Eşi AB/AET ( Kendi ülkesinde yaşamayan ) olanlar DİKKAT !

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    sibernetikeu
    Katılımcı

Eşiniz AB Vatandaşı ve Kendi ülkesinden başka bir ülkede yaşıyorsa , Aile birleşimine başvurmayın tabi uzun süre beklemek istemiyorsanız .. tek ihtiyacınız olan 1-2 günde alabileceğiniz bir schengen vize'si . ben hata yaptım aile birleşimine başvurdum 1-2 günde alabileceğim vizeyi 7 aydır bekliyorum . bu bekleme süresini gideğiniz ülkedede yapabilirsiniz . AB/AET vatandaşları için schengen vizesi almak çok kolay ve daha az belge ihtiyacı var .. bilginize .

EL-TURCO
    Katılımcı

simdi sizin durumunuz diger arkadaslardan cok farkli.böyle bir baslik ve icerikle digerlerini yaniltabilirsiniz.cünkü esiniz Romanya vatandasi ve siz Türk.bu kadar uzun sürmesi sizin önce eksik evrak vermenizden sonra ise onun kendi adina bir evi ve isten ayrilmis olmasi var.gecim durumunun yani kazancinin yeterli olmamasi.daha sonra siz birde bunlarin üzerine münihten berline gectiniz ve otomatik olarakda evraklariniz oraya tasindi extra bir zaman kaybi yasadiniz.ki siz normal turist vizesine basvursaydiniz dediginiz gibi 3 günde vizeniz elinize gecerdi(tabii red vermediklerini varsayiyoruz ) ama bu vize ile maximum 3 ay almanyada kalir sonra geri dönmek zorunda kalirsiniz.cünkü SIZ AB vatandasi degilsiniz.bilmem anlatabildim mi?arkadaslar yanilmasin diye bu aciklama yapma geregi duydum…

sibernetikeu
    Katılımcı

simdi sizin durumunuz diger arkadaslardan cok farkli.böyle bir baslik ve icerikle digerlerini yaniltabilirsiniz.cünkü esiniz Romanya vatandasi ve siz Türk.bu kadar uzun sürmesi sizin önce eksik evrak vermenizden sonra ise onun kendi adina bir evi ve isten ayrilmis olmasi var.gecim durumunun yani kazancinin yeterli olmamasi.daha sonra siz birde bunlarin üzerine münihten berline gectiniz ve otomatik olarakda evraklariniz oraya tasindi extra bir zaman kaybi yasadiniz.ki siz normal turist vizesine basvursaydiniz dediginiz gibi 3 günde vizeniz elinize gecerdi(tabii red vermediklerini varsayiyoruz ) ama bu vize ile maximum 3 ay Almanya'da kalir sonra geri dönmek zorunda kalirsiniz.cünkü SIZ AB vatandasi degilsiniz.bilmem anlatabildim mi?arkadaslar yanilmasin diye bu aciklama yapma geregi duydum…

Almanyaya giriş yaptıktan sonra her ne şekilde girmiş olursanız olun ( yasadışı dahil ) almanyada Oturum için başvurabilirsiniz ( eşiniz yanınızda ise )

fuk_18
    Katılımcı

Aile birlesimi dahilmi buna yani vatandas evli olsa ve turist vizesiyle almanya girse o vizeyle kalabiliyormu uzun sure yani oturum alabiliyormu?

sibernetikeu
    Katılımcı

Aile birlesimi dahilmi buna yani vatandas evli olsa ve turist vizesiyle almanya girse o vizeyle kalabiliyormu uzun sure yani oturum alabiliyormu?

Ab vatandaşı ile evli ise evet..

fuk_18
    Katılımcı

neye dayanarak söylüyorsun bunu peki ispatin varmi belgen varmi yada nerde hangi kanunda yasada yaziyor gosterirmisin böyle kafadan yazmakla olmuyor cunku

EL-TURCO
    Katılımcı

sunu birde bizede anlatsanda ögrensek nasil oluyor bu is?haftalarca aylarca bekleyenler bosuna bekliyor o zaman.
    –basvuruda bulunmak farkli (tabiide basvuruda bulunabilir )ama oturum almak farkli isler.basvuruda bulunursun sonra kuzu kuzu trye döner aile birlseimi yapar gelirsin.
    ha ama dedigim gibi bizim bilmedigimiz duymadigimiz birsey biliyorsun o zaman anlatda bilelim.
    —Ve madem öyle siz neden hala Türkiyedesiniz ve vize bekliyorsunuz?
    tskler.

