Ders 9: Almanca’da İsimler

Forumlar Sıfırdan Temel Almanca Dersleri Ders 9: Almanca’da İsimler

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Lara
    Ziyaretçi
    İSİMLER (SUBSTANTİVE)

Bundan önceki derslerimizde pek fazla gramer bilgisi gerektirmeyen ve özellikle ezber becerisine dayalı konular üzerine ön bilgiler vermiş, bazı konuları da detaylı bir şekilde incelemiştik.
    Bu dersimizde oldukça fazla dikkat gerektiren, bazı kısımlarının ezberlenmesi ve akıldan çıkartılmaması gereken bir konuya giriş yapacağız.Bu dersimizde isimler ve artikeller hakkında kısa bilgiler verip, önümüzdeki bölümde isimler konusunu ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Kısaca tanımlamak gerekirse, varlıkları adlandırdığımız kelimelere isim denir.Örneğin bilgisayar, okul, oda, ev masa, rüya, Ahmet, kitap vs. kelimeleri birer isimdir.
    Türkçe'de olduğu gibi Almanca'da da isimlerin tekil-çoğul, soyut-somut,
    basit-birleşik, özel-cins gibi türleri vardır.
    Yine aynı şekilde dilimizde olduğu gibi Almanca'da da isimler cümle içerisinde değişik görevlerde bulunabilir, tekil-çoğul hallerde kullanılabilir
    veya ismin hallerine (-e hali, -i hali vs.) göre çekimlenebilirler.
    Almanca'da yaklaşık olarak 200.000-250.000 civerı isim olduğu tahmin edilmektedir. Almanca'da isimlerin baş harfleri, özel isim veya cins isim ayrımı yapmaksızın büyük harf kullanılarak yazılır.
    Yani tüm isimlerin baş harfleri büyük yazılmalıdır.Bununla beraber Almanca'da tüm cins isimlerin önünde Artikel dediğimiz (der – das – die)
    kelimelerinden birisi bulunur.(Artikeller konusu önümüzdeki bölümlerde incelenecektir.)
    Almanca'da isimlerin 3 cinsi mevcuttur.Her isim bu üç gruptan birine dahildir.
    Bunlar ;

1-) Erkek İsimler (Eril Cins)
    2-) Dişi İsimler (Dişi Cins)
    3-) Cinsiyetsiz İsimler (Nötr Cins)

Almanca'da genel olarak cinsiyeti erkek olan kelimelerin artikeli “der”,
    cinsiyeti dişi olanların artikeli “die” , cinsiyetsiz olanların artikeli ise “das” tır.Fakat bu bilgi genelleme yapılarak verilmiştir.Bazı istisnaları mevcuttur.
    Bu sebeple yeni kelime öğrenirken, mutlaka artikeliyle beraber öğrenmeye dikkat etmeniz çok faydalı olacaktır.(Artikel konusu bir sonraki bölümde detaylı olarak incelenecektir.)
    Almanca'da “şu tür kelimeler erkek cinstir, şu tür kelimeler dişi cinstir, şu tür kelimeler de nötr cinstir” şeklinde bir genelleme yapmak mümkündür.
    Aşağıda erkek cins, dişi cins ve nötr cins kelimeler hakkında sınıflandırma
    yapılmıştır.Yapılan bu sınıflandırmanın bazı maddeleri kesin olduğu gibi, bazı maddelerinin de bir kaç küçük istisnası mevcuttur.

1-) Cinsiyeti Erkek Olan İsimler :
    Daha önce de incelemiş olduğumuz gün, ay, mevsim isimleri, yönler ve rüzgar isimleri, cinsiyeti erkek olan tüm canlılar, para birimlerinin büyük çoğunluğu, maden isimlerinin büyük çoğunluğu ve -en,-ich,-ig,-ast harfleriyle biten isimler Erkek Cinstir.

2-) Cinsiyeti Dişi Olan İsimler :
    Dişi canlılar, tüm sayılar, meyve, ağaç, çiçek isimleriyle ırmak, nehir isimleri ve -in,-e,-ei,-ung,-heit,-ion,-keit harfleriyle biten isimlerin büyük çoğunluğu Dişi Cinstir.

