgusu açısından bu iki zaman arasında fark yoktur.

Plusquamperfekt'te cümle kalıbımız aşağıdaki gibidir:

ÖZNE + YARDIMCI FİİL + DİĞER ÖĞELER +  ESAS FİİL

Dediğimiz gibi, Perfekt'te SEIN ve HABEN yardımcı fiilerinin Präsens çekimlerini kullanıyorduk, Plusquamperfekt'te ise bu yardımcı fiilerin Präteritum çekimlerini kullanacağız.Bunun dışında herhangi bir değişiklik yok, Partizip Perfektler de aynı.

Öncelikle sein ve haben yardımcı fillerinin Plusquamperfekt'te nasıl kullanıldığını görelim, bunun için bu yardımcı fiilerin Präteritum çekimlerini aşağıdaki tabloda verdik.

şAHISLAR HABEN SEIN
    ben / ich hatte war
    sen / du hattest warst
    o / er/sie/es hatte war
    biz / wir hatten waren
    siz / ihr hattet wart
    onlar / sie hatten waren
    siz / Sie hatten waren

Yukarıda haben ve sein yardımcı fiilerinin şahıslara göre çekimlerini verdik, Plusquamperfekt'te cümleler yazarken bunları kullanacağız.

şimdi de esas fiile yani Partizip Perfekt'lere bakalım, Partizip Perfekt hakkında bir önceki derste bilgi verilmişti, burada en çok kullanılan düzensiz fiillerin anlamlarını, Partizip Perfektlerini ve bunlarla kullanılacak olan yardımcı fiili (sein / haben) tekrar verip örneklerimize geçelim.

almanca-perfekt1.png
    almanca-perfekt2.png
    almanca-perfekt3.png

Örnekler :

Ich hatte gespielt : Oynamıştım.

Ich hatte in diesem Garten gespielt : Bu bahçede oynamıştım.

Muharrem und seine Frau hatten in diesem Garten gespielt : Muharrem ve eşi bu bahçede oynamışlardı.

Ich hatte aufgeräumt : Toplamıştım.

Ich hatte mein Zimmer aufgeräumt : Odamı toplamıştım.

Ich hatte gestern mein Zimmer aufgeräumt : Dün odamı toplamıştım.

Ich hatte gestern Abend mein Zimmer aufgeräumt : Dün akşam odamı toplamıştım.

Hattest du dein Zimmer aufgeräumt? : Odanı toplamış mıydın?

Wir hatten in dieser Fabrik gearbeitet : Biz bu fabrikada çalışmıştık.

Ich hatte mit meinen Freunden im Garten gespielt : Bahçede arkadaşlarımla oynamıştım.

Muharrem hatte sein Auto verkauft : Muharrem otomobilini satmıştı.

Hatte Muharrem sein Auto verkauft? : Muharrem otomobilini satmış mıydı?

Ich war gestern zum Arzt gegangen : Ben dün doktora gitmiştim.

Warst du gestern zum Arzt gegangen? : Sen dün doktora gitmiş miydin?

Ihr wart gestern ins Kino gegangen? : Siz dün sinemaya gitmiş miydiniz?

Ich war in die Türkei gefahren : Türkiye'ye gitmiştim.

Muharrem hatte sich sehr geägert : Muharrem çok kızmıştı.

Warst du mein neues Hemd gesehen? : Yeni gömleğimi görmüş müydün?

Bu örneklerin çoğunu bir önceki dersimizde Perfekt konusunda da vermiştik, buradaki cümlelerde değişen tek şey yardımcı fiilin çekimidir, bunun dışında değişen birşey yoktur.Perfekt zamanda yapılmış bir cümlenin yardımcı fiilini Präteritum'a göre çekimlediğimizde Plusquamperfekt'i elde etmiş oluruz.
    Önümüzdeki dersimizde gelecek zaman konusunu inceleyeceğiz.

Konu anlatımına yaptığı katkılardan dolayı esma 41 'e teşekkür ederiz.

En hayırlı genç odurki; ihtiyar gibi ölümü düşünüp ahiretine çalışarak
    gençlik hevesatına esir olmayıp gaflette boğulmayandır… (Bediüzzaman)
    gece2
    Katılımcı

Ich hatte letztes Jahr einen großen Bücherschrank gekauft. ( Gecen sene büyük bir Kitaplik satin almistim.)

Ich war vor fast drei Jahren in der Türkei gewezen . (Yaklasik üc sene önce Türkiye deydim.)

Meine Tochter hatte letztes Jahr fersucht ihren Führeschein zu machen. (Kizim gecen yil Ehliyet almak istemisti.)

Ich hatte letzte Woche mit Esma und Hasan Deutsch geübt. (Gecen hafta Esma ve Hasan la Almanca alistirma yapmistik.)

Herr Muharrem hatte gestern abend ein kleines Gedicht geschrieben. (Muharrem bey dün aksam kücük bir siir yazmisti.)

MuhaяяeM
    Katılımcı

Burada da yanlışlar var maalesef  
    Yanlışları bulalım lütfen   :D

gece2
    Katılımcı

Haklisiniz dikkatsizligim burdada devam etmis  ;D
    Düzelttim en azindan fark edebildiklerimi oldumu ki  utanan:)

mikailOZPRNC
    Katılımcı

size nasıl tesekkur etsem bilmiorum hocam…yarın almanca finalim var yazdıklarınız cok cook faydalı…ingiliz dili ve edebiyati okuorum ing işiniz olursa sadece söleyin yeter :)

zenah
    Katılımcı

bu konuyu isliyoruz ama ben ne zaman sein ne zaman haben fiilii kullanacagiz anlamadim.
    war Muharrem sein Auto verkauft? desek anlam ne oluyor veya Ich war aufgeräumt . of anlamiyorum.

schahien
    Katılımcı

DERSİN SONUNDA DEMİşSİNİZKİ : Önümüzdeki dersimizde gelecek zaman konusunu inceleyeceğiz…. AMA GELECEK ZAMAN ADINDA BİR DERS YOKKİ…VE EN SON OLARAK BU DERSİN SIRA NUMARASI OLARAK 16 VAR VE 17. DERS YOK…..BU DERSİN DEVAMI OLARAK BAşKA DERS VARMI ACABA BU KONUDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ…ÇOK TEşEKKÜR EDERİM şİMDİDEN cofe:)

MuhaяяeM
    Katılımcı

Yakında eklenecek.

MuhaяяeM
    Katılımcı

Değerli üyelerimiz, Almanca Zamanlar ve Cümleler başlığını verdiğimiz bu bölümde almancax eğitmenleri tarafından hazırlanan Almanca dersler yer almaktadır.

Görüldüğü gibi bu ders konularına konu ile ilgisi olan ve olmayan soru içerikli birçok mesaj yazılmaktadır.

almancax forumlarında Almanca soruların sorulduğu ve cevaplandığı tek bölüm ALMANCA HAKKINDA SORULAR VE CEVAPLAR adlı bölümdür.Almanca hakkında yardım talepleri, sorular, ödevler, merak edilenler… ALMANCA HAKKINDA SORULAR VE CEVAPLAR adlı bölüme yazılmalıdır.

Bu konu daha fazla dağılmaması için mesaj yazmaya kapatılmıştır.Göndermek istediğiniz yazıları ilgili bir bölüme yeni bir konu açarak gönderebilirsiniz.
    Anlayışla karşılayacağınızı umar, ilginiz için teşekkür ederiz.

8 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.