sibernetikeu
    Katılımcı

sunu birde bizede anlatsanda ögrensek nasil oluyor bu is?haftalarca aylarca bekleyenler bosuna bekliyor o zaman.
    –basvuruda bulunmak farkli (tabiide basvuruda bulunabilir )ama oturum almak farkli isler.basvuruda bulunursun sonra kuzu kuzu trye döner aile birlseimi yapar gelirsin.
    ha ama dedigim gibi bizim bilmedigimiz duymadigimiz birsey biliyorsun o zaman anlatda bilelim.
    —Ve madem öyle siz neden hala Türkiyedesiniz ve vize bekliyorsunuz?
    tskler.

ilk mesajda belirttiğim gibi yanlış yaptım ve aile birleşimine başvurdum o yüzden bu duruma düştüm. bu arada AB kuralları kendi ülkesinden başka ülkede yaşanan AB vatandaşları için geçerlidir. Almanlarda AB vatandaşıdır ama Almanyadan başka ülkede yaşadıkları takdirde AB yasalarının kolaylıklarından yararlanabilirler ( Freizüg/EU , Freedom Of Movement ) .

https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2004:158:0077:0123:en:PDF

fuk_18
    Katılımcı

yani simdi sunu mu demek istiyorsun eger ab vatandasi olna bir kisi ab vatandasi oldugu ülke degilde baska bir ab ülkesinde yasarsa ve evlenirse esi normal vize alarak yanina gidip normal vizeyi oturuma ceviriyor dogrumu anladim

ilk mesajda belirttiğim gibi yanlış yaptım ve aile birleşimine başvurdum o yüzden bu duruma düştüm. bu arada AB kuralları kendi ülkesinden başka ülkede yaşanan AB vatandaşları için geçerlidir. Almanlarda AB vatandaşıdır ama Almanya'dan başka ülkede yaşadıkları takdirde AB yasalarının kolaylıklarından yararlanabilirler ( Freizüg/EU , Freedom Of Movement ) .

https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2004:158:0077:0123:en:PDF

sibernetikeu
    Katılımcı

yani simdi sunu mu demek istiyorsun eger ab vatandasi olna bir kisi ab vatandasi oldugu ülke degilde baska bir ab ülkesinde yasarsa ve evlenirse esi normal vize alarak yanina gidip normal vizeyi oturuma ceviriyor dogrumu anladim

Evet. zaten Ab yasalarında açıkca belirtiriliyor , AB üyesi eşin yanına gidecek kişiden Uzun süreli vizeye başvurması veya aile birlemişine başvurması teklif edilemez.  Ab üyesinin eşi ülkeye girişinden sonra eğer 3 aydan uzun süre kalacaksa Oturum için başvurmalıdır..

Bu giriş için

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-family/

Bu oturum için

https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/worker-pensioner/non-eu-family-members/spouses-children-parents_en.htm

veya giriş için  ( sayfa açıldıktan sonra 'Stayin Aboard for up to 3 months'u seçin' )
    oturum içinde  ( sayfa açıldıktan sonra 'Stayin Aboard for more than 3 months'u seçin' )

veya almanca olarak buna göz atabilirsiniz.

https://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low_de.pdf

Türkçesini çeviri hatası olabilir diye koymuyorum.

bu linkler binlerce linkten birkaçıdır.

fuk_18
    Katılımcı

tamam da ben simdiye kadar böyle birsey duymadim yani bir kisi alman vatandasi ve italyada yasiyor bu alman vatandasi kisi turkiyeden evlenip esini getirmek istediginde esi direk turistik vizeye basvurup cikarsa gelebiliyor italyaya yanina ve burda turistik vizeyi oturuma donusturebiliyor diyorsun sen simdi

ben hic sanmiyorum bu sekilde olacagini ama arastircam bende.

cünkü alman vatandasi biriyle turistik gelip eger gerekli evraklar varsa yaninda almanyada evlenebiliyorsun ama oturum alamiyorsun bu yuzden yeniden turkiyeye donup aile birlesimine basvuru sarti ariyorlar ve dil belgesi tabiki.

