Eşten bağımsız yaşama hakkı

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Valuecan
    Katılımcı

3 yıl 4 ay almanyada, alman vatandaşı türk bir eş ile aynı çatı altında yaşadım. Kavgalar, geçimsizlikler, anlaşılmazlıklar yüzünden 3 gün önce evi terkedip kafamı dinleme amaçlı türkiyeye baba evine döndüm. Son oturumumu üç yıllık verdiler. Mayıs 2022 ye kadar oturumum var. Kursa gidip b1 sertifikamı ve orientireungskursuda yaptim. Son is yerimde 9 aydan beri calisiyordum ve fest degildim. Is yerinede hic birsey söylemeden biletimi alip türkiyeye geldim. Devletten yardim almiyorduk. Benim sorum esten bagimsiz kalabilir miyim? Zaten hali hazirda suanki oturumum mayis 2022 ye kadar. Lütfen bana evden gidince ilk önce yapmam gerekenleri aciklar misiniz? Evlenerek gidip evden ayrilinca esten bagimsiz ilk etaplar devlet tarafindan neler yapmam lazim? Ve esten bagimsiz oturumum uzar mi?

fuk_18
    Katılımcı

ilk önce yapman gereken isine geri dönüp calisman kendine kalacak yer bulman oturumun sorun yasicagini dusunmuyorum

Valuecan
    Katılımcı

ilk önce yapman gereken isine geri dönüp calisman kendine kalacak yer bulman oturumun sorun yasicagini dusunmuyorum

Tekrar o sehre dönmeyi düsünmüyorum. Bu sebepten ise geri dönme imkanimda yok. Gidecegim baska sehirde is bulabilirim. Sanirim tek care calismak kalabilmem icin yada?

Morslipdon
    Katılımcı

esin sonucta türk alman vatandasi olmasi bisey degistirmez zaten oturum almissin onu geri almazlar senden ama calismak zorundasin kesintisiz devam edebilmen icin 

Valuecan
    Katılımcı

esin sonucta türk alman vatandasi olmasi bisey degistirmez zaten oturum almissin onu geri almazlar senden ama calismak zorundasin kesintisiz devam edebilmen icin

Orda irk degil kimlik konusur. Alman vatandasi olmasi bir seyi degistirmez lafina nazaran konusuyorum. Tabi ki herkes yasamini daim ettirebilmesi icin calismak zorunda. Benim sorum is yada baska birsey degil. Evli olsamda olmasamda zaten calisiyorum her sekilde. Benim sorum esten bagimsiz oturumla alakali.

KaLpSiz
    Katılımcı

Eşten bağımsız oturum alırsın istediğin şehire. Gidip. Yerleşip çalışabilirsin tek yapman gereken acil almanyaya dönüp. Düzenini kurmak oturumun uzun. Süreli ama. Ona güvenme sana tr ye giriş çıkış tarihlerini getir derse yabancı daire (esin şikayet edebilir) 6 aydan fazla tr de kalırsan oturumunu elinden alırlar  ve turkiyeye dönmek. Zorunda kalırsın hiç birsey de yapamazsın avukatla bile kanun sonuçta bu onun için bir an önce almanyaya dönün başlangıçtaki bu süreçte orada bulunun şahsi tavsiyem budur.

Valuecan
    Katılımcı

Eşten bağımsız oturum alırsın istediğin şehire. Gidip. Yerleşip çalışabilirsin tek yapman gereken acil almanyaya dönüp. Düzenini kurmak oturumun uzun. Süreli ama. Ona güvenme sana tr ye giriş tarihini getir derse yabancı daire (esin şikayet edebilir) 6 aydan fazla tr de kalırsan oturumunu elinden alırlar  ve turkiyeye dönmek. Zorunda kalırsın hiç birsey de yapamazsın avukatla bile kanun sonuçta bu onun için bir an önce almanyaya dönün başlangıçtaki bu süreçte orada bulunun şahsi tavsiyem budur.

Bu yorumunuz icime birazda olsa su serpti. Biletimi aldim haftaya dönüyorum tesekkürler.

Valuecan
    Katılımcı

Bugün ögrendim. Eşim ausländeramta gitmiş. Benim gittiğimi söylemek için. Orda ki memur yapacak bişe yok sizle olan süreyi doldurmuş demiş. Elimizde bir sürü böyle dosyalar evraklar var demiş. Hep bu sorunlar demiş.

Derbeder34
    Katılımcı

Bugün ögrendim. Eşim ausländeramta gitmiş. Benim gittiğimi söylemek için. Orda ki memur yapacak bişe yok sizle olan süreyi doldurmuş demiş. Elimizde bir sürü böyle dosyalar evraklar var demiş. Hep bu sorunlar demiş.

O süre nekadarmis ogrenebildinmi kardeşim doldurma süresi benimde başında aynı sıkıntılar var allah yardımcın olsun

Zuzuduru
    Katılımcı

Eşim gitmiş herşey tamammış bildirim gitmiş onlara istanbuldan evrakların gitmesini bekliyorlarmış sinirlerim bozuldu mıymıntı herifler Almanlar kadar uyuşuk iş yapan millet yok 90 lı yılların paketini kullanıyorlardır Allah bilir cimriliklerindenö

Kartalca
    Katılımcı

Kardeşim bir temiz kağıdı(führungszeugnis)i bile 10 gün sonra göndeririz anca diyorlar ..adamlar  geberecekler birgün..

10 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.