3-) Cinsiyetsiz Olan İsimler :
    Ülke ve şehir isimlerinin büyük çoğunluğu, hem dişi hem de erkek canlılar için ortak kullanılan isimler ve canlıların yavruları, metal adları ve fiil veya sıfattan türetme tüm isimler Cinsiyetsizdir.

Yukarıda bilgi amaçlı bir genelleme yapılmıştır.Her ne kadar yapılan bu sınflandırmanın sizler için yararlı olacağını düşünsek de öğrenilecek olan kelimelerin (yukarıdakilerden herhangi bir gruba girse dahi) artikellerine bakılmasını çok daha faydalı görüyoruz.
    Bir sonraki bölümde artikeller ve kullanım şekilleriyle ilgili bilgiler verilecektir.Çok önemli bir konu olduğundan, dikkatle izlemenizi tavsiye ediyor, başarılar diliyoruz.

Hayat-ı ebediyeyi kazanmakta en birinci vasıta ve saadet-i ebediyenin anahtarı imandır
    (B.S.N.)
    sEyTaN21
    Katılımcı

diyelimki bunlar
    der gast
    willkommen
    erkek isimmi ?
    ve diğerleride kelimelerine göre kadın isimmi

Sanırım biraz karıstırdım  ??? :-

sEyTaN21
    Katılımcı

yoksa sadece
    gün, ay, mevsim isimleri, yönler ve rüzgar isimleri, cinsiyeti erkek olan tüm canlılar, para birimlerinin kelimelerinin sonucu en,-ich,-ig,-ast ile biten kelimelermi erkek isim

yazyagmuru001
    Katılımcı

ugur istisnalar baya kafa karistiriyor bole bi ayrimcilik yapman kolay yol ama seni sasirta bilir en iyisi sen isimleri artikelleriyle ogren mesela auto denince aklina hemen das gelsin bunu ezberle hemen anlarsin artikeli sonrasi kendiliginden gelir

sEyTaN21
    Katılımcı

hımm anladım haklısın geçen konulardada öyle diyodu zaten
    artık bi sözlük almak şart oldu
    o zaman şöyle denilebilinirmi ilk önce artikelleriyle birlikte kelimeleri öğren sonra gramere geç
    doğrumu ?

yazyagmuru001
    Katılımcı

ugur bence ilk once gramer yapilarini coz sonra kelime ezberle ondan sonra basit cumle kur ve giderek zorlastir arkadasim ayrica sozluk almana gerek yok online sozluk bolumunde bir sozlugumuz kelimeleri artikelleriyle veriyor oradan bakabilirsin ayrica daha prasitonen var o baya karisik zamanla bunlari gorecen simdilik gramerleri ogren sonrada kelime ezberi yap inan bana cok basit ilk basta bende zorlanmistim

sEyTaN21
    Katılımcı

anladım hemen işe başlıyorum ;) tekrar danke

t4n3r
    Katılımcı

danke shön ;)

Lenia
    Katılımcı

fiillerin başına herhangi bir artikel geliyor mu?

a_loha
    Katılımcı

fiillerin başına herhangi bir artikel geliyor mu?

Hayır, bence fiilerin başına artıkel gelmiyor, örneğin; sehen (görmek-bakmak) kommen (gelmek) wissen (bilmek) İch sehe, ich komme, ich weiss gibi… Naçizane cevabım için hoşgör. Sevgiler..

yazyagmuru001
    Katılımcı

fiillerin basina artikel gelmez saten fiiller zamanlara gore kendilerini cekimliyorlar mesela kommen=geliyorum simdiki zaman gekommen=geldim gecmis zaman yani fiil kendini cekimliyor baska kuralada simdilik gerek yok tabi ich te komme du da kommst er de kommt oldunuda goz onunde buldurarak

Lenia
    Katılımcı

danke =)

tan_umut_91
    Katılımcı

Danke schön. :) Es ist scher aber sehr schön ……………… :)

tan_umut_91
    Katılımcı

pardon yanlış yazmışım. orası Es ist schwer aber sehr schön olucak

tan_umut_91
    Katılımcı

Bende aynısı yazmadım mı?

sedayld
    Katılımcı

bilgilendirme için teşekkür ediyorum ….henüz olayı  çözemedim …bu konuyu şimdilik defterime kayıt ettim :D
    ileride daha iyi anlarım sanırım :)

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 37)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.