Baybars
    Katılımcı

Evet. zaten Ab yasalarında açıkca belirtiriliyor , AB üyesi eşin yanına gidecek kişiden Uzun süreli vizeye başvurması veya aile birlemişine başvurması teklif edilemez.  Ab üyesinin eşi ülkeye girişinden sonra eğer 3 aydan uzun süre kalacaksa Oturum için başvurmalıdır..

Bu giriş için

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-family/

Bu oturum için

https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/worker-pensioner/non-eu-family-members/spouses-children-parents_en.htm

veya giriş için  ( sayfa açıldıktan sonra 'Stayin Aboard for up to 3 months'u seçin' )
    oturum içinde  ( sayfa açıldıktan sonra 'Stayin Aboard for more than 3 months'u seçin' )

veya almanca olarak buna göz atabilirsiniz.

https://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low_de.pdf

Türkçesini çeviri hatası olabilir diye koymuyorum.

bu linkler binlerce linkten birkaçıdır.

mrb.lar,

bahsettiginiz yani verdigniz linkleri okudum.. bu linklerin hicbirinde Turist vizesi ile gelip Aile birlesimine cevirebilirsiniz yazmiyor.. verdigniz ingilizce olan linklerde de ayni sekilde, ki bu sayfalarida sag üstte dil seceneklerini secerek almanca okuyabilirsiniz.. 

ben size bir alman avukatin yazdigni ve linkini paylasayim bu konu üzerine ;

Wie Sie bereits angedeutet haben, entsteht dabei das Problem, dass der Visumszweck falsch ist, unabhängig davon, ob Ihre Braut die Heirat explicit ausgeschlossen hat; das Visum wird für einen bestimmten Grund, zum Beispiel Tourismus erteilt; wenn dann von diesem Grund abgewichen wird, zum Beispiel durch eine Arbeitsaufnahme oder eine Eheschließung, wird quasi automatisch von falschen Angaben bei der Visumsbeantragung ausgegangen.

buda link: https://www.deutsche-anwaltshotline.de/rechtsberatung/101176-kann-ein-nicht-eu-buerger-mit-einem-schengen-visum-einen-deutschen-in-daenemark-heiraten-ohne-eine-ausweisung-zu-fuerchten

avukat burda Danimarkada evlenen bir alman ile ukrayna vatandasi schengenvisum ile avrupaya gelen bir kisiye cevap veriyor..  ve aciklamasinda turist vizesini almanizdaki gercek amacinizin disina ciktignizdan Konsoloslugu yaniltmaktan dolayi turist vizesini bile aninda iptal edebilirler diyor..  bu bir örnek simdi gecelim direk yasaya;

§ 39
    Verlängerung eines Aufenthalts im Bundesgebiet für längerfristige Zwecke

Über die im Aufenthaltsgesetz geregelten Fälle hinaus kann ein Ausländer einen Aufenthaltstitel im Bundesgebiet einholen oder verlängern lassen, wenn

er Staatsangehöriger eines in Anhang II der Verordnung (EG) Nr. 539/2001 aufgeführten Staates ist und sich rechtmäßig im Bundesgebiet aufhält oder ein gültiges Schengen-Visum für kurzfristige Aufenthalte (§ 6 Absatz 1 Nummer 1 des Aufenthaltsgesetzes) besitzt, sofern die Voraussetzungen eines Anspruchs auf Erteilung eines Aufenthaltstitels nach der Einreise entstanden sind,

Oturum yasasinin 39. Maddesinin 3. bendi

bu Madde oturuma basvurma ve uzatmayi düzenler. yasaya göre kirmizi ile isaretledigim yasanin bahsettigi listedeki ülkeler, ki bu ülkeler almanyaya vizesiz girme hakkina sahip ülkeler Brezilya gibi( Türkiye listede yok) bu ülke vatandaslari Turist vizesi ile geldikten sonra oturuma basvurabilirler.. ki yasa nin ilk cümlesinde mor renk ile isretledigim yerde yasa KANN der.. verilebilir, kesinlikle verilmelidir demez.. yani Yabancilar dairesi bu yasaya ragmen bile sahsi ülkesine geri gönderip aile birlesimi vizesi almasini isteyebilir.. ki burda Türk vatandaslari durumun icinde bile degil..  bu kann meselesine aciklik getirmek icin baska bir yasadan örnek  “Sie soll in der Regel abweichend von § 5 Abs. 1 Nr. 1 in den Fällen des Satzes 1 Nr. 1 erteilt werden” bu konu ile alakasi olmayan bir yasadan örnek. bu verdigim örnekle ilgili memurun insiyatifi yoktur cünkü yasa Soll dedigi icin verilmelidir der.. ama bizim esas konumuzda yasa Kann der yani Yabancilar Dairesinin insiyatifine birakir.. ki bu insiyatifine biraktigi konu türk vatandaslarini hic ilgilendirmez, cünkü yasanin bahsettigi listede yok Türkiye..

