Ders 8: İsim Cümlelerinin Çoğulları

Forumlar Almanca Zamanlar ve Cümleler Ders 8: İsim Cümlelerinin Çoğulları

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Adalya
    Ziyaretçi

Bu bölümde bir önceki derste incelediğimiz cümlelerin çoğullarını
    inceleyeceğiz.
    Elbette tekil haldeki nesneler kullanılan bir cümle ile çoğul nesneler
    kullanılan cümleler arasında belli farklar olacaktır.

Yine İngilizce destekli örneklerimizle devam edelim,

Bu bir evdir        **** Bu bir kedidir

This is a hause    **** This is a cat

Das ist ein Haus    **** Das ist eine Katze

Bunlar evdir (evlerdir) *** Bunlar kedidir

These are hauses        *** These are cats

Das sind Hauser        *** Das sind Katzen

Yukarıdaki örnekleri inceleyecek olursak, cümlelerde meydana gelen
    değişiklikleri farkedebiliriz.

Burada,
    das kelimesi değişmemiştir, çünkü “das” aynı zamanda “bunlar” anlamını da verir.
    ist, sind haline gelmiştir, çoğul kelimelerle bu şekilde kullanılır.
    ein ya da eine artikelleri kullanılmamıştır.(sebebi için bkz: belirsiz artikeller)
    diğer bir değişme de ismin tekil halinin değil, çoğul halinin kullanılmasıdır.

Örnekler;

this is a ball        ***  these are balls

das ist ein Ball      ***  das sind Baelle

bu bir toptur        ***  bunlar toptur

this is a child    *** these are children

das ist ein Kind    *** das sind Kinder

bu bir çocuktur    *** bunlar çocuktur (veya çocuklardır)

Örnekleri fazla uzatmayacağız.
    farklı kelimelerle dilediğiniz kadar farklı örnekler elde edebilirsiniz.
    Başarılar…

İ'lem Eyyühel-Aziz! Yarın seni zillet ve rezaletlere maruz bırakmakla terkedecek olan dünyanın sefahetini bugün kemal-i izzet ve şerefle terkedersen pek aziz ve yüksek olursun. Çünki o seni terketmeden evvel sen onu terkedersen, hayrını alır, şerrinden kurtulursun. Fakat vaziyet ma'kuse olursa, kaziye de ma'kuse olur. (Mesnevi-i Nuriye)
    masilhan
    Katılımcı

anlatım için çok teşekkürler Adalya
    ayrıca almancanın yanında ingilizcede öğreniyoruz :)
    danke schön

bombastik_love
    Katılımcı

BIRSEY SORMAK ISTIYORUM COGULLARDA SIND ALMIS VE BIRDE KELIMENIN SONU DEGISMIS ORASINI ANLAYAMADIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM DAS SIND HAUS-ER MSN ADRESIMI VERIYORUM YARDIMCI OLMANIZI BEKLIYORUM

derwisch
    Katılımcı

BIRSEY SORMAK ISTIYORUM COGULLARDA SIND ALMIS VE BIRDE KELIMENIN SONU DEGISMIS ORASINI ANLAYAMADIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM DAS SIND HAUS-ER MSN ADRESIMI VERIYORUM YARDIMCI OLMANIZI BEKLIYORUM

selam,

Almanca'da cogu ismin cogul hali ile tekil hali birbirinden farklidir. Sein fiili de kisilere göre farklilasiyor. Ismin cogul halleri ile ilgili asagidaki adresten bilgi bulabilirsin.
    https://www.almancax.com/forum/index.php?topic=21.0

“sein” fiili “simdiki zaman-bildirme kipi” (präsens-indikativ) cekimine göre söyle cekimlenir:

ich…bin
    du…bist_ Sie…sind
    er/sie/es…ist
    wir…sind
    ihr…seid_ Sie…sind
    sie…sind

Verdigin cümle … “Die/Sie sind Häuser.” …bunlar ev(ler)dir olarak daha dogru olur.

LG
    derwisch

sanem
    Katılımcı

danke sehr cok guzel anlatimlar daha cok cumnle kurarsak sanirim daha iyi kavrayabiliriz

Esma85
    Katılımcı

das sind bücher

Lefaz
    Katılımcı

Teşekkür ederim, bunlara ihtiyacım vardı .. : )

gapmgd
    Katılımcı

tesekkurler
    sitenin dahada guzel olacagina hic suphe yok

MuhaяяeM
    Katılımcı

Değerli üyelerimiz, Almanca Zamanlar ve Cümleler başlığını verdiğimiz bu bölümde almancax eğitmenleri tarafından hazırlanan Almanca dersler yer almaktadır.

Görüldüğü gibi bu ders konularına konu ile ilgisi olan ve olmayan soru içerikli birçok mesaj yazılmaktadır.

almancax forumlarında Almanca soruların sorulduğu ve cevaplandığı tek bölüm ALMANCA HAKKINDA SORULAR VE CEVAPLAR adlı bölümdür.Almanca hakkında yardım talepleri, sorular, ödevler, merak edilenler… ALMANCA HAKKINDA SORULAR VE CEVAPLAR adlı bölüme yazılmalıdır.

Bu konu daha fazla dağılmaması için mesaj yazmaya kapatılmıştır.Göndermek istediğiniz yazıları ilgili bir bölüme yeni bir konu açarak gönderebilirsiniz.
    Anlayışla karşılayacağınızı umar, ilginiz için teşekkür ederiz.

8 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.