Sonuc olarak turist vizesi ile gelmis bir Türk vatandasinin, vizesini evlenip uzatmak istemesini düzenleyen  bir yasa bile yoktur.. yukarda Avukattigin bahsettigi gibi bu Konsoloslugu yaniltmaya biel gidebilir eger yabancilar dairesi durumu böyle görmek isterse.. yani turist Vizesini evlenme amacli alip niyetinin aslinda baska olmasindan..

simdi gelelim canli örneklerine ; https://www.forum-ukraine.de/forum/index.php?page=Thread&postID=73551#post73551 bu linkte bu sekidle turist vizesi ile gelip evlenen bir ciftin durumu;

Im konkreten Fall ist die Frau ist mit einem 90 Tage Multi Schengenvisum nach Deutschland gekommen. Die Papiere vom OLG waren fertig und es gab einen Termin beim Standesamt.
    Die Heirat wurde zuvor bei der zuständigen ABH angezeigt. Diese hat mit der Visastelle in Kiew telefoniert und die Sache gemeldet.
    Gleich nach der Eheschließung wurde bei der ABH der Reisepass mit Visum (Schengen), das A1 Zertifikat, Nachweis der Krankenversicherung, Gehaltswachweise der letzten 3 Monate sowie der Nachweis über ausreichend Wohnraum eingereicht.
    Es wurde sofort die Familienzusammenführung gemacht und positiv bescheinigt, eine Fiktionsbescheinigung für 3 Monate ausgestellt damit gereist werden konnte, und der elektronische Aufenthaltstitel beantragt.
    Zusammen hatte alles 120 Euro gekostet und etwa 30 Minuten gedauert. Eine Ausreise war nicht erforderlich.

yazida cocuk yine ukraynali bir kizla evleniyor Almanya'da, kiz bir daha ülkesine gitmesin diye yukarda kirmizi ile isaretledigim belgeleri yabancilar dairesine verip oturuma basvuruyorlar..  yabancilar dairesi Kiew deki konsoloslugu ariyor durumu bildiriyor, basvuru yapiliyor aile birlesimi vizesi aliyor gecici olarak Fiktionsbescheinigung ve kiz almanyayi terk etme zorunda kalmadan oturumunu aliyor..

birkac örnek daha verebilirim ama konuyu uzatip kafayi yormaya gerek yok.. durumun özetini yazalim..

turist vizesi ile almanyaya gelmis, evlenip Almanya'dan gitmeden oturuma basvurmak isteyen bir Türk vatandasinin ne alman yasalari icinde nede avrupa yasalari icinde haklarini düzenleyen bir YASA YOK..  buna bagli olarak teoride cogunlukla Yabancilar dairesi türk vatandasini Türkiyeye geri gönderiyor ve aile birlesimi vizesine basvurmasini istiyor. bunun bircok örnegi internette var.. bindebir ihtimal yabancilar dairesi insiyatif kullanirsa, oda A1 belgeside olmak üzere kagitlarini tamamlayip verirse, yani acikcasi yapmak isterse yapar.. ama olmaz ülkene geri dön dediginde de türk vatandasi hicbir hak iddia edemez ve Türkiyeye geri dönüp aile birlesimi vizesine basvurmak zorundadir.. ki %98 yabancilar dairesi bu kisileri tekrar Türkiyeye gönderiyor..

Baybars
    Katılımcı

.

sibernetikeu
    Katılımcı

https://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low.pdf

Sayfa 14 – 15 – 16 ( Çevirisini yapmıyorum çünkü birçok AB vatandaşı eşi olan azda olsa ingilizce biliyordur heralde ve bu konuda sadece onları bilgilendirmek içindir )

tam olarak ne demek istediğimi anlatıyor. AB Vatandaşları için AB Yasaları geçerlidir.

AB yasaların uyum için almanyada uygulanan yasa

https://www.gesetze-im-internet.de/freiz_gg_eu_2004/BJNR198600004

( Freizügigkeitsgesetz/EU – FreizügG/EU )

Baybars
    Katılımcı

https://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low.pdf

Sayfa 14 – 15 – 16 ( Çevirisini yapmıyorum çünkü birçok AB vatandaşı eşi olan azda olsa ingilizce biliyordur heralde ve bu konuda sadece onları bilgilendirmek içindir )

tam olarak ne demek istediğimi anlatıyor. AB Vatandaşları için AB Yasaları geçerlidir.

AB yasaların uyum için Almanya'da uygulanan yasa

https://www.gesetze-im-internet.de/freiz_gg_eu_2004/BJNR198600004

( Freizügigkeitsgesetz/EU – FreizügG/EU )

bakin benim size yazmak istedigim suydu.. sizin verdigniz linklerde de turist vizesi ile gelen biri, vizesine oturuma cevirir demiyor.. ben size yukarda da bir avukattan ve yasadan direk yazdim, anlasilir bir sekilde.. bakin burda sizin verdigniz ilk link'in bahsettigniz sayfadan direk alinti

Your right to reside for more than three months is subject to certain conditions. The
    nature of these conditions depends on your status in the host EU country.

yukardaki cümle sizin verdiginiz linkten,3 ay sonra ne yapabilirsiniz diye baslayan yazinin baslik yazisi.. cevirmememe gerek varmi bilmiyorum ama yinede yazayim..

3 aydan sonra oturum hakkiyla kalmaniz belli kurallara baglidir, Bu kurallar sizin o üye ülkedeki statünüze göre belirlenir..

yani verilen örneklerin hicbirinde Turist Vizesi ile gelirsiniz, arkasindan bunuda evlenerek oturum hakkina dönüstürebilirsiniz diye bir yazi yok.. bunun yaninda bu Konsoloslugu yaniltmaya bile gidebilir.. cünkü vize bir amac icin verilir, amacin disina cikmak zaten vizeyi gecersiz kilar… bunu yasa olmasada mantik kabul eder.. ki yukardaki Avukattan verdigim yazida bunu bir avukatin söyledigini yazmistim..

sibernetikeu
    Katılımcı

3 aydan sonra kalmak sizin değil eşiniz statüsüne göre değişir.
    Eğer eşiniz 3 aydan fazla kalmaya karar verirse veya hali hazırda 3 aydan fazla süredir orda ise , Eşiniz çalışıyor , iş arıyor veya Jobcenter'e kayıtlı ise sadece kalacak yer göstermek zorundadır kira kontratına gerek yoktur . Ancak öğrenci veya çalışmıyorsa banka hesabında para , gayrimenkul ve özel sigorta olmalıdır. yukarıda belirttiğiniz özel koşullar bunlardır.

Amacım benim yaptığım hatayı benim durumda olan arkadaşlarının yapmamasıdır. Ama bu dediklerimi dikkate alarak herkes kendi araştırmasını yapıp bu yazılanları kendine göre yorumlayabilir. ben bu araştırmaları başvuruyu yaptıktan sonra yaptığım için geri dönemiyorum. Eğer 1 temmuza kadar herhangi bir sonuç alamazsam vize başvurumu geri çekip “Giriş vize” ne başvuracağım.

2.2. Entry and residence of third country family members
    2.2.1. Entry visas
    As provided in Article 5(2), Member States may require third country family members
    moving with or joining an EU citizen to whom the Directive applies to have an entry visa.
    Such family members have not only the right to enter the territory of the Member State, but
    also the right to obtain an entry visa18. This distinguishes them from other third country
    nationals, who have no such right.
    Third country family members should be issued as soon as possible and on the basis of an
    accelerated procedure with a free of charge short-term entry visa. By analogy with Article
    23 of the Visa Code19 the Commission considers that delays of more than four weeks are not
    reasonable. The authorities of the Member States should guide the family members as to the
    type of visa they should apply for, and they cannot require them to apply for long-term,
    residence or family reunification visas
    . Member States must grant such family members every
    facility to obtain the necessary visas. Member States may use premium call lines or services
    of an external company to set up an appointment but must offer the possibility of direct access
    to the consulate to third country family members.
    As the right to be issued with an entry visa is derived from the family link with the EU
    citizen, Member States may require only the presentation of a valid passport and evidence
    of the family link20 (and also dependency, serious health grounds, durability of partnerships,
    where applicable). No additional documents, such as a proof of accommodation, sufficient
    resources, an invitation letter or return ticket, can be required.

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 48)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.